Поява пігментних плям навколо губи або в кутах рота можуть бути свідченням будь-яких порушень в організмі. Виникнення пігментації в шкірному покриві визначається речовиною меланіном. При перевищенні концентрації пігменту в шкірі, на її поверхні з'являються темні ділянки. Гіперпігментація на обличчі може з'являтися під впливом сонячних променів, при наявності запальних процесів в епідермісі або при розвитку захворювань ендокринної системи. Чому з'являються темні плями в куточках губ у дитини і у дорослого, як з цим боротися, слід розібратися докладніше.
Основні причини гіперпігментації
Поява цяток в куточках губи є результатом підвищення меланіну на деяких ділянках епідермісу. Причини появи потемнілих плям на поверхні губи або в її куточках криються в зайвому продукуванні меланіну. А спровокувати вироблення пігменту можуть сонячні промені, запальні процеси, меланодермия.
Найчастіше темну ділянку на поверхні губи з'являється внаслідок тривалого перебування на сонці. Це зовсім не означає, що відразу ж після контакту з ультрафіолетом куточки рота потемніють. Іноді може знадобитися не один місяць або навіть не один рік, щоб з'явилася така проблема. Тому рекомендується перед виходом на вулицю користуватися сонцезахисним кремом для обличчя.
Потемніння губи під впливом сонця може відбуватися і у дорослих, і у дітей.
Іншою причиною того, чому почорніла нижня губа або верхня, є мелазма або хлоазма. Такі потемніння зазвичай симетричні, вони можуть з'являтися на поверхні чола, над губами, на щоках. Спровокувати появу навколо губи плям темного кольору можуть гормональні дисфункції в період виношування дитини, в період вживання гормональних оральних контрацептивів. Така форма гіперпігментації є стійкою. Навіть після проведеного лікування плями схильні знову з'являтися через деякий час.
Після запальних захворювань шкірного покриву нерідко виявляються такі наслідки, як поствоспалітельная гіперпігментація. Найчастіше таке явище відзначається у смаглявих людей. Така проблема виникає в ділянці загоєння опіків, вугрів або інших пошкоджень цілісності шкірного покриву. В даному випадку потемніння зазвичай проходять самостійно через півроку після появи.
Важливим є вплив кліматичних умов. У холодну пору року шкіра стає сухішою. Становище ускладнюється частим облизування губ, це тягне за собою появу темних ділянок навколо рота. В такому випадку слід користуватися інтенсивно зволожуючим кремом.
Рекомендується проконсультуватися з дерматологом, оскільки така проблема може бути свідченням раку шкіри на ранніх стадіях, а також інших небезпечних захворювань. Тому краще відвідати доктора і розвіяти сумніви. Також дерматолог може порадити найбільш оптимальні методи усунення темних цяток.
Методи боротьби з пігментацією
Важливо проводити повноцінний догляд за шкірою, який полягає в таких етапах:
- відлущування;
- очищення;
- зволоження;
- харчування;
- тонизирование;
- відбілювання.
Рекомендується щодня очищати шкіру, далі наносити м'який скраб, отшелушивать омертвілі частинки епітелію. Через деякий час така процедура допоможе усунути плями. В аптечних мережах можна придбати відбілюючі крему. Наносити їх щодня навколо рота. Такі кошти можна використовувати більше трьох тижнів.
Можна придбати лікувальну мазь. Якщо скраби і відбілюючі крему не принесли бажаного результату, дерматолог призначає спеціальний склад на основі гідрохінону. Це активна речовина зупиняє активність меланінових структур, результатом стає чиста шкіра.
Ще одним ефективним методом боротьби з гіперпігментацією є лікування лазером. Більшість таких апаратів оснащені спеціальними фільтрами для очищення шкіри від пігментних плям. Під впливом лазерних променів відбувається видалення пошкоджених клітин. Але таке лікування зазвичай носить короткочасний ефект, оскільки для досягнення стійкого ефекту необхідно навчитися уникати сонця, постійно ретельно доглядати за шкірою. Також такий метод є дорогим.
Дерматологи призначають також глибинні пілінги із застосуванням саліцилової або гліколевої кислоти. Така процедура допомагає видалити плями навіть з глибинних шарів шкірного покриву, оскільки клітини оновлюються, швидко регенерують, витісняючи пошкоджені. Результат після курсу пілінгом теж залежить від подальшого догляду за шкірою. Тому дуже важливо дотримуватися всіх рекомендацій дерматолога, намагатися не перебувати довго під прямими сонячними променями. Перед виходом на вулицю обов'язково змащувати шкіру навколо губ кремом з максимальним ступенем захисту від ультрафіолету.