- Чим небезпечні інфекції та віруси
- Дезінфекція - панацея
- перед процедурою
- підготовка інвентаря
- Очищення клітини: покрокова інструкція
- знезаражувальні засоби
- методи знезараження
- дезінфекція вогнем
- Випал клітин паяльною лампою - покрокові рекомендації
- Очищення за допомогою «Керхера»
- Інші ефективні способи знезараження
- Дезінфекція за правилами
- Інструкція з дезінфекції кролячих кліток
- Боротьба з хворобами
- Дещо про ветеринарних препаратах
Домашні кролики, яких вирощують в фермерських та приватних господарствах, не вимагають важкого догляду і є вигідним бізнесом. Але тільки до тих пір, поки не настає падіж, який забирає левову частку молодняка і може вразити навіть дорослих особин. Кролики уразливі для будь-яких захворювань, будь то інфекції та віруси, або грибки або інші напасті. Регулярна дезінфекція кролячих кліток - життєво необхідна процедура, яка допоможе зберегти поголів'я в цілості й здоров'ї.
Дезінфекція кролячих кліток
Зміст статті
Чим небезпечні інфекції та віруси
Їх головна небезпека - в дивовижній живучості та здатності швидко розмножуватися в сприятливому середовищі. Вони захоплюють нові простори, розмножуються і вражають кожне нове покоління кроликів, які виводяться в заражених клітинах.
До речі! Висока смертність серед молодняку - справжнє лихо для заводчика. Коли один за іншим починають гинути довговухі вихованці, що-небудь робити часто вже пізно. Зате можна подбати заздалегідь про те, щоб цього не сталося, заздалегідь продезинфікувавши кролячі житла.
Захистити поголів'я кроликів від хвороб допоможе своєчасна дезінфекція
Від мікробів, що живуть на стінках клітин, в підстилці, на поверхні сіток позбутися непросто. Вони стійкі до «водних процедур», до підвищених або низьких температур, швидко звикають до хімічних сполук і не реагують на них.
Хвороботворні мікроби можуть жити і розмножуватися протягом довгого часу всередині клітин і на їх зовнішніх поверхнях, на інвентарі, на годівницях, поїлках, в підстилці, в підлозі, на інструментах, словом, скрізь. І скрізь вони становлять небезпеку для мешканців клітин, як старих, так і нових.
Мікроби становлять небезпеку для кроликів
Дезінфекція - панацея
Все тваринники і експерти одностайні в думці, що найбільш ефективним способом позбавити поголів'я тварин від можливих смертельних хвороб є саме очищення клітин, але не просто для підтримки гігієни, а в поєднанні з дезінфекцією, яка проводиться за допомогою спеціальних засобів або спеціальними методами.
На тваринницьких фермах і в великих господарствах, де до вирощування кроликів підходять професійно і науково, дезінфекція повинно бути мінімум двічі на рік.
Дезінфекцію на великих фермах проводять мінімум двічі на рік
Це планові процедури, беручи до уваги екстрених випадків, які вимагають позапланової дезінфекції та виконання таких заходів:
- пересадка молодняка в загальні клітини;
- підготовка клітин для окролу;
- перенесені поголів'ям захворювання.
Клітини піддають дезинфекції перед пересаджуванні в них молодняка
Навіщо проводити дезінфекцію?
При будь-якій обробці, планової або позапланової, дезінфекції підлягають не тільки клітини тварин зсередини, зовні, по всіх площинах, а й весь інвентар, за допомогою якого здійснюється догляд. Також дезінфікувати необхідно самі приміщення (стіни, підлога, стеля), де постійно знаходяться клітини з кроликами.
Дезінфікувати потрібно не тільки клітини, але і стіни, інвентар
перед процедурою
На фото клітини для кроликів
Будь-яким дезинфікуючим процедурам передує прибирання. Спочатку потрібно ретельно очистити клітини від посліду, позбутися від залишків підстилки, прибрати сміття і вичистити бруд. Всі поверхні повинні бути чистими. Так можна видалити близько 40% мікробів. З іншими доведеться справлятися більш серйозними методами.
підготовка інвентаря
Для проведення процедури очищення знадобиться наступний інвентар:
- віник;
- лопатка;
- скребок;
- щітка;
- мочалка;
- відро;
- ящик;
- Пакети для сміття;
- шланг з водою;
- очищающий препарат;
- розпилювач;
- рукавички.
Очищення клітини: покрокова інструкція
Крок 1. Вийміть тварин з клітин і перемістіть в місця тимчасового тримання.
Крок 2. Одягніть рукавички. Видаліть з кролячих кліток абсолютно всі предмети, що не прикручені до стінок, стелі або підлозі.
