Головний убір. Родовід речей. У калейдоскопі епох і подій. МУК «Публічна бібліотека Новоуральська міського округу».


Історія головного убору

Немає межі різноманітності того, що люди в різних куточках світу ставлять собі на голову - від легких шапочок, закривають тільки тім'я, до громіздких уборів мало не в метр заввишки. Об'єднує їх лише одне - всі вони служать не тільки захистом від холоду і сонця, але і показником статусу свого власника.
Коли і хто першим надів головний убір, можна визначити лише приблизно. Із закінченням льодовикового періоду людям, які обрали місцем проживання північ, довелося придумувати захист від холоду і вітру. Поряд з шубами і накидками з'явилися хутряний капюшон і шапка-малахай. Тоді ж степові кочівники створили повстяний ковпак з навушниками - прототип знаменитого російського доброго ляща або шапки-вушанки. У жителів південних країн була інша проблема - спекотне сонце, від якого рятували капелюхи з широкими полями. Першою такою капелюхом став грецький петасос, який, згідно з легендою, винайшов хитрий бог Гермес. Від нього походять всі СТЕТСОН, сомбреро, панами і інші капелюхи Старого і Нового Світу. Азія винайшла інший фасон - маленьку шапочку, що закриває лише тім'я, тюбетейку і стос.
Але задовго до всього цього головні убори виконували інші завдання, наприклад, утримували волосся, які не можна було остригати як джерело сили (у чоловіків) або родючості (у жінок). Відросло волосся заважали бачити, є і працювати, а часом і загрожували життю, як це було з біблійним Авессаломом, який, тікаючи від погоні, заплутався волоссям в гілках дерева. Тому їх почали стягувати в вузол, заплітати в коси, склеювати в химерні зачіски, прикрашені намистом, черепашками і пір'ям. Перші головні убори були зроблені з власного волосся, подібні і зараз існують у нуер і Ланге Південного Судану. Висота їх досягає півметра, а вага - кількох кілограмів. З появою тканини стали скріплювати волосся лобової пов'язкою або хусткою, а бедуїни Аравії з'єднали і те й інше, придумавши виключно зручну в умовах пустелі куфію. Далі на схід хустку перетворився в багатошаровий тюрбан, або чалму.

