Одяг стародавніх греків, сучасні тенденції та аналоги

  1. Особливості та види
  2. Для чоловіків
  3. Для жінок
  4. Сучасні аналоги в грецькому стилі
  5. взуття
  6. Аксесуари та прикраси
  7. Відео

Стародавня Греція - країна, в якій зародилися багато сучасні цінності. У ній вперше з'явився культ краси і фізичних вправ, які сприяли не тільки здоров'ю, але і гармонійному розвитку тіла. Привабливість фігур допомагала підкреслити одяг, багата прикрасами і складними драпіровками. Ткацтво в античній Греції прирівнювалося до мистецтва. Незважаючи на те, що одяг древніх греків в основному створювалася з цільного шматка тканини і була скроєна і часто навіть не зшита, вона вражає складністю конструкцій і різноманітністю форм.

Особливості та види

Одяг стародавні греки робили з вовняних і лляних тканин. З розвитком торгівлі з сусідніми державами стали доступні шовк і бавовна. Прикрашали тканини традиційною вишивкою або малюнками. Найчастіше зображувалися рослинні візерунки:

  • Пальми (малюнок «пальметта»);
  • квіти;
  • Листя.

Поширені були малюнки з ліній:

  • Меандр (безперервна стрічка з прямих кутів, до сих пір є найбільш впізнаваним орнаментом Греції);
  • хвиля;
  • намиста
  • Плетений візерунок.

Греки любили яскраві кольори - червоний, жовтий, блакитний, зелений. Але найбільше цінувався білий колір, тому що льон і шерсть було складно відбілити і одяг такого кольору могли дозволити собі лише багаті люди. Після появи пурпурних барвників пурпур також став кольором аристократії. Прості люди вважали за краще зелені, коричневі, жовті кольори. Коричневий, сірий, темно-зелений і чорний носили в траур.

Фасон і стиль одягу греків не відрізнялися великою різноманітністю. Можна виділити 4 головних предмета одягу в Стародавній Греції:

  1. Хітон - основна давньогрецька одяг, яку носили і чоловіки, і жінки. Він представляв собою подовжену туніку без рукавів або з коротким рукавом, підперезаний на талії (у чоловіків) або під грудьми (у жінок). Хітон складався з складеної вдвічі тканини або з двох полотнищ, з'єднаних між собою. Нагорі тканину скріплювалися шпильками з орнаментом - фібулами. Низ хітона підшивали. Непідшиті тканина була ознакою жалоби. Короткі хітони були частиною чоловічого гардероба, а довгі носили жінки і люди похилого віку;
  2. Пеплос - предмет жіночого гардеробу, схожий на сучасний довге просторе плаття. Його створювали з великого шматка вовняної тканини, який обгортали навколо хітона. Як і хітон, він заколює шпильками на плечах; зазвичай у верхній частині утворився напуск, вільно звисає над талією (колпос). Лівий бік у пеплоса був закритий, а правий - відкритий; плечі в пеплос прикривалися. Пеплос був вихідний одягом; в повсякденному житті гречанки носили хітон і накидку - гиматий;
  3. Гиматий - накидка з льону або вовни, предок сьогоднішнього плаща. Великий відрізок тканини обвивали навколо тулуба, зазвичай закриваючи ліву сторону і залишаючи відкритою праву. Щоб утримати тканину на місці, по краях могли вшивати маленькі свинцеві важки. Жінки часто покривали гіматієм голову, як шарфом;
  4. Хламида - коротка накидка, яка скріплюється фибулой в центрі або на правому плечі. Найчастіше хламіда була овальної або прямокутної з округлими краями. Зазвичай накидка прикрашалися орнаментом, по краях вшиваються важки для правильного положення на тілі. Хламида використовувалася для спортивних змагань, в походах, а також подорожніми в мандрах.

Всі види одягу складалися з цільних відрізів тканини різних розмірів, які драпірувалися особливим чином на тілі. Драпірування була мистецтвом, якому навчали в античних школах. Найчастіше громадянам доводилося вдаватися до допомоги рабів, щоб красиво задрапірувати тканину.

