- Сталевий шолом СШ-40
- казанок круглий
- речовий мішок
- Протигазна сумка зразка 1939 року
- Мала піхотна лопата
- сумка гранатні
- Солдатські шаровари зразка 1935 року
- Солдатська гімнастерка зразка 1943 року
- поясний ремінь
- Ніж розвідника НР-40
- скляна фляга
- Сумка для коробчатих магазинів
- чоботи юхтові
Як одягалися солдати армії-переможниці? Як вплинув досвід військових дій і що змінилося в солдатській екіпіровці за роки війни?
Сталевий шолом СШ-40
Цей шолом є модернізацією шолома СШ-39, прийнятого на постачання Червоної Армії в червні 1939 року. У конструкції СШ-39 були усунуті недоліки попереднього СШ-36, проте експлуатація СШ-39 в ході радянсько-фінської війни 1939-1940 рр. виявила істотний недолік - під нього можна було надіти зимову шапку, а штатний вовняний підшоломник не рятував від сильних морозів. Тому солдати часто виламували подтулейное пристрій СШ-39 і носили каску поверх шапки без нього.
У підсумку в новому шоломі СШ-40 подтулейное пристрій значно відрізнялося від СШ-39, хоча форма купола залишилася без змін. Візуально СШ-40 можна відрізнити по шести заклепками по колу в нижній частині купола шолома, а у СШ-39 заклепок три, і розташовані вони вгорі. У СШ-40 використовувалося подтулейное пристрій з трьох пелюсток, до яких зі зворотного боку пришивались мішечки амортизатора, набиті технічною ватою. Стягувалися пелюстки шнурком, який дозволяв регулювати глибину посадки шолома на голові.
Виробництво СШ-40 почали розгортати на початку 1941 року в Лисьві на Уралі, а трохи пізніше в Сталінграді на заводі «Червоний Жовтень», але до 22 червня в військах було лише незначна кількість цих касок. До осені 1942 року каски цього типу робили тільки в Лисьві. Поступово СШ-40 став основним типом каски Червоної Армії. Він випускався у великих кількостях і після війни, і був знятий з озброєння відносно недавно.
казанок круглий
Казанок подібної круглої форми використовувався ще в армії Російської імперії, виготовляючи з міді, латуні, луджених жерсті, а пізніше з алюмінію. У 1927 році в Ленінграді на заводі «Червоний Виборжец» було розгорнуто масове виробництво штампованих алюмінієвих казанків круглої форми для Червоної Армії, але в 1936 році вони були замінені плоским казанком нового зразка.
З початком Великої Вітчизняної війни, восени 1941 року, виготовлення круглих казанків знову було налагоджено в Лисьві на Уралі, але вже зі сталі замість дефіцитного алюмінію. Повернення до круглій формі був теж зрозумілий - такий казанок був простіше у виробництві. Лисьвенського заводом була виконана величезна робота, яка дозволила суттєво знизити собівартість виробництва. До 1945 року сумарний випуск круглих армійських казанків склав більше 20 мільйонів штук - вони стали наймасовішими в Червоній Армії. Виробництво тривало і після війни.
речовий мішок
Цей предмет екіпіровки, який отримав у солдатів прізвисько «сидір», являв собою простий мішок з лямкою і мотузяною зав'язкою горловини. Вперше він з'явився в царській армії в 1869 році і без істотних змін потрапив в Червону Армію. У 1930 році був прийнятий новий стандарт, який визначив вигляд речового мішка - відповідно до нього тепер він називався «речовий мішок Туркестанського типу», або речовий мішок зразка 1930 року.
Речовий мішок мав лише одне відділення, верх якого міг стягуючі мотузкою. До нижньої частини мішка пришивалась плечова лямка, на яку були надіті дві перемички, що призначалися для застібання на грудях. З іншого боку плечової лямки були нашиті три мотузкових петлі для регулювання довжини. До куті мішка була пришита дерев'яна бобишка-Клевант, за яку чіплялася петля плечової лямки. Плечова лямка згорталася в «коров'ячий» вузол, в центр якого просмикувалася горловина мішка, після чого вузол затягувався. У такому вигляді мішок надягав і переносився за спиною бійця.
У 1941 році відбулася зміна в образі речового мішка зразка 1930 року: він став трохи менше, плечова лямка вужчої і отримала підкладку всередину на плечах, що зажадало її прострочки. У 1942 році було нове спрощення - від підкладки в плечовій лямці відмовилися, але саму лямку зробили ширше. У такому вигляді речовий мішок проводився до кінця 40-х років. З урахуванням простоти виготовлення, речовий мішок став основним засобом для перенесення особистих речей солдатів Червоної Армії в роки Великої Вітчизняної війни.
Протигазна сумка зразка 1939 року
До 1945 року протигаз зі постачання бійців Червоної Армії ніхто не знімав. Однак чотири роки війни пройшли без хімічних атак, і солдати намагалися позбутися «непотрібного» предмета екіпіровки, здаючи його в обоз. Часто, незважаючи на постійний контроль командування, протигази просто викидали, а в протигазні сумках носили особисті речі.
