Цифрова етикеточний експансія: швидше і ширше

  1. гібриди
  2. В'язкість - не проблема
  3. Якщо хочеться блиску
  4. Друк з предметів

Ми вже не раз писали про етикеточних ЦПМ (див

Ми вже не раз писали про етикеточних ЦПМ (див. Терентьєв І. Прогрес в цифровий етикетці // Publish № 9, 2012; http://www.publish.ru/articles/201209_20012872 ; Терентьєв І. Прогрес в цифровий етикетці // Publish № 10, 2012; http://www.publish.ru/articles/201210_20012901 ; Терентьєв І. Цифрова етикеточний еволюція // Publish № 10, 2013; http://www.publish.ru/articles/201310_20013119 ). І тепер вирішили, що ця тема дозріла для рубрики «Довідник покупця». Тим більше, що в Росії вже працює кілька десятків таких машин.

ринок

Правда, переважна більшість з них є продукцією одного виробника - НР. У Росії встановлено близько 30 ЦПМ HP Indigo WS різних модифікацій, що є відображенням переважання цих машин на світовому ринку: на вересень 2013 р число інсталяцій було близько 1400, а в цьому році виробник заявляє вже про 2000.

З них на платформу третього покоління WS6x00 припадає близько 650 машин. Укладено контракти на поставку і 12 HP Indigo 20 000 - машин останнього, четвертого покоління, які навіть по офсетним мірками цілком можна назвати середньоформатних. Тому позиціонуються вони і для друку гнучкої упаковки (формат дозволяє), і для великих обсягів самоклеючої етикетки. Успішні інсталяції для обох застосувань вже відбулися.

Всі інші виробники представлені на нашому ринку дуже скромно. По парі інсталяцій є у EFI і Xeikon.

Деяких машин, які згадуються в попередніх статтях, в нашій таблиці немає, оскільки вони не представлені російськими постачальниками або представлені зі скромністю, що заслуговує кращого застосування. З іншого боку, не все залежить від постачальників. Наприклад, етикеточний OKI є локальний продукт для американського ринку. На жаль, і на американському ринку до сих пір немає варіанту з білилами, хоча для роботи з листової папером така модель у OKI є. Чи не поставляються в Росію і численні етикеточні рішення OEM-партнерів на базі світлодіодних друкуючих механізмів цієї компанії.

гібриди

У нашій таблиці ми розглядаємо чисто цифрові рішення. Але виробники пропонують і комбіновані машини, в яких «цифра» (зазвичай - струменеві модулі) поєднується з традиційними друкованими технологіями. Наприклад, в гібридній комплектації може поставлятися згадана вище FFEI Graphium.

Focus Label Machinery ще на Drupa-2012 анонсувала машину D-Flex. У ній поєднуються струменевий УФ-друк, флексодрук та обробна лінія. При необхідності можна проводити модернізацію пристрою. Воно може бути обладнано сушінням, секцією для холодного фольгирования, ротаційної висічкою (або флаторезкой), розмотуванням і намотуванням з сервоприводами. Друк проводиться на швидкості до 50 м / хв.

Наприкінці вересня на Gallus Innovation Days 2014 в швейцарському Сент-Галлені Heidelberg спільно з фахівцями Gallus і Fujifilm представили цифрову друковано-оздоблювальну лінію для етикеточного виробництва Gallus DCS 340 (Digital Converting System). На відміну від інших виробників узкорулонних обладнання, вони не стали комбінувати цифровий друкарський модуль з традиційними друкованими секціями (флексо-, офсет), а встановили струменевий друкований модуль з можливістю оздоблювальних процесів (праймування, лакування, ротаційний трафарет, висікання) в лінію на базі широко відомої моделі Gallus ECS 340.

Цифрова струменевий секція оснащується друкуючих головок Fujifilm Dimatix з роздільною здатністю 1200 × 1200 dpi і має конфігурацію CMYK, фіолетовий, зелений, оранжевий і білий.

Стандартизований інтерфейс Gallus DCS 340 спрощує навчання операторів друку, які вже працювали на аналоговому обладнанні Gallus, і забезпечує «безшовну» інтеграцію цифрових і традиційних способів обробки.

