Jane

Jane - одні з найцікавіших представників німецької прогресивної рок-сцени, або якщо бути точніше такого німецького відгалуження від прогресивного року як krautrock

Jane - одні з найцікавіших представників німецької прогресивної рок-сцени, або якщо бути точніше такого німецького відгалуження від прогресивного року як krautrock. Jane грали мелодійний симфонічний хард-рок з періодичними зануреннями в психоделію і часом не дуже ретельно приховували свою любов до Pink Floyd . Корінням група йде в психоделическую команду кінця шістдесятих Justice of Peace, на самому першому альбомі якої вже грали майбутні музиканти Jane: вокаліст Пітер Панка (Peter Panka), бас-гітарист Клаус Хесс (Klaus Hess) і саксофоніст Вернер Надольний (Werner Nadolny). В кінці 70-х Justice of Peace розпалися і була створена група Jane: вокаліст і ударник Панка, Хесс на гітарі замість баса і Надольний на клавішних. До них приєдналися бас-гітарист Чарлі Маучер (Charly Maucher) і другий вокаліст Берндт Пульст (Berndt Pulst). У 1972 року група в новому складі випустила свій перший альбом Together. Співали вона ламаною англійською, але дуже пристрасно, з потужним блюзовим звучанням, дивовижними соло-партіями і гипнотизирующим ритмом ударних. Цей стиль став визначальним для Jane на наступні 40 років. Альбом був сприятливо сприйнятий німецької музичної пресою, а Пульст навіть оголосили вокалістом року.

Надалі група постійно змінювала склад: першим пішов Пульст, відразу за ним за станом здоров'я групу покинув Маучер. Замість них прийшов колишній музикант з Justice of Peace Вольфганг Крантц (Wolfgang Krantz), взявши на себе і бас і гітару. Панка і Хесс продовжували співати, і голоси їх ставали все летаргічнее і наркотичного. Що вийшов в 1973 році альбом Here We Are був трохи більш гармонійним завдяки додаванню синтезаторів, які створили відчуття простору. Фанатам особливо сподобалася похмура рок-балада "Out In the Rain". Незабаром після виходу альбому з групи пішов Надольний. Третій альбом Jane був названий просто і зі смаком - Jane III. Партію пішов Надольний цілком успішно замінили дуеллю двох, що залишилися гітаристів. Незабаром після виходу Jane III з групи пішов Крантц. В травні 1974 Jane прийняла двох нових музикантів з недавно розпалася групи Dull Knife: бас-гітариста Мартіна Гессе (Martin Hesse) і вокаліста і клавішника Готфріда Джанко (Gottfreid Janko). На початку 75 року вони записали живий альбом Lady, а ще в цей час з ними іноді на концертах грав Маттіас Джабс (Matthias Jabs) з Scorpions .

Загалом, музиканти то йшли, то поверталися, а Jane продовжувала існувати. Надольний повернувся в 1976 і знову пішов і був замінений клавішником з Eloy Мартіном Вейсцорке (Martin Weiczorke). Цього року група здійснила тривалий турне, що завершився виходом шикарного подвійного альбому Live at Home з марсіанським пейзажем на обкладинці. У січні 1977 року року цей альбом щосили крутили на радіо WDR, і в підсумку Live at Home став золотим, що допомогло групі прорватися на міжнародну сцену: вони завоювали серця слухачів в Північній і Південній Америці і Японії.

