Свердління, зенкування і розгортання отворів


Під час металообробки або навіть виготовлення, складання деталей або їх ремонту, часто виникає потреба отримання в цих виробах різного роду отворів. Для таких цілей і проробляються процеси свердління, розгортання отворів і зенкерування.
Сутність даного процесу обробки металу полягає в тому, що процес різання металу здійснюється поступальним і обертальним рухами свердла (зенкера) по відношенню до свій осі. Самі ці рухи створюються за допомогою механічних (електрична дриль) або ручних (дриль, коловорот) пристосувань, а так само за допомогою верстатів (токарних, свердлильних).

Свердління - це один із способів обробки металів , Який в свою чергу обробляє і отримує отвори різкою металу , За допомогою свердла. Свердло, як і будь-який інший ріжучий елемент працює за принципом клина. Свердла по своєму призначенню і конструкції діляться на спіральні, центрові, перові та інші. В даний час, у виробництві більше застосовуються спіральні свердла, ну а в деяких випадках спеціальні вид свердел.
Свердло у вигляді спіралі складається з хвостової частини, шийки і робочої частини. Робоча частина такого виду свердла складається з ріжучої частини і циліндричної.


На направляющем каналі знаходяться дві канавки, які служать для відведення стружки під час різання металу . Зазвичай напрямки таких канавок ведеться в праву сторону. Ліві свердла користуються більш рідкісним застосуванням. Уздовж канавок проходять вузькі смужки, які називають стрічками. Вони призначені для зменшення тертя свердла про отвір металу під час металообробки (Свердла з діаметром 0.2 -0.5 мм. Проробляється без стрічки).

Ріжуча частина свердла формується за допомогою двох ріжучих крайок, розташованих під певним кутом відносно один одного. Цей кут називається кут вершини. Величина цього кута повністю взаємозалежна з властивостями оброблюваного матеріалу. Для чавуну або сталі з середньою щільністю він становить 115-120 градусів.
Хвостовик має призначення для закріплення свердла в патроні, або в шпинделі верстата і може мати конічну або циліндричну форму.
Шийка свердла, яка з'єднує робочу область з хвостовиком, призначена для виходу абразивного круга під час процесу шліфування свердла при його виготовленні. Саме на шийці позначається марка свердла.
Все свердла виготовляються з швидкорізальної сталі Р9, Р6М5, Р18 і інших. В процесі металообробки свердлінням, свердла часто притупляються, тому їх періодично заточують.


Процес зенкования: зенковании називається процес обробки металу верхньої частини отворі, для отримання фасок або циліндричних поглиблень, наприклад: заклепки або потайні головки гвинта. Виконується зенкование за допомогою зенковок або свердла великого розміру.

Процес зенкерование: Зенкування - це вид металообробки отворів, які отримані литтям, свердлінням або штампуванням, для того, щоб надати їм циліндричну форму, підвищену якість і точність поверхні. Процес зенкерования виконується за допомогою спеціальних інструментів - зенкерів. Зенкери мають ріжучу кромку на конічної або циліндричної поверхні, а також можуть мати ріжучу кромку на торці. Зенкування може бути підготовчим процесом до розгортання або остаточної обробкою металу .

Процес розгортання: Розгортання - це чистий процес металообробки отворів. Він дуже схожий на процес зенкерування, але в своєму випадку забезпечує малу шорсткість і більш високу точність оброблюваної поверхні отвору. Робота виконується за допомогою слюсарних (ручних) або верстатних (машинних) розгорток. Розгортка складається з шийки, хвостовика і робочої частини. Остання, ділиться на ріжучу, калібруючу і забірну частини.
Для чистової або чорновий металообробки отвори, застосовується комплекс розгорток, який складається з 2-4 штук. Виготовляються розгортки з тих же матеріалів, що і будь-які ріжучі елементи.

розглянуті процеси обробки металу для отримання отворів в основному виконуються на токарних і свердлильних верстатах. Але, існують такі випадки, коли отвори розташовуються в важко доступних місцях або установка деталі на верстат неможлива, в такому випадку металообробка проробляється в ручну, за допомогою ручних або механізованих дрилів або воротком.
також різання металу можна виконати за допомогою плазмового різання металу , Яка не веде за собою наслідків подальшої металообробки , Але не завжди може використовуватися для отримання отворів потрібної форми і розмірів.