Крок 3. Позбавтеся від підстилки, упакувавши її в сміттєвий щільний пакет для подальшої утилізації. Користуйтеся скребком, совком, віником або щіткою.
З клітин потрібно вимести всю стару підстилку
Крок 4. Перевірте цілісність клітини, уважно огляньте її на предмет пошкоджень або поломок.
Крок 5. Добре, сильним струменем води з шланга, бажано гарячої, промийте вага поверхні, намагаючись видалити якомога більше бруду.
Крок 6. Візьміть щітку з жорсткою щетиною або жорстку мочалку і постарайтеся відтерти залишилася бруд. Змийте все водою.
Крок 7. За допомогою розпилювача окропити поверхні миючим засобом, яке ви вибрали для очищення. Знову потріть щіткою або мочалкою і змийте остаточно.
Поверхні з розпилювача
Крок 8. Добре просушіть клітку, бажано зробити це на відкритому сонці.
Клітини після обробки потрібно просушити
Крок 9. Вимийте і очистіть поїлки, годівниці, а також весь використовуваний інвентар.
Крок 10. Змийте сильним струменем воду бруд і пил зі стелі, стін і підлоги в приміщенні, де зазвичай встановлені клітки.
знезаражувальні засоби
Після того як кроляче житло очищено і висушене, можна приступати до процедури знезараження, але спочатку необхідно вибрати засоби, якими належить скористатися.
Найпопулярніші засоби:
- Вироцид;
Вироцид
- ПВП йод спрей;
- Зольний луг;
- Екоцид С;
екоцид С
- Спиртовий розчин йоду;
- формалін;
- Глютекс;
Глютекс
- білизна;
- Віросан;
- Виркон С;
Виркон З
- Розчин формальдегіду;
- Бромосепт-50;
- Креолін бесфенольний кам'яновугільний;
креолін
- Хлорне вапно;
- Делеголь;
- Кальцинована сода.
Сода кальцинована
Порада! Для нанесення дезінфекційних розчинів знадобиться кисть або розпилювач. Бажано працювати не тільки в рукавичках, але і в респіраторі, особливо якщо ви будете розпорошувати розчин.
обприскувач механічний
методи знезараження
Дезінфекцію можна провести одним з п'яти методів.
- Обробка розчином. Для цього необхідно вибрати засіб зі списку і обробити їм поверхні. Потім ретельно промити водою і висушити на сонці.
- Аерозольне розпилення дезинфектора.
- Випал. Цей метод вважається найефективнішим. Застосовується паяльна лампа або газовий пальник.
- Очищення за допомогою «Керхера».
- Очищення за допомогою будівельного фена.
Випал клітин (дезінфекція)
Усі три методи допомагають позбутися від максимальної кількості мікробів, але щоб провести знезараження на сто відсотків, краще використовувати комбінацію хоча б двох з них. Найкращий ефект дає випал плюс хлорування.
дезінфекція вогнем
Зупинимося докладніше на методі обробки вогнем, оскільки він є найменш витратним і трудомістким, і разом з тим найбільш доступним і ефективним. Перед силою вогню не встоять ніякі мікроби, а також в полум'я загинуть всі личинки, зародки, грибки і будь-які хвороботворні мікроорганізми. Після дезінфекції вогнем не потрібно змивати з поверхонь хімічний розчин і потім сушити клітку.
До речі! Якщо в конструкції клітин присутні дерев'яні елементи, вогнем обробляти їх можна теж, оскільки вплив полум'я триває всього кілька хвилин. Дерево за цей час не згорить, а лише придбає бурий відтінок.
Випал клітин паяльною лампою - покрокові рекомендації
Крок 1. Підготуйте і заправте паяльну лампу.
Паяльна лампа
Крок 2. З клітин і всієї прилеглої території видаліть абсолютно всі предмети, які можуть легко спалахнути.
Крок 3. На попередньо механічно очищені і висушені поверхні направити струмінь вогню і впливати нею на кожну близько двох хвилин, намагаючись, щоб полум'я поширювалося по поверхні рівномірно.
Випал кролячих кліток
Потрібно добре обробити всі поверхні
Крок 4. Дати охолонути, внести в продезинфицированное приміщення, покласти підстилку і заселяти здорових мешканців.
Можна заселяти кроликів
Очищення за допомогою «Керхера»
Взагалі-то «Керхер» - це не спеціальний апарат для чищення кролячих кліток. Так називається німецька компанія, яка подарувала світу переносний очисний апарат високого тиску, який може використовуватися в побуті. Винайдено він був для чищення килимів і меблів, салонів автомобілів. Але фермери-кролівники і заводчики птиці придумали для «Керхера» інше застосування.
