В інтернеті триває бурління говіння на тему того, що Apple (як, втім, і очікувалося) викинула з нового iPhone аналоговий 3.5-міліметровий роз'єм для навушників. Додам свої три копійки і я.
Для початку зроблю розумне «аналітичне особа» і скажу, що на велику частину користувачів iPhone це нововведення вплине ... ніяк воно не вплине, давайте будемо відверті. Люди в основному користуються комплектними навушниками, тому той факт, що їх тепер треба встромляти не в круглий отвір, а в довгасте, їм абсолютно байдужий. Ті, хто користувався бездротовими навушниками, так і продовжать ними користуватися, не дивлячись на те, що iPhone не підтримує aptX і якість звуку при Bluetooth-підключення у нього помітно нижче середнього по лікарні. (Люди просто ніколи не пробували нічого кращого - ignorance is bliss!)
На тих, хто дуже сильно турбується про якість звуку, це теж не позначиться, тому що аудіовихід на iPhone завжди був зроблений за принципом «третій сорт - не брак». Через це люди, які слухають музику з iPhone в більш-менш серйозних навушниках, вважали за краще підключати до нього зовнішні ЦАП / підсилювачі на кшталт Oppo HA-2 (За посиланням - мій огляд) або CEntrance HiFi-Skyn . Для них теж абсолютно нічого не змінилося.
Постраждала досить нечисленна прошарок меломанів, яких не влаштовує якість комплектних навушників і бездротових рішень, проте вони настільки стурбовані якістю звуку, щоб носити з собою окремий ЦАП для телефону. Ці люди або змиряться з перехідниками, або перейдуть в категорію «аудиофилов» (тобто куплять мобільний ЦАП і заспокояться на цьому).
(ніхто не обіцяв, що мета прогресу - зручність користувачів)
Тепер прийшов час зняти «аналітичне особа» і висловити особисту думку. На мій погляд, жодної технологічної причини відмовлятися від роз'єму для навушників не було. Відмазка в стилі «роз'єм дуже старий, пора рухатися вперед» - це саме що відмазка. Зубні щітки теж придумали не вчора, але це не означає, що всі повинні в ім'я прогресу перестати чистити зуби.
(Update: як справедливо зазначає Алекс Пацай , Відмова від мініджек дозволив трохи збільшити ємність акумулятора - це дійсно плюс.)
Стандартний аналоговий джек - це рідкісний приклад ідеального інтерфейсу, що володіє трьома найважливішими характеристиками - сумісністю, надійністю і простотою. Розглянемо кожну з цих характеристик докладніше.
Сумісність: будь-які навушники з 3.5-міліметровим роз'ємом сумісні з будь-яким джерелом, оснащеним аналогічним роз'ємом. На практиці це означає, що користувачі могли використовувати одні і ті ж навушники з телефоном, планшетом, ноутбуком та іншими пристроями - аж до касетних аудіоплеєрів і портативних аудіопріёмніков 30-річної давності. Тепер такий фокус не пройде: наприклад, покупці iPhone 7 не зможуть використовувати комплектні навушники з усіма іншими пристроями. Вірно і зворотне: зі мною не раз бувало таке, що я забував взяти в поїздку навушники. В цьому випадку я завжди йшов до найближчого магазину електроніки, купував там найменш бридкі навушники в ціновій категорії «до 20 доларів», а після закінчення поїздки просто дарував їх кому-небудь. Тепер це теж в минулому. І перехідник тут не допоможе, тому що якщо користувач забув навушники, то перехідник він теж напевно забув, а то і взагалі втратив.
Надійність: візьміть навушники і подивіться на 3.5-міліметровий штекер. Бачите ці великі масивні контакти? Тепер візьміть Lightning-кабель і подивіться на ці крихітні контакти, схожі на екскременти комах. Не знаю як ви, а я регулярно стикаюся з тим, що ці контакти брудняться або окислюються. В результаті при підключенні кабелю нічого не відбувається, доводиться виймати його з роз'єму, перевертати іншою стороною або взагалі чистити контакти гумкою і т.п. При використанні 3.5-міліметрового мініджек це відбувається набагато рідше.
Простота: якщо на телефоні є 3.5-міліметровий роз'єм, то користувачеві досить вийняти з кишені навушники, підключити їх до телефону - і все. Йому не треба згадувати, куди він засунув цей сраний перехідник. Не треба гадати, сів акумулятор в бездротовій гарнітурі чи ні. (До речі, далеко не будь-яких бездротових навушників вистачить на трансатлантичний переліт - нові Apple AirPods, наприклад, з цим не впораються.) Можна за 2 секунди підключити навушники до телефону і відразу приступити до прослуховування музики, перегляду фільму або мовним уроків в DuoLingo- в загальному , саме до того, для чого люди зазвичай використовують навушники.
Нарешті, використання пропрієтарного роз'єму для підключення такої базової речі, як навушники, не подобається мені чисто з ідеологічної точки зору. Так ми прийдемо до того, що у Apple буде один роз'єм для навушників, у виробників Android-смартфонів - інший, ще у когось - третій. В результаті користувачеві доведеться обкладатися зайвими навушниками або перехідниками, що тільки створює додаткові логістичні проблеми (тут хочеться передати привіт користувачам MacBook 12, які переконливо розповідають, який це зручний ноутбук, обклавшись численними перехідниками і док-станціями).
З третього боку, все прекрасно розуміють, що Apple - це не богадільня, а комерційна компанія, яка заробляє гроші. Перехід на пропріетарний роз'єм для навушників - це всього лише одна з стратегій щодо підвищення прибутку (навіть якщо користувачі будуть купувати Lightning-навушники інших виробників, Apple все одно буде отримувати відрахування за програмою ліцензування аксесуарів).
TL; DR: відсутність роз'єму для навушників в iPhone 7 в глобальному масштабі ні на що не вплине, але Apple все одно веде себе по-мудацькі. Користувачам, як зазвичай, доведеться втертися і звикати, але нам не вперше. ♦
PS Цікаву думку Андрія Баришнікова:
PPS Андрій запросив мене в якості гостя в подкаст BeardyCast, де ми обговорювали саме цю тему:
Сегмент c моєю участю починається в 0:22:52, та й в цілому випуск хороший.
Бачите ці великі масивні контакти?