- застосування
- У кулінарії
- У косметології
- У промисловості
- Користь і шкода рапсового масла
- Як вибрати і зберігати масло?
Рапсове масло - продукт, отриманий в результаті віджиму насіння однорічної трав'янистої рослини ріпаку. Ця культура широко поширена в широтах помірного клімату. Ріпак - рослина висотою до 1 метра, має жовті суцвіття і світло-зелене листя. Опилённие квіти формують стручки з насінням. Після збору врожаю насіння очищають від стручків і залишають в сховище на 2-3 тижні до повного дозрівання. Потім їх відправляють на переробку.
Колір масла варіюється від світло-жовтого до бурштинового. Воно має приємний горіховий аромат і смак, схожий з оливковою олією.
Як і будь-яка рослинна олія, рапсова буває рафінована і нерафінована. У першому випадку масло отримують за допомогою гарячого віджимання. У другому випадку віджимання роблять з сирого насіння рослини. При гарячому віджиманні масло зберігається довше, але втрачає частину корисних речовин. А ось сиродавленное масло зберігає всі свої мікроелементи, корисні для організму, але термін зберігання значно скорочується.
За останні роки виробництво ріпакової олії збільшилася в кілька десятків разів. Площа засіву рапсом становить близько 19% від світової оранки. Це обумовлено підвищенням попиту на масло.
застосування
Застосування рапсове масло почалося кілька тисячоліть тому. Його застосовували в медичних, виробничих та інших цілях.
У кулінарії
У кулінарії застосовують харчове рапсове масло відносно недавно. У насінні ріпаку містяться шкідливі для всіх видів ссавців речовини, такі як тіоглюкозід і ерукова кислота. Але в 60-х роках ХХ століття селекціонери вивели сорт ріпаку з мінімальним вмістом цих отрут. Приблизно в 80-х роках масло знайшло своє місце в кулінарії.
Даний продукт широко використовують на кухні. Застосовують його для смаження м'яса, риби, овочів і т.д. Це масло також використовують в приготуванні маргарину. Воно є хорошою приправою для салатів і основою для маринадів. На основі ріпакової олії роблять безліч соусів, таких як майонез, голландський соус, айоли і інші. За своїми якостями масло цієї рослини не поступається оливковому.
Також його широко використовують в приготуванні десертів, випічки.
У косметології
У косметології рапсове масло застосовується з кількох причин:
- високий вміст поживних макро- і мікроелементів;
- нейтральність запаху і кольору;
- цінова доступність.
Його використовують в кремах, лосьйонах, шампунях, ін'єкціях, бальзами та в інших засобах для догляду за шкірою.
Масло ефективно зволожує і захищає шкіру від зовнішніх подразників. Волоссю надає силу і здоровий блиск. Деякі застосовують ріпакову рідина в косметичних засобах домашнього приготування. Нижче в таблиці можна дізнатися кілька способів використання масла в косметиці, приготовленої в домашніх умовах. Для волосся підійдуть такі рецепти:
ефект
рецепт
Прискорення росту волосся
Візьміть жовток одного яйця, 2 чайні ложки меду, по одній чайній ложці рапсового масла і тертого лука. Змішайте і нанесіть на волосся на відстані 1-2 сантиметри від коренів. Одягнувши шапочку для душу, укутайте волосся рушником на 45-60 хвилин. Після змийте теплою водою.
Зміцнення коренів і структури волосся
Складіть в блендер 15-20 грамів зелені петрушки, 2-3 чайні ложки масла і збийте до стану пюре. Залиште суміш настоятися 10 хвилин. Після чого втирайте маску в шкіру голови і по всій довжині локонів. Потримайте в теплі 30-50 хвилин. Потім слід вимити голову з шампунем.
Прибирає пошкодження після фарбування, завивки і інших подразників
Змішати до однорідної маси 150 мілілітрів кефіру, по 5 крапель вітамінів В6, В12, В1, 3 чайні ложки ріпакової і 40 мілілітрів оливкової олій. Намазати рівним шаром по всій довжині локонів. Тримати під рушником 40-50 хвилин. Після змити за допомогою шампуню.
Знижує кількість лупи
Змішайте 3 столові ложки олії насіння ріпаку і 1 десертну ложку масла чайного дерева. Перед застосуванням трохи підігрійте суміш. Втирайте круговими рухами в шкіру голови і закутайте її в рушник на 30-40 хвилин. Змивати варто за допомогою шампуню.
