Воші головні: життєвий цикл розвитку вошей і гнид, стадії росту волосяних паразитів

  1. визначення
  2. шляхи зараження
  3. Період життя
  4. Етапи розвитку личинки
  5. особливості розмноження
  6. Як довго живуть
  7. види вошей
  8. умови загибелі
  9. інсектициди
  10. оцет
  11. гас
  12. запахи
  13. Корисні відео

Перша згадка про воші в класичній медичній літературі датується початком XX століття, але люди зіткнулися з ними задовго до цього моменту. Ці паразити здавна вважалися невід'ємною частиною людського життя. Про них складали казки і вірші. До тих пір, поки вчені не з'ясували, що маленькі комахи сприяли поширенню тифу. Глобальні епідемії педикульозу залишилися позаду, але проблема зараження паразитами все ще залишається актуальною.

визначення

воші - комахи, які паразитують на шкірі ссавців. Їх тіло сплющене і включає три відділи: голову, груди, черевце. Чоловічі особини трохи більші, ніж жіночі. Мають ротовий апарат колючо-смокче типу, що дозволяє висмоктувати кров через маленькі проколи в епідермісі. Обходяться без крил.

Увага! Науці відомо близько 500 видів, але на тілі людини можуть жити тільки три з них: платтяна, головний, лобковий. Які різновиди вошей бувають, в чому їх відмінність , Ви знайдете у нас на сайті.

гниди - яйця вошей, покриті захисною оболонкою. Являють собою витягнуту капсулу білого кольору, розмір якої не перевищує 1 мм.

Ці комахи небезпечні для здоров'я, тому що є переносниками різних захворювань.

шляхи зараження

Воші передаються від однієї людини до іншої контактним способом: достатньо постояти поруч з переносником або скористатися його засобами особистої гігієни. У зону ризику потрапляють люди, які:

  • багато часу проводять в громадських місцях;
  • часто відправляються в тривалі поїздки;
  • торкаються до чужих волоссю, одязі, гребінець і т. д.

Заразитися можна і в момент відвідування будь-якого стоячого водойми, так як ці комахи здатні деякі час триматися на поверхні.

Одна з поширених помилок - воші з'являються тільки у тих людей, які не дотримуються норми гігієни. Практика показує, що заразити паразитами може будь-хто, навіть самий охайний чоловік.

Рекомендуємо прочитати: звідки беруться воші на голові у людини .

Період життя

Інкубаційний період

Після потрапляння на тіло людини воша відкладає яйце, покрите спеціальною субстанцією Після потрапляння на тіло людини воша відкладає яйце, покрите спеціальною субстанцією. Оболонка захищає вміст капсули від механічних пошкоджень і впливу хімікатів. Вся конструкція щільно кріпиться на волосині.

Розвиток гниди в середньому займає сім днів. Протягом всього терміну яйце обходиться без харчування і кисню.

Коли тиждень добігає кінця, з'являється личинка. Вона не здатна відразу покинути капсулу, тому прогризають її, одночасно накопичуючи в нижній частині свого тіла вуглекислий газ, який виштовхує її назовні. За зовнішнім виглядом вона не відрізняється від гниди нічим, крім розмірів.

Скільки триває інкубаційний період педикульозу у людини , Ви можете дізнатися на нашому сайті.

Етапи розвитку личинки

Після вилуплення паразит прикріплюється до волоска і починає активно харчуватися. Перехід на наступну стадію розвитку може займати від одного до десяти днів. Згодом личинка починає все більше схожим на дорослу особину, але її розмір все ще малий, а репродуктивна система нерозвинена. Коли перший етап підходить до завершення, майбутня воша скидає старий хітиновий панцир і покривається більш твердою оболонкою.

Після цієї процедури утворюється німфа, яка проходить дві стадії розвитку. Кожна з них завершується линянням. Хітинова оболонка не еластична, тому, коли вона стає дуже маленькою, її скидають. Еволюція німфи триває п'ять діб. На цій стадії формується репродуктивна система.