Атмосфера сьомого студійного альбому групи Between Heaven and Hell (1977), не втративши прогресивної спрямованості, стає більш похмурою і концептуальної. Реакція німецької преси на нього була дуже неоднозначна, але любителі групи взяли диск на ура. Музика на цьому альбомі стилістично сильно нагадує Pink Floyd. Незважаючи на те, що Jane продовжували співати по-англійськи, до цього часу вони стали однією з найпопулярніших німецьких груп і навіть знайшли послідовників в Швейцарії і Австрії. Записаний у власній студії групи в 1978 році альбом Age of Madness став більш успішним - його насичений емоціями, об'ємний звук завоював міжнародне визнання. Потім було успішне турне по Європі. У 1979 році з групи пішов Вейсцорке. Наступний альбом Jane Sign No. 9 (1979) був майже провальним - в групі залишилося всього три музиканти, Хессу довелося взяти на себе ще й клавішні. В результаті вийшов дуже «гітарний» альбом, об'ємність звучання, створена на ранніх альбомах розкішними партіями клавішних, була втрачена. І фанати, і самі музиканти задумалися про те, чи не «перегоріли» вони, і чи не час закінчувати.

Проте, в 80-і роки групі вдалося знайти новий напрям в новому альбомі Jane (1980), який поціновувачі творчості колективу іноді називають "Mask". Він поєднував у собі елементи нової хвилі, панку і джазу, плюс, звичайно, незмінні фатальні ходи. У записі альбому брав участь новий вокаліст, гітарист і клавішник групи - югославський ексцентрик Предраг Йонановіч (Predrag Jonanovic) на прізвисько Педжа (Pedja). До цього вокальні партії не були сильною стороною групи, і повний енергії голос Педжа надав їм свіже звучання. На жаль, цей альбом став його єдиною роботою в складі Jane - відразу після завершення запису він повернувся до Югославії і зібрав там групу D'Boys. У 1982 році знову повернувся басист Чарлі Маучер, разом група записала альбом Germania (1982). І хоч в цьому альбомі музиканти і продовжили стилістичні експерименти, включаючи реггі в пісні "Get Back To You", по суті Jane залишилася прямолінійною хард-роковою командою. У 1982 році посварилися «батьки-засновники» групи Пітер Панка і Клаус Хесс, і Хесс вирішив піти. Відразу після цього він випустив сольний альбом Stementanz (1983), дуже схожий на ранню творчість Jane.

Тим часом, в результаті співпраці з іншими учасниками колективу над німецької рок-оперою "Warlock", Пітер Панка в 1984 році перетворив Jane в колектив для гастролей. Група була зібрана під новою назвою Lady Jane. На жаль, проект виявився не в змозі здійснити серйозні задумки музиканта і проіснувати довгі десятиліття, і випустив всього один, орієнтований на поп-музику альбом Beautiful Lady (1986), що в перекладі з англійської означає "Красива Леді", але, не дивлячись на назву , він не мав реальної зв'язку з минулою красою. У 1989 і 1990 роках виходять два концертні альбоми зі старим матеріалом групи. На обох концертний в складі відзначилися Панка (вокал, барабани), Надольний (клавішні), Клаус Хенатш (Klaus Henatsch) (бас, клавішні) і Кай Руетер (Kai Rueter) (гітара).

У 1992 році Хесс і Панка зробили спробу примирення і разом з Надольний і Дженсен Деттмер (Jens Dettmer) вирушили з гастролями в Нову Зеландію. Однак світ був не довгим і Jane розкололися на дві фракції: Хесс назвав свою - Mother Jane, в той час як формування Панки стало неофіційно відомим як Peter Panka's Jane, оскільки він зберіг права на назву групи і логотип.

  1. Together , 1972
  2. Here We Are, 1973
  3. Jane III, 1974
  4. Lady, 1975
  5. Fire, Water, Earth аnd Air, 1976
  6. Jane аt Home Live, 1976
  7. Between Heaven аnd Hell , 1977
  8. Age of Madness, 1978
  9. Sign No. 9, 1979
  10. Jane, 1980
  11. Germania, 1982
  12. Beautiful Lady, 1986
  13. Jane Live '89, 1990.
  14. Resurrection, 1996.
  15. Here We Are Again, 2000.
  16. Genuine, 2002
  17. Live 2002 2002
  18. Shine On, 2003
  19. Voices, 2006
  20. Live at Metas, 2007
  21. Traces 2009