Турецька лазня хамам - що це таке? Користь і шкода

  1. Витоки древньої традиції
  2. Класика банних процедур
  3. Сучасний погляд на турецьку лазню
  4. Сучасна парна в східному стилі
  5. Чим корисний хамам?
  6. Протипоказання

Традиційна Турецька лазня «Хамам» користується великою повагою у всьому світі. Особливий лікувальний ефект і своєрідний ритуал прийняття процедур не можна порівняти ні з чим. Які особливості зробили східну лазню настільки популярною?

Перше що відрізняє «хамам» від російської лазні - невисокі температури. Максимум 30-50 ° C при 100 відсоткової вологості. Ця особливість привертає тих, хто з медичних міркувань не може переносити високу температуру. Позитивно позначається і висока вологість, не перевантажувати організм. Перше що відрізняє «хамам» від російської лазні - невисокі температури

Мікроклімат, створюваний такими показниками, дозволяє дбайливіше очищати шкіру, повністю розкриваючи пори, насичуючи її вологою. Крім косметичного ефекту, оздоровляюча дію виявляється на весь організм. Не потрібно готувати і запарювати віники , Адже індивідуальне поєднання банних процедур в «хамам» дозволяє випробувати ні з чим незрівняне відчуття блаженства.

Витоки древньої традиції

У Туреччині лазні з'явилися ще на початку VII століття. За історичними даними, особливу культуру обмивання перейняли у арабів, що запозичили технологію у древніх римлян. Згідно з дослідженнями істориків, прообразом «хамам» послужили саме римські терми.

Популярність лазні почали купувати разом з настанням ісламу в східні країни. Зустрічалися випадки що під «хамам» перероблялися стародавні храми інших релігій. Повністю переобладнувалися приміщення, згідно багатоступінчатому проходженню процедур, удосконалилися терми під індивідуально банний справу в турецькому стилі.

Згідно зі словами істориків - на перших порах в «хамам» не було нічого незвичайного. Банні традиції зробили щеплення з роками. Наприклад, парна, стала своєрідним місцем для масажу. У римських термах цього не було. Кімната сухого пара, була переобладнана під «потельную».

Поряд з іншими видами лазень , Сучасні прообрази турецьких храмів чистоти в Росії - це своєрідний клон. По-справжньому відчути всю красу можна тільки в Стамбулі або Бухарі - в цих містах ще збереглися класичні «хамам». Незважаючи на багаторічну історію, власники лазень не поспішають переробляти їх, залишаючи все в незмінному вигляді.

Класика банних процедур

У традиційному старовинному стилі «хамам» - це один великий будинок, в якому обладнано безліч кімнат і підсобних приміщень. Обігрів виробляється за рахунок великого казана з водою, вбудованого в стіну або ж розміщеного в підпільному просторі.

У парних приміщеннях, для подачі гарячого повітря, в стінах на висоті близько півтора метрів розташовані спеціальні отвори. Близькість котла до парної і проходження труби під підлогою, для подачі розігрітого пара, створюють особливі умови всередині. За статтю, просто неможливо ходити босоніж.

У класичному варіанті, «хамам» будується за формою людської руки. Усе розміри банних приміщень оптимальні та продумані ще в давнину. Центр - парна (долоню). Навколо неї розташовуються п'ять окремих кімнат, які символізують кількість пальців. Вхід (кисть руки) - це передбанник. Тут температура не перевищує 35 ° С. На вході можна посидіти, трохи прогрітися і підготувати організм до священного ритуалу.

Парна в турецькій лазні - це завжди просторе приміщення, в центрі якого розташовується лежак, зроблений з мармуру «чебек-таши». У дослівному перекладі на російську - лежанка для живота. Відповідно на ньому потрібно відпочивати саме спиною вгору. Згідно давніми переказами - мармур володіє священної силою, що дозволяє під впливом високих температур зцілювати легкі недуги в організмі, а саме в кишковому тракті.

З парної як вище говорилося, ведуть п'ять коридорів в інші кімнати, з різною температурою. Відвідуючи кожну по черзі, на організм створюється певне навантаження, що сприяє виведенню токсинів. При проходженні коридорів, створюється враження, що по всі території прокладена електрична система обігріву підлоги . Але це не так. Опалення проводиться за допомогою правильно розташованого нагрівального котла.

