АКЕВ - Сайт Асоціації консультантів по природному вигодовуванню - Відлучення від грудей. Чи готовий малюк?

  1. Фотограф Таня Чумак

Відлучення

Відлучення ... Хтось із мам чекає цього моменту з нетерпінням, хтось - зі страхом. Але ж це і зрозуміло: будь-який новий етап в житті завжди хвилюючий, тим більше той, який пов'язаний з нашим малюком.

ТЕСТ: Чи готовий Ваш малюк до відлучення від грудей?

Пам'ятайте, як під час вагітності Ви хвилювалися за здоров'я малюка, думали, чи все у нього там в порядку? Переживали, чи прийде молоко, чи вистачить його малюкові? А перші зуби, як ми їх чекали ?! А перші кроки ?! І ось тепер Вам довелося задуматися про наступний крок. Багато місяців Ваш малюк все свої втоми і смутку забував у Ваших грудей і, відпочив і оновлений, поспішав до нових відкриттів. Але бабусі, подруги, сусідки все частіше говорять, що Ваше сонечко вже виросло і з маминим молочком пора розлучатися. І ось Ви вже страждаєте сумнівами: може, вони мають рацію? Може бути і правда пора? Коли настає той самий момент? І як краще це зробити?

Терміни.

Хто б що не говорив, грудне вигодовування - всього лише ще один етап в житті дитини і з нього він виростає так само, як виростають з пелюшок і повзунків. І для кожного малюка такий час неодмінно настає саме, навіть якщо дитину до відлучення не спонукати. Та й судіть самі: сам термін вже має на увазі, що дитину усувають від грудей проти його волі - «відлучають».

Ідеально було б догодувати дитину до того віку, коли його потреба в прикладаннях згасне сама собою. І якщо мама в 2-3 роки, і навіть пізніше, згодна годувати малюка і далі, то відлучати дитину від грудей немає ніякої необхідності.

Вік, в якому дитина сама, без маминої допомоги і серйозних зусиль з її боку, готовий розлучитися з грудним вигодовуванням настає після 3-х років. Але не треба думати, що відлучення до цього віку неможливо. Якщо мама з якихось своїх причин вирішує закінчити годувати дитину грудьми, це можливо. Для цього треба орієнтуватися на деякі загальні закономірності. Про них і про те, як з мінімальними втратами для всіх (і для малюка і для мами) відлучити дитину ми і поговоримо нижче.

Так як в природі все гармонійно, при правильно організованому грудному вигодовуванні мама не один рік забезпечує дитину необхідним йому кількістю молочка. Однак мамин організм буває готовий до завершення лактації раніше - після в 1,5-2 років. Потім мама може «зупинитися» в будь-який момент за власним бажанням, орієнтуючись тільки на потреби малюка.

Завершення лактації в більш ранні терміни не є фізіологічним і, як правило, буває пов'язане з помилками в організації грудного вигодовування, або проблемами зі здоров'ям мами (гормональні збої, наступ нової вагітності та інше).

Припинення грудного вигодовування на етапі, коли мамин організм до цього ще не готовий, може спричинити серйозні наслідки для її здоров'я. У кращому випадку мама змушена буде регулярно зціджувати протягом якогось часу. Можливі також болі, набухання молочних залоз, розвиток лактостаз, впоратися з якими без допомоги малюка (його ж уже відлучили) мамі досить важко. До того ж така незапланована організмом гормональна перебудова може спровокувати у мами розвиток депресивних станів, а також тривале (аж до декількох років!) Виділення молока з молочних залоз вже після припинення грудного вигодовування.

Як дізнатися, що ми готові.

Але як же все-таки зрозуміти, що і мама і малюк вже готові до відлучення?

Готовність маминого організму визначити легко. Головний показник - як наповнюється груди молоком під час тривалого (до 12-24 годин) перерви в прикладаннях малюка. Власне, якщо Ви на кілька годин пішли від малюка, груди наповнюватися не повинна. У всякому разі Ви не повинні відчувати ніяких неприємних відчуттів у зв'язку з цим, тим більше потреби подцедіть груди.

Але що робити, якщо мама не працює і залишити дитину на такий тривалий час їй ні з ким? В цьому випадку можна запланувати якісь справи на вихідний день, а дитину залишити з татом або бабусею. А якщо з якихось причин такий варіант теж не підходить, можна спробувати протягом дня погодувати малюка тільки однією груддю і подивитися, точніше «відчути», як буде наповнюватися інша. Це, звичайно, не самий достовірний спосіб, але, головне, Ви дізнаєтеся, чи готовий Ваш організм до завершення лактації. Якщо організм готовий, то з цього моменту треба почекати 2, а краще 3 місяці, щоб малюк з Вашим молочком отримав достатню кількість імуноглобулінів. Це підтримає його імунітет протягом 6 місяців після припинення грудного вигодовування, а також захистить грудну залозу після відлучення.

