Повернення такс-фрі (як оформити і отримати)

  1. Системи такс-фрі
  2. Умови для повернення такс-фрі
  3. Купівля в магазині
  4. Як оформити (заповнити) чек такс-фрі
  5. Де і як отримати повернення такс-фрі
  6. Повернення (отримання) такс-фрі в аеропорту
  7. Повернення такс-фрі поштою (на банківську карту)
  8. Повернення такс-фрі поштою (на банківський рахунок)
  9. Повернення такс-фрі при транзитному виїзді
  10. Повернення такс-фрі в пункті відачі будь-якої країни
  11. Повернення такс-фрі при виїзді з країни на машині, поїзді, кораблі
  12. Тонкощі повернення такс-фрі в різних країнах

Такс-фрі (від англ. Tax free, без зборів) - повернення податку на додану вартість (ПДВ). Цей податок призначений для соціального забезпечення населення і входить в кінцеву вартість кожного продукту або послуги. Залежно від держави величина ПДВ становить від 9 до 20 відсотків. Чому ж його повертають? Відповідь проста: туристи, зробивши покупки і заплативши закладений у вартість податок, не встигають скористатися його соціальними механізмами (через нетривалого перебування в країні). Вперше такс-фрі з'явився в Швеції в 60-х роках XX століття.

Короткий опис процесу такс-фрі: роблячи покупку в магазині за кордоном, турист отримує особливий чек, на який при виїзді з країни (на митниці) необхідно поставити спеціальний штамп (він підтверджує, що товар вивезений). Після цього покупець має право повернути ПДВ. Гроші можна отримати відразу ж після проходження митниці або після приїзду додому. Система такс-фрі діє в Європі і приблизно в 20 країнах за її межами. Процедура повернення такс-фрі приблизно однакова, а ось обмеження на мінімальну вартість купленого і терміни дейсвія чека в кожній країні різні.

Процедура повернення такс-фрі приблизно однакова, а ось обмеження на мінімальну вартість купленого і терміни дейсвія чека в кожній країні різні

Схема процесу такс-фрі

Системи такс-фрі

Вся робота по поверненню ПДВ покладено на приватні системи такс-фрі, які є посередниками між туристами і державою. Кожна з них включає в себе мережу магазинів-партнерів і ряд офісів для повернення грошей. В якості винагороди система утримує невелику комісію. Основні системи:

Основні системи:

Global Blue - об'єднує 36 країн, 29 з яких знаходяться в Європі (Австрія, Бельгія, Хорватія, Кіпр, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Угорщина, Ісландія, Ірландія, Італія, Латвія, Ліхтенштейн, Литва, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Польща, Португалія, Словенія, Словаччина, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Великобританія) і тільки 7 - в інших частинах світу (Аргентина, Південна Корея, Марокко, Туреччина, Сінгапур, Японія і Уругвай). Система Global Blue заснована в 1980 році в Швеції і належить компанії Global Refund Group.

Система Global Blue заснована в 1980 році в Швеції і належить компанії Global Refund Group

Premier Tax Free - охоплює 20 країн, 15 з яких знаходяться в Європі (Австрія, Бельгія, Італія, Чехія, Франція, Німеччина, Греція, Нідерланди, Угорщина, Ірландія, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія та Великобританія) і тільки 5 - в інших частинах світу (Аргентина, ПАР, Марокко, Йорданія та Сінгапур). Система Premier Tax Free заснована в 1985 році в Ірландії і належить компанії The Fintrax Group.

Tax Free Worldwide - включає 8 країн (Австрія, Німеччина, Данія, Ірландія, Ісландія, Норвегія, Великобританія і Фарери). Нещодавно компанія об'єдналася з Premier Tax Free.

Innova Tax Free - 5 країн (Іспанія, Франція, Великобританія, Італія, Португалія та Китай).

Умови для повернення такс-фрі

Вимоги до покупця

Скористатися такс-фрі (повернення ПДВ) мають право іноземні піддані і особи, які не мають громадянства, виду на проживання, статусу біженця або робочої візи в країні, де було придбано виріб. При цьому вони не повинні перебувати на території такої країни більше 3 місяців.

