Пігментні плями: в чому причина і як від них позбавитися

Наталія Врублевська

Наталія Врублевська

У будь-якому віці хочеться виглядати привабливо. Однак пігментні плями на обличчі, шкірі рук та інших відкритих ділянках тіла навряд чи кого-то прикрашають. Чому вони виникають і як позбутися від них без шкоди для здоров'я?

Чому з'являються пігментні плями

Пігментні плями нерідко з'являються у жінок під час вагітності та є наслідком порушення гормонального рівноваги в організмі. Як правило, при перших післяпологових місячних плями безслідно зникають.

Але найчастіше пігментні плями виникають у людей похилого віку. Пов'язано це з тим, з віком відбувається порушення обміну природного пігменту меланіну, від кількості якого безпосередньо залежить колір шкіри (чим його більше, тим смуглее шкіра). В результаті цього процесу і утворюються пігментні плями. Крім того, шкіра з роками стає тоншою, сухий, вона легко піддається впливу сонячного світла. У тих, хто змушений багато бувати на сонці, на тих частинах тіла, які найбільше піддаються його впливу (на обличчі, шиї, плечах, верхній частині грудей і тильній стороні кистей рук) у великій кількості з'являються коричневі або майже чорні цятки, які називають «старечими плямами», «старечої гречкою», «печінковими плямами». Такі пігментні плями, як правило, виникають у дачників, які з ранньої весни до пізньої осені працюють на своїх ділянках, нехтуючи елементарними правилами захисту від ультрафіолетових променів. А для цього всього-то потрібно надіти світлу бавовняну кофту з довгими рукавами, на голову - крислатий капелюх, на руки - нитяні рукавички.

Іноді пігментні плями виникають через нестачу фолієвої кислоти. Щоб його заповнити, потрібно більше їсти овочів, листових салатів, капусти.

До факторів, що провокує надмірну пігментацію шкіру, відносяться:

* Надлишок ультрафіолету при надмірному засмагу на природі або відвідування солярію: під впливом сонячних променів пошкоджуються клітини шкіри меланоцити, що виробляють меланін, вони починають виробляти надмірну пігмент, в результаті на шкірі утворюються темні «острівці»; * Надлишок ультрафіолету при надмірному засмагу на природі або відвідування солярію: під впливом сонячних променів пошкоджуються клітини шкіри меланоцити, що виробляють меланін, вони починають виробляти надмірну пігмент, в результаті на шкірі утворюються темні «острівці»;

* Вживання певних продуктів, деяких оральних контрацептивів, антибіотиків і сильнодіючих ліків;

* Настання клімаксу;

* Травми або запалення, в цьому випадку подібні плями проходять самі через кілька тижнів або місяців;

* Некваліфікована робота косметолога: шліфування, пілінг, дермабразія і інші салонні процедури, виконані грубо. Від цих слідів позбутися важко.

У ряді випадків поява пігментних плям викликано порушеннями функцій шлунково-кишкового тракту, глистной інвазією, хворобами нирок, печінки, наднирників, нервової системи.

Пігментні плями, обумовлені внутрішніми причинами, стають яскравішими перед менструацією і під час гормональних перебудов (вагітність, пологи, аборт).

Про що свідчать пігментні плями

За зовнішнім виглядом плям, їх розташуванням можна судити про ті чи інші неполадки в організмі людини. Наприклад, пігментні плями, які не мають чітких обрисів, на бічній поверхні щік з переходом на шию пов'язані із захворюваннями печінки. Плями жовтувато-коричневого кольору (як кава з молоком), що розташовуються на підборідді, над верхньою губою, говорять про порушення роботи шлунково-кишкового тракту, у жінок - про запалення придатків матки. Пігментація на лобі у вигляді широкої лінії ( «ободок») сигналізує про хворобу центральної нервової системи, зокрема пухлини мозку, енцефаліт (запалення мозкової тканини). Білі плями на тілі - зовнішні прояви таких захворювань, як альбінізм і вітіліго.

Щоб позбутися від пігментних плям, визначте причину їх виникнення і лікуєте основне захворювання. Для цього, щоб виключити причини внутрішнього порядку, спочатку пройдіть обстеження у терапевта, гінеколога і ендокринолога. І тільки потім вирушайте до дерматолога.

Дуже важливо стежити за тим, щоб доброякісні плями не переродилися в злоякісні, процес переродження може займати багато років. У разі, якщо пігментну пляму кровоточить, викликає відчуття свербежу або поколювання, якщо змінилися його розміри, якщо на його поверхні з'явилися розростання у вигляді вузликів, негайно звертайтеся до лікаря!

Як знизити утворення пігменту меланіну природним шляхом

Меланін утворюється з амінокислоти тирозину, яка з віком накопичується в організмі. Тирозин необхідний організму: він входить до складу багатьох білків, зокрема казеїну і інсуліну, без нього неможливе утворення гормонів щитовидної залози, синтезу адреналіну і мелатоніну, що сприяє хорошому сну.

