Чи відома Вам ситуація, коли дитину роками вчать писати по обводке, а результату не видно, дитина не може навчитися писати? При цьому, дитинка непосидючий, неуважний. Можливо, у нього навіть варто діагноз «синдром рухової расторможенности» або «СДУГ». При таких діагнозах часто буває порушення зорово-просторової орієнтації і конструктивного праксису. Молодший школяр уже давно навчився читати, але лист дуже відстає. Або ж вам більше знайома ситуація, коли малюк дуже пізно взяв в руку олівець і, коли його однолітки вже щосили пишуть букви, він тільки вчиться розфарбовувати? Його пальчики, швидше за все, слабкі, а рухи некоординовані. Або ж, навпаки, ручка вашої дитини постійно знаходиться в гіпертонусі (наприклад, при ДЦП ), І це не дає йому навчитися писати. Також заважати процесу письма може писальний спазм.
Не дарма в програмі дитячого дошкільного закладу немає такого предмета, як лист, а є підготовка руки до листа. Передбачається, що дитина приходить в перший клас вже готовим до навчання письму. Але дитина з особливостями розвитку може не опановувати певними навик ами в встановлені терміни, і в 1-му класі ще перебувати на підготовчому етапі, потребуватиме розвитку дрібних м'язів кисті, уваги, зорово-просторових уявлень і конструктивного праксису. Педагог початкової школи пише олівцем букви в робочому зошиті, щоб дитина їх обводив. Школяру пропонують брати в руку ручку замість олівця, бо за віком вже належить писати ручкою і неодмінно в шкільному зошиті. А віз і нині там. Щоб зрушити його з місця, необхідно розібратися, що саме не дає вашій дитині опанувати навичками листа. З якої причини виникають труднощі і що з цим робити? Як навчити дитину писати? Постараємося в цьому допомогти, розглянувши окремо кожну проблему і способи її подолання.
1. Погано розвинена дрібна моторика пальців рук. Пальчикам не вистачає сил, щоб тримати ручку і олівець. Дитина тримає їх неправильно, при цьому руху руки не координовані. Малюк виходить за лінію при листі, за контур предмета при розфарбовуванні.
2. Порушена зорово-просторова орієнтація. Дитина не орієнтується на аркуші паперу, не може збагнути, де у верхньому правому куті, а де нижній лівий. І, отже, не зможе написати, наприклад, друковану букву А, ведучи лінію спочатку в нижній лівий кут, а потім в нижній правий.
3. Дефіцит уваги. Дитина не в змозі зосередитися на тому, що робить. Може бути таке, що рукою веде лінію в зошиті, а очі в цей момент дивляться зовсім не туди.
4. Порушений конструктивний праксис. При листі, щоб отримати букву, необхідно зібрати воєдино безліч паличок-гачків. Дитині, яка не вміє щось робити з конструктора, кубиків, паличок, сірників впоратися з таким завданням дуже складно.
Для розвитку дрібної моторики і зміцнення дитячих пальчиків використовуємо, звичайно ж, пальчикові ігри, пальчиковий театр, ігри з квасолею, горохом, іншими природними сипучими матеріалами.
Навчившись захоплювати великим і вказівним пальчиками горошинку, фасолінку або родзинку, дитині буде значно простіше правильно взяти в руку олівець і утримувати його. Посібники для таких ігор можна виготовити самостійно або підібрати серед підручних матеріалів. Наприклад, в капронової кришці можна зробити отвори для горошин і наповнювати горохом або квасолею банку. Прекрасно для цих цілей підійде жерстяна банка з капроновою кришкою від недорогого кави. Саму банку можна як-небудь цікаво декорувати. Мені пощастило-я знайшла вже готову банку з дірочками в кришці, призначену для зберігання букв з Флексика.