Найчастіше громадянам доводилося вдаватися до допомоги рабів, щоб красиво задрапірувати тканину

хламида хламида   пеплос   хітон   гиматий пеплос хітон гиматий

Для чоловіків

Чоловічий одяг складалася з хітона, гиматия або хламиди. Нижнім одягом був короткий хітон. Окремо він носився будинку; для виходу на вулицю додатково надягала накидка. Довжина шати залежала від віку - молоді люди носили коротші хітони (зазвичай до коліна), а літні - довгі. Воїни і ремісники, а також раби носили їх до середини стегна. Хітон, закріплений шпилькою на одному боці, був також ознакою раба.

В якості верхнього одягу чоловіки використовували гиматий. Обернутися в нього можна було різними способами. Найбільш поширений спосіб носіння - перекинутий через ліве плече, але гиматий могли носити і навколо стегон, і накинутим на плечі. Промовці загортали в нього повністю, не залишаючи на увазі навіть рук.

Молоді юнаки, подорожні і воїни частіше носили хламиди замість гиматия. У подорожах і війнах вона служила і предметом одягу, і в якості покривала для сну. Стародавня Греція мала особливу форму спорядження для воїна - хітон, кіраса (захист тулуба), шолом, поножі (пластини, що захищають частина ноги від коліна до щиколотки) і скріплена під підборіддям хламіда. У воєначальників вона була пурпурової. Спартанці в бою носили хламиди на голе тіло, що символізувало безстрашність перед обличчям смерті.

Для жінок

Костюми жінок і чоловіків-еллінів були схожі, але жінки повинні були одягатися більш скромно і закрито. Короткі хітони дозволялось носити лише молодим дівчатам. Звичайна форма жіночого одягу в Стародавній Греції - довгий хітон, у якого часто був відворот, схожий на надіти зверху блузу (діплодій). Він міг доходити до талії, стегон або колін. Відворот прикрашали вишивкою або аплікацією. З боків хітон зшивали, щоб він не розчиняються при ходьбі. Пояс могли носити 2 способами: до заміжжя на талії, а після заміжжя - під грудьми. Жіночі хітони відрізнялися від чоловічих багатством драпіровок і орнаментів.

Зверху надягав або гіматій, або (в урочистих випадках) пеплос. Жіночий гіматій був менше чоловічого, але він був красивіше і багатше прикрашений. В негоду гречанки носили його в якості головного убору. Гіматієм могли ховатися тільки вільні громадянки. Рабині носили короткі хітони.

Пеплос був національної урочистій одягом Стародавньої Греції. Він зазвичай був кольоровим - строкатим, яскраво-жовтим, червоним або пурпурним. Часто вбрання прикрашалося вишивкою. При бажанні гречанки могли зняти його і використовувати як покривало для сидінь. Картинки гречанок того часу часто зображують знатних дівчат в пеплосах на урочистих процесіях.

Вид одягу Жінки Нижня Хітон (короткий - для молодих жінок і рабинь, довгий - для дорослих жінок). Хітон (до середини коліна - для звичайних громадян, короткий - для воїнів, ремісників і рабів, довгі - для людей похилого віку). Верхня Пеплос / гиматий. Гиматий - для повсякденного життя, хламид - для воїнів і мандрівників.

Гиматий - для повсякденного життя, хламид - для воїнів і мандрівників

Сучасні аналоги в грецькому стилі

Дизайнери часто звертають увагу на античність при створенні нових колекцій. Основними елементами грецького стилю в одязі вважаються:

  • Драпірування, багатошаровість;
  • Асиметрія (відкрите плече, асиметричний поділ);
  • Прямий вільний силует;
  • Натуральні тканини (льон, бавовна, шифон, шовк);
  • Завищена лінія талії.

