Понад 100 років з маленького скелястого острівця, що виступає з вод Гудзона, вітає монументальна статуя Свободи входять кораблі і їх пасажирів. Вночі вже здалеку видно що світиться факел у правій, піднятій руці статуї. Цю 46-метрову даму на постаменті висотою 47 метрів на острові бедлам (сьогодні Свободи - Liberty Island) з моменту її приїзду в Нью Йорк в 1886 році відвідало понад 50 млн людей. Дама подолала чималий шлях, перш ніж потрапила сюди - вона була даром французького народу Сполученим Штатам до 100-річного ювілею незалежності Америки. З 1871 по 1884 року в Парижі над монументальною фігурою працював скульптор Аугусто Бертгольда. Фінансувалися роботи частково французькою владою, частково громадськими пожертвами. На основі двох моделей, висотою 2,11 м і 8,5 м, скульптор створив образ, який сьогодні знає кожен мандрівник.
Сталевий каркас усередині статуї сконструював Густав Ейфель - знаменитий батько Ейфелевої вежі. Зовнішня оболонка, що покриває скелет статуї, утворена приблизно 300-ми мідними пластинами, товщиною 0,2 м. Така "шкіра" дами важить майже 80 тонн - це найважчий плащ в світі. Після 13 років свого народження, в 1885 році статуя вирушила в подорож через Атлантичний океан. Державний подарунок (загальною вагою 225 тонн) потрапив в Америку в розібраному вигляді. Відкриття статуї для публіки відбулося з великою помпою - "гуркіт 500 знарядь, дзвін всіх міських дзвонів, бурхливі оплески" - так описувала британська газета Illustrated London News свято, який відбувся 28 жовтня 1886 року. Статуя, яка називається ізночально Statue of Liberty Enlightening the Word (Статуя Свободи, яка висвітлює світ), була поставлена на гранітному постаменті, встановленому на фундаменті колишньої фортеці. У лівій руці статуя тримає табличку з датою проголошення американської незалежності - 4 липня 1776 року. Розірвані ланцюги під її ногами символізують звільнення від рабства і влади насильства (видно тільки з висоти пташиного польоту). Факел величезного пам'ятника сконструйований зі скла, міді і стали. Висота факела 9 метрів. Коли в 1984 році було розпочато загальна реконструкція Статуї Свободи, то в плані робіт була передбачена заміна столітніх мідних і сталевих гвинтів, шпильок, шурупів і заклепок, які кріплять весь сталевий каркас усередині статуї. Дійшла черга і до заміни зовнішніх мідних пластин. Величезною дамі в руку був вкладений новий факел - старий тепер можна розглянути в безпосередній близькості на землі, де він виставлений як експонат.
Майже 167 ступенів ведуть від постаменту до ніг статуї, коронованої променевої діадемою. Гвинтовими сходами всередині по 171 ступеням (що відповідає висоті в 12 поверхів) дожен пройти кожен, хто хоче помилуватися видом з вікон в чолі статуї. Відкривається перед відвідувачами широка перспектива - порт, Нью Йорк, острів Елліс, що знаходиться в 1 км від острова Свободи, де в період 1892-1954 рр перебувала прибережна кінцева станція для 12 млн переселенців. На острові Елліс, минувши жадане втілення Свободи, приставали кораблі з переселенцями, які тут же стикалися з малоприємними формальностями. Тут же пасажири повинні були провести карантин. Багато людей, що опинилися в такій близькості зі своєю мрією, були трагічно розчаровані - їх відправляли назад, так і не давши вдихнути на повні груди бажаний повітря свободи.
Текст: Я.Штантейскій за матеріалами Monumete der Welt
Фото: Wikipedia Commons: Derek Jensen (Tysto) , Pascual De Ruvo
Переклад: Ірина Калініна
США, Нью-Йорк - акцент на мистецтві і шопінг
Опубліковано: 1.6.2015
Що першим прийде вам в голову, коли ви почуєте слово "Америка"? Швидше за все, це не буде ні Єллоустонський національний парк, ні Голлівуд, хоча ці місця дуже привабливі для туристів. Ймовірно, вам спливе в пам'яті Статуя Свободи, Манхеттен або Центральний парк. Тому що справжнім символом Америки є Нью-Йорк, званий також "столицею світу".
Що першим прийде вам в голову, коли ви почуєте слово "Америка"?