Мийка високого тиску Karcher
Апарат відмінно очищає і дезінфікує житла вихованців не за рахунок великої витрати води (машина економна, витрачає всього 10 літрів в хвилину), а за рахунок високого тиску. Під тиском гаряча пара видаляє з поверхонь клітини практично всі шкідливі мікроорганізми. Працює «Керхер» від джерела напруги 220 вольт. У цього методу дезінфекції є тільки один недолік - ціна апарату, яка може бути близько $ 500. Але якщо ви розводите кроликів, і у вас є «Керхер», це все, що вам буде потрібно для дезінфекції кліток
Миття кролячих кліток
Очищення і дезінфекція клітин водою
Після очищення і просушування клітин можна запускати пухнастих мешканців
Інші ефективні способи знезараження
Популярними є обробки доступними хімічними препаратами.
Назва препарату Застосування
хлорне вапно
Готується 10% розчин. Наноситься на всі дезінфіціруемие поверхні за допомогою широкої кисті. Залишити на півгодини. Після цього всі поверхні, з якими можуть стикатися тварини, ретельно промити водою, провітрити і висушити.
формальдегід
2% розчин, розлучається з розрахунку 10 мл на метр кубічний. Дезінфекція аерозольна - наноситься речовина за допомогою розпилювача. Необхідно, щоб температура в приміщенні була не нижче + 15 ° С, а вологість - не нижче 60%.
Залишити на чверть години, провітрити, вимити струменем води.
кальцинована сода
До гарячої води додається 2% кальцинована сода. Поверхні обробляються мочалкою. Залишити на півгодини, змити і висушити. Цим розчином також добре обробляти годівниці, поїлки та інвентар.
Білизна (Жавель, Доместос)
Це засіб, широко застосовується в побуті, набуло популярності і у кролівників. Розчин білизни, яка містить хлор, розбавляється водою 1:10. Наноситься пульверизатором. Залишити на годину, промити, просушити.
йод
Готується розчин - на літр води 25 мл 5% йоду. Наносити за допомогою пульверизатора або пензлем. Залишити на годину. Оброблена поверхня має потребу в миття і сушіння.
луг
Зольний луг безпечний для тварин, їм можна обробляти після застосування хлору для нейтралізації залишків останнього. Деревну золу прокип'ятити з водою (співвідношення 1: 3) протягом півгодини. Процідити на марлю, знову закип'ятити. Гарячим нанести на поверхні клітин. Можна не змивати.
формалін
2% розчином обприскати поверхні з розпилювача. Через чверть години змити і просушити.
Дезінфекція хімічним способом
Дезінфекція за правилами
Домашні міні-ферми не часто проводять знезараження по офіційно прийнятим ветеринарною службою санітарним нормам, проте, всім заводчикам тварин і птахів необхідно ці норми знати і намагатися, по можливості, їх дотримуватися.
Інструкція з дезінфекції кролячих кліток
Перед процедурою дезінфекції проводиться механічне очищення клітин, що використовується для догляду за тваринами обладнання, приміщення, що застосовується інвентарю, інструментів і всієї прилеглої території.
- З клітин видаляються тварини.
- Виймається підстилка і все, що залишилося від кормів.
- Поверхні змочуються гарячою водою.
- Чи не з'їдені корми або частини підстилки очищаються скребком і струменем великого напору води.
- Пух знищується вогнем за допомогою паяльної лампи, допустимо використовувати газовий пальник.
- Забруднення змиваються водою температурою не нижче + 70 ° С. У воді розчиняється стільки кальцинованої соди, щоб вийшов 2% розчин.
- Змивається розчин кальцинованої соди сильно б'є водним струменем.
- Після очищення проводиться дезінфекція розпиленням струменя дезраствора. При плюсових температурах розчин може бути холодним, при мінусових - гарячим.
- Після закінчення дезінфекції клітини провітрюються, дезраствор змивається водою, все висушується.
- Дезінфікуються поїлки, годівниці, інструменти ретельно промиваються.
- Стіни, стеля, підлога приміщення, де знаходяться клітини з тваринами, повинні бути також продезінфіковані дезрозчином, який змивається струменем води. Приміщення має просохнути.
Клітки для кроликів після дезінфекції
Згідно з тією ж інструкції терміни дезінфекції встановлюються наступні:
- годівниці, поїлки, лотки-елеватори для подачі кормів - раз в 7 днів (при хворобах - раз в 5 днів);
- інвентар для догляду та гігієни - раз в 14 днів (при хворобах - раз в 5 днів)
- клітини планово - раз в 6 місяців;
- прибирання території навколо крільчатника - раз на місяць;
- знезараження приміщення - один раз щороку.
