Ігри сімейного масштабу. Веселий відпочинок з дітьми на природі

  1. Мама, тато, я і м'ячик
  2. Весела естафета
  3. Шишки, тільки не на лобі
  4. А чи не час побігати?
  5. забуте старе
  6. Посиденьки біля багаття
  7. У синьої водної гладі

зміст:

Вирушаючи з друзями на черговий лісової пікнік, виїжджаючи на відпочинок до річки або на дачу, запасіться кількома веселими іграми, в які зможуть грати разом дорослі і діти. Тоді недільний відпочинок не перетвориться лише в поїдання шашлику, а стане чимось більшим, справжнім святом спілкування батьків і дітей, який неодмінно запам'ятається. І його захочеться повторити ...

У що грали з вами батьки під час прогулянок на природі? Це питання, поставлене багатьом моїм друзям, викликав замішання. У кращому випадку згадали футбол, волейбол, бадмінтон. У гіршому - нічого. Але ті рідкісні щасливчики, в сім'ях яких спільні ігри на природі були в пошані, згадують про це з великою теплотою. Ігри з батьками - невід'ємна частина розвитку дітей. Користь від цього величезна. Крім зміцнення здоров'я і гарного настрою, спільні ігри сприяють поліпшенню взаємин в сім'ї, зближують дітей і батьків. Малюки будуть у захваті, побачивши раптом свого вічно серйозного і зайнятого тата граючим в чехарду. Як сказано у чудового психолога В. Леві: "Згадайте, хіба самі ви не мріяли про ТАКИХ БАТЬКІВ? Скільки було надій, скільки терплячого очікування, що коли-небудь, нарешті, відкриється це свято! .. А потім, не дочекавшись ... цей гіркий осад, це таємне співчуття, що дитинство не відбулося ... "Для дитини гра -" єдиний спосіб звільнитися від ролі дитини, залишаючись дитиною ". Так само, як і для дорослих, "єдиний спосіб стати знову дітьми, залишаючись дорослими".

До змісту

Мама, тато, я і м'ячик

Зазвичай кожна сім'я, вирушаючи до лісу, прихоплює з собою м'ячик. Але часто він так і проскучает весь день, зовсім не затребуваний. А, між тим, крім добре відомого всім пляжного волейболу, існує безліч інших веселих ігор з м'ячем, які будуть під силу дітворі. Навіть самий звичайний футбол доставить малюкам багато радості. Особливо, якщо мама виступить в ролі воротаря. Спробуйте повчити дітей грати в волейбол, хоча для більшості малюків це занадто складне завдання. Для них підійде гра, де м'ячик потрібно не відбивати, а ловити. Наприклад, така. Всі великі і маленькі гравці стають в коло і починають перекидати по колу м'ячик. Темп поступово наростає. Якщо хто-небудь з гравців упускає м'яч, він вибуває з гри - виходить з кола. Решта гравців залишаються стояти на своєму місці. Так, поступово, відстань між ними збільшується, і ловити м'яч стає все важче. Виграє той, хто залишився останнім. Ця гра - не тільки веселе розвага, а й гарне тренування спритності і координації рухів.

Можна пограти і трохи інакше. Всі гравці стоять по колу, у двох граючих, що стоять один проти одного, в руках по м'ячу. За командою гравці починають передавати м'ячі по колу в одному напрямку, намагаючись, щоб один м'яч наздогнав інший. Той, у кого виявиться два м'ячі, отримує штрафне очко. Можна придумати для нього в покарання яке-небудь смішне завдання.

