- Які деталі допомагають налаштувати перемикачі швидкостей
- Механізм зміни швидкостей
- Принцип роботи перемикача швидкостей - відео
- Внутрішнє перемикання швидкостей на гірському велосипеді
- Зовнішнє перемикання на швидкісному велосипеді
- Пристрій ходової частини велосипеда, принципи роботи - відео
- Класифікація перемикачів
- Різниця між пристроями лінійки Shimano - відео
- розтягнутий трос
- порваний трос
- Міняємо трос на велосипеді - відео
- Погнувся або поламався півень
- деформація перемикача
- Міняємо деталі трансмісії велосипеда - відео
- Налаштування заднього перемикача швидкостей - відео
- Налаштування правильної роботи механізму
- Усуваємо неполадки переднього перемикача - відео
- Як перемикати швидкості правильно - відео
Перемикачі швидкостей активно використовуються при катанні як на гірських, так і на міських велосипедах. Від їх якісної роботи залежить багато чого: задоволення від велопрогулянки, якість їзди і навіть ваша безпека. Перед кожним велосезон потрібно перевірити і при необхідності правильно налаштувати цей механізм.
Які деталі допомагають налаштувати перемикачі швидкостей
Багатошвидкісний гірський або міський велосипед оснащений декількома передачами і дає нові можливості. На ньому набагато легше підкорювати вершини, їздити по нерівностях, навіть виконувати різні трюки. Щоб отримувати задоволення від велопрогулянок, потрібно правильно налаштувати перемикач швидкостей.
Тим, хто вперше вирішив самостійно розібратися з механізмом перемикача, потрібно спочатку ознайомитися з деталями трансмісії і їх функціями.
Трансмісія - це сукупність деталей велосипеда, яка дозволяє взяти на себе частину навантаження велосипедиста. Вона також допомагає їздити по складних поверхнях, наприклад, по горах.
Знання пристрою сучасних велосипедів допомагає правильно налаштувати перемикання швидкостей
Докладно зупинятися на кожній частині велосипеда ми не будемо. Розглянемо лише деякі елементи, які входять до складу трансмісії.
- передній перемикач допомагає ланцюга переміщатися по провідним зіркам системи. Кріпиться до рами в районі педалей;
- система - частина переднього перемикача. Складається і зірок, різних за діаметром і кількістю зубів, які кріпляться на шатунах спеціальними болтами;
Передній перемикач знаходиться в районі педалей
- задній перемикач допомагає ланцюга переміщатися по провідним зіркам касети. Знаходиться в районі заднього колеса;
- касета / тріскачка - частина заднього перемикача швидкостей. Складається з декількох зірок, різних за діаметром і кількістю зубів. На дорогих велосипедах касета кріпиться на барабан. У дешевих на місці барабана знаходиться тріскачка. Останню також можна спостерігати на старих моделях велосипедів;
Задній перемикач розташований на задньому колесі
- ланцюг - частина трансмісії, яку треба періодично змащувати спеціальними маслами і промивати;
Найнадійніші ланцюга - матові сірого кольору. Якщо ланцюг має жовтуватий відтінок - це говорить про її низьку якість. Середніми за якістю вважаються нікельовані ланцюга.
Ланцюг велосипеда - важлива частина трансмісії
- манетки (або шіфтёри) - пристрій, за допомогою якого велосипедист управляє перемиканням швидкостей. При натисканні на манетку змінюється натяг троса, внаслідок чого швидкість перемикається. Кріпиться вона на кермі, біля ручок. Манетка у правій ручки відповідає за задній перемикач швидкостей, на лівій - за передній. Бувають велосипеди з однією правою манеткой;
Манетки кріпляться на кермі і відповідають за перемикання швидкостей
- троси - деталі, які з'єднують манетки з перемикачами швидкостей. Якісний перехід з однієї швидкості на іншу залежить від правильного натягу троса;
- сорочка - жорстка трубка, через яку проходить трос. Кріпиться до рами.
Трос трансмісії з'єднує манетку з перемикачем
Механізм зміни швидкостей
Робота у заднього і переднього перемикача швидкостей полягає в наступному: якщо трос натягується, то рамка перемикача пересуває ланцюг на більш високі зірки. Якщо, навпаки, послабити трос, то рамка перекине ланцюг на менші зірки.
Перемикаються швидкості за допомогою шіфтёров (монеток), розташованих на кермі. Задній перемикач регулюється правим шіфтёром. Таким чином ланцюг перескакує між задніми зірками. А передній перемикач регулюється шіфтёром з лівого боку. Так перескакує ланцюг серед передніх зірок.