Наявність великої кількості однакових механічних частин з аналогової машиною Gallus ECS 340 спрощує обслуговування як для сервіс-служби постачальника, так і для друкарень, де вже є друкарські машини цього виробника.

Gallus - один з провідних виробників узкорулонной техніки. І те, що він взяв курс на впровадження «цифри» в свої комплекси, говорить про її серйозних перспективах в цьому секторі.

Практично одночасно на останній Labelexpo представлена нова серія Mark Andy Digital Series. Це цифрове рішення справжнього виробничого рівня: зі швидкістю роботи 76 м / хв і, як стверджує виробник, конкурентної собівартістю продукції. Конструкція гібридної платформи передбачає можливості зміни конфігурації і включає в себе станції струменевого УФ-друку (CMYKOV + W) з нанесенням праймера і повністю інтегровані модулі флексографічного друку, а також опції обробки і декорування, включаючи холодне тиснення фольгою і технологію швидкої зміни штампів для висікання Quick Change Die Cut (QCDC).

Такі машини дозволяють поєднувати гідності як нової, так і традиційної технологій. Наприклад, якщо потрібно багато етикеток або гнучкої упаковки зі змінними даними, незмінну частину сюжету можна зробити за допомогою флексодруку. Вони можуть полегшити вибір для поліграфістів, які ще не готові відмовитися від традиційних технологій.

моделі

У число рулонних етикеточних ЦПМ ми не включаємо широкоформатні принтери, хоча деякі з них і позиціонуються як інструмент для виготовлення надмалих тиражів етикетки. Але ми вирішили розглядати тільки спеціалізовані однопрохідні моделі, які дійсно можна назвати рулонної друкарської машиною.

При складанні таблиці постачальники не забували нагадувати нам, що в неї внесені абсолютно різні пристрої: від настільних, по суті, принтерів до машин, за розмірами і продуктивності наближаються до флексографским. Щоб читачеві відразу було зрозуміло, про що йде мова, в колонці «Максимальна продуктивність» ми виділили цифри кольором: чорним - менше 6 м 2 / хв, зеленим - від 6 до 19,9, червоним - 20 і більше. Втім, «тяжкість» рішення і в цьому випадку (як і різниця між листовими МФУ і ЦПМ) визначається не тільки макс. продуктивністю. Мають значення ресурс, набір опцій, міцність конструкції, тип чорнила (для струменевих апаратів) та ін.

Кількість різноманітних рулонних ЦПМ в даний час росте, що було видно по минулій в цьому вересні американської Labelexpo Americas. Далі більш детально і в алфавітному порядку - тільки про моделі, які можна офіційно придбати в Росії у виробників або їх партнерів.

Модульна конструкція струменевих ЦПМ серії Domino N дозволяє при необхідності додавати друковані вузли для білого (виробник вважає їх одними з найбільш щільних на ринку) та інших квітів. Великі двері в кожусі забезпечують легкий доступ для заміни чорнила або деталей. Будь-яка частина або деталь може бути замінена не більше ніж за 60 хв. Машина відрізняється високим ступенем автоматизації. Наприклад, після закінчення роботи головки автоматично відправляються на станцію, де вони чистяться і закриваються Каппера. Насичені УФ-чорнило придатні для широкого спектра самоклеящихся етикеточних матеріалів: папір з покриттям, поліпропілен і поліетилен. Зазвичай для них не потрібна обробка матеріалу праймером. На намотування і розмотування можна встановлювати досить великі рулони - до 1 м в діаметрі.

Перші Domino N600i, як інформує виробник, на виробництві у кліентовработалі по 18 годин на день протягом 6 місяців, причому без візитів сервіс-інженерів. Таку витривалість пояснюють технічними особливостями машин. Наприклад, система циркуляції чорнила i-Tech ActiFlow працює навіть під час зупинок. Вона допомагає видаляти повітря з чорнила, попереджаючи забивання сопел, цей ризик зменшує і система автоматичного чищення головок i-Tech CleanCap. В машинах використовуються головки Kyocera з роздільною здатністю 600 dpi (виробник заявляє, що візуальне або позірна дозвіл при цьому одно 1340 dpi) і величиною краплі 6 пл. Технологія i-Tech StitchLink забезпечує друк зображення без швів між сюжетами.