Якщо у вашій компанії є бажання трохи порухатися, зіграйте в чудову дворову гру "Штандер-стоп". А заодно розкажіть малюкам, як грали в неї колись самі, коли були такими ж веселими хлопцями і дівчатами. Отже, всі гравці стоять посередині рівного майданчика або галявини. Ведучий підкидає вгору м'яч, називаючи ім'я одного з учасників гри. Той гравець, чиє ім'я назвали, намагається спіймати м'яч, а всі інші розбігаються в різні боки. Як тільки гравець зловив м'яч, він кричить: "Штандер-стоп!" Всі завмирають на місці. Тепер новий ведучий повинен потрапити м'ячем у кого-небудь з гравців. Той, в кого потрапили, стає ведучим. Якщо кидав промахнувся, вожатим залишається він. Граючи в цю гру, не забудьте в азарті про те, що з вами малюки. Дайте можливість і їм стати рівноправними учасниками гри. Викликаючи дитини, підкидайте м'яч не високо і не відбігає занадто далеко, щоб маленькі ручки змогли докинути до вас м'ячик. Зате якою радістю будуть світитися дитячі оченята! Адже ніщо так не зближує батьків і дітей, як спільні ігри. Саме участь в грі дорослого нарівні з дитиною, дає дитині можливість відчути, що мама і тато - вони такі ж, як він, їм можна довіряти. А ось ще одна цікава гра з використанням м'яча. До гілці дерева підвісьте на мотузці м'яч так, щоб він майже торкався землі (м'ячик можна покласти в сітку, а вже до сітки прив'язати мотузку). Під ним покладіть кілька дрібних предметів (шишок, камінчиків, сірникових коробок, яблук). Гравець відводить м'яч до рівня голови, потім відпускає його і біжить збирати те, що розкладено на землі. Потрібно зібрати якомога більше предметів і повернутися на місце, щоб хитний м'яч вас не зачепив. У цю гру можна грати по черзі, а потім порахувати зібрані предмети і визначити, хто з гравців виявився найшвидшим і ловкім.А можна зіграти з малюками в той же пляжний волейбол, тільки трохи змінити правила: м'ячик потрібно не відбивати, а ловити. Хто не спіймав - сідає в центр кола. Його можна "виручити" - влучити по ньому м'ячем.

До змісту

Весела естафета

А чи не влаштувати нам естафету? Для неї цілком підійде рівна лісова галявина, зелений луг і навіть піщаний пляж. Змагатися можна сім'ями, позначивши старт і фініш. Спочатку мами і тата долають дистанцію, показуючи дітворі спосіб пересування. А потім пробують свої сили і малюки. Можна бігти, як конячка, високо піднімаючи коліна, можна перевальцем, як пінгвін. Спробуйте пробігтися задом, боком, на четвереньках, пострибати, затиснувши м'ячик між колінами. Проскочите дистанцію верхи на палиці. Походіть, як павучок, пересуваючись на руках і ногах горілиць. Підніміть ноги дитини, і нехай він спробує пройтися на руках. Залишайте смугу перешкод, де потрібно буде пройти по поваленому стовбурі дерева, пролізти під гілку, перестрибнути через ямку або пеньок. Влаштуйте змагання на самого спритного члена сім'ї. Хто зможе, не впустивши, пронести шишку на голові? Хто пройде, не оступившись, по лежить на землі стрічці або намальованою на піску звивистій доріжці? Можна провести естафету і трохи інакше. Ділимося на дві команди (в кожній команді може бути одна або кілька сімей). Мама з татом зчіплюють руки "стільцем" або "крісельцем", на "трон" вмощується малюк, і змагання починаються. Кожна сім'я добігає до домовленого дерева, оббігає його і повертається до своєї команди. Тепер в боротьбу вступають тільки тата. Їм видається по два м'ячі. Один м'яч вони ведуть перед собою ногами, інший - підкидають і ловлять. Якщо якийсь з м'ячів впав або відкотився в бік, піднімаємо його і продовжуємо гонку. Роблячи ці неймовірні вправи, тата пробігають необхідну дистанцію і повертаються до лінії старту. Тепер настала черга змагатися мамам. Вони можуть, наприклад, подолати дистанцію до дерева і назад, підкидаючи воланчик ракеткою для бадмінтону. А для малюків заздалегідь підготуйте купку шишок. Змагаються дітвора біжить до шишками, бере по одній і повертається до своєї команди. Потім відправляється за наступною шишкою, і так до тих пір, поки всі, шишки не перекочують до лінії старту. Хто приніс останню раніше - той і переміг. А призом для всіх стане обід на природі. Адже після такого активного руху не завадить як слід підкріпитися. Якщо в лісі вам попалося повалене дерево, влаштуйте ось таку веселу гру. Розділіться на дві команди і встаньте з двох кінців стовбура. Перші два гравці йдуть по "містку" назустріч один одному. Їх завдання розійтися на середині стовбура, що не зіштовхнувши один одного, і перебратися на протилежний бік. Якщо хтось із гравців не втримався, пара виконує завдання спочатку. Потім показують свою спритність наступні два гравця і т.д. Нехай малята представлять, що це вузький міст над прірвою. Тоді вони будуть виконувати завдання з особливою ретельністю і азартом. Спробуйте різні способи подолання перешкоди. Наприклад, проходити боком і підтримувати один одного за рук. Або: один гравець присідає, а інший через нього доходить свого.