Принцип роботи перемикача швидкостей - відео
Типи перемикання передач
Перш ніж робити настроювання, визначте, яке перемикання передач у вашого велосипеда. Існує 3 основних типи перемикачів.
- Механізм зовнішнього перемикання.
- Механізм внутрішнього перемикання.
- Комбінований тип.
Внутрішній механізм перемикання передач з'явився раніше, ніж зовнішній. Прабатько багатошвидкісних втулок - англійська компанія Sturmey-Archer. Саме вони створили перші двох і тришвидкісні втулки, які були випущені в 1902 році.
Внутрішнє перемикання швидкостей на гірському велосипеді
Основа такої конструкції - планетарні втулки. У цьому механізмі не застосовуються касети. В трансмісію входить всього 2 зірки: передня і задня. Весь механізм захований всередині. Зазвичай відсутній і передній перемикач передач.
Всі елементи перемикача швидкостей заховані в корпус
Такий механізм часто зустрічається на шосейних, прогулянкових, складних і міських велосипедах. Сама система знаходиться всередині задньої планетарної втулки. Такий тип перемикача швидкостей можна спостерігати, наприклад, у міського велосипеда Forward Surf (3 передачі швидкостей).
Цей механізм складно відрегулювати непрофесіоналові. При необхідності краще зверніться в веломастерскую.
Зовнішнє перемикання на швидкісному велосипеді
Зовнішній тип належить більшості багатошвидкісних велосипедів. Його використовують як на гірських, так і на міських прогулянкових моделях. Механізм складають перемикачі передач і зірки, що утворюють касету або систему. Швидкість змінюється за допомогою заднього і переднього перемикачів.
Елементи зовнішнього типу перемикання передач - перемикач і касета
Такий тип перемикання швидкості можна побачити як на міському Forward Dortmund (7 швидкостей), так і на гірському велосипеді Forward Agris (24 швидкості). Цей перемикач можна налаштовувати самому, вивчивши механізм.
Пристрій ходової частини велосипеда, принципи роботи - відео
комбінований механізм
Комбінований тип являє собою поєднання зовнішнього і внутрішнього механізму. Він кріпиться на втулці заднього колеса велосипеда.
Комбінований перемикач є гібридом зовнішнього і внутрішнього типів перемикання швидкостей велосипеда
Цей механізм зустрічається вкрай рідко, так як він зібрав в собі всі негативні сторони як зовнішньої, так і внутрішньої системи перемикання швидкостей. Налаштовується він тільки професіоналом.
Класифікація перемикачів
У сучасному світі існує безліч фірм, які створюють обладнання для велосипедів. Найкращі за якістю моделі виготовляють такі корпорації, як Shimano (Японія) і Sram (Америка), що виробляють цілі лінії перемикачів.
Пристрої для професіоналів:
- Shimano XTR, Sram ESP 9.0 і Sram ESP X.0 займають лідируючі позиції за ціною і якістю. В основному вони використовуються в велосипедах, призначених для змагань. Відрізняються низькою вагою конструкції.
- Shimano deore xt, Shimano Saint, Shimano slx посіли друге місце в тій же категорії. Використовуються в велосипедах з 27 передачами.
- Shimano Deore LX, Shimano Dura-Ace, Shimano Hone - третє місце. Вони призначені для пристроїв з максимальною кількістю швидкостей.
Лінії для спортивних велосипедів:
- Sram ESP 7.0 і Shimano Deore - аналогічні конструкції. Складено з дуже міцних комплектуючих і призначені для 24 передач.
- Sram ESP 4.0, Sram ESP 5.0, Shimano Nexave і Shimano alivio дешевше, ніж професійна лінійка. Вони витримують до 24 швидкостей і призначені для туристичних моделей велосипеда.
Перемикач швидкостей Sram ESP 7.0 спеціально створений для спортивних велосипедів
Лінійка перемикачів для любителів:
- Sram ESP 4.0, Shimano C201 і Shimano acera комплектуються до більш дешевим гібридам і гірських велосипедів початкового рівня. Витримують до 24 передач.
- Sram ESP 3.0, Shimano Nexus і Shimano altus призначені для прогулянкових, міських велосипедів.
- Shimano tourney створений для спокійної рівної їзди. Переносить 21 передачу.
Принципової різниці в регулюванні і роботі різних ліній перемикачів від однієї фірми немає. Наприклад, різні групи перемикачів фірми Shimano працюють однаково і взаємозамінні. Припустимо, на привід восьмишвидкісну перемикачів Alivio, Altus, Acera можна ставити девятіскоростние системи Deore, Deore XT, Deore LX, XTR і навпаки.
