Утеплювачі для зимового одягу: які бувають і що вважати за краще

В останні роки все більше на ринку зимового одягу почали з'являтися вироби з різними утеплювачами. При цьому, так склалося, що практично кожен з нас звично називає будь-яку зимову куртку "пуховиків", хоча це вірно лише для певної частини представників зимового верхнього одягу. Пуховиків, природно, може називатися лише та куртка, як утеплювач в якій використовується натуральний пташиний пух і пір'я. Їм на зміну прийшли штучні утеплювачі: синтепон, холлофайбер, тінсулейт сьогодні стали звичайними термінами, які можна почути при покупці зимової куртки чи пальто. Вони почали витісняти овчину і пух за рахунок своєї практичності, довговічності і вартості, яка в кілька разів нижче і приємніше.

У той же час, до ачество, властивості і ціна виробів з різними утеплювачами значно відрізнятися, хоча найчастіше відміну дуже дорогого утеплювача від утеплювача із середньою ціною тільки в різних торгових марках. Звідси і виникає питання: що ж віддати перевагу?

Побачивши нове, незнайоме назва не поспішайте!
Виробник, прагнучи заволодіти увагою споживача, придумує власні (торгові) назви для утеплювачів.

Розгляньте ярлик на куртці або комбінезоні. Не дивуйтеся, якщо побачите напис: «утеплювач - поліестер 100%». А де ж, розумієте, той самий «файберскін», або «поліфайбер»?

З поліефірних волокон складається майже будь-який синтетичний утеплювач. Таким чином, на ярличку ви прочитаєте, з чого зроблений матеріал для утеплювача, а більш докладна інструкція або продавець-консультант повинні розповісти вам, як називається сам утеплювач, за якою технологією він виготовлений, і що ця технологія дає. Вироби солідних фірм мають спеціальну книжечку, де детально розписані всі матеріали і вказані їх якості.

У дитячих застудах на 80% винен не імунітет, а батьки, які не вміють одягати дитину. Наприклад, часто хворіє на простуди малюка ні в якому разі не можна перекутуйте, і вже зовсім заборонено надягати товсті шапки і зав'язувати тугі шарфи.

Жоден продавець не зможе пояснити вам, замерзне чи саме ваша дитина в саме такому одязі. Всі синтетичні наповнювачі нового покоління працюють за одним принципом: вони добре зберігають тепло. Шукайте (запитуйте) покажчик допустимої температури (до -10 ° або до -40 °).

Пам'ятайте, що гріє НЕ утеплювач, а повітря в його порожнинах. Чим легше волокна, чим більше порожнин всередині, тим нижче температура, при якій можна використовувати цей одяг. Кращий термоізолятор - це повітря.

На ярлику справжнього пуховика має бути написано «down». Це означає, що всередині знаходиться саме пух - гагачий, лебединий або гусячий. 100% «down» зустрічається досить рідко. Найчастіше в нього додають пір'я і пишуть «feather». Якщо ж на етикетці значиться «cotton» - перед вами не пуховик, а просто куртка на підкладці. Напис «wool» говорить про те, що всередині даної куртки знаходиться вовняний ватин, а словом «polyester» або «waltern» позначається синтепон або його сучасні різновиди.

А тепер розберемося з утеплювачами. Як відомо, вони діляться на натуральні і штучні.
Перш за все, розглянемо натуральні, тому що їх набагато менше ніж синтетичних.

ПУХ

Він же, якщо говорити по англійськи -DOWN.

Він же, якщо говорити по англійськи -DOWN

Всі ми знаємо, що пух - матеріал натуральний, що він буває різний (гусячий, гагачий і т.д.) і що якість пухової вироби визначається, в першу чергу, співвідношенням пух - перо. У хорошому пуховику воно від 60% / 40% до 80% / 20%, де перша цифра ця кількість пуху. 100% пуху не буває в принципі, це не більше ніж рекламний хід. Використовується пух різних птахів, але, як правило, для виготовлення дитячого одягу застосовують пух гусячий.

Можна з упевненістю сказати, що пух - як і раніше лідер серед утеплювачів, так як поєднує в собі легкість, високі теплозберігаючі властивості, невеликий транспортний обсяг і довгий термін служби при правильному догляді. Ці якості визначаються структурою пуху, що складається з окремих пушинок, які відштовхуються в розправленому стані, і входять один в одного при тиску.

