- Очі-хамелеони у людини - що це значить?
- Колір очей у людини - як він формується і що на це впливає?
- Колір очей «хамелеон» у дорослих
- Патологічні причини зміни кольору очей
Очі-хамелеони у людини - незвичайне і рідкісне явище, коли райдужка змінює колір під впливом різних факторів. Вони бувають зовнішніми і внутрішніми. Іноді подібні зміни свідчать про наявність патології. Як відрізнити це від звичайного фізіологічного стану? Розглянемо особливості очей-хамелеонів.
Очі-хамелеони у людини - що це значить?
У деяких людей очі змінюють свій колір, наприклад, з карого на зелений. Основна причина цього - незвичайний візерунок райдужної оболонки. Виглядає це досить красиво і навіть загадково. Мало хто може похвалитися такою особливістю. Якщо зміна кольору очей не пов'язане з патологіями, їх називають «хамелеонами». Цей феномен досі вивчається вченими , Так як точні причини його невідомі. У більшості випадків це пояснюється особливостями роботи дух систем - ендокринної та центральної нервової. Іноді змінюють очі свій колір внаслідок розвитку будь-якого захворювання, офтальмологічного або системного. Розглянемо обидві групи факторів.
Колір очей у людини - як він формується і що на це впливає?
У немовлят одразу після народження мутно-сірі або світло-зелені очі. Згодом відтінок райдужної оболонки стає іншим. Це природний процес, який спостерігається у всіх дітей. Вже через 6 місяців райдужка темніє. Близько року формується відтінок, закладений генами. Завершиться цей процес приблизно до 10 років. Це відбувається у зв'язку з виробленням і накопиченням в організмі меланіну - пігменту, відповідального за візерунок і відтінок райдужної оболонки. Чим більше виробляється меланіну, тим темніше очі. Визначають кількість даного пігменту 2 фактора:
Генетичний. Гени грають основну роль в тому, який колір очей буде у людини. Якщо у батьків карі очі, швидше за все, їх дитина буде також карооким, хоча не виключено, що і блакитнооким. Передбачити це на 100% неможливо.
Расова приналежність. Вона визначає колір очей, шкіри, волосся. У представників негроїдної раси очі можуть бути тільки карими. Цей фактор також не є абсолютно передбачуваним, так як у європеоїдів райдужка може бути як темною, так і світлою.
Існує навіть спеціальна таблиця, за допомогою якої можна спробувати вгадати, які очі будуть у людини. Однак вона не дасть максимально точного прогнозу. Власне, в цьому і немає сенсу. Багато людей намагаються пов'язати кольору райдужки з характером і темпераментом людини, але науково довести подібні гіпотези поки не представляється можливим.
При цьому є можливість передбачити формування відтінку райдужної оболонки вже після народження. Якщо у новонародженого очі світло-зелені, то вони згодом змінять свій колір на коричневий або темно-зелений. Сіро-блакитні очі немовляти можуть стати в майбутньому небесно-синіми.
Колір очей «хамелеон» у дорослих
Очі-хамелеони змінюють свій колір під впливом зовнішніх і внутрішніх факторів. У першому випадку мова йде про зміну рівня освітлення в приміщеннях або на вулиці, впливає також мають погодні умови, колір волосся, одягу, оточуючих предметів. Відображення тих чи інших об'єктів в очах можуть створити ефект зміни відтінку райдужної оболонки. Таке сприйняття є суб'єктивним. Більш того, подібні зміни тимчасові і відразу ж проходять, як тільки на райдужку перестануть впливати перераховані чинники.
Що відноситься до внутрішніх чинників? В даному контексті маються на увазі сльози і емоції. Коли людина плаче, колір райдужки стає більш насиченим. При цьому склера за рахунок додаткового зволоження здається ще білішими. На її тлі райдужна оболонка виділяється чіткіше. Що стосується емоційного стану, то це питання вивчено ще менше. Є припущення, що стрес, гнів, радість і інші емоції здатні змінити колір очей, що пов'язано із загальним гормональним фоном.
Очі-хамелеони - явище, характерне для людей зі світлою радужкой. Карі очі зазвичай не змінюють свій колір під впливом зовнішніх факторів і в результаті стресу. Тільки через сліз відтінок їх може стати ще темніше.
Патологічні причини зміни кольору очей
Колір очей «хамелеон» за своєю природою патологічним бути не може. Якщо причиною зміни відтінку райдужної оболонки стала хвороба, то очі хамелеонами вже назвати не можна. При яких захворюваннях спостерігається подібний ефект? Є кілька досить рідкісних очних хвороб, які супроводжуються зміною кольору райдужної оболонки. До них відносяться:
Синдром Фукса (хронічний негранулематознимі увеїт). При цьому дегенеративном захворюванні світлішає райдужка внаслідок її стоншування, а також мутніє кришталик. Синдром майже завжди призводить до глаукоми або катаракті. Помітити ознаки хвороби можна по різному кольором очей: один світліше іншого.
Синдром Познера - Шлоссмана (глаукомоціклітіческій криз) - один з різновидів запального ураження райдужної оболонки. Ознаки синдрому: хворобливі відчуття в очах, затуманення зору, підвищена світлочутливість, поява різнобарвних / райдужних кіл перед очима. Що стосується райдужки, то вона помітно темніє.
Синдром Горнера - хвороба, що розвивається внаслідок ураження нервової системи. Виявляється недуга на очах. Один із симптомів - гетерохромія (різний колір очей).
Пігментна глаукома - захворювання, що супроводжується відділенням пігменту від задньої поверхні райдужної оболонки і попаданням його в інші частини ока. Частина склери набуває відтінок райдужки. Інші ознаки хвороби такі ж, як у звичайної форми глаукоми: підвищений внутрішньоочний тиск, зниження якості зору і інші.
Меланома райдужної оболонки - це злоякісна пухлина, яка зазвичай має темно-коричневий колір. Пухлина спостерігається в передній камері ока. Межі райдужки при цій патології розмиваються, рогова оболонка мутніє.
Лімфома - онкологічне захворювання, яке проявляється на райдужній оболонці - вона стає тьмяною.
Відрізнити природна зміна кольору очей від патологічного досить просто. Очі-хамелеони міняють відтінок ненадовго, в той час як ознаки хвороби зазвичай більш стаціонарні. Крім того, при відсутності лікування вони посилюються
Очі-хамелеони у людини - що це значить?Колір очей у людини - як він формується і що на це впливає?
Як відрізнити це від звичайного фізіологічного стану?
Очі-хамелеони у людини - що це значить?
Колір очей у людини - як він формується і що на це впливає?
Що відноситься до внутрішніх чинників?
При яких захворюваннях спостерігається подібний ефект?