В Уральську напередодні навчального року батьки шукають для дітей шкільну форму

Новий навчальний рік несе учням міських шкіл нововведення - обов'язкове носіння шкільної форми. Поки чиновники від освіти вирішують, як домогтися цього, підприємці вже завозять в місто форму темно-синього кольору.

Поки чиновники від освіти вирішують, як домогтися цього, підприємці вже завозять в місто форму темно-синього кольору

Безкоштовні форми - тільки першокласникам

У Горо уточнили, що в новому навчальному році всі хлопці повинні будуть придбати за свій рахунок шкільну форму.

За рахунок бюджету буде придбано лише форма для першокласників. Жанслу Туремуратова відповіла нам, що так само як і в минулому році, поставляти цю форму буде ІП «Купісов». Шкільна форма для дівчаток включає в себе піджак і спідницю, хлопчикові-першокласнику покладено костюм-двійка - це піджак та брюки. Вартість одного костюма першокласника становить 4107 тенге. Побачити ці костюми на власні очі нам не вдалося - в Горо стверджують, що ІП «Купісов» поставить цю форму в міські школи не раніше 25 серпня 2013 року.

Про обов'язкову шкільну форму адміністрація міських шкіл повідомила батьків ще в травні цього року. Конкретних рекомендацій з приводу того, де брати цю форму, батьки не отримали. У міському відділі освіти нам пояснили, що всі питання з придбання форми повинні вирішувати батьківські комітети при міських школах. З минулого тижня уральці обривають телефон в редакції: одні перебувають в подиві - яку форму купувати, інші обурені цінами або якістю шкільної форми, яку продають в магазинах «Ені-Бені» та «Спецодяг».

Ми побували в обох магазинах і з'ясували, що власники даних магазинів привезли цю форму на свій страх і ризик, не маючи ніяких письмових домовленостей ні з адміністрацією шкіл, ні з батьківськими комітетами. Підприємці просто вловили «хвилю» і вирішили продавати той товар, який зараз затребуваний. Купувати чи не купувати форму саме тут - особиста справа кожного уральця.

«Якісне - дуже дорого»

- Я входжу до складу батьківського комітету гімназії естетичного спрямування, - розповідає директор ТОВ «Спецкомплект» (магазин «Спецодяг») Оксана Дикіна. - І коли в кінці навчального року нас зібрали і повідомили, що тепер всі діти в гімназії повинні ходити в однаковій формі, я запропонувала привезти цю форму. Ми вибрали сірий колір, ще сірий колір для своєї форми вибрали і в гімназії Вальдорфської орієнтації.

Пізніше Дикіна побувала в інших школах міста і запропонувала батькам привезти для них шкільну форму синього кольору.

- Усно ми домовилися з адміністрацією шкіл №№3,5,16,17,21,25.28 про те, що вони будуть рекомендувати своїм учням і їх батькам купувати форму у нас, - каже вона. - Але якщо когось не влаштовує наше якість або ціни, люди можуть купити подібні речі в іншому місці.

За словами Оксани Дикіной, їх форми російського виробництва, шиє їх фірма «Босфр», в основі багатьох тканин - напіввовна і віскоза. У кожній лінійці одягу - відразу кілька моделей брюк, сарафанів і спідниць - в розрахунку на дітей нормального складання, занадто худеньких або дуже повних. Крім костюмів тут є також великий вибір в'язаних жилетів і жакетів.

Батьки, які прийшли в магазин «Спецодяг» в той же момент, що і ми, відзначають: ціни тут «кусаються».

- Щоб купити одній доньці піджак зі спідницею і брюками, ми повинні викласти близько 18 тисяч, - діляться вони з нами. - А у нас ще одна дочка, їй теж потрібно сарафан купити за 8 тисяч і жакет за 5 тисяч. Це дорого!

- Три смужки всього, а ціна - п'ять тисяч тенге! - обурюється бабуся, тримаючи в руках темно-синій жилет, який хотіла придбати внучці. - За що платити? Хто такі ціни придумує ?!

Оксана Дикіна поспішає провести покупців до шкільної колекції «економ-класу». Тут вже речі в два-три рази дешевше, але вони вже не російські, а китайського виробництва.

- У радянські роки батьки купували нам одну форму хорошої якості, і її вистачало нам на рік-два, - міркує Дикіна. - Ми пропонуємо форму такого ж хорошої якості, дешевої вона бути не може.

«Брати чи не брати?» - вирішуйте самі

У магазині «Ені-Бені» також є усна домовленість на купівлю форми з двома міськими школами - №№ 6 і 9. Тут продають форму тільки синього кольору.

- Якщо батькам подобається наша форма, вони її беруть, - каже власниця магазину «Ені-Бені» Ділар Маданова. - У нас був випадок, коли з шостої школи прийшли батьки з одного класу і закупили форму відразу на весь клас. А буває, що ми нічого не можемо підібрати дітям, тому що у них фігури нестандартні або у нас немає потрібного розміру.

Бабуся однієї з учениць школи №9 Гульжан Салахітдінова поскаржилася нам, що в «Ені-Бені» продають сарафани поганої якості, тканину в них - «скло». Вони купили такий сарафан внучці, але носити його дівчинка не хоче.

- Ми можемо прийняти цю річ назад, якщо вона ще не ношена, - каже Діляра Маданова. - Що стосується взагалі наших сарафанів, то вони, дійсно, не найкращої якості, їх закупівельна ціна 2800 тенге. А торгуємо ми ними по 3-4 тисячі тенге. Брати такі сарафани чи не брати, вирішує сам батько. Завезли ми їх для асортименту. В основному ж наша форма з Туреччини і казахстанська, яку шиють на фабриці «Болашак» в Алмати. На ці форми у мене є всі сертифікати. На 30% вона складається з вовни і на 65% - з бавовни. Якість у цих форм хороше, поліестр присутній тільки в формах для дівчаток, але це для того, щоб вони краще тримали форму і не м'яли.

До початку навчального року залишилося всього пару тижнів. Адміністрації шкіл налаштовані рішуче: всіх дітей потрібно одягнути однаково. Як вирішать це завдання батьки, покаже лише День знань.

Людмила КАЛАШНИКОВА

За що платити?
Хто такі ціни придумує ?
«Брати чи не брати?