А ось готовність малюка до відлучення визначити не так просто. Кращий критерій ... мамині відчуття. За рідкісним винятком будь-яка мама, навіть форсує події, проте точно знає, чи готове її чадо до цього кроку.

Але, звичайно, є і більш достовірні способи. Так вважається, що до відлучення готовий малюк, у якого в день залишилося лише 1-3 прикладання і який при цьому не смокче соски (пустушки, пляшки), ручки, іграшки, ганчірочки, одяг, нижню губку та інше.

У всіх інших випадках треба поступово скоротити кількість прикладань до 1-3 на добу і лише потім робити останній крок.

Коли з відлученням краще почекати.

Отже, і мамин організм і малюк готові до завершення грудного вигодовування. Як же правильно вибрати підходящий момент?

Відлучення не повинно співпасти з відпусткою, переїздом, виходом мами на роботу або малюка в дитячий сад, появою в домі няні. В цьому випадку краще відлучити дитину за 2-3 місяці до, або через 2-3 місяці після будь-якого з цих подій. Якщо в родині хтось хворів (особливо сам дитина), треба почекати хоча б 1 місяць з моменту остаточного одужання.

Вважається, що в теплу пору року дитини краще не відлучати, в тому числі і тому, що змінюється раціон харчування малюка, збільшення в ньому кількості свіжих овочів і фруктів, сприяє збільшенню шлунково-кишкових розладів і інфекцій. Але якщо відлучення проходить в фізіологічні терміни, час року великої ролі не грає.

І ще один фактор, на який варто звернути увагу - це психо-емоційний стан малюка. Якщо у нього зараз важкий період, крихітка бунтує або часто вередує (а таке ніколи не трапляється без серйозних на те причин!), З відлученням також краще трохи почекати.

Деякі правила.

Багато місяців Ваш чоловічок всі свої біди забував під грудьми. Грудне вигодовування було для нього невід'ємною частиною спілкування з мамою. Тому дуже важливо тепер, коли малюк цього позбавляється, щоб мама ... не зникла одночасно з «його» сісей. Для нього це дуже непростий період в житті, і мама повинна обов'язково бути поруч. Особливо це важливо, якщо Ви поступово, за своєю ініціативою готуєте дитину до відлучення.

Так, нічого не поробиш, малюк позбавляється свого «скарби», але мама поруч. Вона в будь-яку хвилину готова підтримати, втішити, обійняти, приголубити. А для малюка зараз це особливо важливо, тому що тісний тактильний контакт допомагає йому відволіктися від бажання посмоктати, замінює спілкування з грудьми. Якщо Ви читаєте малюку книжку, краще посадити його до себе на коліна. Якщо він прийшов поговорити, задати свої сто тисяч «чому», візьміть його на ручки або хоча б обійміть обома руками, погладьте по спинці.

На цьому етапі, як, власне, і перш, неможливо переоцінити важливість і значення для малюка різних обнімалок, щекоталок, веселих бійок і поцілунків. Це допомагає дитині відчувати себе захищеним, коханим, значущим. Мама поруч, мама приділяє йому ще більше часу і уваги, ніж раніше, і значить - все впорядке, все так, як і повинно бути.

Зверніть також увагу на те, що припинення грудного вигодовування не повинно проходити одночасно з відселенням крихти в окреме ліжечко, тим більше кімнату. З цим краще подждать 3-4 місяці.

Більш того, якщо Ви тільки починаєте обмежувати малюка в ссанні вдень, нічні прикладання на якийсь час можуть стати більш тривалими і частими. Якщо через пару тижнів ситуація не зміниться, це швидше за все означає, що дитині поки важко змиритися з обмеженнями в прикладаннях. У такій ситуації з відлученням буває краще почекати.

І ще один дуже важливий момент. Коли в результаті обмеження малюка в прикладаннях він починає смоктати свій пальчик, нижню губку або що-небудь ще, ці симптоми не можна ігнорувати. Ваш малюк поки ще не готовий до припинення грудного вигодовування. Більш того така поведінка малюка говорить про те, що йому дуже важко змиритися з відбуваються змінами, він дуже страждає внутрішньо. І якщо не поставитися з розумінням до такого тихого протесту маленького чоловічка, це може серйозно відбитися на нервовій системі малюка в майбутньому.

Дотримуючись цих нехитрих правил, Вам неважко буде визначитися з часом відлучення. Однак, якщо малюк все ще смокче по кілька разів за день і не всі прикладання пов'язані зі снами, Вам знадобиться більш докладне керівництво до дії.

