Яку плетінку вибрати для спінінга?

  1. «Так вона кита витримає!» Або про міцність плетінки
  2. Про розтяжності плетених шнурів
  3. Зносостійкість плетінки для спінінга
  4. А що кажуть фідерісти?
  5. "Ой мороз мороз…"
  6. Вірю - не вірю
  7. «Плётня» буває різна

Строго кажучи, плетінку для риболовлі винайшли не вчора і навіть не позавчора. Тисячі років тому рибалки сплітали тонкі шнури з волоса, рослинних волокон, шовкових, бавовняних або лляних ниток. І ось цю технологію не так давно відродили на новому рівні. Так і з'явилася волосінь, сплетена з полімерних ниток. Зараз це найчастіше поліетилен. Нитки в шнурі можуть бути переплетені або ж йти паралельно, але бути сплавленими. Потім додумалися ще й надягати на шнур суцільну оболонку.

Потім додумалися ще й надягати на шнур суцільну оболонку

Багато поставилися до новинки недовірливо. Зараз вже волосінню-плетінкою для спінінга нікого не здивувати. Але суперечки навколо властивостей і використання «шнурка» не припиняються. Одна з причин, напевно, в тому, що плетінка помітно дорожче звичайної монолески. А гроші витрачати даремно нікому не хочеться. Ось народ і побоюється невдалої покупки.

«Так вона кита витримає!» Або про міцність плетінки

Так, розпалившись, відстоюють плетінку її фанати. З самого початку вона рекламувалася як волосінь, в кілька разів міцніша, ніж звичайна мононить. І з цим не посперечаєшся: звичайно, шнур міцніше ніж нитка того ж діаметру.

Але тут є така закавирка. Точно виміряти діаметр плетінки неможливо. Тому що в поперечному перерізі вона не буває строго круглої, а часто витягнута у вигляді овалу, а то і незграбна.

Тому що в поперечному перерізі вона не буває строго круглої, а часто витягнута у вигляді овалу, а то і незграбна

Це дозволяє виробникам водити за ніс довірливих рибалок. Якщо на упаковці шнура вказано діаметр 0,16 мм, то цілком можливо, що, насправді, його товщина близька до 0,2 мм. Якщо ми станемо порівнювати його міцність з волосінню-ниткою діаметром 0,16 мм, то, звичайно, вона виявиться набагато слабкіше. Але порівняння щось некоректне!

До цього треба додати, що нерідко і зазначена на упаковці навантаження на розрив явно завищують.

Боротися з цими «маленькими хитрощами» ми не можемо, але повинні їх враховувати, купуючи і застосовуючи плетінку.

Вибирайте таку, яка в поперечному перерізі ближче до окружності. Плосковати намотується на шпулю нерівно, частіше заплутується. Закинути її далеко і точно важче, вона при закиданні і в проточній воді парусит. Та ще й з-за «незграбності» обтрёпивается про котушку і виходить з ладу швидше.

Шнури просочують особливими препаратами для захисту від ультрафіолету, морозу. Просочення робить міцнішими вузол, покращує ковзання. Якість просочення оціните, зав'язавши волосінь в вузол і оглянувши його - відшаровуються чи частки просочення, не посипане чи ними упаковка всередині.
До речі, вузол, яким зав'язана волосінь, дуже впливає на міцність каркасу. Обов'язково придивіться до вузла, намальованому на упаковці, він оптимальний для даного виду плетінки.

Обов'язково придивіться до вузла, намальованому на упаковці, він оптимальний для даного виду плетінки

Про розтяжності плетених шнурів

Фізика і здоровий глузд говорять, що шнур в принципі міцніше мононитки. Але вони ж стверджують: по розтяжності шнур явно поступається їй. Розтягуватися не дозволяють численні місця переплетень окремих ниток, тут «гаситься» здатність їх до витягування.

З цим очевидним фактом виробники не сперечаються, чесно позначаючи на упаковці що-небудь типу: «Near Zero Strech» ( «розтягування, близьке до нульового»). Насправді, шнур все-таки витягується, але рідко більш ніж на сім відсотків від початкової довжини. Це вдвічі менше, ніж в середньому у монолески. Зазвичай же розтягнення плетінки не перевищує трьох-чотирьох відсотків.

Зазвичай же розтягнення плетінки не перевищує трьох-чотирьох відсотків

З іншого боку, нерозтяжна плетінки забезпечує високу чутливість снасті до найменшої поклевке. На плетеної волосіні легше управляти приманкою, при виведенні ви відчуєте все маневри навіть невеликого окунька. З нерастяжимой волосінню підвищується дальність і точність закидання.

Зносостійкість плетінки для спінінга

Будь-яка волосінь, якою користуються, з часом зношується. Плетінка - не виняток. Важливо тільки, щоб знос не відбувався надто швидко. Особливо, зважаючи на те, що плетінка дорожче. Але ж вона і служить довше - в умілих руках чотири сезони для неї не межа.
Для плетінки найчастіше використовують безінерційні котушки. Вони дозволяють обходитися меншою довжиною шнура - при її високій ціні це важливо. На шпулю котушки укладається приблизно 100-150 метрів і немає потреби підмотувати Бекінгем (для тих, хто не знає - це додаткова волосінь, намотана на шпулю).

Зазвичай шнур має не гладку (як мононить), а шорстку поверхню. До того ж, у воді плетінка збирає на себе бруд і сміття (тополиний пух, водорості та ін.). Від усього цього зростає навантаження на вудлище, пропускні кільця, котушку. Вони повинні бути міцними і потребують регулярного огляді і догляді.

А що кажуть фідерісти?

