Цей фрукт має безліч імен: цитрус максима, гранд цитрус, памела, помпельмус, шедок. А у нас він (мабуть, з легкої руки торговців екзотичними фруктами) перетворився в рідне і нехитре помело ». В принципі теж вірно, тільки правильний наголос - на «е». Але як не назви фрукт, смак його від цього не змінюється. А який він, ви вже пробували?
Помело смачний з перцем і цукром
Помело цінують за його вишукану м'якоть, в якій відсутні гіркоту грейпфрута і кислота апельсина. У фрукта більш м'який, ніжний смак, гурмани в ньому виявляють навіть присмак шампанського, відтінки ананаса. На відміну від інших цитрусів, волокна м'якоті у помело більші, він легко чиститься, часточки вільно відділяються одна від одної, і кожна добре очищається від плівки.
Фрукт є складовою частиною багатьох національних тайських і китайських страв. Часто цей фрукт подають з гарячими або гострими стравами, щоб відчути контраст смаків. У Таїланді помело є одним з улюблених фруктів до сніданку. Його подають перед їжею у вигляді кошичків, а також разом з вареними креветками. З фрукта також готують легку і апетитну закуску: шматочки помело маку в перцево-цукровий соус.
Шкірку помело висушують і зацукровують, в результаті виходять чудові солодощі.
У західній кухні плоди частіше використовуються для приготування мармеладу, фруктових салатів, начинки до пиріжків. Додають їх в гострі і солодкі соуси, що подаються до риби і м'яса. А чудовий сік фруктів підвищує тонус і додає здоров'я.
Самі фрукти помело досить великі, з товстою шкіркою, їх вага може доходити до десяти кілограмів. Вибираючи фрукт, потрібно відчути його аромат - чим він більше виражений, тим фрукт більш солодкий і смачний. Крім того, його шкірка повинна бути гладкою і щільною, але при натисканні пружною.
Чи можна виростити помело
Екзотичний фрукт при бажанні можна виростити і у нас, особливих знань і зусиль не потрібно - посадив кісточку і чекай. Правда, важливо відтворити відповідні тропічні умови - тепло і підвищену вологість. Ну і винагородить цитрусове дерево сповна - буде цвісти довго прекрасними білими квітками із запахом жасмину з цитрусової ноткою. Самі листя незвичайні і надзвичайно декоративні. Для розгалуження паростків їх необхідно обрізати.
На урожай, скоріше, не варто розраховувати, але цитрусовим ароматом можна надихатися вдосталь.
Порятунок від смогу
Фрукт начисто вбиває віруси, так що вважається ефективним засобом в боротьбі з інфекціями і хорошою профілактикою проти грипу. Серед вчених існує думка, що ан- тіоксіданти, в тому числі лімоноіди і вітамін A, присутні в помело, зупиняють ділення ракових клітин і таким чином перешкоджають появі та розвитку пухлинних утворень.
У Китаї нині помело в особливій шані, жителі країни впевнені, що від вживання помело залежить здоров'я нації. Свою заяву китайські медики підкріплюють результатами фундаментальних досліджень, які проводилися протягом двадцяти років.
Доктор Шен Літа заявляє, що помело пом'якшує згубний для організму вплив автомобільних вихлопних газів, тютюнового диму і навіть надмірного захоплення фаст-фудом.
Наукові дослідження також підтвердили, що фрукт здатний підвищувати життєвий тонус, працездатність і витривалість, поліпшувати настрій. Помело може надавати певний позитивний ефект при змінах артеріального тиску, атеросклерозі, бронхіальній астмі.
В експерименті виділені з фрукта речовини припиняли ріст злоякісних клітин. Це корисна властивість помело і деяких інших цитрусових на сьогоднішній день активно вивчається.
Цей фрукт незамінний для прихильників різноманітних дієт. Володіючи калорійністю в 25-39 ккал, він сприяє активному розщепленню жирів і білків, відмінно втамовує голод і спрагу.
символ благополуччя
Помело вирощують переважно в Південній, Південно-Східній і частково Східної Азії, де він є однією з найголовніших цитрусових культур. Батьківщиною фрукта вважається Малайзія, а саме острова Тонга і Фіджі. У Китаї помело був відомий ще в 100 році до н. е. До Європи він був завезений мореплавцями в XIV столітті. Встигають плоди до лютого, до китайського Нового року, і для жителів країни означає приблизно те ж саме, що для нас мандарини: вони обов'язково присутні на столі в кожній родині, плоди дарують один одному як символ процвітання і благополуччя.
А який він, ви вже пробували?