Відвідувачам Labelexpo Americas EFI показувала нову чотирьохкфарбовій етикеткову EFI Jetrion 4950LX LED з роздільною здатністю 720 × 720 dpi (оптичне - 1080 dpi) і швидкістю друку 60 м / хв. Нова модель може бути оснащена модулем з білими чорнилами. За заявою виробника, в світі кількість інсталяцій їх струменевих машин вже перевищила дві сотні. Переваливши за другу сотню, EFI Jetrion, очевидно, залишається найуспішнішим виробників етикеточних струменевих ЦПМ - інші виробники в цьому секторі в кращому випадку говорять про десятки машин, але частіше просто не розкривають кількість інсталяцій.

Epson SurePress L-4033AW не може похвалитися високою швидкістю, але свого покупця цей етикеток принтер відомого виробника знайде. Серед його особливостей - високий дозвіл друку, наявність помаранчевих і зелених чорнил, а також матових чорних. Виробник обіцяє хорошу адгезію пігментних водного чорнила Epson SurePress AQ до паперу з покриттям і без, плівкам, самоклейках, металізованим матеріалами - навіть без їх додаткової обробки. На відміну від тонерних або струменевих УФ-систем, в цій ЦПМ абсолютно відсутня нагрів матеріалу.

ЦПМ FFEI Grafium може поставлятися в чисто цифровому або гібридному вигляді. В останньому випадку до цифрової частини можна додати до 6 флексографських секцій з водними або УФ-фарбами - як до, так і після цифрового модуля. На флексосекціі до нього можна в лінію наносити, зокрема, праймер. Серед післядрукарських опцій можуть бути висікання і пристрій для холодного фольгирования. Чорнило Fujifilm Uvijet Graphium UV добре поєднуються з використовуваними головками Xaar 1001, а також з наступною моделлю головок цього виробника (див. Нижче). Виробник заздалегідь оголосив про відмову від системи клік-контрактів. На виставці Labelexpo Americas було оголошено про реалізацію друку білим поверх тріадних чорнила (мабуть, мова йде про двох друкуючихголовках з білими чорнилами - до і після набору кольорових), а також першої інсталяції ЦПМ в американській друкарні.

До моделі Founder Eagle Jet L200C пропонується два види фарб: UV або LED-UV в залежності від вибору сушок (лампової або світлодіодним). До замовлення система буде доступна в період виставки All in Print China 2014 року, яка пройде в Шанхаї з 14 по 17 листопада.

Моделі цього виробника пройшли сертифікацію за стандартом Eco-Friendly Products, т. К. В чорнилі для них знижений вміст VOC - летючих органічних речовин. Ці чорнило наносяться на широкий спектр оброблюваних матеріалів: просту і самоклеючу папір, металізовану фольгу, різноманітні пластики (ПЕТ, ПВХ, ПП, ПЕ).

Головними новинками НР можна вважати оновлену модель третього покоління HP Indigo WS6800, що має значно вищу продуктивність у порівнянні з WS6600, і широкорулонних машину моделі 20 000. За допомогою цих високопродуктивних машин НР прагне прискорити трансформацію ринку етикетки і гнучкої упаковки (в т. Ч. Термоусадочної). В комплекті - новий сервер HP SmartStream Labels and Packaging Workflow Suite. Це ПО включає інструменти для професійного управління кольором і для роботи зі змінними даними. Спеціально розроблене для моделі 20 000 фінішне рішення Digicon 3000 (AB Graphics) забезпечить послепечатную обробку етикетки і гнучкої упаковки в лінію або автономно.

Виробник заявляє, що HP Indigo WS забезпечують якість на рівні глибокого друку і без перенастроювань передають більше 90% відтінків Pantone. Є можливість виготовлення будь-якого Pantone на замовлення (приклад - акція «Кока-Кола» по випуску персоналізованих етикеток, що друкуються на HP Indigo, в тому числі і в Росії).

В'язкість - не проблема

На Labelexpo в США Xaar представила наступне покоління друкуючих головок - 1002 GS6. Виробник обіцяє чудову якість друку, надійність і низьку вартість володіння. Оптимальна геометрія сопла друкуючої головки забезпечує точне позиціонування краплі на запечатуваному матеріалі. Важливою особливістю Xaar 1 002 GS6 є здатність друкувати сильно пігментованими білими чорнилами і лаками високої в'язкості.