Різниця між пристроями лінійки Shimano - відео
Що може вплинути на якість роботи перемикачів
Важливо з'ясувати, що стало причиною виникнення неполадок.
розтягнутий трос
Цей дефект регулюється барабаном на шіфтёре.
- Коли ланцюг рухається беззвучно і з працею заскакує на великі зірки, значить, трос розтягнувся. Покрутіть барабан за годинниковою стрілкою до тих пір, поки деталь не натягнеться до потрібного положення.
- У разі коли ланцюг не хоче спускатися на маленькі зірки, розслабте трос, покрутивши барабан проти годинникової стрілки.
- Перевірте роботу перемикача швидкості. Якщо потрібно, ще подкрутите барабан. Регулюйте до тих пір, поки ланцюг почне плавно перескакувати.
порваний трос
Якщо деталь пошкоджена, її потрібно замінити.
- Викриття фіксуючий гвинт на перекиданні.
- Розберіть манетку, щоб витягнути трос.
- Вставте новий, обробіть спеціальним мастилом.
- Пропустіть його крізь сорочки і встановіть їх на місце.
- Зафіксуйте новий трос на перемикачі.
Міняємо трос на велосипеді - відео
Проблеми з пружиною паралелограма
Для більш якісної роботи поворотної пружини потрібно її помити. Потім змастити, попередньо почистивши.
Погнувся або поламався півень
Якщо лапка заднього перемикача варто косо, значить, погнулося кріплення. Цей дефект ви можете виправити самостійно.
- Однією рукою тримайте лапку, а інший захопіть перемикач.
- Акуратно, без різких рухів вирівнюйте положення півня до тих пір, поки задня рама не встане рівно.
Півень варто замінити на новий при першій можливості. Навіть якщо ви його вирівняли, така деталь прослужить недовго.
деформація перемикача
Часта причина такої поломки - удар велосипеда. Зазвичай страждає задній перемикач, передній дуже складно погнути. Після поломки варто перевірити, які саме деталі поламалися.
- Якщо це рамка - вирівняйте або поміняйте запчастину.
- Якщо поламався гвинт, який регулює натяг ланцюга, або вушко, кріпить цей гвинт, то краще замінити деталі. В іншому випадку швидкості будуть дуже погано перемикатися.
Міняємо деталі трансмісії велосипеда - відео
Як відрегулювати задній перемикач швидкостей
Задній перемикач - машинка, яка перекидає ланцюг з однієї зірочки заднього колеса на іншу. На сьогоднішній день таким перемикачем обладнано переважна кількість швидкісних велосипедів.
Заднім перемикачем швидкостей обладнано більшість швидкісних велосипедів
Задній перемикач складається з наступних елементів.
- Рамка перемикача. Від її довжини залежить кількість швидкостей велосипеда.
- Два ролика, які відповідають за напрямок ланцюга: спрямовує і ролик натяжителя.
- Сам механізм (Паралелограмний).
- Кріпильний болт.
- Обмежувач нижньої передачі - гвинт з написом L.
- Обмежувач верхньої передачі - гвинт з написом Н.
- Напрямна тросик канавка.
- Гвинт регулювання натяжителя.
Налаштування заднього перемикача потрібна, якщо збилася робота механізму, ланцюг перестрибує потрібні зірки, швидкість не перемикається, чути скрегіт або гучні звуки. Налаштувати механізм і налагодити його роботу можна самостійно. Вам знадобиться хрестова викрутка і шестигранник №5.
Для початку переконайтеся, що перемикач встановлений вертикально і паралельно велосипеду. Якщо все в порядку, можна переходити до налаштування. Для зручності переверніть велосипед вгору колесами, поставивши на сідло і кермо, це дасть доступ до самого перемикача і гвинтів регулювання.
- Насамперед спустіть ланцюг на найменшу зірочку. Робіть це манеткой на правій ручці велосипеда, саме вона відповідальна за задній перемикач.
За допомогою правої манетки спускаємо ланцюг
- Відпустіть гвинт, що тримає трос. Робиться це для того, щоб розблокувати перемикач.
Відпускаємо гвинт, що тримає трос
- Приготуйте викрутку і знайдіть гвинт, на якому зображена латинська буква Н.
Гвинт Н обмежує верхню передачу
- Перемикач так (регулюйте гвинтом Н), щоб зірочки, на яких лежить ланцюг (одна зірка - на касеті, дві зірки - на перемикачі), знаходилися в одній площині, т. Е. Утворили одну лінію.