Перетворення гниди в імаго (дорослу особину) займає близько 16 днів. Термін збільшується, якщо умови проживання несприятливі.

особливості розмноження

Почати розмножуватися паразити здатні вже через кілька годин після завершення останнього етапу еволюції Почати розмножуватися паразити здатні вже через кілька годин після завершення останнього етапу еволюції. Процес спаровування займає від 20 до 70 хвилин. Жіноча особина отримує насіннєвий матеріал, який зберігає в черевці і використовує в міру необхідності.

У неї немає потреби вступати в зв'язок з партнером ще раз, так як цих запасів вистачає на весь життєвий цикл. Самець вмирає через 7-10 днів після спарювання.

Майбутня личинка формується дуже швидко, у міру просування по яйцепроводу вона покривається щільною захисною оболонкою. Після 24 годин самка приклеює гниди до волосся або тканини, в залежності від місця проживання. Відбувається це в такий спосіб:

  1. Воша чіпляється лапками за нитку або волосину за допомогою колишній, розташованих на кінцях лапок.
  2. Напружує черевну стінку і видавлює трохи клейкої речовини.
  3. З задньої частини черевця виводить яйце, яке занурює на вже підготовлене місце.
  4. Клейку речовину застигає, утворюючи надійну оболонку.

Як розмножуються воші, швидкість розвинув , Читайте у нас на сайті.

Важливо! Паразитам набагато простіше розмножуватися, коли їх господар не намагається їх позбутися. Самці не доводиться вичікувати, коли з'явиться відповідний партнер, тому процес відкладання яєць йде швидше. Зупинити популяцію комах при такому розкладі стає набагато складніше.

Як довго живуть

Тривалість життя воші зазвичай не перевищує 46 днів. Цей показник може змінюватися в більшу або меншу сторону в залежності від статі і виду тварини.

Паразити виживають, вживаючи кров'ю свого господаря від 2 до 6 разів на день. Без джерела живлення вони не можуть протриматися більше 55 годин.

Воші ніколи не відчувають почуття голоду, тому висмоктування крові для них - спосіб заспокоїти інстинкт.

Читайте також: скільки живуть воші поза голови людини .

види вошей

Як вже було сказано на початку статті, виділяють три види вошей, які можуть жити на тілі людини:

  • Лобкові - живуть на волосистої частини лобкової зони, мошонці. Рідше - на віях, вусах, спині, грудях, бороді.
  • Платтяні - живуть на шкірі (в області шиї, лопаток, попереку), в складках постільної білизни та одягу.
  • Головні - базуються на волосяному покриві шкіри голови.

Головні - базуються на волосяному покриві шкіри голови

Паразити першого типу передаються переважно під час статевих контактів. Другого і третього - побутовим шляхом. Місце проживання та спосіб поширення - не єдині відмінності між видами.

Розмір комахи лобкового типу не перевищує 1 мм. Тривалість життя для особин обох статей становить 30-31 день. Протягом цього періоду паразит практично не відривається від джерела живлення. Самка відкладає личинки не більш 26-30 разів за весь період.

Платтяна воша - найбільша. Довжина її тіла може доходити до 5 мм. Чоловіча особина живе 4 тижні, жіноча - 1,5-2 місяці. Харчуються вони 2-3 рази на добу. Самка встигає зробити до 295 кладок, поки не помре.

Головний різновид паразитів харчується двічі в день. Тривалість життєвого циклу не перевищує одного місяця. Ці комахи середнього розміру - 2-4 мм. Жіноча особина залишає потомство приблизно раз о 6 годині, до кінця терміну - 120-140 кладок.

Одна кладка лобкової воші складається з 1-2 яєць, платтяна 8-10, головний - 2-4. Кількість личинок, які може відкласти самка, залежить від її розмірів.

Рекомендуємо прочитати: які воші бувають, їх подібності та відмінності .