Антична одяг Стародавньої Греції є предком багатьох предметів сучасного гардероба. Найбільш відома версія хітона і пеплоса для жінок - плаття або сарафан, найчастіше з талією під грудьми, за прикладом заміжніх дам античності. Плечі зазвичай залишаються відкритими: тканину або скріплюється на манер хітона на двох плечах, або одне плече повністю відкривається, формуючи так звану «грецьку бретельку». Сукня у грецькому стилі може бути коротким, але частіше зустрічаються довгі моделі, прикрашені драпіруванням або плісировкою.

Ще один предмет одягу в грецькому стилі - туніка. Вона може бути як літньої, легкої, так і утепленій. Грецькі туніки відрізняє завищена талія, вільний крій, V-подібний виріз або виріз човником. Часто використовується пояс у вигляді шнура або ременя. Так як туніка зазвичай буває укороченою, її носять як блузу, а не як окремий предмет гардероба. Туніки можуть носити і чоловіки; для них вона буде більше схожа на вільну сорочку або майку з натуральних матеріалів.

Гіматії хламиди залишилися частиною народного костюма Греції. У повсякденному житті їх не носять, але вони використовуються в якості костюмів на свята.

взуття

У Стародавній Греції було розвинене мистецтво виготовлення взуття. Найпростіша взуття, що з'явилася в Елладі, - сандалі зі шкіряною або пробкової підошвою, які кріпилися до ноги за допомогою ремінців, зашнуровує до щиколотки. З шкіри виготовляли черевики для селян і ремісників. Воїни ходили в чоботях з високою халявою зі шкіри. Для спортивних змагань або фізичних вправ зі шкіри або повсті виготовлялася особлива взуття з відкритими пальцями - ендроміди. Спартанські хлопчики ходили босоніж навіть взимку для виховання бойового духу.

Жінки носили сандалі зі шкіри, часто з високим каблуком або пробкової платформою для збільшення зростання. Взуття з високою платформою називалася котурни і набула широкого поширення в театрі як частина сценічного костюма. У холодну пору року гречанки носили чоботи і черевики з м'якої кольорової шкіри, які прикрашали вишивкою, аплікаціями і дорогоцінним камінням.

Взуття в грецькому стилі дуже популярна і зараз. Щоб вибрати правильну модель, варто звертати увагу на сандалі з плоскою підошвою і великою кількістю ремінців з м'якої шкіри нейтральних тонів. Ці сандалі добре поєднуються з вільними туніками і сукнями в античному стилі.

Аксесуари та прикраси

З головних уборів древніх греків найбільш відомі повстяні капелюхи:

  • Петас - головний убір мандрівників з широкими полями;
  • Пілос - шапочка без полів, яку носили селяни і робітники.

Капелюхи були чоловічим аксесуаром; жінки могли надіти капелюх, лише вирушаючи в подорож. Жінки приділяли велику увагу прикрасі зачіски. Основний жіночої зачіскою був вузол на шиї з переплетених кіс або джгутів. Для закріплення заплетених кіс і вузлів використовувалися гребені, шпильки, стрічки, вінки. Волосся прикрашали позолоченими ремінцями з шкіри або шнурами, а також прикрашали обручами з золота, срібла, бронзи або шкіри.

З прикрас чоловіки використовували персні, каблучки, браслети та амулети з дорогоцінних каменів. Кількість прикрас, які міг дозволити собі чоловік, було закріплено законом.

Жінки носили діадеми (налобні і потиличні), ланцюжки, сережки, намиста з золота, срібла і сплавів з вставками з перлів. Особливо любили гречанки браслети - їх носили на зап'ясті, передпліччі і навіть на щиколотках. В обробці ювелірних виробів переважали рослинні візерунки - листя, бутони, квіти.

Завдяки літературі античності, скульптурі і зображень на фресках з давнини одяг греків дійшла до наших днів і навіть впливає на сучасну моду. Стилізації під хітони, пеплоси, гиматии і хламиди, а також давньогрецьку взуття та прикраси можна зустріти у багатьох дизайнерів 21 століття. Популярність грецького стилю в одязі пояснюється його простотою і компліментарністю для будь-якого типу фігури.

Популярність грецького стилю в одязі пояснюється його простотою і компліментарністю для будь-якого типу фігури

Відео

фото

фото