Військова каска

Завдання захисту голови воїна в бою налічує кілька тисячоліть від древніх ратей Х століття, до сучасних армій ХХI століття. У бою треба бачити, чути і приймати рішення для цього голову треба захистити. Окопна форма ведення війни 1914 - 1918 рр. зажадала негайної захисту голови солдата і її сховали під каску. Каска захищає голову солдата від осколків гранат, снарядів, бомб і куль. Військова каска складається з корпусу, що повторює захищаються контури голови і демпфера, розміщеного між корпусом і головою. У 2015 р виповнюється 100 років, як була винайдена і поступила на озброєння військова каска.

У 2015 р виповнюється 100 років, як була винайдена і поступила на озброєння військова каска

У 1915 р французьким генералом Адріаном була розроблена і прийнята на озброєння армійська каска М1915. У російській армії гідно оцінили роль каски в умовах бою. Військове керівництво, екстрено замовило мільйон французьких касок для російської армії. Спробі Росії налагодити самостійний випуск аналога французької каски в Фінляндії, завадила революція 1917 г. Використовуючи французькі зразки касок, військове керівництво країни Рад чітко розуміло, потрібна своя, вітчизняна каска і наполегливо працювали над цим.

Використовуючи французькі зразки касок, військове керівництво країни Рад чітко розуміло, потрібна своя, вітчизняна каска і наполегливо працювали над цим

У 1930 р військовим інтендантом I рангу Червоної Армії Шварцем А. А. був представлений проект сталевий каски М30. Каску відрізняли від наявних аналогів: подовжений козирок, невеликі поля, відсутність вентиляційного отвору. Напрацювання по шолому в нагоді в подальшому.

У 1934 р НДІ-13 Наркомату озброєння СРСР (М Ленінград) починає працювати над створенням нового захисного шолома для Червоної Армії. У 1935 р Ленінградський металургійний завод Наркомату чорної металургії СРСР приступив до випуску нового шолома під назвою «Сталевий шолом 1 936». Це була перша вітчизняна військова каска під індексом СШ-36 отримала масове поширення у військах. Шолом мав напівсферичної форму з видатним вперед козирком, бічними полями, що надавало радянському солдату особливу впізнаваність. У шоломі СШ-36 використовувалася вдала конструкція підшоломника від М30. Незважаючи на всю свою новизну, шолом успадкував вентиляційний отвір з «гребенем» від французької каски.

Незважаючи на всю свою новизну, шолом успадкував вентиляційний отвір з «гребенем» від французької каски

Шоломи СШ-36 пройшли випробування під час громадянської війни в Іспанії, в боях на озері Хасан, річці Халхін-Гол і у війні з Фінляндією. При цьому було виявлено ряд серйозних недоліків шолома. Великий козирок заважав огляду бійця. Через широких полів в русі каска постійно сповзала. Взимку для каски був потрібний спеціальний підшоломник, тому що на шапку шолом просто не одягався. Напередодні великої війни роботи по розробці нового більш зручного і надійного шолома велися вдень і вночі. За два роки на Ржевском полігоні були протестовані всі каски, створені в західних країнах за останні роки. У підсумку за основу був прийнятий італійський сталевий шолом зразка 1933 р

У підсумку за основу був прийнятий італійський сталевий шолом зразка 1933 р

У 1939 р колектив НДІ-13, робітники і інженерно-технічні працівники Лисьвенського металургійного заводу (ЛМЗ) за короткі терміни підготували до випуску новий шолом під індексом СШ-40. Шолом виготовлявся з виробленої на ЛМЗ легованої броньової сталі товщиною 1,2 мм марки 36СГН (творець стали Корюков М.І.). Каска стала символом вигляду воїна-переможця, в ній радянська армія пройшла всю Велику Вітчизняну війну.

Каска СШ-40 гідно служить у багатьох арміях країн СНД і держав колишнього соціалістичного табору і сьогодні, використовуються різними повстанськими арміями африканських, близькосхідних і азіатських країн.

Удосконалення сталевих шоломів тривало і в післявоєнний період. В результаті з'явилися шоломи СШ-60 і СШ-68. У шоломі СШ-60 на відміну від СШ-40, змінений був підшоломник. Загальновійськовий захисний шолом СШ-68 поряд з подшлемником від СШ-60 мав іншу, злегка втягнути форму купола, що сприяло більшого захисту голови. Шолом СШ-68 пройшов перевірку Афганської війною і в військовому середовищі називався «афганським».

Шолом СШ-68 пройшов перевірку Афганської війною і в військовому середовищі називався «афганським»

У ХХ столітті основним матеріалом, для виготовлення захисних шоломів, була сталь. Сталеві каски масою 1-1,5 кг в основному захищали від низькошвидкісних осколків і від куль на вильоті.

До початку ХХI століття замовлення на нові шоломи надходили від силових відомств в основному для підрозділів спецназу. Були створені титанові шоломи «Сфера-С» і «Алтин», шоломи зі сплаву титану і стали «Витязь-С» і «Маска», шолом з кевлара і титану К6-3.

Проривом у військовій справі з'явилися матеріали, що значно перевершують за своїми властивостями метали. Це синтетичні високомодульні матеріали з високою стійкістю до ударних навантажень: нейлон, кевлар, поліетилен і різні композити на їх основі, надтверді кераміка і багатошарове скло. В результаті відбувся перехід від сталевої каски до захисного шолому, створеному на нових фізичних принципах.

Першими вдалими розробками з'явилися модифікації протиударних і кулестійких шоломів для спецпідрозділів типу «Ковпак», «Скіф», «Скат» мають забрала для захисту особи від зовнішніх впливів і відповідних 1 і 2 класів захисту.

Війна в Чечні показала, як гостро назріло питання про створення універсального захисного шолома не тільки для спецслужб, але і для армії.

Армія РФ стрімко змінює вигляд, військовослужбовці починають оснащуватися нової бойової екіпіровкою «солдата майбутнього» - «Ратник». Можливості комплекту «Ратник» здивували навіть американців. Вхідний в комплект «Ратник» бронешлем 6Б47, вже запущено в серійне виробництво.

Загальновійськовий шолом 6Б47 при вазі в 1 кг не має аналогів в світі. Гарантує протиосколкові стійкість понад 650 м / с. Забезпечує високу травмобезопасность від ураження куль пістолетів ТТ, ПМ і осколків. Адаптований до температур від -50 до +50, може використовуватися в дощ, сніг, в морській воді. В ході випробувань шолом 6Б47 був визнаний кращим в світі з усіх аналогів даного класу.

Як правило, геніальні рішення, незмінні протягом століть. Змінюються час і кошти боротьби, а військова каска продовжує виконувати свою місію по надійному захисту голови бійця від осколків і куль.