Ось цікава тема. Міським жителям може здатися, що число голубів збільшується якимось чарівним чином - все птахи, яких ми бачимо на вулиці, вже дорослі, але ніде і ніколи ми не бачимо пташенят.
Так де ж вони і чи існують взагалі?
Будьте впевнені - пташенята існують, а тому, що ми їх не бачимо, є гарне пояснення. Почасти це пов'язано з тим, де гніздяться птахи: голуби будують свої гнізда в місцях, що нагадують печери і скелі - це в них говорить кров предків, які жили на березі Середземного моря. У мегаполісах голуби будують гнізда в будь-яких подібних місцях - під підвіконнями, на дахах, під мостами. У великих містах люди побудували багато відмінних штучних скель.
Інша причина того, що пташенят голубів можна зустріти на вулицях, в тому, що вони не залишають гнізда від чотирьох до шести тижнів після народження, поки не виростуть. Міські жителі, як правило, говорять про голубів, як про літаючі щурах, але голуби - дуже хороші батьки. Самець і самка разом годують своїх пташенят, а якщо один з батьків гине, то другий докладає всіх зусиль, щоб виростити потомство, хоч йому і доводиться в два рази важче. Так що пташенята зазвичай виживають.
Після того, як пташенята залишають гніздо, вони починають ігнорувати своїх батьків і харчуватися без сторонньої допомоги. Молоді голуби приєднуються до зграї птахів, що живуть недалеко від гнізда - в сусідньому парку, наприклад. У голубів є своя територія, де вони в основному живуть, і якщо забрати голуба звідти, він постарається повернутися в звичні місця.
Але, напевно, те, що ми не бачимо пташенят, навіть добре - вони дуже негарні: майже голі, з рідкісними напівпрозорими пір'ям рожевого відтінку. А ось молодого голуба можна визначити за кількома невеликим пуховою пір'ю, що стирчить з потилиці.
Сизий голуб (лат. Columba livia) - широко поширена птах родини голубиних, батьківщиною якої вважаються Європа, Південно-Західна Азія і Північна Африка. Ще в давні часи ці птахи були приручені людиною, в результаті були виведені так звані домашні голуби.
У природі птахи зазвичай живуть не більше трьох-п'яти років, при розведенні в домашніх умовах часто доживають до 15-річного віку, а окремі особини і до 35 років.
Як і інші представники сімейства, сизі голуби моногамні; пари, як правило, зберігаються протягом життя. Розмноження на всьому протязі ареалу може проходити в будь-який час року, проте в помірному кліматі північної півкулі найчастіше доводиться на березень - жовтень.
Популяції, що пристосувалися для життя в населених пунктах, вибирають для будівництва гнізда місця, що нагадують їм природні ландшафти - карнизи і порожнечі під дахами, непосещаемие горища, балки під мостами та інші схожі будови. Перевага віддається закритим просторів. Незважаючи на те, що гніздяться ці птахи поряд з людьми, виявити це гніздо буває часто нелегко. Саме гніздо досить примітивне і являє собою невелику купу з тонких гілочок і травинок з невеликим поглибленням. Під час будівництва обов'язки батьків строго розподілені - самець займається видобутком матеріалу, в той час як голубка укладає його на місце. Часто одне і те ж гніздо використовується кілька разів поспіль, з кожним разом збільшуючись в розмірах.
Насиживают обоє батьків по черзі, проте більшу частину часу проводить в гнізді самка. Самець, як правило, сидить в середині дня, чекаючи повернення з водопою самку. Якщо голубка довго не повертається, батько нетерпляче воркує, кличучи її.
Перші дні обидва батьки годують пташенят відрижкою з зоба, так званим «голубиних молочком» - поживною сумішшю, що виробляється в зобі птахів (особливість, характерна для всіх видів голубів. Суміш має високий відсоток жирності і багата білками, проте містить малу кількість вуглеводів. У міру зростання пташенят в їжу додаються насіння рослин - спочатку як добавка до молочку, а потім і в твердому вигляді. Іноді, ще в період годування пташенят, самка приступає до насиджування подальшої кладки, в той час як самець продовжує доглядати за по потомство. Пташенята починають літати приблизно через 35-37 днів, і вже в цьому віці схожі на своїх батьків.
Молоді птахи перші 6-8 місяців життя виглядають більш тьмяно, без глянцю, а їх радужина коричнева або сірувато-коричнева.
А взагалі кажуть ось що:
Коли ви кидаєте голубам хліб в парку, ви, напевно, думаєте, що ці «дурні птиці» просто слідують покликом інстинкту. Тоді ви здивуєтеся, дізнавшись наступне: голуби настільки розумні, що ретельно вибирають, яку хлібну крихту клюнути, а яку ні.
До такого висновку прийшли співробітники Університету штату Айова (США): Едвард Вассерман (Edward Wasserman) спільно з колегами провів серію лабораторних тестів, які показали, що голуби не так хитрі в питаннях їжі, як, наприклад, сороки, що крадуть все, що погано лежить, але і аж ніяк не дурні. Дослідники провели такий експеримент: перед голубом на сенсорному екрані з'являлися дві лінії, кліки по одній з яких приводили до наповнення миски смачним винагородою; пташкам потрібно було розгадати «ребус» і, відповідно, отримати частування - з цим завданням голуби успішно впоралися в 90% випадків. Таким чином, вони виявилися навіть розумніші кішок, яким подібний тест не по зубах, хоча вони нерідко полюють на голубів.
Слід зазначити, що це далеко не перші наукові дослідження, які доводять високий «IQ» голубів - так, раніше було встановлено, що інтелект цих птахів цілком порівнянний з інтелектом 3-річну дитину. Крім того, голуби прекрасно орієнтуються в просторі, тому тривалий час працювали «листоношами», а також здатні впізнавати себе на відеозйомці.
Дивно, але голуби можуть відрізнити картини Моне, Ренуара, Пікассо, Брака, Матісса. Створюється враження, що птахи здатні розпізнавати об'єкти на імпресіоністської картині. Вони, як і більшість з нас, виявляються збитими з пантелику нагромадженням образів кубістів. Голуби були також здатні розпізнавати мультиплікаційних персонажів. Також, подібні експерименти з музикою показали, що голуби знаходять відмінності між композиторами Бахом і Стравінським, і точно класифікують проміжні музичні стилі.
За участь в експериментах птиці винагороджувалися їжею, якщо натискали на важіль, який вказує правильну відповідь. Навчання голубів за таким типом вперше запропонував психолог Б. Ф. Скіннер, який показав, що птахи можуть бути виконувати складні завдання, для отримання їжі.
Наостанок ще один приклад: це відео знято Воольфгангом Келером (Wolfgang Köhler), засновником популярної в наш час гештальт-психології, зняте в 1980-му році - на ньому голуб успішно вирішує завдання, як дістати високо висить банан, не використовуючи крил.
[ джерела ]
джерела
http://www.factroom.ru/facts/49871
http://pedia.wedbok.ru/all-around-us/ptenci-golubej.html
І ще трохи цікавого про птахів для вас: подивіться Що буде, якщо схрестити кита і птицю!? , А ось прикольна блакитноногі олуша . Подивіться ще якийсь ефектний Амазонский вінценосний Мухоїд і Хто стріляв у пташку?