Конструктивні особливості, робота, переваги та застосування елегазових вимикачів

В   елегазових вимикачах   , SF6 використовується як дугогасительная середу

В елегазових вимикачах , SF6 використовується як дугогасительная середу. Гексафторид сірки це газ, який не проводить електрику і має хорошу здатність поглинати вільні електрони. Контакти розмикаються в потоці газу під великим тиском. Між ними виникає дуга. Провідні вільні електрони дуги швидко уловлюються газом, щоб сформувати відносно нерухомі негативні іони. Ця втрата проводять електронів швидко збільшує діелектричну міцність, до значень достатніх для того, щоб дуга згасла. елегазові вимикачі дуже ефективні для використання в ланцюгах високої напруги і високої потужності.

Конструкція: На рис. показані частини звичайного SF6 вимикача. Він складається з нерухомого та рухомого контактів поміщених в дугогасительную камеру. Вона наповнена гексафторидом сірки. Ця камери з'єднана з газгольдером (приймач і розподільник газу). Коли контакти вимикача відкриваються, гексафторид сірки з газгольдера через клапанний механізм під великим тиском надходить в дугогасительную камеру. Нерухомий контакт являє собою порожню циліндричну трубку, на кінці якої зроблений контакт з дугогасительного пристрою. Рухомий контакт так само є порожнистої циліндричної трубкою з прямокутними прорізами з боків. Через ці прорізи подається гексафторид сірки, який протікає через дугу. Кінці рухомого і нерухомого контактів і дугогасительного пристрої покриті мідно-вольфрамовим покриттям, воно стійко до частого утворення і розриву дуги. Так як гексафторид сірки дорогою, він не викидається в атмосферу, а забирається з камери і відновлюється спеціальної допоміжної системою. Цей процес відбувається після кожного вимикання.

Робота: У включеному положенні контакти знаходяться в атмосфері елегазу під тиском близько 2.8 кг / см2. Коли відбувається зміна положення з включеного на вимкнений, рухливий контакт виходить із з'єднання з нерухомим і між ними утворюється дуга. Рух рухомого контакту синхронізовано з відкриттям клапана, який впускає гексафторид сірки з газгольдера в дугогасительную камеру під тиском 14 кг / см2. Потік газу під великим тиском швидко поглинає вільні електрони дуги і створює негативні іони, які не є ефективними в якості носіїв заряду. В результаті, середа між контактами швидко збільшує діелектричну міцність, що є причиною гасіння дуги. Після того як операція виключення закінчена, клапан закривається. Закриття відбувається під дією набору пружин.

Переваги над масляними і повітряними вимикачами:
А. Завдяки дугогасительного властивостями елегазу такі вимикачі мають дуже короткий час горіння дуги
Б. Діелектрична міцність елегазу в 2 -3 рази більше ніж повітря, такі вимикачі можуть перервати набагато більше струми.
В. Безшумний в експлуатації завдяки закритому циклу газу
Г. Завдяки закритій газовій камері, зовнішня частина вимикач залишається сухою і немає проблем з вологою
Д. Ні ризику загоряння, так як гексафторид сірки не запалюється
Е. Низькі витрати на обслуговування, немає строгих обмежень по експлуатації, мінімум додаткового обладнання
Ж. Елегазові вимикачі повністю ізольовані від атмосфери, вони добре підходять для використання у вибухонебезпечних місцях.

недоліки
А. Висока ціна вимикача через високу ціну елегазу
Б. Необхідно додаткове обладнання для відновлення елегазу після кожного вимикання
В. Елегаз екологічно небезпечний

Область застосування: через певні складнощі у виготовленні вакуумних вимикачів на напруги 110 кВ і вище, елегазові вимикачі більш популярні на ці напруги, хоча чимало моделей елегазових вимикачів на 10 (6) і 35 кВ їх частка на ці класи напруги менше.