Лондон готується до Різдва. Різдвяні вогні давно запалили на головних вулицях міста, головну різдвяну ялинку встановили на Трафальгарській площі, з екранів телевізорів головні шеф-кухаря Великобританії вчать, як приготувати "perfect" різдвяну індичку і пудинг, гонитва за різдвяними подарунками вщухне тільки до вечора 24 грудня.
24 грудня - Різдвяний вечір (Сhristmas Eve)
День 24 грудня зазвичай проводять весело, ходять в паби, співають різдвяні пісні (carols), а до півночі йдуть до церкви на службу. Вечір - особливий час для дітей. Вони розвішують панчохи / шкарпетки / чобітки (stockings) для подарунків, яких вони чекають від Санти, а потім йдуть спати, щоб утором 25 грудня перевірити, що в панчішках.
Для Санти ж ночі залишають mince pies (випічка - закрита кошик з фруктовою начинкою) і шеррі (або молоко), для оленів - морквину.
25 грудня - Різдво
День починається рано, близько 8 ранку. Після того, як всі подарунки розгорнуті, вся сім'я снідає, але перед цим трохи шоколаду. На Різдво багато хто йде до церкви. Головний вечерю року - різдвяна вечеря - починається рано, близько 4 годин.
Різдвяна вечеря традиційно складається із запеченої індички з гарніром: запечена картопля з овочами, серед яких традиційно пастернак і брюссельська капуста, на десерт - класичний різдвяний пудинг. Деякі вважають за краще гусака або просто курку замість індички.
26 грудня - Boxing Day (назва пішла від Christmas box - дерев'яна коробка, в яку поміщали подарунки). Також час подарунків. У Британії подарунки дарують на Різдво, а не але новий рік, як прийнято у нас.
Різдвяна ялина на Трафальгарській площі (the Trafalgar Square Christmas tree) - подарунок Лондону від жителів Осло, ця традиція існує з 1947 року. 70 мільйонів ялинок вирощується в Великобританії щороку. Середня вартість ялинки - 25 фунтів.
Різдвяні вогні запалюють на головних вулицях Лондона ще в листопаді. Знамениті на весь світ різдвяні мережі і декорації можна побачити на Оксфорд-стіт, Ріджент-стріт, Карнабі-стріт, Ковент-гарден.
Різдвяні гімни - «Керол» (сhristmas carols), Благодійний різдвяний листівки (charity сhristmas сards), різдвяні пантоміми (сhristmas panto)
Найголовніша різдвяна традиція в Великобританії - різдвяні гімни. Їх співають на вулицях і в церквах перед приходом Різдва. Сьогодні - це просто весела розвага для британців, а раніше, таким чином, збирали пожертви для монастирів і дитячих притулків.
Постановка різдвяних пантомім, комедійних сценок, - чисто британська традиція, подібного ви не знайдете в інших країнах. Сценки засновані на відомих історіях і казках, наприклад Аладін, Пітер Пен, Попелюшка, Кіт у чоботях, але в пантомімах вони «перекручені» і мають подвійний сенс, а жіночі ролі грають чоловіки і навпаки. Різдвяні пантоміми складно описати словами, їх потрібно дивитися.
Традиція обмінюватися листівками з'явилася в Британії ще в епоху правління Вікторії. Перша різдвяна листівка була надрукована в 1843 році в Лондоні. Благодійні різдвяні листівки продають в магазинах і церквах в благодійних цілях.
Доброю сучасної традицією стало відвідування балету «Лускунчик» в Королівській опері.
Різдвяні ринки.
Різдвяні знижки зазвичай починаються відразу після Різдва і триватимуть аж до початку лютого. Вітрини торгових центрів в різдвяний час - твори мистецтва самі по собі.
Різдвяні вінки.
Катання на ковзанах. Прямо в центрі Лондона є кілька красивих ковзанок. На ковзанці панує особлива атмосфера: музика, вогні, сміх, ну і без падінь не обходиться.
Різдвяні хлопавки - Christmas Crackers
Це ще одна чисто британська традиція, без якої не обходиться жодне Різдво. На різдвяний стіл поруч з кожною тарілкою кладуть різдвяні хлопавки (cracker - «крекерами»), що зовні нагадують величезні цукерки. Перед початком вечері, всі, хто за столом, беруть cracker, схрещують руки, однією рукою тримають свою хлопавку, інший - сусідську і смикають за різні кінці крекерів. Хлопавка 'вибухає', а всередині невеликий подаруночок, листок з жартом і загадкою, на додачу з паперової короною. Різнобарвні корони одягають присутніми в якості жарту, а так само в якості нагадування про трьох королів, які приходили з подарунками до новонародженого Ісуса.
Показ спеціального різдвяного випуску супер популярного, як серед дітей, так і дорослих, телевізійного серіалу Doctor Who - ще одна чисто англійська штука.
Ось такі різдвяні традиції в Британії.
Merry Xmas and a Happy New Year!