В ході війни у солдатів навіть одного підрозділу могли зустрічатися різні сумки і протигази різних типів. На фотографії Протигазна сумка зразка 1939 року, випущена в грудні 1941 року. Сумка, виготовлена з наметової тканини, закривалася на кнопку. Вона була значно простіше у виготовленні, ніж сумка 1936 року.
Мала піхотна лопата
В ході війни мала піхотна лопата МПЛ-50 зазнала ряд змін, спрямованих на спрощення виробництва. Спочатку в цілому конструкція лотка і лопати залишилася без змін, але кріплення накладки з заднім тяжем стало проводитися точкової електрозварюванням замість заклепок, трохи пізніше відмовилися від обжимного кільця, продовжуючи зміцнювати держак між тяжами на заклепках.
У 1943 році з'явився ще більш спрощений варіант МПЛ-50: лопата стала цельноштампованной. У ній відмовилися від накладки з заднім тяжем, а форма верхньої частини переднього тяжа стала рівною (до того вона була трикутної). Більш того, тепер передній тяж став скручуватися, утворюючи трубку, скріплюється заклепками або зварюванням. Держак вставлявся в цю трубку, щільно забивався до расклинивания лотком лопати, після чого фіксувався шурупом. На фото представлена лопата проміжних серій - з тяжами, без обжимного кільця, з кріпленням накладки точкової електрозварюванням.
сумка гранатні
Кожен піхотинець мав при собі ручні гранати, які штатно переносилися в спеціальній сумці на поясі. Розташовувалася сумка зліва ззаду, після патронної сумки і перед продуктової. Являла собою чотирикутну тканинну сумку з трьома відділеннями. У два великих укладалися гранати, у третю, мале - детонатори для них. У бойове положення гранати наводилися безпосередньо перед застосуванням. Матеріалом сумки могли бути брезент, парусина або наметова тканину. Закривалася сумка на гудзик або дерев'яну бобишку-Клевант.
В сумку містилися дві старих гранати зразка 1914/30 року або дві РГД-33 (на фото), які укладалися рукоятками вгору. Детонатори лежали в папері або дрантя. Також в сумку могли попарно укладатися чотири «лимонки» Ф-1, причому розташовувалися вони своєрідно: на кожній гранаті запальне гніздо було закрито спеціальної гвинтової пробкою з дерева або бакеліту, при цьому одну гранату клали пробкою вниз, а другу вгору. З прийняттям в ході війни на озброєння Червоної Армії нових зразків гранат укладання їх в сумку була аналогічна гранат Ф-1. Без істотних змін гранатні сумка служила з 1941 по 1945 рр.
Солдатські шаровари зразка 1935 року
Прийняті на постачання РККА тим же наказом, що й гімнастерка 1935 року, шаровари залишалися незмінними протягом всієї Великої Вітчизняної війни. Вони представляли собою галіфе з високою посадкою, добре облягати талію, вільні у верхній частині і щільно обтягуючі литки ніг.
По низу штанин пришивались зав'язки. З боків шароварів було два глибоких кишені, а ще один кишеню з клапаном, що застібається на ґудзик, розташовувався в задній частині. У пояса, поруч з гульфіком, знаходився маленький кишеньку для смертного медальйона. На колінах нашивались п'ятикутні накладки-підсилювачі. На поясі передбачалися шлевкі для брючного ременя, хоча можливість регулювання обсягу була передбачена і за допомогою хлястика з пряжкою в задній частині. Виготовлялися шаровари зі спеціальної подвійної «шароварною» діагоналі і були досить міцними.
Солдатська гімнастерка зразка 1943 року
Була введена наказом Народного комісара оборони СРСР від 15 січня 1943 року замість гімнастерки зразка 1935 року. Головні відмінності полягали в м'якому стоячому комірі замість отложного. Застібався комір на дві формені ґудзики малого розміру. Передня планка була відкрита і застібалася на три гудзики через наскрізні петлі.
На плечах розміщувалися підпряжні погони, для яких були нашиті шлевкі. У солдатській гімнастерки у воєнний час були відсутні кишені, їх ввели пізніше. На плечах у бойових умовах носилися п'ятикутні польові погони. У піхоти поле погона було зеленим, кант по краю погона - малиновий. Лички молодшого командного складу нашивались у верхній частині погона.
поясний ремінь
Через те, що шкіра була дорогою в обробці і часто була потрібна для виготовлення більш довговічних і відповідальних предметів екіпіровки, до кінця війни більшого поширення отримав поясний ремінь з тасьми, посилений елементами зі шкіри або шкіряного спилка. З'явився цей тип ременя ще до 1941 року і використовувався до кінця війни.
Багато шкіряних поясних ременів, що відрізнялися деталями, надійшло від союзників по ленд-лізу. Показаний на фото американський ремінь шириною 45 мм мав однозубий пряжку, як і радянські аналоги, але вона виготовлялася не з круглою в перетині дроту, а була литий або штампованої, з чіткими кутами.
