28 грудня 2013, 16:31 Переглядів:
Знаменита "візитка" Мухіної. Фото: С.Сич.
До 70-річного ювілею одного з атрибутів радянського соцреалізму - гранчака - Крим має саме безпосереднє відношення. Саме завдяки видатному скульптору Вірі Мухіної, творча особистість якої формувалася в Феодосії, на склі з'явилися знамениті межі.
Як розповіли нам в унікальному Народному музеї, з півостровом Віру Ігнатіївну пов'язує вельми значущий період її життя. У Феодосії почалася творча діяльність Мухіної. "Помітивши успіхи доньки в малюванні, батько найняв викладача і почав розвивати здібності Віри, - розповідає керівник музею Мухіної Сергій Онищенко. - На жаль, ранні Феодосії роботи Мухіної зараз знаходяться в Російському музеї в Москві - це пейзаж з пароплавом і натюрморт з фруктами".
На жаль, але від будинку Мухіна в Феодосії практично нічого не залишилося, за винятком фасаду. Свого часу, за планом реконструкції міста, будівля хотіли повністю знести. На захист встала група місцевих ентузіастів - ціною великих зусиль їм вдалося домогтися того, щоб зберегли фасадну стіну, яку вбудували в будівлю нової п'ятиповерхівки. Зараз дві кімнати музею "під зав'язку" набиті різноманітними предметами, що належать самій Вірі Ігнатіївні і стилізованими під інтер'єр її рідної домівки. Наприклад, піаніно ще пам'ятає дотик пальців юного скульптора, а шпалери на стінах виготовили на спецзамовлення в Сімферополі - вони практично ідентичні тим, що були в будинку Мухіна.
Феодосія . Народний музей Віри Мухіної: фасад будівлі ХIX століття "вмонтований" прямо в п'ятиповерхівку. Фото: С.Сич
"Нам вдалося практично в точності відтворити інтер'єр і атмосферу її майстерні. Наприклад, представлені тут стеки - це справжні інструменти, якими працювала Віра Гнатівна. На жаль, зараз фонди музею не поповнюються", - каже гід Світлана Явісенко.
Втім, завдяки ініціативі керівника музею і його співробітників відвідувачам вдається дізнатися чимало цікавого. Наприклад, що Віра Мухіна цікавилася не тільки скульптурою. "У 1925 році вона разом з колишнім царським модельєром Ломанова створила колекцію жіночого одягу для молодої радянської республіки. На виставці в Парижі вона отримала першу премію і викликала справжній фурор головним чином тому, що всі наряди були пошиті з підручних матеріалів. Наприклад, капелюхи прикрашали фарбованим горохом і соломою. Разом з відомими художниками Фаворским і Кибрик вона розробляла і інтер'єри - зробила чудову експозицію радянського павільйону хутра в Німеччині, встановивши по периметру приміщення дзеркала. На перед ем плані рухався конвеєр зі шкірами, завдяки чому створювалося враження їх великої кількості ", - розповідає Сергій Онищенко.
До слова, Віра Мухіна також здобула освіту медсестри. Вважають, що її чоловік, відомий лікар мікробіолог-хірург Олексій Замків, став прообразом булгаковського професора Преображенського. Удвох вони оперували власного сина - у себе вдома, на обідньому столі. Важка операція пройшла успішно.
Творчий шлях Віри Мухіної починався в Феодосії, але все її ранні роботи зберігаються в музеях Москви
До речі, з найвідомішою роботою - "Робочий і колгоспниця" пов'язана цікава історія , Каже Світлана Леонідівна. Скульптуру робили на Ленінградському машинобудівному заводі, а його директор Тамбовцев писав анонімки в уряд, в яких скаржився, що Мухіна саботує процес: "Доходило до абсурду - в складках одягу йому привидівся профіль Троцького. Кажуть, що одного разу вночі на завод приїхав Сталін і в світлі фар намагався знайти цей профіль. Але не знайшов і на ранок "дав добро" на установку скульптури на виставці в Парижі ".
Незважаючи на те що Віра Гнатівна більшу частину життя провела за межами півострова, багато її творчі задуми до кінця днів були пов'язані з Кримом. У 1944 році Мухіна вирішує створити пам'ятник захисникам Севастополя. За задумом скульптора, монумент повинен був представляти собою 100-метровий маяк, що піднімається над бухтою. На вершині конструкції планувалося встановити чотири 20-метрові фігури моряків, які символізують кругову оборону міста-героя. З думкою про цей проект Віра Мухіна не розлучалася до останніх днів свого життя, яка обірвалася в 1953 році.
МУЗЕЙНІ СКАРБИ СКУЛЬПТОРА Мухіна
"Візитка" Мухін
Фото: С.Сич
У музеї центральне місце експозиції займає саме розтиражована творіння Мухіної - зменшена копія статуї "Робітник і колгоспниця", яку на весь зріст (висота без постаменту 25 м, вага 180 тонн) можна побачити біля входу на ВДНГ в Москві. Скульптура з 1947 року є емблемою "Мосфільму", а в 1967-му була викарбувана на ювілейній 15-копійчаної монети СРСР.
ГІПСОВИЙ ШАРЖ
Фото: С.Сич
Незважаючи на те, що музей займає всього дві невеликі кімнати, деякі з представлених тут експонатів, за словами гіда Світлани Явісенко, по-справжньому унікальні. Наприклад, виконаний Мухіної з гіпсу шарж на майора Циганова - директора Маріїнського оперного театру і друга сім'ї скульпторів. Цю фамільну реліквію привіз із Санкт-Петербурга і подарував музею один з друзів сім'ї Циганова.
КУХОЛЬ І СТАКАН ВІРИ
Фото: С.Сич
Сьогодні люди, поверхнево знайомі з творчістю Віри Мухіної, до її головним досягненням зараховують ще один символ радянського життя - гранований стакан. Однак така думка, як запевняє керівник музею Сергій Онищенко, принижує ім'я знаменитого скульптора. Насправді Віра Гнатівна по "команді зверху" лише доопрацювала вже відому "посуд" - розробила спосіб нанесення граней і придумала верхню облямівку.
Зроблено це було не випадково - в 1943-му в СРСР з'явилася перша посудомийна машина і виникла необхідність в небитких склянках. І спочатку їх виготовляли навіть з додаванням в скло свинцю! А ось безпосереднє винахід Мухіної - знаменита пивний кухоль, яка довгий час радувала любителів розливного пива та квасу.
"Найголовніше винахід Мухіної в області роботи зі склом - НЕ стакан, а кругла порожнинна скульптура, яка стала її ноу-хау. Під тиском форма видувають прямо всередині скляного блоку. На жаль, технологічно складний задум виготовлення порожнинної скульптури ще за життя Віри Гнатівна був споганений - його стали використовувати для виготовлення широко використовуваних сувенірів ". Як згадувала з обуренням сама скульптор, "речей міщанського смаку - маленьких мерзенних ведмежат в скляному кубі", - говорить Сергій Семенович.
Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram
Ви зараз переглядаєте новина "Дивовижна історія життя авторки знаменитої скульптури" Робітник і колгоспниця "". інші Новини Криму дивіться в блоці "Останні новини"
АВТОР:
Степан Сич
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Орфографічна помилка в тексті:
Послати повідомлення про помилку автора?
Виділіть некоректний текст мишкою
Дякуємо! Повідомлення відправлено.