До змісту

Шишки, тільки не на лобі

У сосновому лісі у вас знайдуться чудові помічники - шишки. З цим природним матеріалом, який буквально лежить під ногами, можна придумати безліч веселих ігор та забав. І навіть присвятити одну із сімейних прогулянок саме шишками, назвавши її, скажімо, "Шишкин свято". Уявляєте, прокидаєтеся ви в недільний ранок і повідомляєте малюкові: "Збирайся, ми їдемо з друзями в ліс на пікнік!" "Ура-а-а!" - радісно кричить дитинча. А ви додаєте загадковим голосом: "Сьогодні у нас буде Шишкін свято". Звичайно, малюк заінтригований, а, значить, день буде для нього сповнений загадок і несподіванок.

Отже, в які ж ігри можна пограти з шишками? Для розминки влаштуйте полювання на пап, поганяти їх трохи по лісі з шишками на напоготові. Тільки не закидати тат шишками занадто сильно - їм ще шашлик смажити ... А потім можна повправлятися в метанні. Де ж ще зайнятися цим, як не на природі? Адже тут немає небезпеки потрапити в люстру або розбити улюблену мамину вазу. Для цього встановіть на невеликій відстані від дітвори відерце або миску, і нехай тренуються закидати туди шишки, поки дорослі займаються підготовкою багаття. А можна влаштувати змагання: хто зможе кинути шишку далі всіх або влучним попаданням збити з пенька пластикову пляшку. Переможцю - почесне право першого спробувати шашлик. На деякий час маленькі шустрики будуть нейтралізовані.

А от гра, в яку буде цікаво зіграти і дітворі і дорослим. Викопайте в землі в лінію три невеликі ямки на відстані одного-двох кроків одна від одної. Тепер відійдіть від першої ямки на кілька кроків і спробуйте закинути в неї шишку. Якщо спроба вдалася, кидаємо по шишці в другу і третю ямки. Потім повторюємо кидки в зворотному порядку. Схибив - уступай місце наступного гравця. Щоб трохи зрівняти шанси, нехай малюки кидають шишки зблизька, а мами і тата - відійдуть подалі. Найбільш влучний отримує приз і почесне звання "Вірне око".

А тепер пограємо в "п'ятнашки на мотузочці". Як зрозуміло з назви, для гри нам знадобиться мотузка. Прив'яжемо її до дерева так, щоб вона вільно оберталася, а на землі накреслив коло з радіусом, рівним довжині мотузки. Тепер розкидаємо всередині кола кілька десятків шишок і поставимо одного з тат охороняти "скарби". Однією рукою тато тримається за мотузку, а інший намагається "заплямувати" (доторкнутися) до дорослих або малюків, які прагнуть зібрати шишки. Хто попався - той виходить з гри або стає "п'ятнашки" - замінює тата на його бойовому посту з мотузкою.

