- Як годувати дитину при тріщинах на сосках
- Припиняти чи годування при тріщинах?
- лікування тріщин
- неглибокі тріщини
- глибокі ушкодження
- Народні засоби від тріщин
- препарати
- техніка годування
- профілактика
- Багато відео по темі тріщин на сосках
У 10-15% матерів-годувальниць з перших днів прикладання малюка до грудей виявляються механічні пошкодження сосків. Садна і тріщини на сосках при годуванні грудьми виникають часто і можуть стати серйозною проблемою вигодовування немовляти.
Як годувати дитину при тріщинах на сосках
Що впливає на утворення тріщин? Причини можуть бути різні:
- форма сосків (сплощені недорозвинені соски);
- ніжність шкіри на сосках;
- молочниця в роті у новонародженого;
- слабка збудливість соска під час годування;
- відсутність відповідного гігієнічного догляду за сосками. Порушення водного і жирового шкірного балансу, якому сприяє недостатній догляд за шкірою сосків, часте миття грудей, використання коштів для грудей, які сильно пересушують шкіру;
- невміння мами правильно прикласти дитину до грудей;
- мама забирає груди поки дитина смокче;
- неправильне зціджування;
- нестача вітамінів в жіночому організмі (гіповітаміноз).
Тріщини бувають:
- поодинокі або множинні;
- поверхневі або глибокі;
- на одному соску або на обох відразу.
Навіть первістки жінки легко впізнають тріщини на сосках по типовому їх виду. Зовні тріщина схожа на розріз, який починається з центру соска і йде до його периферії.
Вони можуть бути множинними або одиничними, тільки на 1 грудей або на обох, поверхневими або глибокими. З тріщини може виділятися сукровиця, і навіть кров.
Будь-які дотики до такого соску викликають біль, а спроби дитини смоктати груди - сильні больові відчуття. Характерна виражена болючість пошкоджених шкірних покривів, що підсилюється при годуванні і нерідко змушує матерів припинить вигодовування. Якщо приєднується інфекція, як бактеріальна, так і грибкова, може розвинутися мастит або запалення сосків з гнійними виділеннями, утворенням ерозій, виразок, почервонінням шкіри в області запалення.
Якщо інфекція потрапляє в тріщини, то розвивається набряк, почервоніння і утворюються ерозії або виразки. Освіта тріщин супроводжує біль, що підсилюється при ссанні. Це змушує жінку відмовитися від годування і з часом може призвести до припинення лактації. Потрапила в тріщини інфекція часто призводить до розвитку маститу .
Припиняти чи годування при тріщинах?
- Якщо тріщини дрібні, то потрібно продовжувати годування грудьми. Можна спробувати використовувати спеціальну силіконову накладку на сосок з силікону або латексу (Avent, Medela Contact, Lindo, Chicco, Nuk, Conpol, Pigeon, Tommee Tippee та ін.). Вона розділяє губи дитини та сосок, що знижує хворобливість і можливість травмування грудей. При цьому важливо підібрати правильний розмір накладки під довжину соска. Але якщо тріщини сильні, кровоточать, навіть накладки можуть не допомогти;
- При лікуванні глибоких тріщин годування грудьми можна тимчасово призупинити. Груди спорожнюють акуратним щадним сцеживанием і годують дитину з ложечки або піпетки зцідженим молоком. Коли тріщини заживуть, годування малюка грудьми відновлюють.
Спеціальні накладки на сосок
лікування тріщин
Перш ніж починати лікування тріщин на сосках, необхідно з'ясувати причину їх виникнення. До тих пір, поки зберігаються умови для травмування грудей, техніки лікування будуть неефективними.
- Виправте захоплення. Переконайтеся, що дитина захоплює груди правильно. Навіть при наявності пошкоджень соска годування з правильним захопленням не викликає болю.
- Позбавтеся від інфекції. Прописати лікування може лікар. Існують препарати, сумісні з грудним вигодовуванням, в тому числі протигрибкові і антибіотики.
- Забезпечте відповідну гігієну. Чи не обмивайте шкіру водою перед кожним годуванням. При подтекании молока міняйте прокладки якомога частіше, щоб не допускати створення теплої та вологої середовища, в якій активно розмножуються патогенні мікроорганізми. Діагностована молочниця зажадає обмивати груди чистою водою після кожного годування і підтримувати її в сухості. Не допускається змащувати уражені ділянки йодом, зеленкою, обробляти спиртом.