Для шкіри обличчя і тіла можна застосувати такі засоби:
ефект
рецепт
Очищає пори, освіжає шкіру і надає природне сяйво
Змішати в пропорції 1: 1 масло ріпаку і пюре зі свіжого ананаса. Нанести на обличчя і почекати 20-30 хвилин, щоб всі потрібні речовини зробили свою справу. Після процедури промити обличчя теплою водою. Очищає пори, освіжає шкіру і надає природне сяйво.
Підтягує і розгладжує шкіру обличчя
Змішати білок одного яйця, половину столової ложки масла, 50-60 грам вівсяних пластівців, подрібнених до стану борошна, і половину чайної ложки соку лимона. Тримати таку маску слід не більше 15 хвилин.
Усуває сухість шкіри рук, надає еластичність
Взяти на 2 столові ложки ріпакової олії по дві краплі ефірів бергамота і лаванди. Наносити на вологу шкіру рук не частіше 1 разу на добу.
Застосовуючи цю масляну рідину в косметичних цілях, можна поліпшити здоров'я шкіри і волосся.
У промисловості
У промисловості рапсове масло застосовується набагато довше, ніж в кулінарії. У виробництві цього виду рослинного масла зацікавлені різні галузі промисловості. Його широко застосовують у виробництві біопалива. Для таких цілей використовують масло з технічних сортів ріпаку.
Виробники мила і шкіри не можуть уявити своє виробництво без цього масла.
Користь і шкода рапсового масла
Користь рапсового масла полягає в його хімічному складі. У ньому знаходиться величезна кількість корисних елементів, таких як:
- ненасичені жирні кислоти;
- вітаміни Е, А і D;
- кислоти Омега 6,3,9;
- мінерали і ін.
Кожна речовина, що входить до складу, впливає на той чи інший орган в людському тілі. так:
- вітамін Е укріплює нігті, коріння волосся, надає шкірі еластичність;
- омега кислоти руйнують шкідливий холестерин, що зменшує ризик інфарктів, стенокардії та атеросклерозу;
- вітамін А покращує зір і структуру волосся;
- вітамін D допомагає в засвоєнні кальцію, у дітей запобігає рахіту і інші захворювання;
- лінолева кислота робить стінки судин товщі і еластичною, що не дає утворюватися тромбам.
Також масло допомагає людям з ослабленою травною системою. Обволікаючи стінки шлунка, воно мінімізує контакт шлункового соку зі слизової цього органу.
Користь для жінок рапсового масла була доведена як в теорії, так і на практиці. У ньому міститься елемент, подібний за хімічною структурою з жіночим гормоном естрадіолом. Цей гормон є основою жіночого здоров'я і краси.
При вагітності вживання в їжу ріпакової витяжки в малій кількості позитивно впливає на розвиток плода. На ранніх термінах вагітності вітамін D і омега кислоти запобігають утворенню вад нервової трубки зародка.
Крім позитивних якостей, рапсове масло може завдати шкоди певної групи людей, в яку входять:
- люди з алергічними реакції на окремі складові;
- люди з захворюваннями печінки і жовчного міхура (холецистит, гепатит і т.д.);
- люди, схильні до діареї.
Протипоказань набагато менше, ніж корисних властивостей, але, перед тим як внести новий продукт в свій раціон, слід отримати консультацію лікаря.
Як вибрати і зберігати масло?
Вибрати якісне і корисне масло можна за допомогою деяких порад. Перше, на що потрібно звернути увагу,-колір. Якісне масло має прозорий, сонячно-жовтий колір. Зазвичай хороше масло продається в скляній тарі, в ній воно зберігається довше. Якщо ви побачили на дні пляшки осад, значить, масло вже зіпсувався.
Друге - прочитайте склад і знайдіть кількість міститься ерукової кислоти. Воно не повинно перевищувати 0,3-0,6%. Якщо даний відсоток перевищено, утримайтеся від покупки.
Бувають ситуації, коли потрібного продукту не можеш знайти на полиці в магазині. Чим замінити рапсове масло? Якщо ви не знайшли якісного продукту, це масло можна замінити оливковою або соняшниковою. Зберігати рапсове масло можна при кімнатній температурі, але при цьому не можна допускати, щоб на нього потрапляли прямі сонячні промені. Також містити продукт потрібно в скляній банці.
Це сонячне масло стало нашої заміною оливковій олії, за своїми якостями не поступається своєму середземноморському аналогу.
Як вибрати і зберігати масло?
Чим замінити рапсове масло?