Про долю деяких надводних пам'ятників радянської історії
У листопаді цього року все прогресивне людство відзначатиме знаменний ювілей - 95-ту річницю Великої Жовтневої соціалістичної революції. Символом Великого Жовтня по праву вважається легендарний крейсер "Аврора". Носове знаряддя цього бойового корабля дало сигнал до штурму Зимового, а революційні матроси екіпажу завжди були авангардом в боях за комунізм.
Які ж сни нині бачить цей пам'ятник нашої славної історії? На жаль, сни у крейсера далеко не райдужні. Чи не райдужні тому, що пам'ятник повільно, але вірно намагаються знищити. І це, на жаль, не сон, а як там не є реальність.
В останні роки ім'я крейсера не раз потрапляло в стрічки міських новин. Так, влітку 2009 року пітерська еліта на чолі з тодішнім губернатором міста - Валентиною Матвієнко - влаштували на кораблі вечірку. Непотребщіну, яка творилася на судні бойового корабля, здорово схвилювала і обурила міську громадськість. А 16 жовтня 2011 року троє осіб забралися на щоглу крейсера і підняли піратський прапор. Відповідальність за акцію взяли на себе петербурзькі організації "Народна частка" і "Їжа замість бомб". Акція отримала назву "Пам'ятний жовтень, або Аврорової Воскресіння". Вже одні ці факти є яскрава ілюстрація того, яке ставлення влади до військового корабля, і яким чином він зберігається. Особливо контрастно все це виглядає на тлі істерії піднятою т.зв. справою "Pussy Riot".
Однак найстрашніше, що взагалі може трапитися з бойовим кораблем, відбулося зовсім недавно. Як відомо, ещ 1 грудня 2010 крейсер "Аврора" наказом міністра оборони Росії був виведений з бойового складу ВМФ і переданий на баланс Військово-морського музею. Військовий екіпаж був переформований і значно урізаний, проте корабель зберігав свій статус. Прекрасно розуміючи, до чого це веде, в кінці червня 2012 року Зак. збори Петербурга звернулося до президента РФ Володимира Путіна з проханням повернути повноцінний бойовий екіпаж на крейсер і зберегти його в складі Військово-морського флоту РФ хоча б в якості допоміжного судна, проте їх прохання залишилося без відповіді.
Восени цього року була зроблена ще одна спроба - віце-спікер Держдуми Сергій Железняк (!) - едроссовец - запропонував повернути "Аврору" до складу ВМФ і привласнити крейсеру статус президентського корабля, однак ніяких доручень з приводу судна з боку керівництва країни не було. Досить дивно спостерігати таку ініціативу від можновладців. І не зовсім зрозуміло - чи це турбота про пам'ятник або ж це відверте знущання над історичною пам'яткою ... Швидше друге, тому що уявити, що "Аврора" буде кораблем самого президента ... Ні, таке неможливо, швидше за "Аврора" потоне від сорому, ніж винесе подібне . Та й президенту навряд чи буде дуже затишно перебувати на борту корабля з настільки екстремістської біографією ...
Так чи інакше, всі запити не відгукнутися навіть луною, і 16 жовтня цього року (у вівторок) крейсер покинули останні матроси. Бойовий корабель, учасник російсько-японської війни, корабель, який був із 1948 року по недавній час плавзасобом для Нахімовського морського училища, залишився в прямому сенсі знекровлений повністю - він позбувся свого бойового екіпажу. В даний момент корабель взято під охорону підрозділами міліції. Як повідомляють ЗМІ - наряд поліції охоронятиме "Аврору", поки не буде прийнято рішення про забезпечення схоронності музейного експоната. Коли це трапиться - не зовсім ясно. Що взагалі означають події, що відбулися для крейсера "Аврора"? Треба розуміти, що крейсер - не просто плавучий музей - він в першу чергу є бойовим кораблем, за яким повинен дотримуватися певний відхід. Ясно, що цивільний персонал не в змозі повною мірою забезпечувати порядок на судні. Саме це змусило цивільний персонал домогтися затримки моряків на якийсь час (термін догляду екіпажу визначався як 1 серпня). Що буде тепер - сказати складно, але перспектива вимальовується не надто райдужна - кораблю належить повільна агонія без належного лікування, і, як знати - чи зустрінемо ми 100-річчя Жовтня з його головним героєм? ...
PS: Раз вже ми заговорили про кораблях, не можна не згадати долю іншого судна - атомного криголама "Арктика". Зійшовши зі стапелів ленінградського заводу, корабель в 1977 році вперше в світовій історії досяг Північного полюса. Це було одним з незліченних звершень Батьківщини Великого Жовтня. Зараз корабель стоїть в Мурманську і готується до утилізації. На неї має витратити 2 мільярди рублів. Група ентузіастів-полярників збирає підписи для збереження цього історичного судна.
Які ж сни нині бачить цей пам'ятник нашої славної історії?Що взагалі означають події, що відбулися для крейсера "Аврора"?