перелік товарів

перелік товарів

Система такс-фрі поширюється на промислові товари (одяг, взуття, ювелірні прикраси, господарські та канцелярські товари, годинник, аксесуари, побутова та електронна техніка) і не охоплює на сферу послуг, готелі, ресторани, продукти харчування, книги, транспортні засоби та суду , дорогоцінні метали в банківських злитках, дорогоцінні камені окремо від ювелірних прикрас, товари для професійної діяльності і речі, куплені через Інтернет.

Вимоги до товару

Право на повернення такс-фрі покупець отримує лише в тому випадку, якщо чек за покупку (покупки) виписаний на суму вище встановленої мінімальної (в кожній країні різна). Будьте уважні - мова йде не про вартість окремого товару, а саме про суму на підсумковому чеку. Наприклад, ви бажаєте придбати годинник за 50 євро і туфлі за 40 в Австрії, де обмеження на мінімальну суму покупки для повернення такс-фрі становить 75 євро. Якщо вам оформлять два окремих чека, то такс-фрі ви не отримаєте. Якщо ж загальний, то сума чека складе 90 євро і перевищить необхідний ліміт. Значення мінімальної суми чека для кожної країни представлений в таблиці . Наприклад, в Німеччині заповітний ліміт становить лише 25 євро, а у Франції - цілих 175.

Крім того, існує встановлений термін, протягом якого куплений товар повинен покинути країну. Він варіюється в межах від 1 до 3 місяців (знову ж таки, в залежності від країни). Факт вивезення фіксується на митниці. На момент її проходження товар повинен зберегти первісну упаковку і не мати слідів використання. Іноді на це закривають очі (наприклад, часто можна бачити, як проходять контроль демонструють куплену взуття прямо на собі), але якщо співробітники митниці захочуть причепитися - матимуть законні підстави.

Умови для повернення такс-фрі в різних країнах

Умови для повернення такс-фрі в різних країнах держава мінімальна сума покупки період для штампа період дії чека такс-фрі Австрія 75 євро 3 місяці 3 роки Аргентина 70 песо 6 місяців 6 місяців Бельгія 125 євро 3 місяці 3 роки Великобританія 30 фунтів 3 місяці не обмежена Угорщина 48 000 форинтів 90 днів 150 днів Німеччина 25 євро 3 місяці 4 роки Греція 120 євро 3 місяці 90 днів Данія 300 крон 3 місяці 1 рік Ісландія 4 000 крон 3 місяці не обмежена Іспанія 90 євро 3 місяці 5 років Італія 155 євро 3 місяці 3 місяці Кіпр 50 євро 3 місяці 1 рік Латвія 30 лат 3 місяці 1 рік Лі ван 150 000 фунтів 3 місяці не обмежена Литва 200 літ 3 місяці не обмежена Люксембург 74 євро 3 місяці 3 роки Марокко 2 000 дирхам 3 місяці 3 місяці Нідерланди 50 євро 3 місяці не обмежена Норвегія 315 крон 1 місяць 1 рік Польща 200 злотих 3 місяці 4 місяці Португалія 60 євро 90 днів 5 місяців Сінгапур 100 доларів 2 місяці 2 місяці Словаччина 175 євро 3 місяці 5 місяців Словенія 50 євро 3 місяці 6 місяців Туреччина 120 лір 3 місяці 3 місяці Чехія 2000 крон 3 місяці 5 місяців Естонія 40 євро 3 місяці 1 рік Фінляндія 40 євро 3 місяці 5 місяців Франція 175 євро 3 місяці 6 місяців Хорватія 740 кун 3 місяці 6 місяців Швеція 200 крон 3 місяці 1 рік Швейцарія 300 франків 30 днів 4 роки Південна Корея 30 000 вон 3 місяці 3 місяці