Після рухливих ігор прийшов час трохи відпочити, посидіти біля вогнища і пограти в ігри спокійні. Покладіть кілька шишок в непрозорий пакет і запропонуйте малюкам вгадати, скільки їх там, підказуючи їм словами "більше" і "менше". Хто вгадав - перевіряє: висипає шишки і перераховує. Або пограйте трохи інакше: запропонуйте кожній дитині по черзі визначити, скільки в пакетику шишок, перерахувавши їх на дотик. Для самих маленьких покладіть в пакет всього 2-3 шишки. Потім можна пограти так. Організуйте хлопців зібрати побільше шишок в купку. Тепер нехай кожен принесе з купки стільки шишок, скільки зможе донести в двох руках. Перераховуємо видобуток. Хто виявився самий "жадібний" - той і переміг.

До змісту

А чи не час побігати?

У лісі на свіжому повітрі можна і побігати. Гра в хованки, або п'ятнашки, має багато різновидів. Ось одна з них, звана "п'ятнашки з будинком". У неї добре грати саме з малюками, тому що їм завжди є, де сховатися від ведучого і перепочити. На землі намалюйте палицею два кола. Це будинки. Мета ведучого наздогнати і доторкнутися до кого-небудь з гравців (осалить, заплямувати). Тікаючи, можна забігти в коло, де ведучий гравця заплямувати не може. Гра рухлива і весела. Тільки обов'язково підлаштовуватися під темп малюків, даючи їм можливість наздогнати дорослих.

А як вам п'ятнашки під назвою "кошики"? Вибираємо двох провідних - пятнашку і тікає. Решта гравців розташовуються на галявинці парами і беруться за руки, утворюючи гуртки-кошики. П'ятнашка женеться за другим гравцем, який, бігаючи між парами, називає ім'я будь-якого гравця. Той, чиє ім'я було названо, тікає, а на його місце стає тікав гравець.

А ось ще один веселий варіант пятнашек, тільки бразильський. Називається він "хвора кішка". Один з гравців намагається заплямувати інших, він зображує "здорову кішку". Гравці, яких заплямували, повинні покласти руку точно на те місце, до якого доторкнувся ведучий. Вони теж стають "кішками", але "хворими" і повинні допомагати ведучому в лові, причому плямувати вони можуть тільки вільною рукою. Останній залишився гравець перемагає і стає "здорової кішкою" в наступній грі. А в російській різновиди цієї гри, яка називається "щука", заплямовані гравці чіпляються паровозиком до водить і так всі разом продовжують гру.

Ще одна проста і весела гра - "чур у дерева". Перед початком гри виберіть ведучого, використовуючи лічилку. Малюки із задоволенням розкажуть улюблену лічилку, вивчену в дитячому саду. Але ви можете здивувати їх, згадавши лічилки свого дитинства або познайомивши з красивими народними лічилки:

Йшла машина темним лісом
За якимось інтересом.
Інте-інте-інтерес,
Виходь на букву "з".

Дзвіночки, дзвіночки,
летіли голубенчікі
По ранковій росі,
За зеленій смузі.
Сіли на сарай.
Біжи, догоняй!

Той гравець, на кого "потрапляє" останнє слово, стає ведучим. Він встає в центрі галявини. Решта - у дерев. Кожне дерево, у якого розмістився гравець, позначте яскравими стрічками. Тільки ці дерева будуть брати участь в грі. Потім гравці починають перебігати від дерева до дерева. Завдання, що водить - зайняти дерево без гравця. Той, чиє місце у дерева зайнято, стає ведучим.

Малюкам напевно припаде до смаку і гра в "кішки-мишки". Це старовинна російська гра, дуже легка і весела. Спочатку вибираються двоє ведучих - кішка і мишка. Решта гравців стають в коло і беруться за руки. "Мишка" бігає всередині кола, "кішка" - зовні. "Кішка" намагається прорватися в коло і впіймати "мишку", а гравці намагаються їй перешкодити, не пропустити. "Кішка" може пробиратися до кола будь-яким способом: проривати ланцюг гравців, підлазити під зчеплені руки або перелазити через них. Якщо їй це вдалося, гравці швиденько випускають з кола "мишку", а "кішку" знову намагаються затримати. Якщо "кішці" вдалося зловити "мишку", вибираються нові ведучі. Виберіть "мишкою" кого-небудь з малюків, а "кішкою" - тата. Незабутнє веселощі вам гарантовано!