Банку з алфавітом
Банку з алфавітом
Також можна опускати фасолінку і родзинки в пластикову пляшку, попередньо зробивши з неї «лялечку» і прорізавши «ротик». Отже, дитина навчився брати Пінцетний захопленням дрібні предмети. Саме час запропонувати йому завдання складніше-звичайні білизняні прищіпки.
сонечко з прищіпок
Одягаючи їх на попередньо вирізаний круг з кольорового картону, можна зробити «сонечко», якщо гарненько попрацювати. Від цього завдання пальчики, звичайно ж, втомляться. Не забудьте дати їм відпочинок. Після декількох місяців таких вправ дитина з навіть слабкими пальчиками зможе взяти в свою ручку олівець і почати розфарбовувати. Зверніть увага , Щоб малюк відразу захопив олівець правильно. Допомогти йому в цьому може так звана « ручка-самоучка »--Спеціальна насадка на олівець і ручку. Вона випускається для правшів, лівшів і для діток з ДЦП. Насадка не тільки вчить правильно тримати ручку, а й оберігає руку дитини від передчасної втоми. (Фото4) Дитина почав «патякати» на папері і розфарбовувати ... Надамо йому великі прості розмальовки, для початку-з об'ємним контуром. Ви можете заощадити гроші на таких розфарбовуваннях, виготовивши їх самостійно. Для цього буде потрібно купити в канцелярському магазині глиттер з золотими або срібними блискітками і намазати їм контур звичайних розмальовок. Незважаючи на те, що малюк вже тримає олівець і справляється з розфарбуванням, його пальчики все ще потребують вправах. На цьому етапі ідеально підійде маленький м'ячик, що поміщається в дитячу ручку. Такі м'ячики різного забарвлення продаються зараз в кожному магазині іграшок.
м'ячик для тренування кисті
Пропонуємо дитині п'ять разів стиснути м'ячик рукою якомога сильніше і кинути його вам. Потім ви стискаєте м'яч п'ять разів і передаєте його дитині. Отже, ручка малюка стала сильнішою і впевненішою. Він уже розфарбовує, не виходячи за об'ємний контур малюнка. Гліттер нам більше не потрібен. Надамо дитині можливість розфарбовувати тепер малюнки зі звичайним контуром. Єдина умова-вони повинні бути нескладними і досить великими, але не настільки, щоб дитина втомився, поки розфарбує до кінця. Якщо ж ваш малюк взагалі не хоче братися за малювання і розфарбовування, але із задоволенням спостерігає за тим, як це робите ви, дозвольте йому спостерігати і малюйте нескінченно багато. Рано чи пізно його ручка все одно потягнеться до олівця. До розфарбовування і ігор з «сипучку» корисно підключити ліплення з пластиліну. Постарайтеся на самому початку не злякати дитину складністю завдань. Ліпіть ковбаски і кульки, просто називаючи кольору, рівно стільки, скільки це буде цікаво дитині. Навіть просте відщипування дрібних шматочків пластиліну від великого бруска-це вже зміцнення пальчиків. Настає момент, коли можна запропонувати дитині зробити свій перший маршрут олівцем по спеціальним тренувальним доріжках. (Фото6). Спочатку я теж пропоную зробити їх контур об'ємним, використовуючи глиттер. Після звичайних доріжок переходимо до великих буквах, всередині яких є пунктир. (Фото7). Поступово зменшуючи розмір таких букв, в кінці кінців, відмовляємося від контуру взагалі і залишаємо тільки пунктир. Тепер це вже звичайні прописи для дошкільнят з друкованими буквами. Відпрацювати написання букв, як друкованих, так і прописних, допоможуть сенсорні доріжки (Фото8).
Для розвитку зорово-просторової орієнтації використовуються спеціальні «диктанти», коли дитину просять покласти сірник, горошинку або будь-яку іншу дрібницю в правий верхній кут альбомного листа, потім в лівий нижній, в центр листа і т.д. З цією ж метою можна використовувати і мозаїку.