Купівля в магазині

Щоб мати право на повернення такс-фрі, покупець повинен придбати товар в магазині, який входить в одну з систем такс-фрі (tax free shopping). Ви легко дізнаєтеся такі по спеціальних наклейок на дверях або вивісок-прапорцям всередині. Список магазинів системи Global Blue для кожного міста можна подивитися на її офіційному сайті , А ось Premier Tax Free подібним переліком «похвалитися» не може - на його сайті є тільки загальний каталог брендів (Необхідно вибрати конкретний бренд, щоб побачити, в яких містах він представлений). Припустимо, ви знайшли магазин і вибрали товар. Купуючи його, обов'язково потрібно повідомити продавцеві, що ви хочете оформити документи для повернення такс-фрі (повідомляйте про свій намір перед оплатою, а не після неї). Для цього досить вимовити два слова - «tax free». Будьте готові пред'явити закордонний паспорт для підтвердження іноземного громадянства (іноді досить і ксерокопії першої сторінки). Якщо все добре, то вам випишуть спеціальний чек такс-фрі (tax free shopping cheque).

Увага! Деякі магазини (великі бренди і бутики) мають право повертати такс-фрі відразу ж після покупки. Для цього необхідно показати паспорт іншої держави, а в деяких випадках ще й авіаквиток. Отримавши повернення, не вважайте, що процедура завершена. Вам ще потрібно підтвердити вивезення товару, а значить, на митниці необхідно поставити штамп на чек такс-фрі, а після - відправити останній поштою. Якщо ви не зробите цього, то суму отриманого раніше повернення спишуть з вашої банківської карти. Якщо поточний баланс картки не дозволить зробити списання (або ви не залишили номера картки), то при наступній поїздки за кордон можуть виникнути проблеми.

Як оформити (заповнити) чек такс-фрі

Чек такс-фрі

При купівлі товару в магазині, що входить в систему такс-фрі (tax free shopping), продавець зобов'язаний видати покупцеві чек такс-фрі (tax free shopping cheque). У ньому вказуються загальна вартість товару і сума ПДВ для повернення. Ці дані вносяться продавцем вручну або друкуються касовим апаратом. А ось заповнювати додаткову інформацію (ПІБ, номер закордонного паспорта, адреса проживання клієнта) продавці не зобов'язані зовсім, проте охоче йдуть на це. Якщо покупець бажає, щоб повернення такс-фрі був здійснений перекладом на банківську карту, то необхідно вказати її реквізити. Перевірте точність заповнення і розпишіться. Обов'язково візьміть в магазині брошуру про систему повернення податку. У ній зібрані відомості про дії такс-фрі в даній країні (де саме в аеропорту розташовані пункти митного контролю, де знаходяться каси видачі грошей, а також інші корисні дані). Ця інформація вам, безумовно, ще стане в нагоді.

Чек такс-фрі

Забігаючи вперед скажемо, що чек такс-фрі, касовий чек і упакований (не вживаний) товар необхідно буде пред'явити на митниці. Будь-яка неточність може послужити причиною відмови при поверненні такс-фрі. Якщо на митниці з'ясується, що в чеку такс-фрі відсутні особисті дані, вам нададуть можливість вписати їх, проте гарячково дописувати інформацію латиницею, стоячи перед суворим митником і потилицею відчуваючи обурення довгій черзі, - задоволення сумнівне. Та й помилок легко наробити. Пам'ятайте, що існує встановлений термін, протягом якого товар повинен покинути країну, де був куплений. Чек такс-фрі з митним штампом також має термін придатності.

Де і як отримати повернення такс-фрі

Право на повернення такс-фрі турист отримує тільки після того, як товар офіційно покине країну, в якій був куплений. Для цього необхідно пройти митний контроль, де на чек такс-фрі ставиться спеціальна печатка. Іноді митники просять пред'явити придбаний товар, тому останній повинен залишатися в запакованому вигляді. Пам'ятайте, товар необхідно вивезти протягом встановленого терміну, який залежить від країни (докладніше в таблиці в колонці «період дії чека такс-фрі» ).