Послідовність дій при відлученні.

Отже, Ви прийняли рішення закінчувати годувати малюка грудьми. Але як бути, якщо малюк з Вашим рішенням, мабуть, не згоден, смокче з ранку до вечора, а вночі взагалі маму від себе не відпускає? Якщо малюкові вже виповнилося 1,5 року, можна спробувати підготувати його до відлучення поступово. Скільки часу Вам на це знадобиться, заздалегідь сказати не можна. Це залежить від багатьох чинників. І від здатності малюка зараз відмовитися від цієї останньої «ниточки», що зв'язує його з мамою. І від того, наскільки рішучі будуть Ваші дії, від Вашої впевненості в правильності прийнятого рішення. Взагалі треба завжди пам'ятати: малюкові легше підлаштуватися під впевнено діючу маму, нехай і робить щось не так з точки зору його очікувань, його природних потреб, ніж під маму, що надходить правильно, але сумніваються в своїх діях. Цю слабинку дітки моментально помічають і вона тільки збиває їх з пантелику.

Отже, кожній парі мама - малюк необхідно свого часу. Орієнтовно після 1,5 років діткам потрібно хоча б місяці два. Мамі дуже важливо набратися терпіння. Не можна ставити перед собою якісь конкретні терміни, адже вони залежать не тільки від Вас. А раптом малюк Вас «підведе» ?! Тоді ваше нетерпіння або навіть досада можуть перекреслити кілька тижнів Ваших з ним спільних праць. Тут вже краще не поспішати. Таке плавне відлучення завжди відбувається за принципом «крок вперед, два назад». Ніколи не можна заздалегідь передбачити, на якому етапі малюк уперся, але рано чи пізно таке може статися. «Дотискати» його в такій ситуації - значить ризикувати тим, що вже досягнуто. Тому головне правило - плавно, поступово, обов'язково зважаючи на потребами малюка.

Тепер докладніше про тих етапах, які Вам мають бути (орієнтовно кожен етап може займати близько 1-2 тижнів). Перше, з чого треба почати - це скоротити кількість прикладань під час неспання малюка. І перш за все треба прибрати все «провокації» з боку мами. Це означає, що при дитині не можна переодягатися, ходити в нижній білизні (ще краще, якщо він Вас в ньому взагалі не буде бачити). Краще на якийсь час відмовитися від халатів, блузонів, сорочок на користь футболок - тепер до свого «скарби» малюкові буде дістатися важче. Мама не повинна сидіти в присутності дитини без діла. Відпочивальниця мама - легка «здобич» для охочого посмоктати малюка. Взагалі при ньому краще сидіти поменше - чим вище мама, тим труденее до неї дістатися і тим простіше відволіктися на щось інше.

Якщо малюк виявив бажання посмоктати, треба зробити вигляд, що мама цього не помітила або не зрозуміла. Якщо малюк наполягає - постарайтеся переключити його увагу на щось цікаве. Наприклад, кидайте всі справи і разом біжіть дивитися, чи не прийшов додому тато - запропонуйте малюкові самому подивитися в «глазок», можна навіть відкрити двері і перевірити. Потім біжіть у ванну слухати цвіркуна. Потім дивитися білого голубка за вікном у великій кімнаті, потім - ворону із зеленим хвостом з вікна кухні ... Чим сильніше вирують емоції, ніж цікавіше малюкові - тим краще ефект. І не бійтеся переборщити: чим більше таких перемикань - тим легше відвернути малюка від його ідеї, треба тільки робити все щиро, так як дітки відразу відчувають будь-яку фальш. Головне - не можна говорити «не дам», адже Ви - любляча, розуміюча, найкраща в світі мама! Але знайте, що якщо малюкові дійсно треба посмоктати, він не переключиться ні за що, і ніяка «мишка» під диваном Вам не допоможе.

Все це призводить до скорочення кількості прикладань і, як наслідок, до зменшення кількості молока у мами. На цьому етапі можна також ввести нове правило: під час неспання смоктати груди тільки в певному місці (наприклад, диван або крісло) або в одному положенні (наприклад, тільки сидячи).

Наступним кроком потрібно привчити малюка укладатися на денний сон без прикладання до грудей. Приблизно з 6 місяців, в мамине відсутність, дітки можуть навчитися засинати без грудей. Але тепер важливо навчитися робити це, коли мама вдома. Для початку можна, звичайно, скористатися чиєюсь допомогою (наприклад, няні або бабусі), але це якраз не обов'язково. Мама може впоратися і сама: уклавши малюка в ліжечко, вона виходить з кімнати і обіцяє «я зараз прийду». Секунд через 15-30 мама повертається і укладає крихітку як зазвичай. Але час маминого відсутності з кожним днем ​​поступово збільшується. Головне, завжди повідомляти дитині, куди Ви йдете - наприклад помити жовту чашечку, і, якщо малюк раптом йде Вас шукати, він повинен відвернути Вашу увагу за миттям тієї самої чашечки. Сердитися на нього не треба, просто закінчите свою справу і віднесіть його в спальню, попросивши в наступний раз дочекатися Вас там. Одного разу, повернувшись до свого чоловічкові, Ви знайдете його сплячим.

Коли малюк навчиться регулярно засипати днем ​​сам, точно так же прибираються вечірні засипання під грудьми. Якщо Ви все робили правильно, не поспішаючи, то після цього малюк сам почне рідше прикладатися до грудей вночі. І, навпаки, якщо Ви поквапилися і малюк сприймає зміни, що відбуваються як позбавлення, кількість нічних прикладань може збільшитися або він може почати смоктати щось ще, наприклад свої ручки. В цьому випадку краще на деякий час повернутися на кілька кроків назад і трохи почекати. Можливо вже через тиждень-другий малюк буде готовий до подальших змін. Тепер вже можна потихеньку скорочувати тривалість нічних прикладань, якщо це необхідно. Для початку треба забирати груди у крихти, якщо він, насмоктавшись, тихенько посмоктує її уві сні і не прокидається від спроби її забрати. Поступово тривалість нічних смоктання повинна скоротитися до декількох хвилин і стати символічною. До речі, приблизно в цей же час, можна відучувати дитину досипати денні сни під грудьми. Просто під час його пробудження Вас не повинно бути поруч, а коли він Вас знайде, відволікаючи його чим-небудь цікавим або смачним (їжею або питвом - ролі не грає), а потім чимось займіть. Для початку можна просто давати груди не відразу, а через пару хвилин, далі - більше.

Коли все це так само залишаться у Вас позаду, вранці краще почати вставати раніше малюка. А далі діяти також, як відучували малюка від денних пробуджень під грудьми. В один прекрасний день малюк просто забуде вранці прикластися до грудей. Що робити далі - вирішувати Вам. Можна скористатися частим радою, і при наступній спробі дитини прикластися сказати «мені боляче». Але це не завжди допомагає. Справа в тому, що до 3-4 років дитина не розуміє, що таке чужа біль, для нього це поняття абстрактне і, отже, аргумент непереконливий. Наступного разу Ви можете просто нагадати дитині, що вранці він забув посмоктати і тепер йому більше нічого «не положено». А можна просто почекати, поки пробудження без прикладань стануть частішими, а смоктання потім і зовсім забудеться.

І будьте обережні! Ваші слова «молочка більше немає» дитина обов'язково спробує перевірити.

Отже, всі наведені вище рекомендації допоможуть Вам відлучити малюка, якщо з якихось причин годувати його далі Ви не можете або не хочете, а до відлучення Ваш чоловічок поки ще не готовий. Але перш ніж приступати до цього рішучого кроку, треба ще раз зважити всі «за» і «проти». Адже якщо маму під час годувань в такому віці щось не влаштовує, доставляє незручності або поведінку малюка чимось дратує - це свідчить про помилки в організації грудного вигодовування, виправити які дуже легко, звернувшись за допомогою до консультанта по грудному вигодовуванню (причому як правило в таких випадках буває досить консультації по телефону). Тоді як передчасне відлучення може додати до вже існуючих проблем нові, часом навіть ще більш серйозні. А часу для вирішення цих проблем Вам буде потрібно набагато менше, ніж для відлучення.

Тому не варто поспішати. Краще зробити так, щоб годування грудьми і в 2, і в 3 роки, і навіть пізніше, приносило позитивні емоції не тільки малюкові, але і мамі. Повірте, це дуже просто!

Оксана Дзвонар,

консультант з грудного вигодовування

стаття опублікована в Журналі ЛІЗА "Моя дитина" вересень 2005

Фотограф Таня Чумак

Коментарі:

Пам'ятайте, як під час вагітності Ви хвилювалися за здоров'я малюка, думали, чи все у нього там в порядку?
Переживали, чи прийде молоко, чи вистачить його малюкові?
А перші зуби, як ми їх чекали ?
А перші кроки ?
І ось Ви вже страждаєте сумнівами: може, вони мають рацію?
Може бути і правда пора?
Коли настає той самий момент?
І як краще це зробити?
Але як же все-таки зрозуміти, що і мама і малюк вже готові до відлучення?
Але що робити, якщо мама не працює і залишити дитину на такий тривалий час їй ні з ким?