На цій же виставці були представлені кілька ЦПМ з цими друкуючих головок: DurstТаu 330, EFI Jetrion 4950LX LED, FFEI Graphium UV, INX-Komori NW210, SPGPrints DSI.

Для HP Indigo WS доступні растри 144, 160, 175, 180, 210 lpi, включаючи растрирование з кутами, що зменшують муар. У Indigo WS6800 додатково є новий растр 196 lpi з 7 кутами. Можна друкувати практично на будь-яких матеріалах в дозволеному діапазоні товщини: папері (в т. Ч. Фактурної), фользі, поліетилені, поліпропілені, ПВХ та інших видах пластику, тубного ламинате, металізованих матеріалах і т. Д. Але матеріал повинен бути підготовлений для цифрової друку. Цьому допомагає вбудована система коронування. Також може знадобитися покриття праймером. Можна купити вже оброблений матеріал (їх пропонують всі провідні постачальники) або покрити його праймером самостійно. В останньому випадку набувається спеціальний «прайміровщік» (для WS6х00 доступний як опція в лінію з друкованої машиною) або використовують Флексомашини. На частині матеріалів можна працювати без праймера, але для цього треба проводити випробування або звіритися зі списком на сайті виробника.

На відміну від листових машин HP Indigo, рулонні працюють за технологією One Shot: все сепарації переносяться спочатку на офсетний гуму, а потім в один дотик - на запечатуваний матеріал. Це забезпечує якісне суміщення, в т. Ч. На тягнуться матеріалах.

Фарби HP Indigo Electroink сертифіковані для використання з харчовою продукцією. Для моделей WS6xxx доступні білила підвищеної щільності і білила для термоусадочної упаковки.

На Ipex-2014 в Лондоні Konica Minolta показала прототип рулонної машини на основі 71-сторінкового лазерного механізму друку з сухим тонером і з лазерною висічкою в лінію. Вона буде доступна в 2015 р в двох варіантах - з рулону на рулон і з рулону на пристрій лазерної висічки, зі швидкістю 18 і 9 м / хв відповідно.

Серед достоїнств Screen Truepress Jet L350UV творці підкреслюють такі переваги, як продуктивність (50 м / хв) і широкий спектр матеріалів товщиною від 0,035 до 0,35 мм. Це не тільки папір, але і різні поліетиленові та поліпропіленові плівки і самоклеючі матеріали. УФ-чорнило з підвищеним колірним охопленням дозволяють відтворювати більш 95% відтінків Pantone. Устаткування може комплектуватися оздоблювальними модулями для ламінування, лакування, висікання, тиснення фольгою, ембосування і т. Д. Важливий критерій - ціна обладнання. Вартість Screen Truepress Jet L350UV з повним набором опцій, включаючи можливість друку білою фарбою, Коронатор для кращої адгезії фарби на матеріалі, автоматичну чистку і систему контролю друкованих головок, в «ЯМ Інтернешнл» становить менше 800 тис. Євро. Також постачальник заявляє, що клієнт не буде обмежений клік-контрактами - йому доведеться платити тільки за дійсно витрачені матеріали, причому в даному випадку мова йде тільки про чорнило, всі інші витратні і запасні частини входять в гарантію.

Поряд з усе більш продуктивними і універсальними цифровими лініями, є і зовсім скромні пристрої - буквально настільні. Так, ЦПМ TrojanOne з технологією друку Memjet працює на водних чорнилі. Такі пристрої призначені, скоріше, не для друкарень, а для виробників товарів, які хочуть заощадити на логістиці і за рахунок мінімізації залишків етикеток.

На відміну від загальної тенденції на виготовлення струменевих пристроїв, Xeikon продовжує прідержіватьсяелектрофотографіческой технології з сухим тонером. Xeikon 3030 може бути використана для виробництва як етикеток, так і пакувальної продукції, оскільки вона працює з широким спектром матеріалів в діапазоні щільності від 40 до 350 г / м 2 (докладніше див. Захаржевський Ю. Цифрова етикетка: приходьте і пробуйте // Publish № 9, 2013; http://www.publish.ru/news/201309_20086534 ). Висока якість друку забезпечено як дрібнодисперсним тонером, так і високою роздільною здатністю експонування: 1200х3600 dpi при 4 bit на точку (для експонування використовується світлодіодна лінійка власної розробки).