Увага! Якщо товар куплений в країні Євросоюзу, то ставити печатку на чек такс-фрі необхідно не при виїзді з цієї країни, де куплений товар, а лише коли залишаєте межі самого ЄС (Швейцарія, Ліхтенштейн і Норвегія в нього не входять). Додатковий клопіт можуть виникнути, якщо ви залишаєте ЄС через транзитну зупинку (докладніше про це в кінці статті). Членами ЄС є Австрія, Бельгія, Болгарія, Кіпр, Чехія, Данія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Угорщина, Ірландія, Італія, Латвія, Литва, Естонія, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія , Іспанія, Хорватія, Швеція та Великобританія.

сума повернення

Треба зауважити, що повернення такс-фрі не означає, що ви отримаєте суму сплаченого ПДВ повністю. Частина грошей піде на адміністративні витрати і комісії посереднику (в кожній країні працюють свої правила). Якщо ви будете отримувати в банку, то доведеться сплатити прийняття чека на інкасо і відсоток за видачу готівки. У деяких рідкісних розмір іздерек може досягати і половини суми повернення. На сайті Global Blue є зручний калькулятор для більш-менш точного розрахунку.

Способи повернення такс-фрі (переведення в готівку чеків):

  • в аеропорту - найшвидший варіант отримати назад свої гроші;
  • поштою - необхідно відправити чек такс-фрі в офіс системи такс-фрі. Гроші надійдуть на картковий або банківський рахунок. Займає досить багато часу (2 - 4 місяці);
  • в будь-якому пункті видачі такс-фрі - звучить як варіант з широким вибором, але на практиці все зводиться до отримання повернення в місті проживання. Доступний тільки жителям великих міст.

Повернення (отримання) такс-фрі в аеропорту

Головна помилка при отриманні такс-фрі в аеропорту - здати придбаний товар в багаж при реєстрації на рейс, адже вам необхідно буде продемонструвати покупку на митниці. Іноді на такий багаж можуть прикріпити спеціальну бирку, але зобов'язані повернути його вам.

Постарайтеся ще до прибуття в аеропорт спростити собі життя, для чого:

  • з'ясуйте, де саме в зоні вильоту знаходиться вікно митниці, в якому проставляються штампи на чеки такс-фрі, і де потім видають гроші (в загальному залі аеропорту або в нейтральній зоні вже після паспортного контролю). Зазвичай черги в ці пункти бувають такими, що і вставати-то в них не вирішиш. Крім того, не всі пункти працюють цілодобово. Розташування точок з розкладом роботи є на сайті global-blue.com ;
  • не зрізайте з покупок ярликів і етикеток. При цьому покладіть валізу так, щоб придбання легко було пред'явити, якщо цього попросить співробітник митниці. А найкраще везіть покупки окремо - ручною поклажею ;
  • обов'язково заповніть чеки такс-фрі (якщо цього не зробив продавець в магазині) і тримайте останні разом з касовими чеками, паспортом і квитками.

митниця

Після прибуття в аеропорт займіть насамперед чергу для проходження митниці. На контролі буде необхідно пред'явити чек такс-фрі, касовий чек, паспорт і товар. Якщо ваші придбання не вміщаються в ручну поклажу, проходити митницю доведеться до реєстрації на рейс і здачі валіз в багаж. Тому витрачати час і гроші на попередню упаковку валіз в цій ситуації не має сенсу.

Вам залишилося отримати гроші і пройти паспортний контроль. Саме в такій послідовності, тому що в деяких країнах пункти повернення ПДВ розташовані в загальному залі. Ви можете залишитися без грошей, якщо згадаєте про них, вже пройшовши паспортний контроль, адже - повернутися назад в загальний зал вам не дозволять. У країнах, де ці пункти розташовані за межами паспортного контролю, гроші ви отримаєте, проходячи на посадку в літак.

Отримання грошей

Після отримання митного штампа проходите в відділення по поверненню такс-фрі (називатися воно може по-різному, іноді цю роль виконує одна з кас магазину Duty Free). Щоб не платити комісію за конвертацію валюти (іноді доходить до 5%), необхідно брати повернення в місцевій валюті. Порада: якщо пункт повернення грошей знаходиться перед паспортним контролем, то зайняти чергу варто до проходження митниці.

