- Механічні властивості тканин
- Фізичні (гігієнічні) властивості тканин
- Технологічні властивості тканин
Л юбой матеріал, в тому числі і тканину, має комплексом споживчих властивостей, які залежать від дуже багатьох показників: призначення матеріалу, властивостей волокон і ниток в його складі, способів вироблення, будови та характеру обробки і ін.
Всі споживчі властивості тканин можна розділити на кілька груп.
Механічні властивості тканин
Під механічними властивостями тканин розуміється здатність тканини протистояти різним механічним впливам. У цю групу відносяться міцність, зносостійкість, сминаемость, жорсткість, драпируемость і ін.
Міцність тканини при розтягуванні. Найбільшу міцність мають тканини з синтетичних волокон . В цілому, чим товще нитка і щільність, тим міцніше матеріал. Крім того, полотняний тип переплетення ниток (переплетення з короткими перекриттями) сприяє більшій міцності, ніж інші способи вироблення.
Зносостійкість. Це здатність тканини протистояти різним чинникам, таким, як вплив світла, сонця, температури, хімічного чищення, прання, багаторазового розтягування і стиснення, поту і вологи і т.д. Наприклад, на ділянках тканини, що зазнають постійне тертя, утворюються т.з. Пілл, або катишки в просторіччі. Під час багаторазового прання відбувається постійне розтягування і стиснення вироби. Потім ми його ставимо під дії сонячних променів під час сушіння, а згодом - температурній обробці під час прасування. Все це, природно, сприяє втраті зовнішнього вигляду і форми одягу з часом.
Драпируемость. Здатність тканини утворювати м'які, округлі складки. Ті тканини, які легко піддаються змінам форми (гнучкі матеріали), найбільш мають здатність драпіруватися. У свою чергу гнучкість залежить від виду і товщини волокна, а також особливостей будови та оздоблення тканини. Найкращою драпируемость володіють тканини з натурального шовку і вовни . Трохи гіршою - бавовняні і лляні тканини. А ось тканини з великим включенням синтетичних волокон найменш гнучкі.
Фізичні (гігієнічні) властивості тканин
У цю групу входять гігроскопічність, повітропроникність, паропроникність, водотривкість, водонепроникність, намокаемость, теплопровідність, пилеемкость, електрізуемость і ін.
Гігроскопічність. Здатність тканини поглинати водяну пару з навколишнього атмосфери. Цей показник не є постійним для одного і того ж вироби. Він покликаний змінюватися в міру зміни відносної вологості повітря і температури. Так, наприклад, поглинання вологи одягом в закритому приміщенні буде менше, ніж на відкритому повітрі. Добру гігроскопічність повинна володіти той одяг, який стикається з тілом, тоді як для верхніх шарів зимового і демісезонного одягу вона повинна бути мінімальною, щоб запобігти намокання і зниження теплозахисних властивостей.
Намокаемость. Це здатність тканини вбирати капельножидкими вологу. Це властивість виходить на перший план в білизняних, рушникових, простирадла та інших тканинах.
Водотривкість. Здатність матеріалів протистояти змочування. Для цього їх поверхня піддається обробці спеціальним складом. При цьому пори тканини не заповнюються, що дозволяє їй "дихати". Важливо знати, що водотривкість і водонепроникність - не одне й те саме.
Водонепроникність. Здатність тканини протистояти як змочування, так і проникненню води. Але при обробці тканини пори також заповнюються спеціальним складом, що значно погіршує гігієнічні властивості, тому що повітропроникність і паропроникність зводяться практично до нуля. Однак ця характеристика дуже важлива для плащових і пальтових тканин.
Повітропроникність. Здатність тканини пропускати повітря, тим самим забезпечуючи вентилируемость одягу і створюючи комфортний вологісний склад пододежного простору. Відомо, що в пододежном просторі може накопичуватися вуглекислий газ в більшій концентрації, ніж в повітряному просторі. Це може призводити до стомлення людини, а також до предобморочному станом. Кращими характеристиками повітропроникності мають малоплотних тканини. Поверхневий шар зимової та осінньої одягу повинен мати низьку повітропроникність, з метою захисту від холодного повітря. Літня одяг повинен мати гарну вентиляцією.
