- Як пом'якшити воду і для чого це потрібно робити
- Що значить пом'якшена вода
- Навіщо пом'якшувати воду
- Основні способи того, як пом'якшити воду
- Як пом'якшити воду в домашніх умовах
- Як пом'якшити воду за допомогою фільтрів
- Магнітний м'яч і електромагнітні прилади
- Фільтр-глечик
- Мембранні фільтри
Як пом'якшити воду і для чого це потрібно робити
На підвищену жорсткість води вказує велика кількість в ній мінералів, і, перш за все, кальцію і магнію. Саме вони викликають появу нальоту на кахельної плитці, залишають сліди на волоссі і шкірі, зменшують піноутворення мила і т. П. Подібні незручності викликають прагнення людини пом'якшити воду, незважаючи на те, що різні дослідження не виявили загрози для здоров'я від мінеральних відкладень. Про те, як пом'якшити воду, поговоримо докладніше.
З цієї статті ви дізнаєтеся:
Що значить пом'якшена вода
Навіщо потрібна пом'якшена вода
Як пом'якшити воду в домашніх умовах
Як пом'якшити воду за допомогою фільтра
Що значить пом'якшена вода
Воду зі зниженою жорсткістю, отриману в результаті усунення іонів кальцію і магнію, називають пом'якшеною водою.
Більшість знають про те, що жорстку воду можна пом'якшити, тому замовляють спеціальний пом'якшувач. Чи справді це так необхідно?
Для бутильованої води СанПіН 2.1.4.1116-02 призводить фізіологічну норму жорсткості, що дорівнює від 1,5 до 3,5 ммоль / л. Побутова техніка потребує ще більш м'якій воді, щоб запобігти появі накипу.
Пом'якшена вода центрального водопроводу повинна бути з жорсткістю не вище 7 мг-екв / куб. дм. Для подачі води з більшою жорсткістю (до 10 мг-екв / куб. Дм.) Потрібне додаткове узгодження з СЕС.
Поняття «пом'якшення» в даний час набагато ширше, ніж просте усунення солей кальцію і магнію. Дуже часто вода має в своєму складі залізисті з'єднання, бор і алюміній. Хімічний метод знесолення води передбачає повний комплекс процедур, що дозволяє видалити з води все зайві домішки. Особливо якщо мова йде про первинну воді.
Навіщо пом'якшувати воду
Для нашого регіону характерною є проблема жорсткої води. З потребою пом'якшити воду стикаються багато. Наліт на дні чайника вказує саме на проблему з жорстокістю води.
Найбільше це проявляється при використанні артезіанської води, адже рівень жорсткості води по більшій мірі визначається наявністю в ній кальцію і магнію. Ці мінерали викликають карбонатную і тимчасову жорсткість будь-якої води. Пом'якшити рідина з тимчасової жорсткістю можна за 1 годину за допомогою кип'ятіння. Карбонат осяде на дно і стінки чайника як осад білого кольору.
В ході цього процесу відбувається виділення вуглекислого газу. Але якщо пом'якшити воду з тимчасової жорсткістю таким простим методом як кип'ятіння можна, то цей метод не дозволить усунути постійну жорсткість, викликану солями таких кислот, як хлорид кальцію і сульфати. Ці солі не можуть розчинятися.
Статті, що рекомендуються до прочитання:
Висока жорсткість питної води надає їй гіркуватий присмак, а її вживання завдає істотної шкоди здоров'ю. Вона може викликати порушення роботи органів травлення. У побуті така вода може привести до поломки посудомийної і пральної машини, чайника або бойлера. Крім цього, відзначено негативний вплив на сантехнічні труби, які засмічують і руйнуються під впливом зайвої жорсткості води. У зв'язку з цим дуже важливо пом'якшити жорсткість рідини, і, перш за все, знизити концентрацію магнію і кальцію в ній. Саме ці мінерали є причиною появи небезпечної накипу.
Щоб пом'якшити воду, можна використовувати метод пом'якшення, що спирається на синтетичний іонообмін смоли. У його процесі смола видаляє з рідини іони металів і солей жорсткості, насичуючи її іонами натрію. Регенерація іонообмінних фільтрів, насичених розчином кухонної солі, викликає збагачення смоли натрієм. При цьому іони металів і жорсткість видаляються.
