Один з напрямків нашого бізнесу - для штор салони. Клієнт вибрав за зразками тканини, з яких ми відшили штори за узгодженими розмірами і ескізами з клієнтом. Клієнт отримав готові вироби в салоні, переглянув їх і підписав документ, що претензій не має і штори на руки отримав. Пішов. Через тиждень телефонує в салон і заявляє, що повісив штори і виявив на тканини дірки невеликого розміру. Дизайнер в салоні стверджує, що на момент здачі дірок не було, швачка як мінімум два рази пропрасовуйте штори при пошитті і дірок теж не бачила. Клієнт вимагає, щоб ми замінили штори. Чи правомірні його вимоги? Як вчинити в такій ситуації? Я попросила написати претензію і привезти штори в салон для того, щоб зробити експертизу. Клієнт відмовляється, посилаючись на закон про захист прав споживачів, і наполягає на тому, що протягом 14 днів він взагалі може все нам повернути. Як я розумію, відрізні товари і вироби, виконані за індивідуальними розмірами, обміну та поверненню не підлягають, а на момент передачі готових виробів дірок не було, чому ми повинні йти на поводу у клієнта?
Антон Сонічев,
адвокат Московської обласної колегії адвокатів «Діловий фарватер»
Чи можна повернути куплені штори: що говорить закон
Згідно п. 5 ст. 18 Закону РФ від 07.02.1992 N 2300-1 «Про захист прав споживачів»:
«У разі спору про причини виникнення недоліків товару продавець (виробник) зобов'язані провести експертизу товару за свій рахунок. Споживач має право в разі незгоди з її результатами оскаржити висновок такої експертизи в судовому порядку. Якщо в результаті експертизи товару встановлено, що його недоліки виникли внаслідок обставин, за які не відповідає продавець (виробник), споживач зобов'язаний відшкодувати продавцю (виробнику) витрати на проведення експертизи, а також пов'язані з її проведенням витрати на зберігання і транспортування товару ».
Терміново перевірте своїх партнерів!
Ви знаєте, що податківці під час перевірки можуть чіплятися до будь-якого підозрілого фактом про контрагента? Тому дуже важливо перевіряти тих, з ким Ви працюєте. Сьогодні, Ви можете безкоштовно отримати інформацію про минулі перевірках Вашого партнера, а головне отримати перелік виявлених порушень!
Дізнатися докладніше >>
Таким чином, провести експертизу - обов'язок продавця (виробника), і споживач зобов'язаний надати штори для експертизи (якщо, звичайно, наполягає на своїй правоті).
Постановою Уряду РФ від 19.01.1998 N 55 затверджено Перелік товарів, що не підлягають поверненню або обміну. Пункт 4 зазначеного Переліку вказує текстильні товари, які відпускаються на метраж. Тому вимога про обмін або повернення тканини, з якої були виготовлені штори, неправомірно.
Однак пошиття штор відноситься не до продажу товарів, а до виконання робіт. Стаття 29 Закону про захист прав споживачів встановлює: «Виконавець відповідає за недоліки роботи, на яку не встановлено гарантійний строк, якщо споживач доведе, що вони виникли до її прийняття ним або з причин, які існували до цього моменту».
Відносно роботи, на яку встановлено гарантійний строк, виконавець відповідає за її недоліки, якщо не доведе, що вони виникли після прийняття роботи споживачем внаслідок порушення ним правил використання результату роботи, дій третіх осіб або непереборної сили.
Таким чином, виробник штор зобов'язаний довести відсутність своєї провини. Для цього він також має право провести експертизу. «Піти на поводу у клієнта» салон штор може тільки добровільно (наприклад, проявити лояльність з метою утримати клієнта), зобов'язати його може тільки суд.
Чи правомірні його вимоги?
Як вчинити в такій ситуації?