Про користь і шкоду солярію

Саме в зимовий час ми частіше відвідує солярії Саме в зимовий час ми частіше відвідує солярії. В холоду так не вистачає сонця, хоча б штучного, так і зберегти приємний відтінок шкіри теж ніколи не буде зайвим.

Однак навіть незважаючи на те, що сучасні лампи солярію пропонують безпечне "штучне сонце", міру потрібно знати у всьому. Адже безконтрольне використання солярію може спровокувати гіперпігментацію шкіри і привести до неприємностей.

Популярність свою солярії у нас знайшли лише в кінці 90-х років минулого століття, а за кордоном штучним сонцем люди насолоджувалися на 20 років раніше. Розвиток соляріїв обумовлено, перш за, все, прагненням до прекрасного відтінку шкіри - такий ефект привертає 99 відсотків відвідувачів соляріїв. За допомогою солярію багато жінок вирівнюють загар, який нерівно ліг на пляжі, а також роблять його яскравішим і підтримують в той час, коли сонце не радує нас. При цьому хорошого ефекту можна домогтися малими дозами, регулюючи інтенсивність і тривалість впливу ламп солярію.

Ще один позитивний ефект солярію - посилення синтезу вітаміну Д. Протягом довгих зимових місяців солярій стає, мало не єдиним способом підтримати вироблення цього важливого вітаміну.

Однак хоч як мене рекламували власники соляріїв свої салони, безконтрольне використання "штучного сонця" може привести до неприємностей. В першу чергу тому, що під дією УФ-випромінювання утворюються вільні радикали, які підсилюють старіння шкірного покриву, висушують і стоншується його. Вони також підсилюють пігментацію шкіри. Тому постійні відвідувачі соляріїв можуть спостерігати збільшення числа пігментних плям і поява нових.

Варто було тільки з'явиться соляріїв в нашій країні, як той час виникли незгасаючі суперечки про їх надмірної корисності і тут же про їх надзвичайною шкідливості. Одні говорили, що від них прогресує рак, інші - що навпаки, рак ними лікується. Одні стверджували, що сонячні промені не в приклад шкідливіше "солярійного" опромінення, інші - наполягали на перевазі природного засмаги.

Насправді в результаті все зводиться до найпростішої української формулою: "Що занадто, то не здраво". Солярії - це таке ж винахід прогресу, як телевізор або пластична хірургія. Надмірне захоплення ними загрожує (втім, як і надмірне захоплення "природними дарами"). Тому не варто лякати дружину або подругу, яка знемагає по літньому сонцю, розповідями про рак, радіації і передчасної старості. Просто, відвідуючи солярії, потрібно дещо знати і мати на увазі ...

Від А до В

Особливість соляріїв "нового покоління" в тому, що склад ультрафіолетових променів в них відрізняється від сонячних. Солярні лампи забезпечені спеціальними фільтрами, які відсікають найбільш агресивні ультрафіолетові промені спектру С і дозуючими подачу променів А і В, необхідних для засмаги. Тому небезпека опіків в соляріях, практично, зведена до мінімуму.

Коротка довідка: Близько 5% клітин епідермісу - це меланоцити, клітини, що виробляють під дією ультрафіолетових В променів (короткі хвилі) пігмент-меланін, що забарвлює нашу шкіру в темний колір. Завдяки А-випромінювання (довгі хвилі) меланін темніє, що є самозахистом клітин від занадто великого ультрафіолетового випромінювання.

Існує два типи соляріїв: з лампами низького і високого тиску.

У системах загару з лампами низького тиску використовуються як A, так і B-випромінювання, в співвідношенні, близькому до сонячного світла. Засмага, отриманий в такому солярії, проявляється не відразу, зате довше тримається. Солярії з лампами низького тиску більше підходять людям зі світлою або чутливою шкірою.

Системи з лампами високого тиску випромінюють менше В, але багато A-променів. Такий солярій дозволяє отримати швидкий загар, так як промені А просто окислюють вже існуючий в шкірі меланін. Тому солярій з лампами високого тиску більше підходить людям з нормальною і смаглявою шкірою або тим, хто вирішив "оновити" природну засмагу. Надлишок А-променів може бути небезпечний для шкіри, що містить мало меланосом.