Для пом'якшення води можна використовувати спеціальне обладнання. При цьому можна пом'якшити воду як для побутових потреб, так і для промислового виробництва. Якщо потрібна безперервна подача пом'якшеної води, то застосовують дуплексні смягчители. Робота фільтрів відбувається в автоматичному режимі. Налаштування процесів відновлення і пом'якшення тісно пов'язана з часом і витратою води.
СанПіН 2.1.4.1074.01 встановив норматив жорсткості питної води не вище 7 мг на літр. При цьому по жорсткості води, згідно з нормами ВООЗ, оптимальні показники становлять 1,0-2,0 мг-екв \ л. Тільки хімічне дослідження може точно визначити рівень жорсткості. У питних цілях можна використовувати воду з жорсткістю не вище 0,2 мг / л. Для потреб виробництва допускається застосування води з жорсткістю 0,5 мг / л.
Основні способи того, як пом'якшити воду
Прийнято виділяти два види жорсткості води:
Карбонатна (тимчасова) - саме вона може бути усунена простим кип'ятінням.
Некарбонатная (постійна) - жорсткість при кип'ятінні не змінюється. В процесі випарювання такої води на стінках з'являється накип у вигляді світло-білого малорастворимого осаду сульфату кальцію або магнію. Ці солі можуть викликати руйнування шляхом утворення корозії на сталевих конструкціях і поломку водогрійного та опалювального обладнання. Накип негативно впливає на швидкість нагрівання води, підвищуючи витрата електрики і палива.
При приготуванні їжі в жорсткій воді м'ясо, крупи та овочі погано розварюються, чай заварюється слабо. В ході прання білизни нерозчинні сполуки осідають на поверхні ниток, що викликає їх поступове руйнування. Це стосується і миття волосся в жорсткій воді.
Пом'якшення води являє собою процес, в результаті якого видаляються з рідини катіони жорсткості (кальцію і магнію).
Якщо необхідно пом'якшити воду термічним методом, то треба її нагріти до температури вище точки кипіння, потім провести дистиляцію або виморозити її. В результаті будуть видалені карбонат кальцію і карбонат магнію, а залишкова жорсткість води буде не вище 0,7 ммоль / л. В основному, термічний метод використовують, щоб пом'якшити рідина в технічних цілях (наприклад, використання води для котлів низького тиску) або в комплексі з реагентними методами.
Щоб пом'якшити воду реагентними методами, застосовують спеціальні речовини. В ході взаємодії з кальцієм і магнієм вони здатні утворити малорозчинні сполуки, які потім можна відокремити за допомогою освітлювачів, тонкошарових відстійників і освітлювальних фільтрів. Кальцинована сода, вапно, гідроксиду барію і натрію можуть виступати реагентами-осаджувачами.
Виходячи з особливостей первісної води і умов подальшого використання, підбирають потрібний реагент. При застосуванні реагентних методів, залишкова жорсткість води складе до 0,7 мг / л. Як рекомендовано в «Будівельних нормах і правилах» (СНиП), реагентні методи прийнято використовувати, якщо треба пом'якшити поверхневі води, при цьому освітливши їх.
Пом'якшити воду методом діалізу можна за допомогою мембранних апаратів з нитро- і ацетатцеллюлозное плівковими мембранами. Це призводить до зменшення залишкової жорсткості до 0,01 мг / л і нижче. Але значна собівартість мембранних апаратів говорить не на користь даного методу.
Часто для боротьби з утворенням накипу застосовують магнітну обробку води. В такому випадку в ході перетину магнітних силових ліній з водою просвітників накипу виділяються в самій масі води. З'явилися при цьому пухкі опади (шлам) прибирають в ході продувки.
Одним з оптимальних методів, які допомагають пом'якшити воду, вважається іонообмінний. Іонообмінні матеріали (іоніти) можуть вбирати в себе з води позитивні або негативні іони, при цьому виділяючи відповідне число іонів іоніту. За складом виділяються мінеральні та органічні катіоніти, при цьому вони можуть бути як штучного, так і природного походження.
При водопідготовки великого поширення набули органічні катіоніти штучного походження (іонообмінні смоли). Від їх хімічної і термічної стійкості, фізичних властивостей і робочої ємності залежить якість іонообмінних смол. Найчастіше установки пом'якшення води працюють на методі натрій-хлор-іонірованія, т. Е. В роботі застосовується катионит в Na-формі і аніоніт в Cl-формі. Сам процес проходить в кілька стадій: натрій-катіонірованіе і хлор-катіонірованіе. Етап натрій-катионирования складається з заміщення іонів кальцію і магнію на іони натрію.