Необхідно також врахувати, що пух є алергеном і відмінною середовищем для розмноження кліщів, тому дуже важлива його антибактеріальна обробка. Так само до одного з головних недоліків пуху можна віднести його здатність вбирати вологу і певні складнощі при пранні. Правда останнім часом на ринку з'явилися моделі, в яких пух розташований між підкладкою і верхньої тканиною в спеціальному чохлі і перед пранням його можна відстебнути і вийняти, що значно зменшує час сушіння дитячої пухової одягу.

Як же правильно доглядати за пуховими виробами?

Перш за все треба намагатися зберігати їх в розправленому вигляді, НІКОЛИ не можна залишати пухові речі вологими в стислому вигляді навіть на кілька днів (пух - сировина органічне і в таких умовах просто згниє). Прати пухові вироби краще спеціальними рідкими засобами при температурі води не більше 40 градусів, ретельно полоскати і добре віджимати в центрифузі, щоб максимально швидко висушити річ. При дотриманні цих простих умов пухові речі прослужать вам багато років.

Одяг з пуховою утеплювачем ми особливо рекомендуємо для тих, хто збирається в гірські експедиції на висоту понад 5 тисяч метрів. Більше того, можна точно говорити, що в таких екстремальних умовах без неї просто не обійтися. Однак, це не означає, що пуховик доречний тільки високо в горах - це також прекрасний вибір і для міської зими за умови, що утеплювач надійно захищений від вологості, наприклад, мембраною.

В цілому, з пухом ми розібралися, але синтетичні утеплювачі досі для багатьох загадка, до того ж їх дуже багато. І ховаються вони за різними англійськими словами, які мало кому зрозумілі. Спочатку такі утеплювачі були більш дешевою альтернативою пуху, але на сьогоднішній день вони покликані компенсувати, в першу чергу, недолік пухових виробів в умовах підвищеної вологості, тобто не намокати, а якщо все ж намокнути, то продовжувати гріти і максимально швидко висихати. Щоб бути більш короткими, ми пропонуємо ознайомитися з основними видами утеплювачів, які частіше зустрічаються і найбільш технологічні.

Овчини або ШЕРСТЬ

Дуже довговічний, зносостійкий матеріал. Мікроби не люблять шерсть, тому вона вважається гіпоалергенним утеплювачем. Прекрасно утримує тепло до -25 °. Але при цьому добре вбирає вологу і має велику вагу.

Ідеально підходить для виготовлення дитячих конвертів і трансформерів. Дуже добре, якщо вовняна подстежка виконана Наймане, це дозволяє розширити температурний режим застосування дитячого одягу.

Якісна шерсть зовсім не колеться. Один з найкращих вовняних утеплювачів прозводится з вовни новозелландскіх овець Merino, тому що він не вбирає запах поту.

Догляд: одяг з овчинка може деформуватися від прання, тому її краще здавати в хімчистку.

Натуральні утеплювачі практично віджили вже свій вік, тому що їм на зміну прийшли синтетичні утеплювачі, деякі з яких перевершують за властивостями натуральні.

PrimaLoft ®, вироблений американською компанією Albany International.

Це сучасна серія утеплювачів з ультра - тонких поліефірних волокон.

Це сучасна серія утеплювачів з ультра - тонких поліефірних волокон

Завдяки тому, що ці волокна дуже м'які і тонкі, а також їх особливою порожнистої структурі, PrimaLoft ® забезпечує чудові теплоізоляційні властивості при невеликій вазі. Разом з цим нагадаємо, що ні сама одяг нас зігріває, а саме повітряний прошарок, яку вона утворює, тому коли утеплювач промокає і "повітряні кишені" губляться, разом з ними втрачається і теплоізоляція. Волокна PrimaLoft ® створюють щільне поверхневий натяг, яке не дозволяє волозі проходити через утеплювач, затримує вітер, але при цьому абсолютно не перешкоджає відведенню випаровувань від тіла.

Матеріал PrimaLoft ® One спеціально розроблений для використання в рукавичках , Де найбільш важлива стійкість до стиснення і здатність зберігати тепло при намоканні.

THERMOLITE - синтетичне волокно на основі поліестеру, розроблене і запатентоване американською компанією INVISTA (дочірнє підприємство корпорації DuPont). Цей матеріал також, як і PrimaLoft ® має порожнисту структуру, завдяки чому володіє високими теплоізоляційними характеристиками навіть у вологому середовищі і відмінно проводить вологу в зовнішні шари одягу, майже не вбираючи її.

