- Від Франції XVII століття і до наших днів. Розкішне витонченість Люневільський вишивки
- Люневільський гачок
- Люневільський вишивка: суть техніки
- Люневільський вишивка: відео майстер-класи
Які асоціації приходять в голову, коли ми говоримо про французьку моді минулих століть? Витончені плаття, вишукані фасони, дивовижної краси тканини і, звичайно ж, вишивка на них. Завдяки європейській культурі Епохи Просвітництва, ми маємо можливість насолоджуватися унікальними техніками прикраси тканин, в тому числі і Люневільський вишивкою.
Люневільський вишивка досі популярна серед адептів високої моди і знамениті кутюр'є, наприклад будинок моди "Шанель (Chanel) "Активно використовують цю старовинну техніку вишивки тамбурним швом для створення розкішних моделей, помітно й яскраво прикрашаючи сучасний одяг вишивкою і багато прикрашаючи її бісером і намистинами, блискітками і паєтками, кристалами і коштовним камінням.
На фотографії ви бачите професійну кутюрную вишивку Люневільський гачком від Наталії Сорокіної (більше інформації про цю роботу ви знайдете на сторінці " Основи кутюрної вишивки. Люневільський гачок і голка ").
Сьогодні ми докладно розповімо про цей вид вишуканої вишивки та її історії, а також детально розглянемо техніку вишивки Люневільський гачком і її особливості.
Від Франції XVII століття і до наших днів. Розкішне витонченість Люневільський вишивки
На початку 1800 років Герцог Лорренскій, власник Люневиль і його околиць, став покровителем гільдії вишивальниць, які стікалися в це місто з усією країни. Саме від назви території пішла назва техніки вишивання. Однак свого сучасного вигляду і основні риси вона отримала тільки через півстоліття. Спочатку тканину оброблялася звичайною голкою і розшивався тамбурним стібком.
Завдяки простоті і монотонності роботи можна було прикрасити великі площі, однак, якщо прискорювати темп, нитка часто рвалася і заплутувалася, обриваючи ряд і створюючи враження неохайності. Порадившись, імениті майстри прийшли до висновку, що потрібен інший інструмент, який дозволить акуратно і безпечно прошивати тканину без втрати часу. Так звичайну голку замінив незвичайний гачок.
Люневільський гачок
Завдяки новому пристосуванню, умільці отримали можливість працювати в кілька разів швидше.
Пристрій складається з гвинтової рукоятки з покажчиком напряму гачка, щоб управляти ниткою в процесі вишивки. Сам гачок більше схожий на збірну голку з загином, він набагато гостріше стандартного вишивального гачка, що допомагає акуратно і швидко прошивати тканину. Товщина голок залежить від обраного для вишивки матеріалу - тонкі тканини вимагають найтонших гачків, в той час як для щільних і важких матерій підійдуть тільки масивні голки.
На фотографії ви бачите Люневільський гачок на тлі робочого процесу Сьюзан, автора блогу "Plays with Needles". Сьюзан показує хід вишивки в різних ракурсах, рекомендуємо подивитися її розповідь з фотографіями на сторінці " Getting Hooked: Tambour Beading Masterclass ".
Ось що Сьюзан говорить про свої відчуття від тамбурному вишивки:
"Слово" tambour "по-французську означає" барабан "... це відноситься до того, наскільки щільно натягується тканина на раму для роботи.
Я брала участь у багатьох майстер-класах і більшість з них були варіацією одного і того ж ... майже у всіх використовувалися нитка і голка. Навіть якщо техніка була зовсім нової, нитка і голка були мені вже знайомі. З тамбурним гачком (Люневільський гачком) був зовсім інший випадок.