Червоноармійцями також використовувалися трофейні німецькі ремені, у яких через малюнка з орлом і свастикою доводилося допрацьовувати пряжку. Найчастіше ці атрибути просто сточувалися, але при наявності вільного часу на пряжці прорізався силует п'ятикутної зірки. На фото показаний ще один варіант переробки: по центру пряжки пробивалося отвір, в яке вставлялася зірка з червоноармійській пілотки або кашкети.
Ніж розвідника НР-40
Ніж розвідника зразка 1940 року прийнятий на озброєння Червоної Армії за підсумками радянсько-фінської війни 1939-1940 рр., Коли виникла потреба в простому і зручному армійському бойовому ножі.
Незабаром випуск цих ножів був налагоджений силами артілі «Труд» в селищі Вача (Горьковская область) і на Златоустівській інструментальному заводі на Уралі. Пізніше НР-40 виготовлялися і на інших підприємствах, в тому числі і в блокадному Ленінграді. Незважаючи на єдиний креслення, НР-40 різних виробників розрізняються в деталях.
На початковому етапі Великої Вітчизняної війни ножами НР-40 озброювалися лише розвідники. Для піхоти вони не були статутним зброєю, але чим ближче до 1945 року, тим у все більших кількостях ножі можна бачити на фотознімках звичайних автоматників. Виробництво НР-40 тривало і після війни, як в СРСР, так і в країнах-учасницях Варшавського договору.
скляна фляга
Фляги зі скла широко використовувалися в багатьох арміях світу. Чи не була винятком і Російська імператорська армія, від якої такий тип фляг дістався «у спадок» Червоної Армії. Незважаючи на те, що паралельно вироблялися фляги з жерсті або алюмінію були більш практичні, дешеві скляні ємності були гарні для масової призовної армії.
У Червоній Армії намагалися замінити скляні фляги алюмінієвими, але і про скло не забували - 26 січень 1931 був затверджений черговий стандарт на виготовлення таких фляг номінальним об'ємом 0,75 і 1,0 літра. З початком війни скляні фляги стали основними - позначилися дефіцит алюмінію і блокада Ленінграда, де вироблялося більшість алюмінієвих фляг.
Закривалася фляга гумової або дерев'яною пробкою з обв'язаною навколо горлечка мотузкою. Для перенесення використовувалося кілька типів чохлів, і майже всі вони передбачали носіння фляги на ремені через плече. Конструктивно такий чохол представляв собою просту сумку з тканини з мотузяними Утяжка у горловини. Були варіанти чохлів з м'якими вставками для запобігання фляги при ударах - такі використовувалися в ВДВ. Скляна фляга могла переноситися і в поясному чохлі, прийнятому для алюмінієвих фляг.
Сумка для коробчатих магазинів
З появою коробчатих магазинів для пістолета-кулемета Шпагіна і з розробкою пістолета-кулемета Судаева з подібними магазинами виникла необхідність в сумці для їх перенесення. Як прототип була використана сумка для магазинів німецького пістолета-кулемета.
Сумка вміщала в себе три магазини, кожен з яких був розрахований на 35 патронів. До кожного ППС-43 належало дві таких сумки, але на фотографіях військового часу видно, що часто бійці-автоматники носили тільки одну. Пов'язано це було з деяким дефіцитом магазинів - в бойових умовах вони були витратним матеріалом і легко губилися.
Шилася сумка з парусини або брезенту і, на відміну від німецької, була сильно спрощена. Клапан застібався на шпенькі або дерев'яні бобишки-Клевант, були варіанти і з гудзиками. Ззаду сумки були нашиті петлі для протягування поясного ременя. Носилися сумки на ремені спереду, що забезпечувало швидкий доступ до спорядженим магазинах і укладку порожніх назад. Укладання магазинів вгору або вниз горловиною не регламентована.
чоботи юхтові
Спочатку чоботи були єдиною взуттям російського солдата: черевики з обмотками були прийняті на постачання тільки на початку 1915 року, коли армія різко додала в чисельності, і чобіт перестало вистачати. Солдатські чоботи виготовлялися з юфти і в Червоній Армії надходили на постачання всіх родів військ.
В середині 30-х років в СРСР була придумана кирза - матеріал з тканинної основою, на яку наносився штучний бутадієн-натрієвий каучук з імітацією фактури шкіри. З початком війни гостро постала проблема постачання відмобілізованою армії взуттям, і «чортова шкіра» виявилася дуже доречною - чоботи червоноармійця стали кирзовими.
До 1945 року типовий радянський піхотинець був взутий саме в кирзачі або черевики з обмотками, але бувалі солдати прагнули роздобути для себе шкіряні чоботи. На фото на піхотинця показані юхтові чоботи, на шкіряній підошві і з шкіряним каблуком.
Як вплинув досвід військових дій і що змінилося в солдатській екіпіровці за роки війни?