Говорячи про Thermolite, слід зазначити два основних види: Thermolite Extreme і Thermolite Extra Thermolite Extreme - найтепліший в серії утеплювачів Thermolite виробництва INVISTA. Матеріал складається з суміші мікроволокон трьох різних типів, кожен з яких визначає різні властивості: здатність зберігати тепло, міцність і пружність.

Thermolite Extra - є впорядковані спіралеподібні волокна, порожнисті усередині, забезпечуючи оптимальне поєднання ваги, обсягу і теплозбереження.

THINSULITE ™.

З двох прикладів синтетичних утеплювачів, про які ми говорили вище, стає зрозуміло, що все теплоізолірющіе матеріали працюють шляхом затримання повітря серед своїх волокон. Чим більше повітря утримується, тим краще теплоізоляція. Більша кількість волокон в меншому обсязі забезпечує велику поверхню для формування більшої кількості повітряних шарів. У утеплювачі Thinsulate використовується патентований волокно з діаметром менше 10 мікрон, що в десять разів менше товщини людської волосини, і затримує більше повітря в меншому обсязі, ніж більшість інших утеплювачів, які використовуються при виробництві одягу. Ще однією незаперечною перевагою цього матеріалу є те, що він забезпечує хорошу вентиляцію, не вбирає вологу (поглинання вологи - менше 1% від своєї ваги) і, відповідно, забезпечує гідну теплоізоляцію у вологих умовах.

Ще однією незаперечною перевагою цього матеріалу є те, що він забезпечує хорошу вентиляцію, не вбирає вологу (поглинання вологи - менше 1% від своєї ваги) і, відповідно, забезпечує гідну теплоізоляцію у вологих умовах

Різновидів Thinsulate досить багато, тому описувати всі ми не будемо, але відзначимо, що розрізняються вони виходячи з області застосування (наприклад, є вид Thinsulate спеціально розроблений для спальних мішків і має високі компресійні властивості, а також утеплювачі одягу для екстремальних погодних умов і ін.).

Якщо порівняти різні синтетичні утеплювачі з пухом, то в якості їх переваг можна відзначити, що вироби з синтетикою меннее вимогливі у догляді, а найголовніше - вони "не бояться" вологості, і значить будуть більш практичні у використанні. Найбільш широке застосування синтетичні утеплювачі знаходять в гірськолижній одязі: починаючи від рукавичок і закінчуючи куртками і брюками. Також, це оптимальний варіант зимового одягу в умовах міста, коли, часто, рівень вологості повітря підвищений.

Багато виробників випускають різні види синтетичних утеплювачів і патентують їх під власними назвами. Як приклад можна назвати сімейство синтетичних утеплювачів Thermal R від MARMOT . Всього їх три види, але при виготовленні одягу найчастіше використовується Thermal R Eco.

Це комбінація синтетичних мультиканального і порожнистих волокон, вироблених з 100% перероблених матеріалів. Мультиканального волокна відводять вологу, в той час як порожнисті волокна надають максимальну гнучкість і мінімізують вагу. Разом вони формують утеплювач, який дає прекрасне поєднання тепла і м'якості, одночасно зменшуючи ефекти конденсації і вологості під одягом.

Догляд: машинне прання з віджимом при 40 °.

синтепон
Синтепон - неткане синтетичне полотно, що складається з волокон і має об'ємну структуру. Синтепон має рівномірну товщину на всій протяжності полотна і дає невелику, але рівномірну усадку. Синтепон використовується як утеплювач і формотворного матеріалу у виробництві теплого одягу.
Синтепон проводиться трьома способами: клейовим, голкопробивним і термічним.

Клейовий спосіб найбільш дешевий
Клейовий спосіб найбільш дешевий. Волокна склеюються спеціальним клеєм, після висихання його полотно виглядає пухким, пухнастим, пружним. Однак, такий синтепон погано витримує прання і температуру вище 40-50 градусів.
Голкопробивний синтепон набагато якісніший. Волокна в ньому скріплюються спеціальними голками, які переплітають волокна і скріплюють їх на поверхні полотна. Полотно виходить більш щільним, більш стійким до механічних розтягувань, пранні і хімчистці.
При термічному способі виробництва, волокна піддаються дії високих температур. Частина волокон при цьому розплавляється і склеює інші в полотно. Термоскріплення синтепон найбільш якісний. Він краще зберігає тепло і не втрачає своїх властивостей при стисненні і пранні, до того ж він легше інших видів синтепону.

