Правильний вибір шкарпеток для походу забезпечить кожному любителю активного відпочинку відчуття комфорту і сприятиме отриманню задоволення від руху. Шкарпетки пом'якшують навантаження на ноги і в парі з гарною взуттям перешкоджають появі мозолів і потертостей.
Вибираючи шкарпетки для пішого походу, слід спочатку визначитися, в яких умовах і температурному режимі ви будете їх носити.
Для тривалих зимових походів багато туристів воліють використовувати комбінацію трьох, а то й чотирьох різних пар шкарпеток: тонкі бавовняні шкарпетки, поверх них махрові, далі йдуть теплі вовняні шкарпетки, і останні - тонкі капронові панчохи. Така комбінація шкарпеток забезпечує відчуття комфорту шкірі ніг завдяки контакту з натуральною тканиною, добре вбирає піт, зменшує ймовірність появи мозолів і досить добре зігріває ноги. Махровий носок пом'якшує вплив вовняної шкарпетки, особливо, якщо він грубої в'язки. Крім того, вовняні шкарпетки зберігають свої теплоізоляційні властивості, навіть будучи мокрими. Капронову панчоху, що надягає зверху, захищає вовняний носок від протирання, щільно його фіксує на нозі, дає можливість ковзати нозі всередині черевика, уникаючи при цьому натирання мозолів. Дані рекомендації відносяться до традиційної туристичної взуття, досить жорстким черевиків з грубої шкіри.
Для володарів пластикової і інший утепленій взуття та рекомендації будуть дещо іншими. Там буде достатньо одних бавовняних і одних махрових, або ж пари щільних трекінгових шкарпеток. Але моя порада не "економити" на носках в питанні з зимовим взуттям. Достатня товщина шкарпеток може помітно компенсувати можливі недоліки взуття як в плані теплоізоляції, як і в плані форми колодки. Наприклад, помічено, що черевики деяких моделей взуття солідних фірм, з дивовижною постійністю натирають ноги до кривавих мозолів більшості їхніх власників. У мене був якраз такий показовий випадок. На Кавказі, за збігом обставин зібралися в одному місці альпіністи в такий же взуття як у мене і я виявився єдиним, у кого дана модель не натирала ноги. Постановили, що справа в шкарпетках. Коли я купував черевики, я вибирав їх розмір як раз з розрахунку на вовняний носок. Але тут теж потрібна міра. Занадто великий черевик порушує ергономіку ходьби, нога (точніше - стопа) швидше втомлюється, складніше ходити в швидкому темпі, лазити по скелях. До того ж, внутрішній черевик в пластиковій взуття має тенденцію до разнашіванія, сминанию.
Для теплої пори року для туристичного походу цілком достатньо натуральних тонких бавовняних шкарпеток.
Бавовна дуже приємний для тіла і добре вбирає вологу, але при цьому довго сохне.
Зараз виробники туристичного одягу пропонують любителям активного відпочинку спеціальні трекінгові шкарпетки або термошкарпетки. Вони мають ряд переваг: виводять вологу назовні, залишаючи ноги сухими, добре зігрівають їх в холодну пору, швидко сохнуть, досить міцні і мають анатомічну форму. Детальніше про треккингових шкарпетках читайте в статті Трекінгові шкарпетки.
І на закінчення, хочу порадити, вирушаючи в тривалий похід, обов'язково запасіться носками, щоб кожен вечір мати можливість одягнути сухі і відчувати себе як вдома.
Вдалих вам походів!