Таким чином вдається пом'якшити воду, а кальцій і магній трансформуються в нерозчинний полімер. Коли натрій-катіонірованной вода проходить через хлор-аніон, здійснюється обмін аніонів, що знаходяться в Na-катіонірованной воді, на іони хлору. При цьому зменшується лужність оброблюваної води. Розчин кухонної солі допомагає відновити характеристики іонообмінної смоли. В результаті можна пом'якшити воду до значних показників (до 0,03 ... 0,05 ммоль / л).
Наведений метод чудовий своїми особливостями: як реагент використовується лише кухонна сіль, устаткування не піддається корозії, потрібна мінімальна кількість обладнання, експлуатація водоумягчітельной установки проста і доступна. Істотним мінусом є те, що з медичної точки зору не рекомендується постійно вживати настільки пом'якшену воду в їжу.
Як пом'якшити воду в домашніх умовах
Кожній людині хотілося б знайти такий спосіб пом'якшення води, щоб це було просто, доступно і дешево. Але неможливо це зробити без певних витрат. До найбільш простим і економічним методам, які дозволяють пом'якшити воду в домашніх умовах, відносять, перш за все, відстоювання, кип'ятіння і збагачення води кремнієм. Розглянемо ці способи докладніше.
- Спосіб пом'якшення води за допомогою відстоювання.
Якщо деякий час відстоювати воду, частина домішок буде осідати на дні, і тоді можна воду, розташовану вище, злити і використовувати за призначенням. Даний метод абсолютно не підходить для сучасних умов. Він не допомагає боротися з солями жорсткості, в той же час хлорована водопровідна вода через свого складу схильна до бродіння, тому надовго її залишати відстоюватися не можна.
- Пом'якшити воду за допомогою кип'ятіння.
Пом'якшити воду за допомогою кип'ятіння - такий метод завоював велику популярність. Це має свої підстави: дійсно, при значному підвищенні температури солі жорсткості випадають у вигляді малорастворимого осаду, виділяється вуглекислий газ. Пом'якшити воду цим методом досить просто, але обов'язково постане проблема боротьби з накипом. Накип буде поступово руйнувати всі побутові прилади, чайники і каструлі. Тому витрати на засоби для чищення або навіть на нові побутові прилади значно зростуть. Крім цього, ще одним мінусом даного методу є те, що при бажанні скупатися навряд чи ви зможете пом'якшити воду в потрібній кількості. Тому слід пошукати інший спосіб пом'якшення, який буде оптимальним для використання в побуті.
- Пом'якшити воду за допомогою використання кремнію.
Використання кремнію - доступний і простий спосіб, що дозволяє пом'якшити воду для побутових потреб, не витрачаючи при цьому зайві кошти. Усунення шкідливих домішок таким методом люди практикують давно. Потрібно лише шматок кремнію, який треба опустити в воду і залишити її відстоюватися приблизно 7 днів. Результат цих дій дивовижний: такий метод не тільки знижує жорсткість води, але і насичує рідину корисними елементами, що містяться в кремнії.
Пом'якшити воду цим способом можна, але недоліком є його обмеженість за обсягом оброблюваної води і тривалість очікування результату. Отже, масове застосування такого методу не представляється можливим, хоча цілком підійде для індивідуального використання в лікувальних цілях.
Таким чином, ми розглянули найбільш доступні способи пом'якшення води. Якщо говорити про боротьбу з накипом, то найпоширенішим і доступним методом буде застосування лимонної кислоти. Це простий засіб, який є на полиці у кожного, добре допомагає при очищенні посудомийної або пральної машини від нагромадилося вапняного нальоту. Ще одним ефективним і доступним засобом видалення накипу по праву визнана оцтова есенція. Вона чудово видалить наліт з чайника або каструлі, але абсолютно не годиться для застосування в промислових масштабах. Лише харчова промисловість навчилася застосовувати її для профілактики свого обладнання.