У тамбурному вишивки гачком є свої особливі характеристики:
- ви завжди працюєте на виворітній стороні ( "особа" готової вишивки дивиться вниз), тому коли ви пришиває бісер або пайетки, ви фактично робите це по вивороту і вам доводиться практично працювати навпомацки, перевіряючи правильність рядки, або постійно дивитися крізь тканину (тому тамбурні вишивка часто виконується на прозорої тканини-основі);
- замість голки ви вишиваєте гачком, а робоча нитка знаходиться на вивороті. По лицьовій стороні тканини ви виконуєте петельки ланцюжки тамбурного шва, а бісер і блискітки пришиваються по вивороту, саме тому нам доводиться постійно повертати роботу для того, щоб подивитися, як виявляється на готова вишивка;
- якщо ви правша, то ваша права рука знаходиться над рамою і вишиває гачком, а ліва рука знаходиться під рамою, керуючи робочою ниткою і бісером (паєтками). Ця послідовність мені вже була знайома з японської вишивці, найскладнішим було навчитися користуватися Люневільський гачком.
Техніка вишивання тамбурним гачком (Люневільський гачком) полягає в тому, щоб правильно накручувати і повертати нитку на гачку, а потім протягувати її на лицьову сторону, закріплюючи петелькою. Це просто сказати, а в реальності гачок у такого новачка як я весь час постійно цеплется то за тканину і за нитку ".
Люневільський вишивка: суть техніки
Крім Люневільського гачка вам будуть потрібні пяльци або рама для натягування тканини. Як вже вище розповіла Сьюзен, робота виконується двома руками, над і під тканиною, причому зверху майстер бачить тільки виворітну частина. Тканина прошивається гачком вниз, знизу рука майстра подає нитку, на яку нанизані паєтки, бісер або намистини, якщо мова йде про об'ємної вишивки, або тільки нитка, якщо тканина прикрашається без додаткових матеріалів. Важливо віддавати перевагу тонким, але міцним ниткам, так як робота ведеться «з котушки» і розрив нитки може пошкодити всю задумку.
тамбурний шов робиться досить просто:
1. На кінці нитки зав'язуємо великий і міцний вузол.
2. Гачок тримаємо суворо вертикально над тканиною, під кутом 90 градусів в правій руці. Нитка подаємо під тканиною лівої.
3. Акуратно протикаємо тканину гачком, накидаємо на нього петельку, натягуючи нитку повертаємо рукоять проти годинникової стрілки і витягуємо її наверх.
4. Нагорі гачок повертаємо назад і починаємо вишивати, проколюючи тканину на рівних відстанях і постійно повертаючи пристрій.
5. Коли візерунок вишитий - останній стібок фіксується вузлом з вивороту. Якщо тканина прозора, варто робити це максимально акуратно.
Застосовується Люневільський вишивка в різних областях. Простими нитками можна розшивати домашній текстиль, в одязі застосовується з додаванням бісеру та намистин, паєток і каменів. Такий спосіб прикрас виглядає дорого й оригінально, тому його часто вважають за краще дизайнери авторських і ексклюзивних речей, в тому числі і весільних суконь. Відмінно така вишивка виглядає на сумках і взуття.
При уявній простоті це рукоділля має свої нюанси, на які важливо звертати увагу:
· Товщина гачка повинна відповідати щільності тканини.
· Потрібно тримати інструмент в робочому стані. Якщо вістря гачка затупітся - ви ризикуєте пошкодити тканину.
· Матеріал повинен бути щільно натягнутий на раму, інакше вишивка вийде геометрично спотвореною.
· Робота ведеться з вивороту, тому потрібно заздалегідь наносити контур на тканину і бездоганно слідувати йому.
Люневільський вишивка: відео майстер-класи
Тамбурні вишивка Люневільський гачком від школи вишивки університету Кентуккі:
Основний стібок тамбурному вишивки від Мері Корбет:
Люневільський вишивка гачком від Вікторії Бойко в авторській інтерпретації (бісер пришивається на "обличчя" роботи, а не на виворіт, як у класичній Люневільський вишивці):
Процес пришивання блискіток (паєток) по "особі" роботи Люневільський гачком:
Вишивка тамбурним швом за допомогою звичайного гачка:
Якщо дотримуватися всі тонкощі, в готовому вигляді вишивка буде настільки красивою і акуратною, що підкорить серце будь-якого знавця!