Паропроникність. Здатність тканини виводити назовні водяні пари, що виділяються тілом людини в підодяговий простір. Це дуже важлива характеристика для підкладкових, білизняних, платтяних, Блузочная і костюмних тканин. Так, шерсть найповільніше випаровує водяні пари і, таким чином, має найкращі теплозахисні властивості. А ось найбільш холодна тканину з льону, швидше за все випаровує водяні пари і ідеальна для спекотного літа.
Теплопровідність. Характеризує теплозахисні властивості матеріалів: чим теплопровідність нижче, тим тепліше матеріал. В першу чергу на теплозахисні властивості матеріалу впливає його товщина. У порах товстого матеріалу знаходиться більше повітря, що має низьку теплопровідність. Тому чим товще матеріал , Тим він тепліше.
Пилеемкость. Це негативна властивість тканини, що характеризується її здатністю сприймати пил і різні забруднення з навколишнього середовища. Найбільше пилу збирають тканини з начосом, особливо вовняні.
Електрізуемость. Здатність тканини накопичувати на своїй поверхні статичну електрику. В результаті тертя на поверхні тканини утворюються позитивні або негативні заряди. Негативні заряди, властиві особливо синтетичним тканинам, здатні чинити негативний вплив на організм людини.
Технологічні властивості тканин
Такі властивості можуть проявлятися на різних етапах швейного виробництва. У цій статті ми розглянемо тільки усадку, тому що інші властивості більш цікаві фахівцям швейного виробництва.
Усадка. Ця зміна розмірів тканини внаслідок теплової або вологої обробки. Особливо погано, якщо підкладкова тканина має іншим ступенем усадки, ніж тканина верху. У такому випадку після хімчистки, прання або прасування на виробі можуть виникнути зморшки і складки. Тканини з целюлозних волокон мають найбільшу усадкою, тканини з синтетичних волокон - найменшою. Деякі тканини, наприклад шовкові, крепові і бавовняні, мають велику (до 15%) уявну усадку, яка майже повністю відновлюється під час прасування.
Вибираючи одяг, необхідно приділяти особливу увагу матеріалу, з якого вона пошита. Кожен вид тканини має свої переваги і недоліки, від яких залежить краса і комфорт, тривалість шкарпетки і вимоги по догляду.
Безумовно, натуральні тканини володіють високими гігієнічними характеристиками: добре пропускають повітря, в них не жарко влітку і не холодно взимку, вони приємні тілу. Однак є і суттєві недоліки. До них можна віднести швидку втрату форми в результаті численних прань і прасування, відносно невисоку зносостійкість, а також високу сминаемость. Ще кілька років тому синтетичні тканини не розглядалися як гідний аналог натуральним внаслідок своїх низьких гігієнічних характеристик (особливо гігроскопічність). Але сучасні технології дозволили створити синтетичні матеріали, близькі за своїми властивостями натуральним і позбавлені багатьох їх недоліків. Сучасний синтетичний матеріал швидко сохне, практично не мнеться і здатний довго зберігати гідний вигляд навіть при дуже частих праннях. При цьому він "дихає" і приємний шкірі. Про характеристики конкретних видів натуральних і синтетичних тканин можна прочитати у відповідних статтях розділу.
На закінчення хотілося б звернути Вашу увагу на одяг зі змішаних матеріалів. Такі матеріали містять в собі одночасно і натуральні і синтетичні волокна в різному співвідношенні. Це компроміс між практичністю і міцністю синтетики і екологічністю натуральних тканин. Необхідно тільки навчитися правильно підбирати тканину виходячи з призначення виробу, сезону, специфічних вимог до деяких видів одягу, а також стежити, щоб вміст синтетики не було надто велике.