Закінчивши з такс-фрі, проходите паспортний контроль. До речі, якщо до його закінчення залишається менше 10 хвилин, можна пройти до стійки без черги, або скористатися віконцем реєстрації спізнюються пасажирів, а багаж здати на стійці Drop Off.

Якщо ви не мали змоги отримати гроші в аеропорту і точно знаєте, що в місті вашого проживання немає пункту видачі такс-фрі, то єдиним варіантом залишається пошта.

Повернення такс-фрі поштою (на банківську карту)

Щоб отримати повернення такс-фрі на кредитну / дебетову карту, її реквізити повинні бути вказані в проштамповані митницею чеку такс-фрі. Необхідно вкласти його в спеціальний конверт і в особливий поштову скриньку такс-фрі в аеропорту. Конверт можна отримати заздалегідь в магазині покупки або вже на місці (в офісі системи такс-фрі в аеропорту). Звичайно, допустимо використовувати стандартний конверт і вашої поштової скриньки, але тоді буде потрібно поштова марка і адреса одержувача. А якщо ви відправляєте лист вже з країни проживання (або будь-який інший), то необхідна міжнародна марка.

Повернення такс-фрі поштою є не тільки самим тривалим (2-4 місяці), але і самим не надійним. Вдавайтеся до нього тільки в тому випадку, якщо не встигаєте оформити повернення в аеропорту і знаєте, що у вашому рідному місті відсутні офіси такс-фрі. Обов'язково відскануйте або сфотографуйте ваші чеки перед відправленням - в разі проблем вони стануть єдиним, вагомим доказом вашого права на повернення суми податку.

Повернення такс-фрі поштою (на банківський рахунок)

Даний спосіб повторює попередній, з тією лише різницею, що якщо в відправленому поштою чеку такс-фрі незаповнені реквізити карткового рахунку, то на вказану адресу турист отримає міжнародний банківський чек з позначкою «на рахунок одержувача». Такий банківський чек можна перевести в готівку тільки в банку, де у вас відкритий розрахунковий рахунок. Терміну давності чек не має, але прийняти його або відмовити в цьому кожен банк вирішує індивідуально.

Повернення такс-фрі при транзитному виїзді

Подорожуючи по Європі, ставити митну друк на чеки такс-фрі необхідно в останній країні Євросоюзу (Швейцарія, Ліхтенштейн і Норвегія не входять в ЄС). Але як бути, якщо остання країна буде для вас тільки транзитною зупинкою? В такому випадку на процедуру такс-фрі може просто не вистачити часу. Так іпункта митниці в транзитній зоні може не виявитися. Крім того, багаж відправляється відразу за місцем призначення, що позбавляє можливості продемонструвати його. Тому обов'язково оформляйте повернення такс-фрі в аеропорту першого вильоту. Покажіть квиток і скажіть, що у вас мало часу для пересадки.

Повернення такс-фрі в пункті відачі будь-якої країни

После від'їзду з країни, де БУВ куплений товар, турист может отріматі повернення такс-фрі в будь-якому офісі або відділенні банку-партнера системи такс-фрі (країна значення не має). Однако Варто Зазначити, что Такі Пункти є только в великих містах. Обов'язково заздалегідь дізнайтеся, чи є смороду в Вашому городе. Список пунктів повернення для двох основних систем такс-фрі представлені на їх офіційних сайтах: Global Blue Refund и Premier Tax Free . Пам'ятайте, чек такс-фрі має «термін придатності» (докладніше дивіться в таблиці в колонці «період дії чека такс-фрі» ).

Для отримання повернення необхідно мати при собі чек такс-фрі, касовий чек, закордонний і внутрішній паспорти (для країн СНД). Засоби виплачуються виключно в національній валюті (курс, як правило, не вигідний).

