Винний камінь - органічна речовина, що утворюється в процесі виготовлення вина і представляє собою темно-коричневі або бордово-червоні кристали (див. Фото). Найчастіше кристалічний осад з'являється на дні і стінках дерев'яних бочок, в яких витримується винний напій. Однак також даний камінь може утворюватися на пробках, якими закриті скляні пляшки з витриманим вином.
Утворюється винний камінь маленькими частинами, і на цей процес йдуть роки. Саме тому ціна даного продукту досить велика, і на сьогоднішній день його може купити не кожен.
Перед надходженням у продаж винний камінь піддається спеціальній обробці. Насамперед він відмивається від зайвих домішок. Як це робиться? Утворився в процесі бродіння вина осад заливають окропом. Слідом за ним в ємність відправляють суху глину, звичайний яєчний білок, а також невелика кількість вугілля. Коли всі інгредієнти розчиняються, отриману суміш проціджують через сито і кристалізують. Така процедура проводиться до тих пір, поки очищений продукт повністю не стане білим. Отриманий світлий камінь подрібнюється в порошок, розфасовується по пакетиках або баночках і відправляється на продаж.
Справжній винний камінь також називають кремортартара і віннокаліевой сіллю. В цей продукт одночасно входять тартрат калію і гидротартрат калію. Купити цей цікавий продукт сьогодні можна в аптеках, великих магазинах, а також в звичайних відділах зі спеціями.
Застосування в кулінарії
У кулінарії винний камінь найчастіше застосовується для приготування випічки. Завдяки своїм властивостям в цій сфері він використовується в якості цукру, а також як розпушувач тіста і ефективний закріплювач білків.
Дуже часто цей продукт додають в глазур для відбілювання і додання пластичності. Також для приготування морозива застосовується винний камінь. У цьому випадку він не допускає утворення кристалів і зберігає однорідну консистенцію маси.
Іноді винний камінь можна зустріти в складі желе, безалкогольних напоїв, а також кексів і хліба.
При додаванні даного продукту в тісто необхідно враховувати одне важливе правило. Порошок винного каменю завжди слід просівати разом з борошном. Крім цього, потрібно обов'язково дотримуватися пропорції. Так, якщо дану добавку використовувати в якості розпушувача, замість 1 чайної ложки пекарського порошку рекомендується взяти 2/3 чайної ложки каменю і 1/4 чайної ложки соди.
Застосування винного каменю цим не обмежується. Він вважається чудовим стабілізатором для мусів і кремів. З його використанням вдається максимально зберегти консистенцію і форму маси. Радує і те, що з додаванням цієї речовини в рази швидше збиваються яєчні білки, що дозволяє витрачати менше часу на виготовлення десертів.
Чим замінити винний камінь?
«Чим замінити винний камінь?» - це питання часто виникає у кулінарів, так як цей продукт не завжди вдається знайти в звичайному магазині, а в деяких рецептах він все-таки потрібно. Отже, на сьогоднішній день відомо три замінника винного каменю:
- розпушувач тесту - його часто використовують в кількості однієї маленької ложки замість 2/3 чайної ложки каменю;
- сік лимона або винний оцет - цими інгредієнтами в основному замінюють винний камінь при виготовленні безе (1/8 чайної ложки на один яєчний білок);
- лимонна кислота - нею слід замінювати винний камінь в тому випадку, якщо в рецепті він потрібен для регулювання кислотності (пропорція 1: 1).
Останній замінник, а саме лимонна кислота, є безпрограшним варіантом в приготуванні кондитерських виробів. Його можна застосовувати навіть в тому випадку, якщо точно не знаєте призначення винного каменю в рецепті.
Користь і шкода
Користь винного каменю насамперед полягає в утриманні багатого переліку мінеральних речовин. Цей незвичайний продукт насичений величезною кількістю калію, який ефективно очищує організм від зайвої рідини. Також в даному камені міститься залізо. Цей життєво необхідний елемент бере участь в процесі утворення крові у людини, а ще він добре бореться з перевтомою і стресами.
Насичений винний камінь і магнієм, який регулює цукор в крові, а також нормалізує пульс і знижує артеріальний тиск. Крім цього, дане мінеральна речовина сприятливо впливає на роботу травлення і бере участь у формуванні кісткової тканини.
Не можна не згадати і про те, що у винному камені міститься йод, адже саме цей елемент відповідає за правильне функціонування щитовидної залози. Багато медики стверджують, що через нестачу йоду в організмі під загрозою знаходиться не тільки здоров'я людини, а й життя.
Даний продукт також включає в себе бета-каротин. Цей жиророзчинний вітамін запобігає розвитку ракових пухлин. Іноді лікарі рекомендують приймати бета-каротин навіть в чистому вигляді.
Оброблені винні кристали відносяться до тих продуктів, які не здатні завдати організму шкоди. Однак при розладах травної системи ними рекомендується не зловживати.
Винний камінь - досить знаменитий продукт, який знайшов застосування не тільки в кулінарії, але і в фармацевтиці та гальваніки. Цей інгредієнт можна зустріти в складі багатьох проносних і сечогінних засобів, а також він активно використовується на текстильних фабриках при фарбуванні тканин.
Як це робиться?
Чим замінити винний камінь?