Існують графічні диктанти для зошитів в клітинку, де потрібно відраховувати кількість клітинок в певному напрямку, отримуючи в результаті картинку (фото9) Також корисно, тримаючи в своїй руці руку дитини, писати друковані літери, промовляючи при цьому напрямок руху ручки або олівця. До слова, хочу зауважити, що спочатку дитина вчиться писати олівцем, потім йому дають гелеву ручку, яка потребує натиску, і тільки потім-кулькову. Для розвитку зорово-просторової орієнтації використовують і спеціальні вправи типу «зафарбуй червоним кольором прапорці, повернені вправо, а жовтим - вліво». Починати вчити дитину орієнтуватися в сторонах і напрямках потрібно набагато раніше, ніж приступите до навчання письму. Спочатку вивчаються праві і ліві кінцівки свого тіла, потім ненароком показуємо на сторінці книги, як пушкінський кіт учений ходить то направо, то наліво.
Для розвитку концентрації і стійкості уваги використовуються види діяльності, які здатні на час утримати увагу кожного конкретного дитини. Наприклад, наклеювання букв і цифр, почергове читання-наклеювання-розфарбовування. Застосовують вправу-стежити за секундною стрілкою. Якщо у дитини проблеми з листом саме через дефіцит уваги, необхідно допомагати йому, супроводжуючи своїм голосом рух його руки. Коментуємо чітко, голосно, виразно: «Паличка вгору, паличка вниз, гачок». Привчаємо дитину до того, щоб після написання букви він назвав її. Тоді він буде намагатися триматися в увазі, а не машинально водити ручкою по папері. якщо мова йде про добукварний періоді, і малюк пише палички, то підказуємо йому: «Зверху вниз! Зверху вниз! »Чи допоможе тут і така гра.
гра з буквами
Спочатку дитини просять знайти потрібну букву і покласти її поверх такої ж букви в слові. Потім кружечок з буквою шукаємо і кладемо внизу, під наявної на картці буквою, створюючи таким чином своє слово в нижньому ряду.
гра з буквами-1
Можете перевірити, що при виконанні цього завдання, спрямованого на оволодіння письмовою мовою, дитина відволікатися не буде. Сприяють розвитку уваги і звичайні логопед іческіе вправи для мови - артикуляційна гімнастика.
Для розвитку конструктивного праксису дитини, звичайно ж, знайомлять з різного роду конструюванням, просять скласти з сірників або рахункових паличок геометричну фігуру, літеру, знайти на папері необхідні елементи для певної літери. Потім-з'єднати між собою точки. Для початку пропонуємо з'єднати дві точки, потім кілька. Заодно відпрацьовуємо і координацію руху руки, і концентрацію уваги. Якщо руху дуже погано координовані, то точки зближуємо поступово, в кінці кінців досягаючи того, що вони перетворюються в пунктир, по якому пишеться буква або її елемент. При цьому, ми нагадуємо дитині, що рухатися потрібно чітко від точки до точки.
Потрібно відзначити, що порушення писемного мовлення, про який ми ведемо мову в цій статті, це моторна дисграфія.
І найголовніше, хоч і особисто моя думка. Якщо дитина вже читає і може складати слова з букв магнітної абетки, то не варто гальмувати його розвиток, проводячи немислиму кількість часу над виписуванням букв. Садіть його за комп'ютер і нехай друкує. Адже друкування-це теж письмова мова. Можна друкувати вправи, диктанти, листи. Зрештою, 21век на дворі!
Чи відома Вам ситуація, коли дитину роками вчать писати по обводке, а результату не видно, дитина не може навчитися писати?Або ж вам більше знайома ситуація, коли малюк дуже пізно взяв в руку олівець і, коли його однолітки вже щосили пишуть букви, він тільки вчиться розфарбовувати?
З якої причини виникають труднощі і що з цим робити?
Як навчити дитину писати?