Іншим шляхом йшов розвиток головних уборів в Стародавньому Єгипті, де шапки і раніше робилися з волосся, але тільки чужих. Всі єгиптяни і єгиптянки, крім рабів, голили голови, а з відходів робили перуки, які на ніч знімали - гігієнічно і зручно. Правда, жерці перуки не носили, а фараон замість нього одягав клафт - біло-блакитний смугастий хустку, символ влади. Була у нього і справжня корона, зроблена з гарбуза-горлянки, предтеча всіх наступних корон, вінців і тіар. У всі віки їх намагалися робити більш дорогими і громіздкими, королі і особливо королеви часом буквально непритомніли від тяжкості цих дорогоцінних «шапок». Так сталося з королевою Вікторією, коли їй під час коронації в 1838 році поставили на голову золоту корону вагою сім кілограмів. До речі, російська шапка Мономаха, виготовлена ​​в XV столітті, важить всього 698 грамів, хоча її прикрашають понад 6о дорогоцінних каменів і соболя галявина.
Єгиптяни винайшли і іншу функцію головних уборів - визначати місце їх носія в табелі про ранги. Вельможі фараона згідно свого статусу прикрашали парики яскравим пір'ям і самоцвітами. Пізніше китайський імператор уже офіційно привласнював своїм придворним право носити на шапці пір'я павича, перлини, кульки з нефриту і корала, щоб важливу персону було видно здалеку. Індіанці Північної Америки пишатися не придворним рангом, а числом знятих скальпів, яке визначало кількість уткнутих в волосся орлиних пір'їн. Правда, вожді, незалежно від своєї хоробрості, надягали цілий пір'яний вінок - той самий, що сьогодні продається в будь-якій сувенірній крамниці американського Заходу. Убір символізував Сонце, а також, як вважалося, захищав від стріл і навіть від куль, правда, в війнах з блідолицими індіанці швидко переконалися, що це не так.
У деяких племен орлині пір'я замінялися рогами бізона, а у семинолов Флориди - шапкою зі шкіри крокодила. В Африці вожді прикрашали голову ярмулкою з шкури леопарда, на Гаваях - шапкою з пір'їнок червоного кардинала, в Новій Гвінеї - пір'ям райського птаха. Були й менш естетичні головні убори. Воїни різних народів носили маски, зроблені з знятої з голови шкіри або черепа вбитої тварини, від яких, за переказами, вони вели свій рід (наприклад, вовка, ведмедя або лева). Тим самим воїни не тільки забезпечували собі зв'язок з предками, а й залякували ворогів вискаленими мордами хижаків. Надалі зображення цих тварин почали робити з металу, додатково захищаючи голову від удару. Так з'явився шолом, що перетворився пізніше в солдатську каску, - ще один головний убір, затребуваний, на жаль, і в наш час.
Не так-то легко, особливо в бою, носити на голові череп бика, та ще з рогами. Але не легше і священнослужителям різних релігій, наприклад тибетським ченцям, що носять повстяні шапки висотою до метра. За кольором шапок розрізняються буддійські секти, в тому числі желтошапочная гелугпа, до якої належить далай-лама. В ісламі зелену чалму носять лише паломники, які побували в священної Мекки, а у сикхів тюрбан (зазвичай синього кольору) - неодмінна ознака чоловіки, поряд із гребенем і кинджалом. У Середній Азії по візерунку тюбетейки ще недавно можна було визначити не тільки національність людини, а й область, з якої він приїхав. Є народи, тісно пов'язані в масовій свідомості зі своїми головними уборами. Наприклад, в'єтнамця зазвичай зображують в конусоподібної солом'яному капелюсі, араба - в куфии, турка - в фесці. Хоча насправді феска народилася в Марокко, а туркам заборонено носити ці круглі шапочки з часів засновника республіки Ататюрка. І якщо киргизький ковпак або грузинська Сванк легкі і зручні, то національний убір індійської народності нага, схожий на індіанський - з пір'ям і рогами, важить до восьми кілограмів.
Однак перше місце по тяжкості міцно утримують жіночі головні убори, особливо весільні. У народу гереро в Намібії жінки одягали на весілля шкіряний шолом, обвішаний спадають до п'ят намистом з раковин і слонової кістки, - все це важило до 10 кілограмів. Чи не менше був вага дворогих шапок монгольських наречених і казахських саукеле - високих повстяних тіар, щедро прикрашених сріблом, перлами і коралами. Висота їх досягала 70 сантиметрів, а коштували вони дорожче сотні коней - при тому, що їх одягали всього один раз і ніколи не передавали іншим, щоб не віддати разом з ними своє щастя. Китаянки, зазвичай не носили головних уборів, на весілля одягали «Феніксових шапку» з шовку, розшитого золотими феніксами і драконами. Не менш колоритні убори наречених у народностей Південного Китаю - чи і чжуан - великі капелюхи-вінці, прикрашені паперовими квітами, монетами і дзвіночками. Їх носили і після весілля; по мелодійного дзвону чоловік завжди міг здогадатися, де знаходиться його дружина.
На Русі весільний вінець з стрічками був легким, зате головні убори заміжньої жінки відрізнялися вагою, а головне, носилися постійно - з'явитися на людях без них, зганьбитися, вважалося ганьбою. Уборів було безліч: високі кокошники, гостроверхі шишаки, рогаті Кікі, сороки в формі каблука. Їх прикрашали перлами, бісером, кольоровим склом, а то і дорогоцінним камінням. Чим багатше була жінка, тим важче і вище робили її головний убір. Втім, у чоловіків було те ж саме - бояри пишалися своїми «горлатній» шапками висотою в півметра.