До змісту

забуте старе

А давайте пограємо в чехарду! Це дуже давня гра, яка існує на Русі більше п'яти століть. Вона розвиває спритність, координацію рухів, сміливість і силу. Папи стають на коліна, а малюки і мами, розбігаючись, перестрибують через них, спираючись руками об їхні спини. Найменшим досить просто перелізти через тата. А дітки постарше можуть і стрибати, але перший час їх потрібно підстраховувати. Дуже весело помінятися місцями. Стрибаємо через мам, а потім через малюків (звичайно, спираючись про їх спинки чисто символічно).

Незаслужено забута гра-забава "струмочок" доставить вам масу веселих хвилин. Грають в неї так. Всі гравці, крім одного, стають парами один за одним, пари беруться за руки і піднімають їх вгору, утворюючи коридор. Що залишився гравець проходить через коридор, по шляху забираючи з собою кого-небудь з гравців. Вийшовши з коридору, нова пара стає в "хвіст" ланцюжка. А гравець, який залишився без пари, пірнає в "коридор" і вибирає собі нову пару. Гра продовжується до тих пір, поки не набридне. Чим швидше буде "текти" струмочок, тим веселіше. А з дітлахами грати взагалі весело, адже доводиться буквально проповзати під невисоким склепінням дитячих ручок.

Навіть з невеликою компанією можна затіяти гру "платочек". Ця дитяча гра в сімейному виконанні виглядає дуже весело. Всі гравці сідають навпочіпки в круг. Ведучий бігає у них за спинами по зовнішньому колу, тримаючи в руці хусточку. Непомітно він кидає хустинку за спиною когось із гравців. Якщо гравець цього не помітив, і ведучий, зробивши коло, і доторкнувся до нього, він стає новим ведучим. Якщо гравець помітив підкинутий хустку, він хапає його і біжить по колу навздогін за ведучим. Якщо наздогнав - ведучий залишається колишній. Якщо не наздогнав і ведучий встиг сісти на місце, що звільнилося, гравець стає ведучим.

Напевно ви и Самі згадаєте много веселих ігор, в Які Граля з друзями в дітінстві. Много з них Цілком під силу малюкам, нужно лишь злегка спростіті правила. Це і "картопля", і "вище ноги від землі" [1], і "бабуся, нитки заплуталися!". Забули, як грати в "бабусю"? Не біда, зараз згадаємо. Збираємо дорослих і малят до кола. Це буде "клубок". Вибираємо ведучого - "бабусю". Якщо ви відпочиваєте на дачі всією сім'єю, можна на роль ведучого і справжню бабусю вибрати. "Бабуся" відвертається, а "клубок" тримається за руки і "заплутується". Тут можна переступати через руки один одного, закручуватися, але дотримуватися головна умова: руки не відпускати. Тепер все голосно кричать: "Бабуся, бабуся, нитки заплуталися!" Бабуся повинна розплутати веселу купа-малу, так, щоб знову вийшов круг, при цьому руки гравців розчіплювати не можна ...

до змісту

Посиденьки біля багаття

Набігавшись, настрибавшись і наївшись шашликів, саме час перепочити і посидіти всією чесною компанією навколо багаття. Здорово, якщо хто-небудь з дорослих грає на гітарі. Тоді можна заспівати з малюками кілька пісеньок.

Є ігри, в які добре грати саме так, сівши в коло. І, незважаючи на гадану невигадливість, вони дуже корисні для малюків: розвивають увагу, вчать зосередженості. Зіграйте, наприклад, в "зіпсований телефон". Перший гравець швидко вимовляє на вухо сусідові якесь слово. Той, в свою чергу, передає те, що почув наступного гравця. Коли слово обійде коло, останній гравець його називає. Дуже рідко слово відповідає початковому варіанту. А є схожа гра, яка називається "асоціації". У неї можна зіграти зі старшими дошкільнятами. Тільки спершу дохідливо поясніть дітлахам на конкретних прикладах, що таке асоціації. Отже, перший гравець вимовляє на вухо сусідові слово, а той повинен швидко передати далі свою першу асоціацію з цим словом. Скажімо, "слон - Африка" або "кава - чорний". Так, від гравця до гравця, слово буде трансформуватися, і кінцевий варіант може бути вельми несподіваним.

А пам'ятаєте милу дитячу гру в "садівника"? Для неї малюкам потрібні деякі пізнання в ботаніці. Кожен гравець називається якимось квіткою. Ведучий говорить:

Я садівником народився,
Чи не на жарт розсердився,
Всі квіти мені набридли,
Крім ... тюльпана.

Названий квітка повинен швидко відгукнутися:

- Ой!
- Що з тобою?
- Закоханий!
- В кого?
-В троянду!

Тепер аналогічним чином відгукується "троянда", і гра триває.

до змісту

У синьої водної гладі

Відпочинок біля води чудовий вже сам по собі. Скільки радості викликає у дітвори можливість похлюпатися, повалятися на теплому піску, побудувати піщані замки і вирити глибокі колодязі і траншеї. Але іноді від усього цього просто-напросто втомлюєшся, і хочеться чогось більшого. На пляжі теж можна організувати забавні сімейні ігри. Наприклад, такі.

Заздалегідь оголосіть друзям, що на пляжі буде проходити "конкурс бризкають пристроїв". Нехай кожна сім'я спільними зусиллями винайде і спорудить оригінальну Пирскавка. У спекотний літній день дітвора із задоволенням випробує винаходи, а дорослі виберуть кращі пирскавки в різних номінаціях: "Оригінальність", "Далекобійність" і т.п.

Для того, щоб утримати хлопців на березі і дати їм можливість погрітися на сонечку, зіграйте в гру "жаба". Зберіть дорослих і дітвору, сядьте в гурток. Посередині - ведучий із закритими очима (для вірності, щоб не підглядав, очі можна і зав'язати). Гравець говорить:

В

від жаба по доріжці
Скаче, простягнувши ніжки.
Побачила комара,
Закричала ...

У цей момент хтось із тих, хто сидить в колі каже: "Ква-ква!" А ведучий повинен по голосу відгадати, хто жаба.

Продовжити "жаб'яче" тему і зігрітися після довгого купання вам допоможе гра "щуки і жабенята". Вибираємо маму чи тата щукою, а для маленьких "жабенят" малюємо на піску кружечки-будиночки. "Лягушата" граються на просторі, а з появою "щуки" ховаються в будиночках. Спіймані жабенята стають щуками і беруть участь в полюванні. Після кожної полювання два "будиночка" на піску стираються, і завдання жабенят ускладнюється: тепер їм потрібно тулитися в одному маленькому будиночку по кілька людей.

А коли вже пора збиратися додому (але дітворі так не хочеться!), Організуйте веселу забаву на швидкісне взування. Участь дорослих вітається. Накресліть палицею на піску коло радіусом близько 3 м. Складіть взуття всіх гравців в центрі кола і перемішайте. За командою "взування почали!" гравці біжать до кола, відшукують своє взуття, надягають її і повертаються за кордон кола. Хто копався довше всіх, виконує якесь завдання всієї компанії. З таким хорошим настроєм і йти з пляжу буде веселіше.

Гарного вам відпочинку і веселих ігор!

Коментувати можут "Ігри сімейного масштабу. Веселий відпочинок з дітьми на природі"

У що грали з вами батьки під час прогулянок на природі?
Леві: "Згадайте, хіба самі ви не мріяли про ТАКИХ БАТЬКІВ?
Хто зможе, не впустивши, пронести шишку на голові?
Хто пройде, не оступившись, по лежить на землі стрічці або намальованою на піску звивистій доріжці?
Отже, в які ж ігри можна пограти з шишками?
Де ж ще зайнятися цим, як не на природі?
А як вам п'ятнашки під назвою "кошики"?
Забули, як грати в "бабусю"?
А пам'ятаєте милу дитячу гру в "садівника"?
Що з тобою?