умови загибелі

Комахи погано переносять холод Комахи погано переносять холод. Вони з легкістю витримують падіння температури до нульової позначки, але при показниках нижче 20 ° C гинуть протягом 30 хвилин. Капсули з личинками підтримують працездатність на нормальному рівні.

Померти від холоду паразит, може, тільки в тому випадку, якщо він відділений від організму хазяїна. Тому для боротьби з платтяною вошами мокрий одяг вивішують на мороз.

Оптимальна температура для розмноження паразитів на тілі - 30 ° C. При значному відхиленні від цього показника ° C самки перестають робити кладки, розвиток гнид сповільнюється. Коли цифра сягає + 45-50 ° C дорослі особини гинуть протягом півгодини, але яйця залишаються життєздатними.

Личинки захищені міцною оболонкою, тому не бояться звичайного впливу низьких або високих температур. Також вони продовжують поступово розвиватися після того, як потраплять в воду. Щоб їх знищити, необхідно створити такі умови, при яких гниди виявляться в стресовій ситуації через різкі змін середовища проживання. Цей спосіб використовують для обробки від платтяних вошей одягу і білизни: їх гладять або кип'ятять.

При якій температурі гинуть воші і гниди , Ви можете ознайомитися на нашому сайті.

Важливо! Зміна температурного режиму не підходить для позбавлення від паразитів, що мешкають на тілі людини. У цьому випадку найкращий спосіб створити несприятливі умови для життя вошей - використовувати спеціальні засоби .

інсектициди

Інсектициди - хімічні речовини, призначені для знищення різних комах-шкідників. Зазвичай вони паралізують нервову систему тварини, що забезпечує його швидку смерть. Але існують засоби, які працюють інакше: позбавляють паразитів можливості дихати. Препарати другого типу ніяк не можуть пошкодити гниди, тому їх використовують як одну зі складових комплексу.

оцет

Оцтова кислота   - популярний народний засіб для боротьби з вошами Оцтова кислота - популярний народний засіб для боротьби з вошами. У суміші з водою він розчиняє речовину, за допомогою якого капсули з яйцями прикріплюються до волосся.

Оцтова середовище несприятливе і для дорослих особин. Вони не гинуть, але втрачають здатність міцно триматися. Після такої обробки від паразитів і їх кладок легко позбутися під час вичісування.

Комахи бояться і інших органічних кислот: журавлинного , Лимонного, виноградного соку.

гас

Гас для виведення вошей використовували в ті часи, коли більш безпечних варіантів не було. Його наносили на заражений волосяний покрив, зверху одягали поліетиленовий пакет і витримували протягом 30 хвилин. Гас отруював дорослих особин і частково розчиняв капсули личинок, через що вони не могли продовжувати нормально розвиватися.

запахи

Користуючись нюхом, паразити знаходять джерело їжі, пару для твору потомства, тому вони чутливі до різких запахів. Використовувати цю слабкість можна, якщо додати в засоби для обробки тіла і голови ефірні масла. Найкраще для цих цілей підходять:

  • чайне дерево;
  • розмарин;
  • м'ята;
  • лаванда;
  • ментол;
  • кипарис;
  • евкаліпт;
  • бергамот.

В шампунь або воду для ополіскування волосся можна додавати до 5 крапель ефірного масла, в засоби, які призначені для нанесення на тіло - не більше 1-2. Різкий запах не вб'є комах, але зробить їх досить млявим, щоб вичісування гребенем принесло максимальну користь.

Які натуральні масла ефективні проти вошей і гнид , А також рецепти їх застосування, читайте у нас на сайті.

Найпростіший спосіб створити несприятливу для лобкові воші середу - збрити волосяний покрив, на якому вони живуть. Цей метод підходить і для позбавлення від паразитів, що мешкають на голові, але сучасна медицина пропонує безліч засобів, які дозволяють не йти на таку жертву.

Корисні відео

Педикульоз: збудник, шляхи передачі, ускладнення, інкубаційний період, види.

Педикульоз. Як позбутися вошей.