Однак занадто велике надходження тирозину може сприяти утворенню вікової «гречки». Значить, якщо вживати в їжу менше продуктів, багатих цією амінокислотою, можна припустити, що меланіну буде утворюватися менше.

Тирозин в значній кількості міститься в авокадо, бананах, молочних продуктах (найбільше в витриманих сирах), гарбузовому насінні, кунжуті, баклажанах, картоплі.

Синтез меланіну в шкірі блокують ефірні масла лаванди, герані, шавлії, лимона, апельсина, грейпфрута. 2-3 краплі одного з перерахованих масел розчиніть в 2 ст. ложках базового масла (їм може бути персикове, оливкова і навіть соняшникова) і змащуйте 1-2 рази на день проблемні місця. Тільки попередньо перевірте суміш на алергенність. Для цього нанесіть її невелику кількість на тильну сторону руки або ділянку за вухом і перевірте, чи не буде почервоніння або подразнення шкіри.

допоможуть вітаміни

Якщо ваша шкіра схильна до гіперпігментації, круглий рік їжте більше продуктів, багатих на вітаміни С і РР: вони послаблюють чутливість шкіри до сонця. Особливо важливо це робити взимку і навесні.

Поповнити запаси вітаміну С в організмі допоможуть зелена цибуля, солодкий перець, чорна смородина, протерта з цукром або заморожена, журавлина Поповнити запаси вітаміну С в організмі допоможуть зелена цибуля, солодкий перець, чорна смородина, протерта з цукром або заморожена, журавлина. Вітамін РР (нікотинова кислота) міститься в хлібі грубого помелу, рибі, горіхах, овочах, яловичині, м'ясі індички, сушених грибах (особливо в білих). Якщо немає можливості отримувати ці вітаміни в достатній кількості з натуральних продуктів, можна приймати їх в таблетках протягом 2-3 тижнів. Після кожного курсу обов'язково треба робити тижневу перерву. Всього проведіть 2-3 курсу.

Відбілювання в косметичному салоні

Переймаючись питанням, як вивести пігментні плями, багато нерідко замислюються про похід в косметичний салон або вибирають крем відомої фірми, що виробляє засоби для відбілювання шкіри.

Для боротьби з пігментацією шкіри існують досить ефективні медикаментозні засоби. Але для їх застосування обов'язково потрібна консультація і спостереження дерматолога, тому що мова йде про сильнодіючих кремах, що містять ртуть, а також про лікувальну косметику, до складу якої входять саліциловий спирт або перекис водню, молочна або лимонна кислота.

Лікарі-косметологи пропонують різні методи видалення пігментних плям. Найчастіше застосовують пілінг - слабкі розчини кислот (гліколевої, трихлороцтової або фруктової). Щоб видалити плями досить поверхневого (4-10 сеансів через 10-15 днів) або серединного пілінгу (1-3 сеансу через 1-2 місяці). Для серединного пілінгу звільніть кілька вільних днів - шкіра після нього почервоніє і заспокоїться лише за 5 днів.

Інший спосіб - лазерне шліфування шкіри. Лазер - ербієвий або аргоновий - видаляє пігментні плями, шкіра оновлюється, поліпшується її тонус. За допомогою лазерного пілінгу можна позбутися від пігментних плям на обличчі навіть на особливо чутливих ділянках. Лазерна шліфовка проводиться під анестезією. Для позбавлення від плям досить 3 сеансів.

Ще один метод - фототерапія. Досить двох процедур з інтервалом в 3-4 тижні.

Від гіперпігментації допомагають позбутися також мікрострумова терапія і ультразвук. Ультразвуковий пілінг не тільки видаляє старі шари шкіри, але і здатний вводити в неї лікувальні та поживні речовини.

У деяких випадках застосовується кріотерапія і механічна шліфовка шкіри (дермабразія).

Відбілювання шкіри краще проводити в «темні» місяці року - з листопада по березень, коли ризик виникнення нових пігментних плям зведений до мінімуму, так як після процедур освітлення і відлущування шкіра стає дуже ніжною і знову боїться сонця.

Рецепти народної медицини

Позбутися від пігментних плям можна і за допомогою перевірених часом рецептів народної медицини. Однак наберіться терпіння: домашні засоби, звичайно, ефективні, але, щоб домогтися бажаного результату, знадобиться час.

Будьте уважні: не плутайте пігментні плями з родимками! Родимки не можна нічим натирати, так як на подразнюючу дію вони можуть відповісти зростанням і навіть злоякісним переродженням.

- Для виведення пігментних плям вранці корисно вмиватися березовим соком або неміцним зеленим чаєм з додаванням соку лимона.