Пластик на Xeikon можна запечатувати тільки в тому випадку, якщо він не деформується при нагріванні фьюзер. Зате тонер QA-I, призначений спеціально для промислової етикеткової та пакувальної друку, сертифікований для харчової упаковки, що полегшує роботу з виробниками харчових продуктів. А ось для УФ-чорнила виробник часом обумовлює необхідність ефективного бар'єру проти міграції їх специфічних складових.

Крім триадних, є дванадцять додаткових тонерів, в тому числі білила, помаранчевий, зелений та інші. На замовлення можуть бути виготовлені спеціальні кольору. На Labelexpo Xeikon продемонструвала нещодавно створений тонер SuperBlack, що забезпечує щільність на рівні D2,2-2,4 (для стандартного тонера - 1,8). Він являє собою сумішевих колір, який можна наносити в п'ятій друкованої секції, і відповідає вимогам FDA до матеріалів для контакту з продуктами харчування.

Є у Xeikon і специфічні ніші: наприклад, завдяки властивостям тонера можна друкувати на матеріалах для гарячого трансферу (плівки, зображення з яких переноситься потім на відра для будівельних сумішей і т. П. Продукцію).

Також в цьому вересні Xeikon оголосила про вихід моделі Xeikon Cheetah, яка друкує на 60% швидше, ніж будь-яка інша машина цього виробника. Але нова ЦПМ призначена для друку тільки етикеток. Xeikon Cheetah будуть доступні в 2015 р

Восени Xeikon представила пристрій для нанесення в лінію Воднодисперсійна або УФ-лаку (в т. Ч. Вибірково) на широкий спектр матеріалів: самоклеючі матеріали, папір з покриттям, плівки. Опція буде доступна для клієнтів в 2015 р

Якщо хочеться блиску

Не так уже й давно одним з недоліків «цифри» перед традиційними видами друку була відсутність металізованих фарб. Але в 2012 р Durst випустила металізовані (сріблясті) чорнило для ЦПМ Tau.

А близько року тому НР представила «срібні» чорнило для HP Indigo WS6600 - саме для виробників упаковки і етикетки. З'явилися у продажу з початку 2014 р HP Indigo ElectroInk Silver підходять для різних етикеток, в т. Ч. Для автотранспорту, побутової хімії, пива і безалкогольних напоїв. Вони з'являться у продажу в РФ і СНД найближчим часом.

Є й інший шлях отримання металевих відтінків - друк на фользі або металізованої плівці. На цьому напрямку законодавцем мод є Color-Logic, яка розробляє відповідне ПО - Process metallic colour system. Клієнту достатньо купити одну ліцензію за 3500 дол., Щоб охопити всі друковані процеси і отримати 250 передбачуваних металізованих відтінків на офсетного, флексографічного або цифровій машині. Зокрема, Color-Logic сертифікувала машини Durst Таu 330 і Xeikon 3000.

Найближчим часом в Process metallic colour system буде додана підтримка глибокого друку і імітація зображення на моніторі.

особливості вибору

Як вже було сказано, кількість моделей ЦПМ для рулонного друку етикеток останнім часом зростає. Але вибір серед них залишається складним завданням. Потенційний покупець повинен враховувати багато факторів: швидкість, ширину друку, можливість роботи з тими чи іншими матеріалами і харчової упаковкою, наявність додаткових кольорів.

Тест на тиражних матеріалах можна вважати обов'язковим етапом вибору. Як зображення необхідно упевнитися особисто, а бажано і показати зразки своїм клієнтам, оскільки якість струменевого друку - питання складне і не зводиться до високих цифр точок на дюйм. Наприклад, у Founder EagleJet K200C при вирішенні 600 × 600 dpi, а у Founder EagleJet L1400 при вирішенні 360 × 360 dpi і глибині кольору 8 bit виробник заявляє «видиме дозвіл» рівним 1000 dpi. Інші приклади цього показника вже наводилися вище, але в таблицю ми заносимо фізичне дозвіл, оскільки об'єктивно порівняти оцінки виробників «видимого дозволу» своїх зображень поки не представляється можливим.