Як пом'якшити воду за допомогою фільтрів
дозатори
Застосування різних зм'якшувати речовин або додавання каталітичних завантажень є варіантом хімічного впливу в разі, коли потрібно пом'якшити воду. З цією метою були розроблені спеціальні прилади - дозатори. Вони здатні в певний час і в потрібній кількості вносити зм'якшуючим речовини в систему. Найбільшого поширення дозатори придбали в сфері металургії, де вони використовуються для того, щоб пом'якшити охолоджувальну воду. У цьому випадку вимоги до води невисокі - досить лише, щоб вона не мала великого числа непотрібних домішок, щоб розпечений метал не ввібрав їх при контакті.
Магнітний м'яч і електромагнітні прилади
Принцип дії магнітного м'яча досить простий і спирається на безреагентний спосіб очищення. Магнітний сердечник є основою даного приладу. Він зроблений з сильних постійних магнітів. Визначальне значення має матеріал, з якого вони виготовлені. Важливо, щоб магніти були зроблені з рідкоземельних металів.
Дія магнітного м'яча і магнітного приладу на трубі аналогічно - в будь-якому випадку формується магнітне силове поле. Кожну прання пральна машина задіє певну кількість води. Саме на цей обсяг розраховане вплив магнітного м'яча. Впливаючи на рідину, силові поля змінюють кристали жорстких солей.
Після впливу магнітним полем кристали починають збільшуватися, трансформуючись в голки, які вже не мають великих і зручних прилипають поверхонь. Не маючи можливості прилипнути, кристали труться об поверхні, зачіпаючи стару накип. Такий тиск призводить до видалення старої накипу. В результаті, свіжа накип допомагає видаляти стару. При цьому не потрібні ніякі реагенти.
Уже після третього прання ви можете побачити ефект магнітного м'яча. Направивши шланг зливу від пральної машинки в ванну, ви наочно зможете переконатися в тому, що накип шматочками виводиться з машинки, зливаючись з брудною водою.
Хорошим прикладом може виступати таке сучасний засіб, як калгон. В основному, його додають в пральну машинку для того, щоб пом'якшити жорстку воду. І ефект відразу дає про себе знати. Важливо чітко дотримуватися дозування цього кошти. У той же час, це засіб має і негативні сторони. При взаємодії з іншими домішками води, Калгон може сприяти появі практично нерозчинного осаду, помітного на деяких поверхнях пральної машинки. Його дуже важко видалити, тому що він досить твердий і практично не розчиняється.
При очищенні від накипу водопровідної системи основна складність пов'язана з тим, що вся система закрита. Не завжди можна побачити місця відкладення накипу, тому додавання коштів для пом'якшення води або видалення накипу має певний ризик. Результати цих дій не завжди видно. Найчастіше ми діємо навмання.
Використовуючи магнітні пристрої, слід брати до уваги ряд особливостей, що стосуються фільтрів. Наприклад, не допускається установка електромагнітного умягчителя води або його магнітного аналога на забруднених трубах. Перш за все, слід усунути стару накип. Ні магнітні поля, ні електромагнітні хвилі не діють через стару накип.
Крім того, важливо видалити наліт з системи перед установкою безреагентних умягчителей. Це пов'язано з їх здатністю видаляти стару накип, яка може відходити як дрібними, так і великими шматками. Така нерівномірність її відпадання може привести до застрявання шматків нальоту в системі. Щоб уникнути непотрібного ризику, простіше заздалегідь виконати профілактичне очищення. Це допоможе захистити ваше дороге устаткування від поломки.
Плюсом використання магнітних фільтрів є простота установки і демонтажу, відсутність будь-яких вимог до обслуговування. У цьому випадку не треба міняти картридж, робити промивання, стежити за його своєчасною зміною ... Досить встановити і все. Далі він буде працювати без будь-яких сторонніх втручань.
Але є і недоліки застосування магнітних фільтрів і магнітних м'ячів. Вони абсолютно не підходять для роботи з гарячою водою. Також велике значення має як швидкість води, так і напрямок її руху. При різноспрямованого потоці магніт не працює.
Тому, як тільки на ринку з'явився електромагнітний пом'якшувач води, магнітні прилади відразу пішли в тінь. Лише деякі підприємства і невпорядковані будинки (без гарячого водопостачання) зберігають відданість магнітів. Безреагентниє прилади можуть бути встановлені на трубах, зроблених з будь-якого матеріалу. Електромагніт може діяти на воду будь-якої температури. Виняток становлять лише різноспрямовані потоки рідини і стояча вода.
