Медаль "За відзнаку в охороні державного кордону СРСР"

Установа медалі відбулося в післявоєнні роки в червні 1950 року згідно з Указом Президії Верховної Ради Радянського Союзу Установа медалі відбулося в післявоєнні роки в червні 1950 року згідно з Указом Президії Верховної Ради Радянського Союзу. Нове опис медалі введено в дію в лютому 1966 року народження, а Положення про медалі змінювалося двічі - в березні 1977 року і в липні 1980 року.

Медаль «За відзнаку в охороні державного кордону СРСР» вручалася військовослужбовцям прикордонних військ. Також нею могли бути нагороджені військовослужбовці інших родів і видів військ або громадяни за свої бойові подвиги або заслуги в справі охорони держкордону Радянського Союзу.

Підставою для нагородження даної медаллю був Указ Президії ВР СРСР, а нагороджувався військовослужбовець Головою КДБ Радянського Союзу.


Підставою для нагородження медаллю були такі якості:

  1. Самовідданість і хоробрість під час боїв під час затримання порушників держкордону.
  2. Вміле керівництво діями ввіреного наряду прикордонників при захисті державного кордону Радянського Союзу.
  3. Висока пильність і ініціатива при затриманні порушників державного кордону.
  4. Бездоганна служба при охороні держкордону, активне сприяння прикордонним військам при їх службі з охорони держкордону.

Нагороджений цією медаллю носив її на лівій стороні своїх грудей. Якщо у нього були інші медалі СРСР, то місце медалі знаходилося за медаллю «Партизану Вітчизняної війни» другого ступеня.

До 1966 року для виготовлення медалі брали срібло, потім її виготовляли з нейзильберу, і крайні варіанти медалі виготовлялися з мідно - нікелевого сплаву. Основна частина медалі виконана у вигляді круглої форми діаметром 32 міліметри.

З лицьового боку медалі розташована фігурка прикордонника з автоматом ППШ, який стоїть біля прикордонного стовпа. За спиною у солдата знаходяться гори. По колу у медалі знаходиться бортик. Зі зворотного боку медалі присутні букви, що утворюють напис «За відзнаку в охороні державного кордону СРСР».

Напис рельєфна. Знизу по колу йдуть дубові гілки, між якими знаходиться серп з молотом, а зверху знаходиться зірка. По колу теж йде бортик. Колодка медалі п'ятикутна і кріпиться до основної частини за допомогою кільця та вушка.

Відомо про трьох видах медалі. Перший вид виготовлявся до 1966 року і був зроблений зі срібла вагою 21,5 грама. Другий вид був зроблений з посрібленого нейзильберу вагою 16,5 грама. Мідно-нікелевий сплав був узятий для виробництва третього виду медалі, яка важила 17 грам.

У 1991 році медаль відродилася в якості нагороди Росії, відмінність була у відсутності напису «СРСР» на зворотному боці медалі. Цією медаллю в Росії нагороджено 408 осіб.