Кавказькі горці намагалися перевершити один одного висотою папах, мексиканці - шириною полів сомбреро. А в середньовічній Франції знатність дам визначала висота їх еннена - високого ковпака з вуаллю. Еннени робили з цупкого паперу або накрохмаленого льону, а поверх натягали шовк або іншу дорогу тканину. До нього прикріплювали довгу вуаль, яка іноді закривала і особа. Чоловіки в ту епоху носили значних розмірів оксамитовий бере, прикрашений перлами і страусовим пір'ям.
На зміну берету прийшли треуголка, циліндр, болівар, а змінила Еннен дамський капелюшок стала справжньою царицею моди. Ще в XVIII столітті капелюхи паризьких модниць стали якщо не найважчими, то вже напевно самими громіздкими головними уборами за всю історію. Відпускаючи на волю фантазію, їх власниці носили на своїх чарівних голівках кораблі під усіма вітрилами, багатобаштові замки і цілі композиції на кшталт «Вигнання Адама і Єви з раю». Часто все це пишність містилося нема на капелюхах, а на величезних пудрених перуках. Не раз напередодні балу слугам доводилося терміново розширювати парадні двері, інакше дами з громіздкими зачісками просто не змогли б туди увійти. У наступному столітті звичаї стали скромнішими, але будь-який світський захід все одно перетворювалося в змагання модних капелюшків. Їх було безліч - чепчики, тюрбани, маленькі «струми» з пір'ям-Егрет, крихітні «бібі» і червоні мушкетерські берети (в такому блищала на балу Тетяна Ларіна). Чоловіки були куди скромніше: циліндри, казанки, а на відпочинку - солом'яні канотьє. Західна мода проникла в найвіддаленіші куточки світу, правда, в досить несподіваних поєднаннях. Наприклад, циліндри, розшиті бісером, набули популярності у африканських вождів, а индеанках аймара в Болівії досі носять такі ж чорні казанки, як лондонські клерки.
Ми вважаємо, що мода двадцять першого століття сама швидконога: кольори, фасони, тканини змінюються кожен сезон. Але, виявляється, на початку дев'ятнадцятого століття жіночий капелюшок могла змінити фасон тридцять разів за один сезон! Якби сукні зазнавали такі ж карколомні зміни, ні жіночим кравцем, ні гаманцях чоловіків було б за такий модою не наздогнати. Зробити капелюшок по болванці, перетворивши її модним атрибутом, подовживши або скоротивши поля, було все ж простіше і набагато швидше.
В середині дев'ятнадцятого століття спостерігається розквіт капелюшного мистецтва, перейнятого модистками у майстрів капелюшних справ, чоловіків. Капелюх класичної форми з полями прийшла до нас безумовно з чоловічого гардероба. До кінця дев'ятнадцятого століття вона стала поступатися своїм місцем різноманітним незвичайним фасонів, а потім знову повернулася. Коко Шанель на чоловічий капелюсі загнула побільше поля по всьому колу і оживила квітами, стрічками і пряжками.
Російські жінки любили капелюхи і капелюшні магазини. Ось як іронізує над пристрастю до шляпной моді Теффі: «Самий центр, самий пульс життя представляють капелюшні магазини, де пір'я, птахи, квіти, стрічки і ще багато чого," чому назви немає ", крутиться, піднімається, опускається, приміряється. Дивні капелюшки бувають на білому світі. Інша, подивишся, капелюх, а вдивися в неї - ціла трагедія: на відігнутих полях, конвульсивно піднявши лапи, безпорадно розкривши дзьоб, вмирає якась біла або жовта птах. А тут же поруч, "сяючи нахабною красою", розквітає букет гвоздики ».
Капелюшне мистецтво в Європі продовжує процвітати і дивувати публіку. Але на наших вулицях жінка в капелюсі - екзотичний птах. Одягти справжню капелюх, а не бейсболку або простеньку наліпку з соломи від сонця, може дозволити собі тільки жінка з бездоганним смаком. Якщо ви все ж вирішили надіти капелюх, слід знати, що маленькі поля не здатні прикрасити жінку невеликого зросту з округлим овалом особи. Їй потрібні поля ширше. А ковбойський капелюх підходить і Пампушка, і дамам високого зросту, але не обов'язково скуластенькім. Взагалі жінкам чомусь чисто чоловічі капелюхи йдуть навіть більше, ніж жіночі, прикрашені квітами та іншої ніжною атрибутикою.
Суть найпоширенішою чоловічого капелюха, ковбойському, зовсім не в тому, щоб надати бравий вигляд або показати його соціальний статус. Це обов'язкова частина костюма ковбоя, іншими словами, пастуха. Вона захищала його голову від дощу і снігу, рятувала на скаку від хльостаючих гілок, служила хлистом, казанком для води і допомагала роздмухувати багаття. Раптом ці знання вам, що ризикнули надіти ковбойський капелюх, коли-небудь стануть в нагоді?
За багато тисячоліть людської історії головних уборів доводилося бути і предметами суто практичними, і символічними, і комічними, і патріотичними, блазенськими і політичними. Їх переслідували, а то надовго зраджували забуттю. Рідко яка інша деталь одягу висловлювала з такою силою дух часу, смаки і уявлення людей і особливо їх соціальне становище і соціальні претензії.
Якщо в давнину головний убір був символом положення людини в суспільстві, то сьогодні це просто необхідна деталь нашого гардероба, яка може бути красивою і приємною. Вона, як ми з'ясували, має тривалу і цікаву історію походження.

література:

  1. Буровик К. А. Родовід речей. - М.: Знання, 1991. 232 с.
  2. Жиліна Н. Русский ювелірний убір / Н. Жиліна // Батьківщина. - 2002. - N 11/12. - С. 160-165: іл.
  3. Кірсанова Р. Вся справа в капелюшку / Р. Кірсанова // Батьківщина. - 2003. - N 7. - С. 98-99: ил.
  4. Шохіна Т. Капелюшок, повернися! / Т. Шохіна // Крестьянка. - 2005. - N 10. - С. 88-92.
  5. Ерліхман В. Справа в капелюхах! / В. Ерліхман // Вокруг света. - 2009. - N 1. - С. 14- 22: ил.

наверх

Шукайте на сайті:

Раптом ці знання вам, що ризикнули надіти ковбойський капелюх, коли-небудь стануть в нагоді?