При вікорістанні електромагніту спостерігається тієї ж подвійний ефект: Він может пом'якшити воду и усунуті стару накип. А срок его служби складає Досить трівалій период, аж до 50 років, если магніт зроблений з рідкоземельніх металів. Завдяки таким металам характеристики магнітів не втрачається протягом тривалого часу.
Фільтр-глечик
Ще одним доступним і широко поширеним способом, що дозволяє пом'якшити воду, є використання фільтра-глечика. Це найбільш економічний з приладів, хоча деякі витрати при експлуатації виникають. І нехай він і відноситься до обладнання реагентної групи, його призначення - виробництво питної води.
Фільтр-глечик за допомогою використання натрієвої смоли дозволяє пом'якшити воду до потрібного стану. Натрієва смола здатна замінити натрій на солі жорсткості, в результаті і вдається пом'якшити воду. Для цього не потрібні каталізатори. В ході пом'якшення не додають ніяких хімікатів. А відновлення здійснюється вже з застосуванням хімії. Заміна солей жорсткості назад на натрій можлива тільки за допомогою сильно соляного розчину чистого натрію. Відновлений картридж можна заново використовувати, щоб пом'якшити воду.
Такий спосіб відновлення допустимо лише в промислових цілях. При виробництві питної води забороняється використовувати реагенти. Відповідно, в побутовому фільтрі доводиться своєчасно замінювати картридж. Дана постійна заміна картриджа (а вона потрібна кожні 3-4 місяці) обтяжує власника певними витратами. Таким чином, економічно він не зовсім вигідний, тому поступово популярність його падає. Також можуть виникати складнощі з установкою. Не кожна людина відразу розуміє, як можна замінити картридж. Плюсом фільтра-глечика може виступати висока швидкість фільтрування. А щоб пом'якшити воду ще сильніше, ви можете повторно прогнати її через фільтр.
Мембранні фільтри
Значно пом'якшити воду може мембранне пом'якшення. При даному способі пом'якшення води використовуються найтонші пористі мембрани, що видаляють майже всі види органічних домішок, а крім того, і шкідливі віруси. На жаль, ціна мембранних фільтрів висока, і окреме є недоступними. Мембрани зроблені з дорогих за вартістю матеріалів і можуть бути легко пошкоджені.
Також слід зауважити, що якщо пом'якшувати воду даним методом, то якість очищення води надзвичайно висока, що не зовсім підходить в побуті. Крім шкідливих домішок, з рідини видаляються і корисні, тому таку очищену воду доводиться потім збагачувати потрібними речовинами. Відповідно, це зайві тимчасові і трудовитрати, хоча результат того вартий.
Ще складніше пом'якшити воду, яка з самого початку не тільки жорстка, але і брудна. У такій ситуації необхідно вибудувати систему водопідготовки, здатну поетапно видаляти з рідини все шкідливі домішки. Для цього, перш за все, потрібно знати якісний склад наявної води. Якщо ви - власник власного будинку, і у вас немає центрального водопостачання, то необхідно виконати експертний аналіз наявної води з найближчого джерела водозабору. Це дозволить вам грамотно вибудувати власну систему водопідготовки.
На російському Сайти Вся є Чима компаний, Які займаються розробка систем водоочистки. Самостійно, без допомоги професіонала, вібрато тієї чи Інший вид фільтра води Досить складно. І Вже тім больше не Варто намагатіся змонтуваті систему водоочищення самостійно, даже если ви прочитали кілька статей в Інтернеті и вам здається, что ві у всьому розібраліся.
Надійніше звернути В компанію по установці фільтрів, яка надає повний спектр послуг - консультацію фахівця, аналіз води зі свердловини або колодязя, підбір відповідного обладнання, доставку и Підключення системи. Кроме того, важліво, щоб компанія надавала и сервісне обслуговування фільтрів.
Наша компанія Biokit предлагает широкий вибір систем зворотнього осмосу, фільтри для води та інше обладнання, здатно повернути воде з-під крана ее природні Властивості.
Фахівці Нашої компании Готові помочь вам:
підключіті систему фільтрації самостійно;
розібратіся з процесом Вибори фільтрів для води;
підібраті змінні матеріали;
усунуті неполадки або вірішіті проблеми Із залучених фахівців-Монтажників;
найти ВІДПОВІДІ на питання, что цікавлять в телефонному режімі.
Довірте очищення води системам від Biokit - нехай ваша сім'я буде здоровою!
Чи справді це так необхідно?