відеозапис
Чому серіали торжествують над традиційним форматом кіно? Які культурно-соціальні передумови виникнення серіалів? 3 квітня в рамках проекту ВШЕ «Університет, відкритий місту», в Центрі сучасного мистецтва « винзавод »Завідувач відділенням культурології Віталій Курінний виступив з лекцією «Теорія" великого серіального вибуху "».
Раніше, дуже-дуже давно, вся країна завмирала біля телевізорів, коли штандартенфюрер СС, радянський розвідник Штірліц йшов по коридору. Років 25-30 тому серіали в основному дивилися пенсіонери і романтично налаштовані панянки. Страждання рабинь і закордонний донів хвилювали їх трепетні серця в пізній радянський період нашої історії. А потім тієї країни не стало, і романтичним панночкам і пенсіонерам довелося торгувати на ринках, щоб заробити собі на прожиток. І в той момент телевізійні серіали були однією з душників: якщо вже в своєму житті все погано, так хоч на чужу подивитися. А потім…
Потім все в житті налагодилося, і стало вважатися, що дивитися серіали якось стидновато, ніби як робити тобі нічого, інтелектуальний рівень твій занизький.
Але час минав, і серіали йшли, кожен свого часу, і глядачі їх як і раніше дивилися. І будуть дивитися. Чому?
Віталій Курінний стверджує, що серіал є «нашим всім» вже довгі тисячоліття. Ще великий Зворикін не винайшли телебачення, ще електрики в помині не було, ще ходили ми в звіриних шкурах і користувалися кам'яними сокирами, а серіали на стінах печер вже малювали. Ну, не серіали, так комікси про ловлю мамонта. А давньоєгипетські малюнки, наприклад, про подорож єдиного фараона-жінки за далекі моря в таємничу країну - чим не серіал? Правда, для обраних. Так що серіал - це зовсім не пішла, не по-дурному і не наївно.
Їх дивляться всі. Просто тепер не треба сидіти в призначену годину біля блакитного екрана, досить увійти в інтернет в будь-який зручний час, щоб дізнатися новини про життя своїх телевізійних сусідів, або лікарів, або студентів.
Серіалів багато, вони охоплюють практично всю тематику нашого сучасного життя, вони навіть діляться за професіями: про лікарів, поліцейських, кухарів. Вони розраховані на різні аудиторії, і кожен може знайти щось для себе в залежності від віку та інтелектуального рівня. Їх виробляють у всіх країнах світу в жахливих кількостях, і виробництво тільки зростає і розвивається. Вони переграли кінематограф, змушуючи його технологічно і сценарно бігти вперед все швидше і швидше, а в Телерейтинги змагаються з новинами і спортивними програмами.
Виявляється, це добре і правильно, це веде до розвитку багатьох галузей економіки, багатьох напрямків у техніці, до розвитку і створенню нових технологій, нових жанрів і так далі. Подробиці - в лекції шановного професора. Він розповідає про це надзвичайно цікаво, послухайте, будь ласка.
Але все-таки чому? Чому ми дивимося серіали? Що за манія така? Чому число шанувальників «Доктора Хауса» можна порівняти з кількістю футбольних фанатів? У наш бурхливий час серіал став для багатьох інструментом соціально-культурного аналізу як навколишнього світу, так і власного життя. Це якісно новий спосіб зрозуміти себе і придбати якийсь життєвий досвід, в іншому вигляді для більшості недоступний. В нашій швидкого життя ми любимо такі короткі історії, своєрідний телевізійний «Макдоналдс», за образним висловом лектора.
Аудиторія серіалів зростає і оновлюється, і дивитися їх не соромно нікому: ні розгніваної домогосподарці, ні пенсіонеру, ні романтичної панночки, ні університетського професора.
Так що дивіться серіали і неодмінно послухайте лекцію: вона теж, як і серіал, дозволяє краще зрозуміти самого себе і навколишній світ.
Ольга Колесникова, спеціально для новинної служби порталу ВШЕ
Які культурно-соціальні передумови виникнення серіалів?Чому?
А давньоєгипетські малюнки, наприклад, про подорож єдиного фараона-жінки за далекі моря в таємничу країну - чим не серіал?
Але все-таки чому?
Чому ми дивимося серіали?
Що за манія така?
Чому число шанувальників «Доктора Хауса» можна порівняти з кількістю футбольних фанатів?