Догляд: прати при 30 ° C, використовуючи тільки м'які порошки, що не містять відбілюючі речовини; НЕ замочувати і не відбілювати.
Шляхом додавання до складу синтепону інших волокон отримують різновиди синтепону:
• Шерстепон (при додаванні вовни) - використовується для шиття ковдр.
• Сінтепласт (синтепон з підвищеним вмістом силіконових волокон) - має підвищену пружність, тому використовується для виробництва м'яких меблів.
Холлофайбер (синтепон з високим вмістом силікону і різноспрямованими скрученими волокнами) - високоякісний утеплювач для верхнього одягу. Він же холлофан, він же термофайбер, він же файбертек. Загалом, назва залежить від фантазії виробника утеплювача. Ми ж для простоти будемо кликати його холлофайбером.
Так-так, Холлофайбер (Hollowfiber), який отримав широке застосування в дитячому одязі, це запатентована торговельна марка однієї з равновідностей синтепону, але з вкрай високими споживчими якостями. Розглянемо його докладніше.
Холлофайбер є порожнисті (порожні всередині), як шерсть у звірів, щільно скручені волокна.
До плюсів холлофайбера можна віднести високий теплозахист (завдяки порожнини волокна), екологічність (гіпоалергенних), високий ступінь восстанавливаемости при деформаціях (завдяки пружною структурі волокон). Холлофайбер має низьку щільність і вагою. При його виробництві застосовується спеціальне Термоскріплення волокон плюс каландрирование (ущільнення верхнього шару), додаткова обробка полотна при температурі 180оС для зменшення міграції волокон. Холлофайбер практично не вбирає вологу.
З мінусів даного утеплювача - великий обсяг (менший, звичайно, ніж пух або синтепон старого зразка, але більший ніж нові утеплювачі).

Догляд: машинне прання з віджимом при 40 °.

Ізософт (ISOSOFT).
Ізософт - сучасний синтетичний утеплювач, вироблений з волокон, що мають форму кульок. Кульки не повідомляються між собою і містять порожнини, саме тому виріб на ізософт добре тримає форму (не деформується) і тепло (один шар ізософт еквівалентний 3-4 верствам синтепону). Ізософт має двостороннє полімерне покриття, що виключає міграцію волокон, що дозволяє використовувати їх в поєднанні з будь-якими тканинами і робить виріб придатним для великої кількості прань. Ізософт володіє такими властивостями як пластичність, м'якість, повітропроникність, гіпоалергенність.
Цей утеплювач виробляється в Бельгії на фірмі LIBELTEX. На ціну природно впливає вартість доставки і розмитнення, а також рекламна компанія, що проводиться виробником утеплювача.
До плюсів цього утеплювача можна віднести змогу значно зменшувати збереження тепла, а також невеликий, в порівнянні з попередніми утеплювачами, обсяг.

МЕМБРАНА
Мембрана - це або найтонша плівка, яка ламінована (приварена або приклеєна за особливою технологією) до верхньої тканини, або спеціальне просочення, нанесена на тканину.

З внутрішньої сторони плівка або просочення може бути захищена ще одним шаром тканини.

У чому полягає принцип роботи мембран? Вони мають структуру у вигляді плівки з порами найдрібніших розмірів. Тому крапля просто не проходить крізь них. Одяг на мембрані повинна бути водонепроникною і дихаючої. Шар води на зовнішньої тканини не дасть працювати мембрані, який би крутий вона не була.

До речі, всупереч поширеній думці про те, що мембранна одяг - найкращий варіант для спортсменів і походников, самі професіонали не прагнуть використовувати її. При сильному зливі мембранна тканина неминуче промокне, то ж станеться, якщо на одязі утворюється крижана скоринка. Мембрана допомагає відводити вологу при рухах.

Тому для пасивних прогулянок необхідно вибирати одяг з утеплювачем або поєднанням мембрана + утеплювач. Краще за інших себе зарекомендувала мембранна одяг під марками Gore-Tex і Sympatex. Ці марки - не більше ніж запатентована назва мембрани, зробленої з особливих технологій.

Догляд за синтетичними утеплювачами
Загальні рекомендації - дозволена прати у пральній машині при температурі 30оС, віджимання на оборотах не вище 1000 об / хв. Прасування заборонена. Нюанси догляду потрібно уточнювати на ярликах вироби.

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її та натисніть Shift + Enter або Натисніть тут що б повідомити нам.

Звідси і виникає питання: що ж віддати перевагу?
А де ж, розумієте, той самий «файберскін», або «поліфайбер»?
Як же правильно доглядати за пуховими виробами?
У чому полягає принцип роботи мембран?