Всі 3 зірочки повинні лежати в одній площині
- Візьміть рукою трос. Його потрібно максимально витягнути і зафіксувати, затиснувши гвинт.
Відтягаємо рукою трос і закріплюємо гвинт
- Перевірте, чи справно працює перемикач. Якщо він погано переходить на великі зірки, повертайте баранчик проти годинникової стрілки, натягуючи трос.
Регулюємо натяг троса поворотом баранчика
- Тепер перекиньте ланцюг на найменшу зірку за допомогою манеток.
- Знайдіть гвинт з латинською літерою L.
Регулюємо положення перемикача
- Поміняйте положення перемикача так, щоб найбільша зірка в касеті лежала в одній площині з лапкою перемикача, утворюючи з нею рівну лінію.
Налаштовуємо, поки рамка і найбільша зірка не утворюють одну лінію
Налаштування заднього перемикача швидкостей - відео
Регулювання переднього перемикача
Передній перемикач зустрічається рідше, ніж задній. Велосипеди з таким пристроєм більш дешеві. Передній перемикач переводить ланцюг за зірками системи. Пересуваючись з боку в бік, він штовхає ланцюг на наступну зірку.
Пристрій переднього перемикача швидкостей
Пристрій переднього перемикача.
- Рамка перемикача. Через неї проходить ланцюг, це головний елемент при перемиканні швидкостей. Вона рухається по сторонам перед передніми зірками.
- Паралелограм - безпосередньо механізм (перемикач швидкостей). Включає в себе пружину.
- Кріплення до рами.
- Верхній обмежувач L.
- Нижній обмежувач Н.
- Кріплення троса.
Основна проблема переднього перемикача - ланцюг зачіпає за рамку при їзді. Усунути цю проблему можна самостійно.
Налаштування правильної роботи механізму
- Для початку потрібно попереду поставити на найменшу зірку, а ззаду на максимальну. Для цього крутите педалі, натискаючи на манетку.
- За допомогою шестигранника №5 опустіть гвинт, що тримає трос.
Спускаємо гвинт, що тримає трос
- Візьміть викрутку, знайдіть гвинт L. Рухайте рамку таким чином, щоб відстань від її внутрішньої частини до ланцюга було приблизно 4 мм.
Регулюємо правильне положення рамки, для цього крутимо гвинт L
- Закріпіть трос назад. Для цього натягніть його пальцями і затягніть гвинт, який притискається до тросу.
Тримаємо трос рукою і фіксуємо гвинт
- Тепер потрібно налаштувати другу зірку. Спочатку на задньому перемикачі поставте найменшу зірку, а передній перекиньте на стару.
- Подивіться, чи зачіпає ланцюг зовнішні сторони рамки. Якщо проблема залишилася, сильніше натягніть трос за допомогою баранчика на лівій манетке. Повертайте його проти годинникової стрілки до тих пір, поки ланцюг не прийме потрібне положення. Відстань від неї до рамки повинно бути приблизно 3 мм.
Натягуємо трос поворотом баранчика проти годинникової стрілки
- Перейдіть на третю зірку. Якщо ланцюг зачіпає рамку, то викруткою відрегулюйте гвинт Н. Потрібно збільшити зазор, спонукаючи рамку назовні.
Регулюємо рамку гвинтом Н
Усуваємо неполадки переднього перемикача - відео
Як перемикати швидкості на будь-якому велосипеді від Меріда до дамської моделі
Щоб легко і комфортно кататися, докладаючи при цьому менші зусилля, потрібно правильно перемикати швидкість.
- Коли ви чуєте сторонні звуки при перемиканні швидкостей - передача не спрацювала. Потрібно дотиснути важіль манетки.
- Якщо ви вирішили підкорити вершину, скористайтеся заднім перемикачем.
- Міняти передачу краще перед тим, як ви почнете підійматися на височину.
- Перемикайте передачі в русі і не стрибайте відразу через кілька зірок.
- В процесі зміни швидкості звільніть тиск на педалі. Так перемикання відбудеться плавно і коректно.
Як перемикати швидкості правильно - відео
Якщо перед кожним велосезон проводити профілактику роботи перемикача передач, то проблеми, пов'язані з трансмісією, зведуться до мінімуму. Адже дуже неприємно, коли механізм дає збій в дорозі. А налаштувати перемикач швидкостей самостійно і усунути неполадки нескладно навіть новачкові.
Богданенко Н.А, 1984 р.н.. Оцініть статтю: Поділіться з друзями!