Згідно з легендою, пройшовши всі кімнати, організм повністю очищається. Після цього необхідно знову зайти в парну і насолодитися традиційним масажем у виконанні східних майстрів. На перший погляд процедура може здатися відвідувачеві якимось побиттям жертви. Так думають багато хто, хто перший раз відвідує «хамам». Але із задоволених особам «жертви» можна зрозуміти, що це абсолютно не так. Воно й не дивно - справжній турецький масаж, відмінно знімає не тільки втома, а й прояснює розум і бадьорить весь організм. Згідно з легендою, пройшовши всі кімнати, організм повністю очищається

Після закінчення масажу, відвідувачам пропонують вимитися жорсткою мочалкою і викупатися в трьох басейнах з різною температурою. Цей спосіб обмивання був перейнятий від римських терм, і залишився в незмінному вигляді і в турецькій лазні.

Сучасний погляд на турецьку лазню

Сьогоднішній «хамам» - це вже далеко не ті процедури, що проводились в старі часи. Навіть в більшості курортних міст, не залишилося нічого від колишньої традиції. У нагнітанні температур використовуються парогенератори для бань , Маскуються внутрішньою обробкою.

Більшою мірою це пов'язано з тим, що суспільне обмивання (а хамам вважається саме такий лазнею) сьогодні втратило свою актуальність в арабських країнах. Недалекоглядні туристи, задовольняються і тим, що є. Та й будують сьогодні здебільшого невеликі сауни. Тому що таку грандіозну споруду як турецький «хамам» просто нереально звести на ділянці.

Але в останні роки в Росії намітилася тенденція до відродження ідеї. Сучасні «хамам» дещо видозмінилися. Послуги з приймання обмивання в лазні турецького стилю пропонують різні санаторії та оздоровчі центри.

Сучасна парна в східному стилі

Турецькі «хамам» сьогодні складаються всього з трьох приміщень. Так інженери спростили роботу зі зведення і зняли глобальне питання по вибору матеріалу. У стародавні часи це були повністю кам'яні споруди. Сьогодні ж, стандартний цегла, з оригінальною внутрішньої обробкою в східному стилі.

Перша - роздягальня (джамекян) Перша - роздягальня (джамекян). На відміну від передбанника, тут ще можна прийняти душ. Далі йде парна (харарет). Святе місце, для прийняття гарячих ванн. Після розпарювання, коли пори шкіри розкриються, пропонується пройти процедуру обмивання, грубої мочалкою з козячої вовни. Натирання чергується обполіскуванням теплою водою. Після цього відвідувача проводять в третю кімнату (согуклюк), де більш низькі температури охолоджують тіло, дозволяючи прийти в себе після навантажень.

Незважаючи на істотні архітектурні зміни по відношенню до класичного турецькому «хамам», оздоблювальні матеріали та конфігурація приміщень, витримуються в традиційних стилях. Внутрішнє оздоблення виключно з натурального каменю. Хамам ніколи не відбувався деревом.

Інтер'єр завжди витримується в східному стилі. Причому він може бути нарочито грубуватим або ж яскраво суворим. Особлива увага приділяється висвітлення в лазні . Світильники повинні не тільки відповідати архітектурі, але і бути безпечними.

На особливу увагу заслуговує стеля в парній. Це своєрідний архітектурний шик в оформленні. По-перше, він виконується в куполоподібної стилі, по-друге - висота його повинна бути не менше 3 метрів. Це не стільки данина моді, скільки практична рекомендація. Конденсується волога, що не буде капати на підлогу, а стікати по округлим стін вниз в дренажну систему. На особливу увагу заслуговує стеля в парній

Чим корисний хамам?

Як і інші лазні різних народів, процедури обмивання в турецькому «хамам» приносять певну користь організму. Вологий і особливо м'який пар, сприятливо діє на нервову систему, покращує сон і знижує ймовірність прояву головних болів, знімає нервозність і тривогу. Підвищується загальний тонус організму. Людина стає бадьорим. Позитивно процедури позначаються на поліпшенні обміну речовин і надають омолоджуючу дію на шкіру.

Протипоказання

Є й певна група ризику, як і в інших лазнях. Але завдяки м'якому вологому пару, на відміну від сухого виробляється піччю-кам'янкою , Протипоказань у «хамам» менше. Тому процедури не протипоказані навіть тим, хто позбавлений радості відвідування російської лазні або фінської сауни з більш високими температурами. До групи ризику відносяться такі захворювання:

  • запальні процеси внутрішніх органів (на активній стадії);
  • онкологія;
  • серцево-судинні захворювання.

Незважаючи на наявність протипоказань - це мінімальні обмеження, по відношенню до інших видів бань, а користь «хамам» доведена на медичному рівні. Тому по можливості відвідайте турецьку лазню і насолодитеся красою східних ритуалів обмивання.

Також подивіться особливості японських лазень .

Які особливості зробили східну лазню настільки популярною?
Чим корисний хамам?