Також солярії поділяються за способом прийняття "сонячних ванн" на горизонтальні і вертикальні. Якщо не брати в облік людську лінь, то вертикальні солярії не в приклад ефективніше. І загар равномерней, і свобода рухів присутній, і, нарешті, це просто гігієнічніше, так як ви не стикаєтеся з поверхнями машини.

Якщо ви не бажаєте присмажуватися з ніг до голови, а похвалитися смаглявою шкірою перед колегами хочеться - сідайте в ... крісло. У кріслі-солярії загоряють тільки доступні погляду частини тіла - руки, обличчя і зона декольте. Тут використовуються переважно лампи з А- випромінюванням, які швидко окислюють меланін. Такий загар виявляється швидше, але тримається не дуже довго.

ЗАПОБІЖНІ ЗАХОДИ

Почнемо з пройденого. Перш за все - помірність. Будь-загар (на пляжі або в солярії) сприяє старінню шкіри. Адже при ультрафіолетової атаці шкіра потовщується, грубіє, втрачає вологу і еластичність.

Однак, не варто подібно Майклу Джексону жити в барокамері. Ховаючись від ультрафіолету, ми, зберігаючи шкіру, позбавляємо наш організм не тільки краси, але й життєво необхідного вітаміну D, дефіцит якого призводить до раку, карієсу, остеопорозу і рахіту. Загоряючи, ми попереджаємо поява захворювань серцево-судинної системи, прояви недостатності мозкового кровообігу, дерматологічні захворювання (псоріаз, нейродерміт, екзема та ін.), Захворювання опорно-рухового апарату (остеохондроз, артрити) і органів дихання (бронхіти, риніти). Так що для гармонії необхідно дотримати "золоту середину".

Коротка довідка: Більша половина жінок східної Європи (майже 70%) відвідує солярій регулярно раз на місяць, і частіше двох разів на холодну пору року. Зрозуміло, що країни з теплим кліматом - такі, як Іспанія, Португалія, Південь Франції, в цю статистику не входять. Лідерами серед засмаглих європейок виступають німкені і австріячкі.

Але є ситуації, коли прийняття ультрафіолету вельми не рекомендується. Отже, не варто відвідувати солярій ... - якщо ви приймаєте гормональні і протизаплідні препарати,

- при гінекологічних захворюваннях, порушеннях ендокринної системи (захворювання щитовидної залози), спадкової схильності до раку, при цукровому діабеті;

- при виявленому в організмі дефіциті нікотинової кислоти (вітаміну PP), і в випадках, якщо ви приймаєте деякі антибіотики або різні складні препарати (в інструкції повинно бути зазначено, що слід уникати сонця).

- під час вагітності, щоб уникнути появи пігментних плям

Для тих же, кому "можна", кілька корисних порад. 1. Достатня інтенсивність засмаги в солярії (якщо немає протипоказань) - раз на тиждень.

2. Людям зі світлою, чутливою до опіків шкірою, порадять засмагати по п'ять хвилин два-три рази в 10 днів з перервою в два-три дня. Ті ж, хто практично ніколи не обгорає на сонці, можуть відразу засмагати по 15 хвилин (проте, перший сеанс все ж краще зробити п'ятихвилинний - для підготовки).

3. Якщо солярій горизонтальний, не заважає зайвий раз переконається, що поверхня його продезінфікована.

4. Бережіть очі і груди! Це найбільш чутливі місця організму, яким надлишок ультрафіолету не рекомендується. Частий загар без спеціальних захисних окулярів може привезти до часткової втрати зору і навіть катаракті.

5. Від будь-якого засмаги волосся пересихають і стають ламкими. Тому під час відвідування солярію захопіть з собою косинку.

6. Краще ходити в салони, які мають соляріями останнього покоління з можливістю програмування сеансу в залежності від

за матеріалами Doktor.ru

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter