Ваги для харчового виробництва

  1. Особливості ваг для харчових підприємств
  2. Особливості обліку ваговій продукції на харчових підприємствах

Підприємства, що випускають продукти харчування, стикаються з необхідністю зважувати сировину, напівфабрикати, компоненти, спеції, добавки, тару і упаковку. Ваги підбираються під кожну дільницю та вид продукції. Найчастіше на виробничих ділянках необхідно встановлювати кілька видів ваг.

Найчастіше на виробничих ділянках необхідно встановлювати кілька видів ваг

Фахівці компанії «Восток» при автоматизації обліку часто стикаються з «усушки продукції», при детальному аналізі виявляється, що ніякого «людського фактора» або злого умислу персоналу у втратах і розбіжності обліку немає. Проблеми «усушки» часто пов'язані з тим, що сировина і продукція зважується на вагах з великою похибкою.

Наприклад, ящик зважується на платформних вагах, з похибкою +/- 200 грам, що є недопустимим в обліку. Продукцію в ящику необхідно зважувати на товарних вагах з похибкою +/- 20 грам. Розбіжність між зважуванням на платформнихі товарних вагах може становити 180 грам. Помноживши це на кількість ящиків і вартість продукції, ми отримаємо «ціну проблеми усушки». Для деяких харчових підприємств ціна проблеми може сягати приблизно 19000-40000 грн. Вихід дуже простий - зважувати продукцію на відповідних вагах. Після рекомендацій фахівців ТОВ «Схід» і придбання відсутніх ваг проблеми «усушок» на багатьох підприємствах були вирішені.

Особливості ваг для харчових підприємств

Залежно від продукції, що випускається, тип ваг може змінюватися. При цьому, є загальні вимоги для підприємств, що виробляють продукти харчування:

  1. можливість дезінфекції та санітарної обробки;
  2. нержавіюча платформа;
  3. електронні ваги з підключенням до ПК;
  4. наявність повірки або метрологічної атестації.

Практично на кожному харчовому підприємстві використовуються ваги товарні електронні . В першу чергу на ділянці прийому сировини або допоміжних речовин. Для великих підприємств основну сировину може прийматися автомобільними або залізничними нормами, через автомобільні або залізничні ваги. При цьому, в будь-якому випадку склад допоміжних речовин оснащується товарними вагами. Через ці ваги забезпечується належний рівень точності приймання продукції в ящиках. Для зручності упаковки і транспортування товарні ваги можуть мати форму виконання - рольганг.

Якщо допоміжна продукція або сировина постачається в палетах, то на додаток до товарних ваг необхідно ваги платформні купити , Це забезпечить необхідну точність зважування, про важливість якої ми сказали на початку статті, і, що не менш важливо, забезпечить належну швидкість зважування приймається продукції.

Ще одним важливим ділянкою на підприємствах харчової промисловості є лабораторія або відділ технічного контролю (ВТК). Ці підрозділи відповідають за якість прийнятого сировини, якість допоміжних речовин, якість напівфабрикатів і компонентів на виробничих ділянках, і найголовніше - якість продукції, що випускається. На цих ділянках застосовуються аналітичні ваги , Вони забезпечують точність зважування проб, компонентів, допоміжних речовин. До аналітичних ваг застосовуються загальні вимоги, але ми загострюємо особливу увагу на можливість підключення до комп'ютера. При автоматизації обліку і автоматизації лабораторії підключення ваг до комп'ютера є необхідним!

Особливості обліку ваговій продукції на харчових підприємствах

На будь-якому харчовому підприємстві існують проблеми обліку сировини і виходу готової продукції. Найчастіше ці проблеми намагаються вирішити співробітники служби безпеки, вводячи дивні і нетактовні способи контролю за співробітниками. У нашій практиці були випадки, коли проблеми обліку продукції намагалися вирішувати тотальним відеоконтролем, введенням додаткової посади контролера, тотальним доглядом співробітників. Нічим хорошим це не закінчувалося - в колективі починалися проблеми, йшли кращі фахівці, гроші, вкладені в відеоспостереження, які не окупалися. Проблема була вирішена після того, як її вивчили фахівці компанії «Восток». В першу чергу на кожну ділянку були підібрані ваги, відповідні зважувати продукції. Для продукції в ящиках - товарні, для паллетних норм - платформні. Деякі пости зважування були оснащені фасувальними вагами для зважування невеликих доз допоміжних речовин.

На наступному етапі всі ваги підключалися до комп'ютера і обліковій програмі. Робота велася за принципом: здав-прийняв-записав. Всі результати зважування, прийому і передачі продукції відображаються в системі обліку відразу ж, за фактом зважування. На особливо відповідальних ділянках: збір та упаковка замовлень, передача продукції між ділянками, відпуск продукції в експедицію має сенс інтегрувати систему зважування, обліку та відеоспостереження в єдиний комплекс. Будь-яку позаштатну ситуацію можна відразу виявити і вивчити.

Для мінімізації людського фактора і усушок на харчових підприємствах необхідно:

  1. мати ваги точно відповідні порціях зважувати продукції;
  2. наявність в вагах інтерфейсу підключення до комп'ютера;
  3. інтегрувати ваги в облікову систему підприємства;
  4. налагодити комплексний відеоконтроль з інтеграцією в систему обліку;
  5. своєчасно проводити інвентаризації.

Задати питання