Прання головних уборів копітка заняття. Робиться це рідко, але рано чи пізно шапка забрудниться і доведеться розбиратися, як її почистити, не зіпсувавши. Добре, коли вона в'язана з міцних ниток з щільною в'язкою. Такий варіант досить кинути в пральну машину з іншим одягом. Але тонке плетіння, ручна робота, вовняні та хутряні шапки, кепки, солом'яні капелюхи вимагає особливого підходу. Розглянемо, як випрати шапку, щоб вона не розтяглася, не сіла і полиняла.
Шапки можна умовно розділити на наступні категорії, які впливають на метод прання:
- в'язана;
- з помпоном;
- хутряна;
- кепка, бейсболка.
Прання в'язаній шапки
Шапка може бути пов'язана з синтетичних ниток або вовни.
З першим варіантом проблем не повинно виникнути. Вивчіть ярлик до виробу або інформацію про пряжі, якщо в'язали самостійно, і дотримуйтесь рекомендацій виробника. Синтетичні нитки, як правило, добре переносять прання у пральній машині. Помістіть в'язаний головний убір в мішок для прання і покладіть в пральну машину з іншими речами. Режим - делікатний. Прати необхідно тим миючим засобом, яке підходить під тип пряжі.
А ось в питанні, як випрати в'язану шапку з вовни, все набагато складніше. Раніше ми вже розглядали правила прання вовняних виробів , Застосовуючи їх до головних уборів, отримуємо такі особливості:
- Прати вовняну шапку тільки вручну.
- Налийте в миску теплої води (не вище 30 градусів). Миска повинна бути по глибині достатня, щоб можна було замочити в ній головний убір повністю.
- Миючий засіб вибирайте спеціальне для вовни. Підійде також звичайний шампунь, стружка господарського мила. Якщо використовувати звичайний порошок, то перш ніж замочувати шапку, переконайтеся, що він повністю розчинився. Нерозчинені порошкові гранули потім погано вимиваються і залишають специфічний запах. Відбілювачі на шерсті категорично заборонено використовувати.
- Розведіть миючий до повного розчинення.
- Перевірте, що шапці підходить вбрання миючий. Для цього частину виворітного боку опустіть у воду на 2-3 хвилини і почекайте. Якщо не полиняла, то можете замочувати повністю.
- Просто опустіть в'язаний головний убір під воду на півгодини. Чи не мисліть, не тріть, інакше нитки розтягнуться, шерсть зіпсується, що вплине на зовнішній вигляд.
- Прополощіть під струменем холодної води, поки не вимиється все миючий.
- Акуратно стисніть шапку, не викручуючи, і вичавіть воду, скільки вийде. Залишки Вимокайте за допомогою махрового рушника.
Шапку з мохеру або пухнастою вовни можна віджати за допомогою морозильника. Покладіть її в пакет і залиште в морозильнику не пару годин. Залишки води перетворяться в кристалики, які легко можна буде струсити.
- Сушити в'язану шапку необхідно в добре провітрюваному місці в горизонтальному положенні або закріпивши вертикально за верхівку, інакше вона може деформуватися або придбати неприємний запах. Не сушіть шерсть на сонці або на батареї.
Шапка з помпоном
Тут два варіанти. Якщо помпон виконаний з пряжі, то прати його необхідно так само, як і саму шапку. Нитки найімовірніше звалятися, тому після того, як головний убір висохне, необхідно буде повернути помпонами колишню пишність. Зробити це можна дерев'яною гребінцем, гребінцем для кішок або в'язальної спицею. Дійте акуратно, щоб не вирвати нитки.
А ось з тим, як випрати шапку з помпоном з хутра, набагато складніше. Прати натуральне хутро можна, тому помпон доведеться відпороти. Головний убір виперіть, а після хутряне прикраса пришити на місце. Якщо ж відпороти його неможливо, не впадайте у відчай - домогосподарки придумали спосіб і на цей випадок. Просто замотайте помпон в поліетиленовий пакет і міцно зав'яжіть, щоб всередину не потрапила вода. Далі виперіть шапку вручну. І помпон збережіть, і головний убір освіжите.
Прання хутряної шапки
Почистити такий головний убір доведеться сухими способами, так як випрати хутряну шапку можна. При контакті з водою міздря (зворотний бік хутра) починає її вбирати, втрачаючи свої властивості, в результаті після висихання вона потріскається і скулиться, зіпсувавши і хутряний виріб заодно. Щоб освіжити хутряну шапку, її можна почистити сухими методами. Про це докладно розказано в цій статті .
Один із способів - це «попрати» хутро в вівсяної борошні. Обваляйте шапку в вівсяної борошні, пропилесосьте і провітріть, після розчешіть. Вся дрібний пил і бруд легко забереться разом з «миючим засобом».
Прання кепки, бейсболки
Щоб кепка втратила своєї форми, прати її краще вручну.
- Підготуйте миску, за розміром вона повинна бути такою, щоб бейсболка помістилася до неї повністю.
- Налийте гарячої чистої води, опустіть в неї кепку і залиште на півгодини. Злийте.
- Наберіть теплої води, розмішайте в ній добре миючий засіб, бажано рідке без барвників, відбілювача і ароматизаторів.
- Замочіть бейсболку і виперіть за допомогою щітки середньої жорсткості.
- Сполосніть в холодній воді, поки не вимиється все миючий.
- Потримайте кепку на вазі, щоб стекла зайва вода. Засуньте всередину м'який рушник. Так бейсболка збереже форму при висиханні, і вбереться залишок рідини. Покладіть кепку сохнути на свіжому повітрі. Виключіть потрапляння сонця або сушіння на теплому повітрі, так як від цього шапка сяде.
У пральній машині кепку випрати не можна, так як вона втратить форму від обертання барабана і перемішування з іншими речами. Якщо вручну прати не хочете, то можна скористатися іншою миючої технікою - посудомийній машиною. Помістіть шапку на нижній відсік посудомийки, закріпивши на зубчиках, щоб не втратила форму. Простягає на швидкому режимі. Посушите так само, як і в випадку ручного прання.