Важливо! При проведенні робіт з очищення та знезараження важливо дотримуватися заходів особистої безпеки. Одягати спецодяг, рукавички, окуляри, респіратор. Аерозольне розпилення в великих масштабах проводити в протигазі. В процесі не курити і не вживати їжу. Після ретельно вимити з милом обличчя і руки.
захисні костюми
Боротьба з хворобами
Якщо в фермерському господарстві у тварин все-таки виявлено ту чи іншу інфекційне захворювання, необхідно терміново продезінфікувати все контактні житла і приміщення, де вони знаходяться, щоб не допустити поширення інфекції на все поголів'я. Також тотально знезаразити всю ферму необхідно після того, що сталося відмінка.
Захворювання Препарати Періодичність
сальмонельоз
• Їдкий гарячий натрій - 2,5%.
• Формальдегід - 2%.
• Гашене вапно - 20%.
• Хлорамін - 3%.
Кожні 5 днів.
лістеріоз
• Сода кальцинована - 16% (гарячий розчин).
• Формальдегід - 20%.
Кожні 10 днів.
стафілокок
• Формальдегід - 4%.
• Хлорамін - 2%.
Кожні 5 днів.
пастереллез
• свежегашеной - 20%.
• Формальдегід - 0,5%.
• Хлор - 2%.
• ксілонафта - 2% (гарячий розчин).
Кожні 7 днів.
дерматомікоз
• Формальдегід - 2% плюс їдкий натр - 1%.
• Формалін-гасова емульсія (формалін, гас, креолін, вода - пропорції 10/10/5/75 частин).
Кожні 10 днів.
кокцидіоз
• Аміак - 7%.
• однохлористого йод - 10% (гарячий розчин).
• Емульсіея технічного ортохлорфенола - 2% (тільки при температурі + 18 ° С ... 22 ° С).
Кожні 4 дні.
міксоматоз
• Їдкий натрій - 3%.
• Лізол - 6%.
• Випалювання вогнем.
Кожні 5 днів.
Після того як інфекція відступила і закінчився визначений для того чи іншого захворювання карантинний термін, рекомендується в останній раз провести фінальну дезінфекцію для контролю і страховки. Знезаражувати все повністю - від поїлок до приміщення. Потім все обмити окропом з кальцинованої содою, змити чистою водою. Дати провітритися, просохнути, і можна повертати мешканців.
Дещо про ветеринарних препаратах
Існує безліч препаратів, які випускаються промисловістю спеціально для знезараження і продаються у ветеринарних аптеках. Їх застосування не є популярним серед фермерів через високу вартість і значної витрати препарату, особливо при наявності великого поголів'я. Проте деякі індивідуальні заводчики воліють користуватися заводськими препаратами, суворо дотримуючись інструкції, щоб ненароком не завдати шкоди тваринам.
Ветеринарна фармакологія пропонує наступні ефективні засоби:
- Віросан;
- Бромосепт-50;
- креолін;
- Виркон С.
- ПВП йод;
- Вироцид;
- Екоцид С;
- Глютекс;
- Делеголь;
- Діабак-Вет.
Глютекс - найбільш м'який і щадний з сильнодіючих препаратів. Розчин зеленого кольору.
Надає дію:
- бактерицидну,
- віруліцидної,
- фунгицидное.
Для навколишнього середовища помірно нешкідливий. Рівень токсичності теж помірний. Чи не алерген. Чи не призводить до корозії металів (що може трапитися, наприклад, при частому застосуванні хлору). Активно діє протягом декількох діб, незважаючи на те, що після годинної експозиції нанесений препарат необхідно змити.
Делеголь комплексно очищає, бореться з мікробами і дезодорує. Відрізняється від інших тим, що до нього мають підвищену чутливість не тільки віруси і бактерії, але і гриби.
Делеголь
Діабак-Вет - цим засобом можна обробляти без подальшого змивання. Він також застосовується в забійних цехах для очищення і знезараження поверхонь і інструментів.
Діабак-Вет
Щоб вихованці були здорові, росли і набирали вагу, мали якісне хутро і хороші забійні показники, мало справно годувати їх і вчасно поїти. Збалансований раціон має значення, але все виявляється даремно, коли поголів'я вражає хвороба. Своєчасне знезараження - єдиний спосіб уберегти тварин від падежу, а господаря від збитків. Можна вибрати найбільш прийнятний або самий бюджетний спосіб. Головне, щоб процедура знезараження проводилася регулярно і ретельно. І тоді захист буде стовідсотковою, а прибуток - і того більше. Застрахуйте свій бізнес за допомогою дезінфекції.