Опубліковано: 23.02.2016
Карпоманія - полювання за трофейним коропом
Даючи характеристику весняного лову коропа, слід виділити два періоди - донерестовий і посленерестовий. Такий поділ носить скоріше умовний характер і пов'язане з тими змінами, які відбуваються в природі і в поведінці риб під впливом весняного потепління.
Коротко зупинюся на основних особливостях кожного з вище перерахованих періодів і дозволю собі дати деякі підказки по тактики рибного лову.
Початок весни - донерестовий період
З настанням весни рівень води практично у всіх водоймах збільшується через танення снігу і льоду. Тимчасово затоплені весняними паводками ділянки берегової лінії починають залучати багатьох риб і в тому числі коропа - не велика глибина дозволяє воді швидше прогрітися, а підтоплена прибережна рослинність служить гарним джерелом їжі.
Аналізуючи особливості харчування коропа в цей період, слід зазначити, що після того не тривалої паузи в годуванні, під час якої короп «гріється» немов переводячи свій організм на весняний період, тривалість і частота його годування збільшуються в міру прогрівання води. Чи не стабільна весняна погода зі значними коливанням температури і частими дощами можуть порушити звичний ритм годування, змушуючи коропа робити паузи і різко зменшувати кількість споживаної їжі протягом доби. Особливо це помітно, після весняних і холодних дощів, хоча дощ в літню пору є традиційним передвісником хорошого клювання.
Слід зазначити і те, що годівля у статевозрілих особин має свою особливість - короп з'їдає мало, але харчується часто. Причина такої поведінки в тому, що черевна порожнина, перед майбутнім нерестом, під зав'язку забита молоками у самців, а у самок ікрою і лише напередодні нересту дорослі коропи почнуть нетривалий, але інтенсивний жор. Можливо, такою поведінкою вони провокують початок свого икрометания. Що стосується молодняку, то він в цей період харчується досить активно. Збившись в невеликі зграї, він тримається окремо від дорослих представників свого сімейства і активно курсує вздовж берегової лінії в пошуках їжі. Саме молодняк ставати частим трофеєм під час весняних рибалок.
Приступаючи до риболовлі в першій половині весни важливо враховувати такий фактор як прозорість води. По-перше, тому, що в прозорій воді короп дуже обережний і перед тим, як проковтнути насаджену на гачок наживку, він ретельно її досліджує. Яскраві насадки (кольорові Бойл, пінопластові кульки, кукурудза і т.п.) не завжди результативні в цей період, так як помітний контраст яскравих кольорів на тлі сіро-зеленого дна і потьмянів рослинності викликає у риби підозра в їх не безпеки.
Крім того, помітний колір волосіні або шнура, громіздка оснащення - також можуть змусити коропа проігнорувати приготовлену вами приманку. По-друге, не слід забувати, що в цей період короп тримається глибин, що не перевищують позначки в 2 метри, що в свою чергу змушує рибалити на невеликій відстані від берега. Це робить карпятники досить помітним для риби і доводиться ловити в затишних, захищених прибережною рослинністю місцях, дотримуючись маскування і повну тишу (здавалося б, пара тихих кроків по берегу - може на кілька годин розполохати рибу в радіусі до ста метрів).
При виборі прикормки потрібно, перш за все, виходити з того, що навесні короп дуже швидко насичується (в тому числі і молодняк), адже відносно низькі температури не сильно сприяють нормальному травленню. Тому пам'ятайте, що підгодовування повинно подаватися якомога менше, а попередній закорм столу, як це зазвичай робиться в літній час може піти не на користь риболовлі. Продовжуючи розмову про підгодовування, слід пам'ятати, що вона як і наживка не повинна виділятися неприродними квітами (червоний, жовтий і т.п.) на загальному тлі дна і насторожувати коропа.
Повторюся: склад прикормки не повинен насичувати рибу, а лише провокувати її апетит і інтерес!
Отже, не робіть основну ставку на застосування конопляних насіннячок і інших схожих компонентів, які подіють на рибу як проносне і дозволять компенсувати такі недоліки як наявність в підгодовування великої кількості крупнофракціонних частинок, надмірне додавання в неї тих компонентів, які можна використовувати в якості насадки (черв'як, мотиль, опариш і т.п.). Краще відразу зробити акцент на ароматичні властивості підгодовування як на більш надійний спосіб залучення риби.
Обговорення теми про застосування ароматики в підгодовування спірно, оскільки у кожного досвідченого рибалки є своя думка з приводу того, які саме аромати найкраще підходять для певної пори року. Швидше традиція, а не доведений аргумент є те, що в холодну пору (зима, кінець осені, початок весни) ефективні прикормки з великим вмістом протеїну. Хороші результати на початку весни дає додавання в прикормку всіляких подрібнених кормів, які застосовуються для вирощування курчат через їх великий енергетичної цінності.
Не бажано використовувати в весняне час підгодовування з великою кількістю рибного борошна, сухого крові, так як холодна вода сприяє активності хижака, а перераховані компоненти привернуть його в місце лову. Сусідство хижака з мирною рибою однозначно піде не на користь!
В цей же час ефективне застосування атрактантів з витяжкою мотиля, опариша і ін. Комах.
Атрактанти обов'язково повинні бути не на масляній основі - масло в холодній воді слабо розчиняється і незабаром після застосування з'явиться «масляниста пляма», яке відокремившись від прикормки, підніметься на поверхню води і починає залучати рибу не зовсім в те місце, куди хотілося б рибалці.