Слід також звертати увагу на можливості контролера друку і спеціалізованого ПЗ. Стандартом де-факто в цій галузі є рішення від Esko - їх пропонують в комплекті з ЦПМ провідних виробників (HP Indigo, Xeikon і ін.). Але є і альтернативи. Наприклад, EFI Jetrion пропонує в комплекті контролер друку і ПО власної розробки Fiery XF. Зрозуміло, що якщо флексотіпографія вже користується ПО Esko, впровадження етикеткової ЦПМ з аналогічним рішенням пройде легше. Founder самостійно розробила Founder EagleJet-L Imaging Controller і EagleRIP EJ-L (растровий процесор), а також ПО для етикеточних додрукарських процесів PaSharp (плагін до Adobe Illustrator), PhotoPack і ElecRoc.

Післядрукарська обробка етикеток з цифрових ЦПМ може організовуватися так само, як і на аналогових машинах. Наприклад, друкувати можна з рулону на рулон, а висікати, лакувати і ін. - на окремих лініях. Але максимальні переваги перед аналоговою технікою дають повністю цифрові комплекси - ЦПМ і послепечать в лінію. Найпопулярніша цифрова опція в лінію - лазерна висічка. Для таких моделей з нашої таблиці, як EFI Jetrion 4900ML, в лінію стандартно пропонується лазерна висічка. Це дозволяє виробляти швидке перенастроювання з тиражу на тираж не тільки друку, але і висікання - і тоді цифрове рішення виявляється найбільш ефективним, адже на виході з таких ліній виходять готові етикетки. З іншими звичними для флексотіпографій післядрукарськ опціями поки складніше. Наприклад, реалізації цифрового тиснення фольгою для рулонних машин поки ніхто не пропонує. Є варіанти з холодним тисненням, але вони не дозволяють переходити з тиражу на тираж без зупинки друку.

Друк з предметів

Для роботи з дуже малими партіями конкурентами рулонних етикеточних ЦПМ іноді можуть бути машини, що завдають зображення безпосередньо на предмети - як на упаковку, так і на сам товар. Наприклад, такі машини пропонує виробник трафаретного техніки Encres DUBUIT. На минулорічній FESPA на стенді Konica Minolta її англійський партнер Industrial InkJet показував друковану установку XYPrint 200.

перспективи

Незважаючи на складності вибору, кількість інсталяцій (на жаль, в Росії повільніше, ніж в світі) стабільно наростає. Розрив між флексографічного, узкорулонной офсетного і рулонної цифровим друком стає все менше: як по продуктивності, так і за собівартістю. Збільшення швидкості саме по собі призводить до зменшення вартості, оскільки зменшується витрата робочого часу на одиницю продукції.

Швидкість друку етикеточних ЦПМ ще не зрівнялася, але вже цілком порівнянна зі швидкістю узкорулонних офсетних машин. Порівнюючи їх між собою, слід пам'ятати, що макс. механічна швидкість друку в офсет далеко не завжди досяжна в робочому режимі. При порівнянні ж не механічною швидкості, а продуктивності традиційних і цифрових машин, треба пам'ятати, що вона сильно залежить від кількості пріладок і їх тривалості - і в цьому відношенні «цифра» помітно виграє.

Поки флексография і офсет мають більш високу продуктивність на середніх і довгих тиражах і менш дорогі фарби, але вимагають багато часу для додрукарської підготовки та матеріалів на приладження. Вимагають ці способи друку і кваліфікованих операторів - бажано з великим досвідом роботи. Вивчити оператора цифрової машини набагато легше.

Правда, гідності цифрового друку етикетки мають і зворотний бік. У клієнтів друкарень з'являється спокуса не замовляти етикетки на боці, а перенести все виробництво до себе, щоб зменшити витрати і отримувати етикетку більш оперативно. У випадку з настільними ЦПМ це вже відбувається. Чи наважаться клієнти освоювати більш важку техніку? Можливо, так - особливо якщо поліграфісти не зроблять цього раніше.

Чи наважаться клієнти освоювати більш важку техніку?