17:25, 17 липня 2018
Сьогодні, раптом, за рекомендацією незнайомих людей у мене вдома в Іліс з'явилося двоє московських студентів Економічного інституту, факультет лінгвістики. Ваня і Поліна вивчають місцеві кавказькі діалекти, разом з викладачами групою інших студентів були в Баку, зараз вони в Гахском районі, а потім відправляться в Дагестан. Я їм перекладав зроблені ними раніше записи бесід з ілісуінцамі, на місцевому діалекті. Потім познайомився з викладачами, знайшовся спільний хороший знайомий, московський журналіст. Розмовляли у мене вдома, пили чай, вийшли на вулицю і довго чекали автобус, за цей час молоді вчені записали ще дві бесіди з місцевими людьми похилого віку. Не розуміючи азербайджанську мову вони будуть в Москві порівнювати звучання слів на цій мові з промовою жителів інших місцевостей. Простежує перетікання цахурською мови з Дагестану в Іліс, Азербайджан, рівень володіння цахурською мовою там і тут.
Йшов дощ, вони намокли, хто з місцевих подарував викладачці спортивне взуття разом зі шкарпетками, щоб не ходила в мокрому. Вони дивилися по сторонам, питали ... Люди з іншого світу, і ми для них з іншого. Молодці москвичі і молодець Економінстітут, що фінансує такі поїздки студентів, в яких вони можуть навчатися не в теорії, а на практиці.
Я кажу молодим: за радянських часів ми були однією країною, Москва була нашою столицею, в Дагестан наші добиралися кіньми за чотири години. Тепер все інакше, ви тут закордоном ... вони ляскають очима, слухають як би я слухав спогади учасника Бородінської битви.
Викладачка Ніна Добрушин питала в ілісуінском магазині щось, ніхто російської не знає, молода дівчина запитала, чи знає москвичка англійська і далі вони говорили англійською мовою.
Відповідаючи на питання, розповів коротко історію Іліс, показав цю картину, потім на горі фортецю Галача, в якій російські дозори вистежували атакуючих бійців Шаміля.
Гостей запросили залишитися на довго, але приїхав автобус. Викладач Михайло Даніель зробив кілька знімків, тепло попрощавшись, вони поїхали махаючи руками.
У травні в мене ось також експромтом був Данила з Ростова
Немає нічого кращого прямих людських контактів. Без справжніх, реальних зустрічей, якщо дізнаватися про сусідів тільки через ЗМІ та мережі, народи виявляться бранцями брехунів і політиків. Так починаються війни. Сьогодні я вніс свій малесенький внесок в продовження нормальних людських відносин між Азербайджаном і Росією