- Міняйте звички, техніку зціджування. Якщо причиною травм є ваші дії, ставитеся до грудей більш акуратно.
- Позбавтеся від «замінників» грудей. Чи не догодовуйте з пляшечки, так як це пригнічує лактацію, не пропонуйте малюкові соску.
Правильний захоплення соска
неглибокі тріщини
Розвиваються в перші дні грудного вигодовування або при порушенні техніки прикладання. Виявляються вираженим дискомфортом на початку смоктання, який швидко проходить під час годування. Помітні на поверхні соска: проявляються почервонілими ділянками або печіння.
Неглибокі тріщини можуть прогресувати, тому їх не можна залишати без уваги. Рекомендований комбінований підхід до лікування.
- Ваше молоко. Після годування нанесіть трохи грудного молока на тріщинки і залиште до висихання. Воно є досконалою профілактикою від запалень шкіри.
- Крем від тріщин на сосках з ланоліном. При грудному вигодовуванні можна використовувати як чистий ланолін (Medela, Lansino), так і кошти на його основі. Ланолін - природна речовина, тому змивати його перед годуванням не потрібно. Він створює непомітну плівку на поверхні шкіри, зменшує біль і сприяє загоєнню.
- Народні засоби. Прибрати тріщини на сосках при годуванні груддю допоможе суміш вазеліну і масла шипшини, змішаних в пропорції 2: 1. Нанесіть її після годування, накрийте серветкою і поліетиленовим пакетом, накиньте рушник або надягніть бюстгальтер. Перед годуванням суміш видаліть, груди обмийте теплою водою.
Вчасно розпочате лікування дозволяє позбутися від хворобливих тріщин швидко - протягом двох-трьох днів.
глибокі ушкодження
При виражених ранах слід застосовувати аптечні засоби на основі ланоліну, пантенола, природні антисептики і ранозагоювальні препарати.
- Загоює засіб від тріщин на сосках. Рекомендовані при грудному вигодовуванні препарати «Бепантен», «Солкосерил» у вигляді мазі і гелю. «Солкосерил» мазь надає поверхневий ефект, гелева форма проникає глибше, тому його можна закладати безпосередньо всередину тріщини. Додатково можна використовувати препарати на основі ланоліну «Пурелан», «Лансіно».
- Природні антисептики. Застосовуйте масла обліпихи, календулу, які надають протизапальний і ранозагоювальний ефект. Після обробки шкіри змивайте їх своїм молоком.
Всі препарати для загоєння глибоких ран необхідно змивати перед годуванням. Робити це потрібно теплою водою без мила.
Народні засоби від тріщин
Багато засобів для лікування тріщин на сосках пропонує народна медицина. Використовувати ці кошти можна після консультації з лікарем, але не варто займатися самолікуванням.
препарати
- Серед найбільш ефективних і поширених препаратів від тріщин сосків сучасна медицина віддає перевагу мазей і кремів, що складаються з дексапантенол.
- Бепантен - крем і мазь проти тріщин, що сприяє стрімкому загоєнню тріщин на сосках. Маззю слід змащувати тріщини по завершенні кожного годування.
- Достатня кількість вітаміну В включено в спрей Пантенол. Препарат розпорошується по завершенні кожного годування на груди в області тріщин на відстані десяти - двадцяти сантиметрів.
- Чудово захищають шкіру від пересихання і роблять її міцною та еластичною кошти з чистим ланолін. Креми з ланоліном після кожного годування необхідно наносити масажними рухами на уражені ділянки шкіри.
- Для лікування потрісканих сосків підійде лікарський гель Корнегрегель. Його також слід наносити на груди після кожного годування.
- Мазь Відестім - ефективний препарат від тріщин сосків.
- Відмінний ефект загоєння дає використання масла з обліпихи.
- Для випадків, коли тріщини глибокі, можна скористатися препаратами Авент, актовегін або солкосерил.
Не слід забувати, що найкращим засобом лікування тріщин на сосках є грудне молоко. Після годування груди потрібно промити теплою водою, а потім, зцідивши кілька крапель молока, розтерти по шкірі ареоли і залишити висохнути.
Важливо пам'ятати, що при підвищенні температури і нагноєнні тріщин необхідно терміново звернутися за допомогою до лікаря!
техніка годування
Грудне вигодовування при тріщинах на сосках викликає пекучий біль. І чим більше площа ушкодження, тим гостріший дискомфорт відчуває жінка.
Консультанти з ГВ рекомендують таку техніку годувань при наявності травм грудей.