Взагалі, до покупки волосіні треба чітко визначитися, яким способом, де і в яких умовах будете ловити. Адже її якості повинні відповідати вашим намірам. Ось, наприклад, ловля на фідер ...

Ви пам'ятаєте: нерозтяжна шнура робить його дуже чутливим. При млявому клюванні плетінка дає більше шансів на успіх. Це особливо помітно при далеких закинув. Якщо ж ловити біля берега, то цілком можна користуватися і монолески.

Якщо ж ловити біля берега, то цілком можна користуватися і монолески

Однак та ж нерозтяжна може стати перешкодою при виведенні. Ривки риби шнур не амортизує, це лягає цілком на бланк вудилища і фрикціон котушки. Цей мінус шнура особливо помітний на водоймі з плином. Та й в невеликому короповому ставку волосінь не поступиться шнуру.

Те, що плетінка міцніше, в стоячій воді не так важливо, а ось в каналі, на річці - істотно. Через меншу парусність тонкого шнура тут можна працювати з більш легкої годівницею. Ну, і занедбаність при бічному вітрі буде точніше.

Правда, тонкий шнур легко січе черепашкою. Але вихід відомий: поводок з монолески вирішує цю проблему.

"Ой мороз мороз…"

Серед рибалок все ще циркулює міф про те, що плетінка для зимової риболовлі не призначена, оскільки на холоді швидко руйнується. Над цим сміються численні спінінгісти, які ловлять саме взимку і саме на плетінку.

Безумовно, вода, яка потрапила всередину шнура, замерзає, розширюється, і кристалики льоду впиваються в нього. Плетінці це на користь не йде, вона починає «Лопуш», і черговий обрив явно не за горами.

Безперечно, Одножильна волосінь однозначно обмерзає слабкіше. Але це не привід переходити взимку тільки на неї. Плетінка-то буває різна - за матеріалом і по щільності. Чим щільніше шнур, тим менше води потрапляє всередину нього.

Між іншим, оцінити щільність плетіння можна вже при покупці - за допомогою нехитрого тесту. Гарненько перегніть волосінь кілька разів і придивіться до місця згину. Якщо витки стали відходити один від іншого, від покупки краще утриматися.

Бюджетні варіанти плетінки (на кшталт PowerPro) на морозі градусів в п'ятнадцять вже куйовдиться, навіть якщо була новенькою, неістёртой. На ворсинках намерзають крихітні бурульки, волосінь важчає, і далекі кидки стають неможливі. Можна повозитися і змащувати волосінь антифризні рідиною або силіконом. Але простіше приберегти шнур до весни.

Плетінки «Dyneema» і «Spectra» для зимової риболовлі цілком підходять. Їх матеріал сам по собі гидрофобен, тобто не змочується водою. Тому на морозі волосінь не перетворюється в сталевий прутик. На ній, правда, з'являються дрібні кульки льоду від скачується води, але великих проблем вони не створюють. Для додаткового захисту можна побризкати додатково шнур на шпулі WD-40 або будь-яким автомобільним силіконом.

А ось надії спінінгістів на плетінки в оболонці не виправдалися. Зовнішня оболонка морози переносить погано, і волосінь в цілому служить взимку недовго.

Вірю - не вірю

Як ми вже говорили, навіть відомі бренди грішать «неточностями», вказуючи діаметр і навантаження на розрив. Але не це головна небезпека для того, хто купує плетінку. На ринку повно підробок. Є фірмочки і магазини, які набувають кілометри шнура на величезних бобінах, а потім ріжуть її і розфасовують в «фірмові» упаковки з помітними написами і марками відомих виробників.

Розпізнати підробку при покупці навряд чи можливо навіть досвідченому рибалці. Залишається приймати непрямі запобіжні заходи:

  • купивши один раз якісний шнур, гарненько придивіться до нього і купуйте в майбутньому тільки такий (якщо, звичайно, вас не тягне на експерименти);
  • розпитайте досвідчених рибалок - якого магазину стòіт довіряти більше, ніж іншим;
  • будьте готові до того, що реальна розривна навантаження виявиться на третину менші, ніж заявлена ​​на упаковці;
  • треба бути особливо обережним, приміряючись до дешевої плетінці. Знаєте, втрачена при її обриву приманка може виявитися дорожче, ніж вся волосінь;
  • при покупці волосіні на бобіні перегляньте шнур. Ознаки неякісного волосіні - потертості, спайки, неоднорідний колір;
  • будинки, перемотуючи плетінку на шпулю, ретельно дивіться, чи немає тих же дефектів. Неякісний товар за законом ви маєте право повернути протягом певного терміну. У Росії він становить два тижні.

У Росії він становить два тижні

«Плётня» буває різна

Ми вже говорили про характеристики плетінки, важливою при лові спінінгом. Ясно, що волосінь різних виробників і марок помітно відрізняється за властивостями. Причому, надійно судити про це можна лише, спираючись на досвід багатьох любителів.

Від себе ж можемо рекомендувати тільки якісних і перевірених виробників - «Varivas», «YGK», «Megabass», «Sunline», «Unitika». Адже часто на такому шнурі літають приманки, які рівнозначні йому за вартістю (а то і дорожче) і дуже важливо, щоб випадковий зачіп, не став фатальним і не привів до обриву снасті. До того-ж, якісні шнури рвуться завжди на вузлі (що дуже добре впливає на його витрата при лові в важких умовах), а не де попало.

До того-ж, якісні шнури рвуться завжди на вузлі (що дуже добре впливає на його витрата при лові в важких умовах), а не де попало

А що кажуть фідерісти?