- Можна також протирати шкіру обличчя і рук соком грейпфрута або його м'якоттю. Прекрасним засобом для виведення пігментних плям є ягоди полуниці і порічки. Використовуйте їх щодня протягом тижня у вигляді маски на 10-15 хв. Змішайте жменю ягід червоної смородини з 1 ч. Ложкою меду, гарненько розімніть і накладіть кашку на проблемні ділянки шкіри на півгодини. Змийте лимонним соком, розведеним з водою. А коли поспіє чорна смородина, кілька разів на день протирайте шкіру її соком.

- Коли свіжих ягід немає під рукою, використовуйте томатний сік, змішаний з молоком в співвідношенні 1: 1. Змочіть в цій суміші марлеві серветки і потримайте на обличчі або руках приблизно годину. Обполосніть шкіру, витріть і змастіть живильним кремом.

- Ще наші прабабусі для усунення пігментних плям використовували кисле молоко. Для цієї мети підійдуть також кефір, кисле молоко, натуральний йогурт або молочна - Ще наші прабабусі для усунення пігментних плям використовували кисле молоко сироватка. Шматочки бинта змочіть в кефірі і накладіть на пігментовані ділянки шкіри на 15-20 хвилин, потім змийте теплою водою. Такі процедури роблять щодня ввечері, найбільше вони підходять тим, у кого суха шкіра.

- Плями можна побороти, якщо щодня робити примочки з суміші 2 ст. ложок 3% -ного перекису водню і 1 ст. ложки соку лимона. Тримайте не більше 20 хвилин.

- Сік квашеної капусти, кашка з натертого бульби сирої картоплі, сік калини в суміші з яєчним білком в співвідношенні 1: 1 - все це перевірені засоби, які успішно допомагають позбавлятися від пігментних плям.

- Для виведення пігментних плям можна використовувати відвар м'якоті дині, роблячи примочки або маски. Поваріть кілька хвилин м'якоть дині в невеликій кількості води, потім нанесіть на обличчя отвар.Через 15-20 хвилин змийте теплою водою.

- Для протирання обличчя при пігментних плямах приготуйте настойку з подрібненої шкірки свіжого огірка, яку залийте горілкою і дайте настоятися до появи зеленого кольору. Для сухої шкіри настойку розбавте кип'яченою водою і на кожні 100 мл додайте по 1 ст. ложці гліцерину.

- Просте і ефективний засіб для виведення плям - касторове масло, в яке додають трохи питної соди (на 1 ст. Ложку масла - соди на кінчику ножа) і наносять на ділянки з пігментними плямами на ніч, закриваючи зверху бактерицидним пластиром. Курс - 2-3 місяці.

- При жирній і нормальній шкірі добре знебарвлює пігментні плями на обличчі сік ріпчастої цибулі. Для цього вранці і ввечері протирайте обличчя ватним тампоном, змоченим соком цибулі, або просто розрізаної свіжої цибулиною. Потім змащуйте шкіру сметаною і через 10 хвилин обполіскуйте теплою водою.

- Нормальну шкіру добре протирати суничної настоянкою. Для її приготування залийте чашку свіжої суниці горілкою і настоюйте 30 днів, після чого процідіть і використовуйте для протирання обличчя, перед вживанням розводячи отриману суничну настоянку водою в співвідношенні 1: 1.

- 1,5 ч. Ложки солі розчиніть в 1 лкіпяченой води. Протирайте обличчя вранці і ввечері.

- Змішайте сік одного середнього лимона, 1 ст. ложку горілки, 1 ст. ложку яблучного оцту, 2 ч. ложки 3% -ного перекису водню. Протирайте проблемні ділянки шкіри 2 рази на день по 5 хвилин.

Відбілять шкіру травички

- 1 ст. сухих подрібнених коренів кульбаби залейте1 лкіпящей води, прокип'ятіть на слабкому вогні 15 хв., дайте настоятися 1-2 години, процідіть. Отриманим відваром умивайте особа.

- З коренів кульбаби можна приготувати мазь, яка допомагає позбутися не тільки від «печінкових» плям на шкірі, але і від екземи. Висушені корені кульбаби подрібніть в кавомолці. Змішайте 1 частина борошна з коренів кульбаби і 3 частини меду. Наносите мазь на пігментні плями на 15 хв. 1 раз в день, змивайте молочною сироваткою.

- 1 ч. Ложку дрібно нарізаних коренів оману високого залийте 200 мл холодної води і дайте настоятися 1 годину. Потім поставте на вогонь, прокип'ятіть 30 хв. і процідіть. Відваром змащуйте пігментні плями 2-3 рази на день до їх зникнення.

- 1 ч. Ложку подрібнених в порошок сушених коренів і листя любистку лікарського залийте 200 мл води, дайте настоятися 1 годину, прокип'ятіть 10 хв, процідіть. Ватним тампоном, змоченим у відварі, протирайте пігментні плями 2 рази на день протягом 2 тижнів.

джерело: www.pe nsioneram.info

Чому вони виникають і як позбутися від них без шкоди для здоров'я?