Повернення такс-фрі при виїзді з країни на машині, поїзді, кораблі

Найпростіше поставити митну друк на чеках такс-фрі автомобілістам. Це єдиний спосіб, коли важко спізнитися. При виїзді з країни на поїзді / кораблі отримати митний штамп можна в пункті відправлення (вокзал / порт) або ж при безпосередньому перетині кордону. Незручністю першого способу є те, що багаж буде їхати окремо від вас. Другий же спосіб не відрізняється особливою надійністю, так як при перетині кордону митники можуть просто не мати на вас часу. Обов'язково дізнайтеся заздалегідь, чи будуть в поїзді або на кораблі митники, і чи зможете ви отримати штамп на чек такс-фрі.

Тонкощі повернення такс-фрі в різних країнах

  • якщо ви забули поставити митний штамп на чек такс-фрі, то зробити це можна по приїзді додому в посольстві / консульстві країни, в якій його було придбано. Послуга ця не з дешевих (мінімум 20 євро);
  • за чеками, оформленим в Польщі, гроші повертаються лише готівкою;
  • при виїзді з Словенії потрібно поставити два офіційних штампа: перший - на формі такс-фрі, другий - на чеку;
  • в Ісландії для отримання повернення податку на покупки з вовни друк не потрібен;
  • в Ізраїлі відшкодування ПДВ здійснюється за схемою tax (VAT), яка має свої особливості;
  • в Хорватії, Фінляндії, Швеції, Норвегії та Данії існують власні національні штампи. Це означає, що чеки з цих країн в інших європейських державах можуть не прийняти. Особливо це стосується Хорватії та Норвегії, так як вони не є членами ЄС. Тому, якщо у вас прямий рейс на батьківщину, отримувати такс-фрі потрібно відразу в аеропорту. У разі перельоту або проїзду через інші країни, оформити повернення ви зможете тільки вдома;
  • в Норвегії штамп потрібно ставити не на митниці, а в офісі системи такс-фрі. Це єдина країна, в якій роблять повернення для продуктів харчування (дорожче 285 крон), але, як і всі інші покупки, їх необхідно пред'явити на митниці, тому, до вильоту вживати не можна;
  • в США такс-фрі оформити неможливо, так як в цій країні не існує податку на додану вартість. Однак у великих універмагах нерезиденти можуть отримати 11% -ву знижку. Для цього необхідно знайти службовця Customer Service і показати йому свій паспорт, після чого вам видадуть спеціальну картку, яку потрібно буде пред'явити на касі;
  • в аеропортах Німеччини вимагають спочатку зареєструватися, а потім йти до митників. В цьому випадку при реєстрації потрібно сказати, що ви будете оформляти такс-фрі: багаж зареєструють і повернуть вам. Після оформлення чеків його потрібно буде здати в іншому місці (митники пояснять де).
  • в Голландії можна повернути ПДВ, зробивши покупку в будь-якому магазині, навіть не входить в систему tax free shopping, але для цього необхідно повернутися в країну. Умови: якщо ви купуєте товар на суму понад 300 гульденів, то ставте митний штамп на звичайний касовий чек. Коли ви приїду до Голландії повторно, йдіть в магазин, де було придбано виріб. Там ви зможете отримати всю суму ПДВ без вирахування комісійних. Для порівняння: за чеком такс-фрі при виїзді з Голландії вам повернуть лише 10% вартості товару, а в магазині - все 17%.

Корисні ресурси для туриста

roomguru.ru и hotellook.ru - пошуковики гостиниц, віконують поиск за різнімі системами бронювання и порівнюють результати, допомагаючі найти кращий пропозіцію

aviasales.ru и skyscanner.ru - пошуковики авіаквитків, звільняють від необхідності переглядаті сайт кожної авіакомпанії окремо

tripadvisor.ru - ресурс з найбільшою кількістю корисних и актуальних відгуків про туристичні об'єкти

booking.com - світовий лідер в сфері бронювання гостиниц, відрізняється скроню якістю послуг, Прозоров ценам и оператівної службою ПІДТРИМКИ

Порівняння цен на туристичні тури

Чому ж його повертають?
Але як бути, якщо остання країна буде для вас тільки транзитною зупинкою?