- Влаштуйте перерву. Якщо одна молочна залоза сильно пошкоджена, тимчасово припиніть годування з неї. Зробіть короткостроковий перерву на 6-12 годин, щоб дати тканинам затягнутися. При відчутті наповненості сцеживайте її руками.
- Починайте годувати з менш болючою грудей. Якщо в одне годування ви даєте дитині обидві груди, починайте зі здоровою. Коли малюк голодний, він смокче більш активно, що може травмувати пошкоджений сосок ще більше.
- Годуєте частіше. Незважаючи на те, що смоктання в даний момент болісно для вас, не робіть великих перерв між годуваннями. Голодний малюк смокче більш активно. Якщо малюк не голодний, вплив на молочну залозу більш акуратно, а травми заживають швидше.
- Провітрюйте груди. Намагайтеся носити вільний одяг з натуральних тканин, щоб забезпечити нормальний повітрообмін. Якомога довше залишайтеся без бюстгальтера, це прискорить одужання.
- Використовуйте накладки. Вони стануть «паличкою-виручалочкою» при наявності сильних пошкоджень. Наносите під них крем з ланоліном і надягайте на час годування. Коли ранки заживуть, припиніть використання.
профілактика
- Грамотний догляд за грудьми. Необов'язково користуватися милом перед кожним годуванням. Це може привести до пересихання шкіри, що викличе утворення тріщин сосків. Досить приймати щоденний гігієнічний душ. Для грудей можна користуватися рідким рН-нейтральним милом. Після душу груди акуратно промокнути м'якою серветкою (можна розтирати її рушником). Після годування необхідно дати соску висохнути. Чи не витирати серветкою або рушником, і не змивати залишки молока з соска. Висихаючи, воно вбирається і відновлює водно-жировий баланс шкіри соска. Правила годування грудьми .
- Для бюстгальтерів можна використовувати спеціальні прокладки. Вони поглинають краплі виділяється молока і захищають сосок від контакту з вологою.
- Дотримання раціонального режиму годування. У перші дні годування з грудей виділяється невелика кількість молозива. Потреби немовляти в харчуванні невеликі. Тому годування в цей період тривати приблизно 10 хвилин. Активно сосущий новонароджений отримує за цей час необхідну кількість молозива і не травмує сосок. Згодом, коли молоко у грудях прибуває, тривалість годування зростає в 2-3 рази. Позитивну роль в цей період відіграє годування дитини у вільному режимі. Якщо дитину частіше прикладати до грудей, він смокче її спокійно і швидше насичується. При цьому менше травмується ніжний, ще не адаптований до постійного годування сосок. Не треба дозволяти дитині користуватися грудьми в якості пустушки. У рідкісних випадках можна заспокоїти дитину, давши йому груди, навіть якщо він не зголоднів. Але не зловживайте цим заходом, особливо в перші місяці годування грудьми.
- Правильне прикладання до грудей. Якщо жінка відчуває гострий біль в здоровому соску, прикладаючи дитину, значить, малюк неправильно захопив сосок - в повному обсязі. Якщо дитина смокче верхню частину соска, то це обов'язково призведе до травмування соска. Необхідно припинити годування. Акуратно забрати сосок можна, натиснувши на нього пальцем так, щоб дитині в рот потрапило повітря. Потім потрібно дати сосок так, щоб в рот дитині потрапила велика частина ареоли. Для цього проведіть вказівним пальцем по щічки малюка, він відкриє рот, в інший рукою, затиснувши сосок вказівним і великим пальцем горизонтально, введіть сосок в рот малюкові. Читаємо статтю про те, як правильно прикладати дитину до грудей .
- Вітамінотерапія. З метою профілактики гіповітамінозу жінкам необхідний регулярний прийом полівітамінних комплексів для годуючих мам. Він сприяє нормальному обміну в шкірі, що робить її стійкою до пошкоджень і здатною до швидкого загоєнню. Прийом полівітамінів необхідно починати ще під час вагітності.
Дотримуючись рекомендацій з техніки годування і гігієни молочних залоз можна уникнути неприємностей у вигляді тріщин на сосках. Грудне вигодовування має бути для жінки джерелом лише позитивних емоцій.
Ще по темі грудного вигодовування:
- Грудне вигодовування - поради мамі, що годує
- Болить груди при годуванні
Багато відео по темі тріщин на сосках
Хочете першими читати наші матеріали? Підписуйтесь на наш телеграм-канал
Припиняти чи годування при тріщинах?