З прогріванням води до температури 18-25 ° С починається період нересту у статевозрілих коропів. У цей період і на протязі 2-3 тижнів після нього дорослі особини не харчуються. Молодняк так само в цей період не сильно активний в годуванні. Причини такої поведінки, на мою думку, можливо дві: молодняк налаштований на годування ікрою, а його не підпускають до нерестовищ дорослі коропи - щоб виключити випадки канібалізму або це закладений природою рефлекс - зробити паузу в годуванні тоді, коли має відбуватися ікрометання.
Друга половина весни - посленерестовий період
Характерною особливістю цього періоду є стабільна тепла погода, буйне розпускання водної рослинності і завершення нересту у основної маси карпового сімейства (деякі особини можуть продовжувати процес ікрометання до початку літа: кінець червня - початок липня). Ще однією важливою особливістю цього періоду є наявність рясної їжі як рослинного так і тваринного походження. Повсюдне розпускання рослинності подібно міського свята, на який з усіх куточків водойми стягується риба.
Не зайве зупинитися на життєвих циклах ряду комах, місцем існування яких є водні рослини. Так, наприклад личинки більшості бабок розвиваються протягом зими (процес розвитку деяких великих бабок може відбуватися протягом 2-3 років) в непроточних (слабопроточних) водоймах з мулистим дном і багатою водною рослинністю.
З настанням весни, відбувається линька личинки, і вона перетворюється в німфу, здатну дихати атмосферним повітрям. Німфа, підіймається по стеблах рослин на поверхню і в напівзатопленому стані знаходиться протягом декількох годин або діб, після чого повністю виповзає з води, щоб звільниться від своєї шкурки і перетвориться в звичну для нас бабку. Бабка, як і багато інших комах (поденка, ручейник, веснянка, віслокрилка) в своєму розвитку проходять кілька стадій перетворення - метаморфоз.
Яйце, личинка, німфа, німфа на стадії надводного комахи і саму комаху - все це стадії розвитку безхребетних членистоногих тварин, які є першочерговим харчовим об'єктом в весняний період практично у всіх видів риб. До речі використання личинок комах, як і самих комах в якості наживки для лову коропа навесні - дає відмінні результати. Але важкодоступність такої наживки змушує багатьох рибалок незаслужено відмовлятися від неї, обмежуючись лише опаришем, мотилем і черв'яками, які легко купити в рибальському магазині.
Крім комах, що мешкають у водоймі, сама водна рослинність служить джерелом їжі. Виживши взимку в умовах холоду, водорості починають розпускати свої зимуючі бруньки, які спливають на поверхню і дають життя новим паросткам, а короп, знаючи їх поживні властивості, не упускає можливості поласувати ними.
Зростання молодих, тонких і ніжних стебел підводної флори, наявність на ній колоній комах, риб'ячої ікри дозволяє рибі харчуватися цілодобово протягом декількох тижнів, при цьому, не витрачаючи сил на пошуки їжі. А сили після нересту ох як потрібні! ..
Очевидно, що водні рослини в кінці весни є набільш підходящим місцем для лову коропа та іншої риби.
Багато рибалки уникають водних заростей, так як помилково вважають, що рибалка в них неможлива, при цьому, навіть не прагнучи освоїти нескладні прийоми розвідки і техніки лову в таких місцях.
Якщо ви не бажаєте ловити в рослинності або ж її не знайшли, що в свою чергу є нонсенсом, пробуйте ловити коропа на тій стороні берега, яку прогріває ранкове сонце. Підійдуть неглибокі ділянки з великою кількістю каменів, які стануть притулком всіляких безхребетних: бокоплавів, п'явок, равликів. Прислів'я «риба шукає, де глибше ...» не є правилом в даному випадку і скоріше є помилкою. Можуть підійти для лову ділянки водойми з мулистим дном, де напевно влаштувалися колонії водних черв'яків, мотиля і інших мікроорганізмів.
В останні місяці весни вода вже не така прозора і обмеження в яскравих кольорах насадок і підгодували вже втрачає свою актуальність.
Солодкі і фруктові запахи ароматизаторів починають давати кращі результати, ніж м'які (не дуже сильні), пряні аромати - добре зарекомендували себе в холодній воді.
Пробувати дати відповідь, які саме запахи ефективні - не стану, так як потрібно, перш за все, враховувати індивідуальні особливості конкретно взятого водойми і тієї популяції риби, яка роками мешкає в ньому.
Говорячи про насадки і наживки, то судячи зі свого досвіду, можу стверджувати, що короп навесні в більшості випадків віддає перевагу тваринам насадкам, ніж рослинним. Традиційні для лову крупного коропа Бойл в весняний період не дуже ефективні і вимагають ретельного підбору ароматів, а також їх комбінування. Часто сама подача бойла вимагає певних хитрощів, наприклад, виготовлення «сніговиків» з плаваючого та потопаючого бойла для додання їм нейтральної плавучості, щоб приманка поводилася природно і легко втягувалася коропом в ротову порожнину з потоком води.
Однозначним підмогою в ловлі коропа навесні, як в іншому і в інші пори року, є досконале знання водойми, його характеристик, а також особливостей поведінки та місць перебування коропа. Саме цей багаж знань і практичних навичок дозволять рибалці крім задоволення від процесу риболовлі отримати насолоду і радість від спійманого трофея.
Автор: Юрій Ле
Читайте цікаві і корисні статті в розділі: ловля Карпа