- Труба газова поліетиленова для прокладки системи газопостачання: класифікація
- Переваги монтажу опалення газовими поліетиленовими трубами
- Поліетиленова газова труба для газопостачання: переваги монтажу
Як відомо, Росія займає друге місце в світі з видобутку природного газу і за 2016 рік видобуток склав понад 600 млрд. Тонн. Для забезпечення населення природним газом недостатньо лише наявності ресурсів, потрібно також організувати розвинену інженерну мережу, а поліетиленові труби і фітинги є важливою частиною мережі. Такі труби ще називають «відводами», вони подають газ від магістральних газопроводів до населених пунктів країни.
Труба газова поліетиленова для прокладки системи газопостачання: класифікація
Газопроводи, як і інші інженерні системи, розрізняються за своїми експлуатаційними властивостями, за матеріалом труб, а також по тиску газу всередині труби. Зараз розрізняють чотири основні категорії газопроводів:
- 1 категорія. До першої категорії відносять газопроводи, що працюють під високим тиском в 0,6-1,2 МПа (6 - 12 атмосфер)
- 2 категорія. До другої категорії відносять газопроводи високого тиску в 0,3-0,6 МПа (3-6 атмосфер)
- 3 категорія. До третьої категорії відносять газопроводи середнього тиску в 0,005 - 0,3 МПа (0,05 - 3 атмосфери)
- 4 категорія. Газопроводи четвертої категорії - це ті, що працюють під тиском не більше 0,005 МПа (0,05 атмосфер).
Раніше для будівництва газопроводів використовувалися переважно сталеві труби, однак у останні роки на зміну сталевим впевнено приходять поліетиленові труби, що мають незаперечні переваги перед іншими видами труб.
Для газопроводів використовуються 2 основних види ПЕ труб - це ПЕ-100 і ПЕ-80. Труби ПЕ-80 використовуються, якщо робочий тиск становить від 3 до 6 атмосфер, а труби ПЕ-100 використовуються для тиску в 3,6,10 і 12 атмосфер.
завантажити сертифікат
Поліетиленові труби можуть відпускатися в відрізках до 13 метрів і в бухтах до 200м (рідше - до 500 метрів). Для газопроводів, як правило, використовуються труби діаметром від 16 до 400 мм. Газові поліетиленові труби випускаються в чорному кольорі з поздовжніми жовтими або оранжевими смугами (колір залежить від класу поліетилену). На газові труби зверху наноситься маркування, яка обов'язково повинна містити наступну інформацію:
- Виробник
- Область застосування (газ)
- Клас поліетилену (ПЕ 80 або ПЕ 100)
- Основні розміри труб: зовнішній діаметр і товщина стінки
- SDR
- ГОСТ
- Дата виготовлення і номер партії
SDR ( «Standard Dimension Ratio») в перекладі з англійської означає «стандартне розмірне співвідношення» і визначається відношенням діаметра до товщини стінки. Показник SDR - величина відносна і показує навантаження. Наприклад, труба з SDR 9 здатна витримати тиск до 16 атмосфер, а ось труба з SDR 21 витримує всього 6 атмосфер. Чим більше SDR, тим менше навантаження витримує ПЕ труба.
Інший показник MRS показує міцність поліетилену, точніше те, скільки може витримати поліетилен в перерахунку на МПа. Для поліетилену класу ПЕ-80 показник MRS дорівнює 8МПа, а для класу ПЕ-100 MRS дорівнює, відповідно, 10 МПа.
Купити поліетиленові труби можна на сайті виробника з Казані - заводу ПолімерХімПром.
Переваги монтажу опалення газовими поліетиленовими трубами
У більшості випадків використовуються три основні методи монтажу ПНД труб. це:
- Компресійно - фітингових спосіб. При цьому способі на трубу закріплюється фітінг з затискними гайками. Використовується в слабонапорних інженерних системах. Купити фітинги в Казані можна на сайті заводу ПолімерХімПласт, який є одним з найвідоміших виробників ПЕ труб. Каталог товарів з цінами, розміщений на сайті заводу, містить всю необхідну інформацію про товар, що значно спрощує процес вибору і покупки.
- Електрозварні - фітингових спосіб. Фітинги закріплюються на трубі за допомогою зварювального апарату, тому в даному випадку з'єднання буде нерознімним. Електрозварні - фітингових спосіб використовується в сільнонапорних інженерних системах.
- Розтрубний спосіб. Як правило, використовується в безнапірних інженерних системах. Розтрубний спосіб виконується тільки в тому випадку, якщо у відрізків труб вже є розтруби з кільцями ущільнювачів.
Що стосується характеристик самих газових поліетиленових труб, то вони володіють наступними перевагами:
- Невелика вага. Конструкція з поліетиленових ПНД труб важить набагато менше, якщо порівнювати з раніше використалися металевими системами, а також їх простіше експлуатувати при прокладанні магістральних ліній. Наприклад, якщо порівнювати зі сталевими, ПЕ труби легше сталевих приблизно в 3-4 рази.
- Універсальність. Фізичні властивості поліетилену дають можливість виробникам випускати труби різних розмірів, в тому числі і негабаритні. Це дозволяє мінімізувати кількість стиків і відводів по всій довжині інженерної конструкції. Крім того, поліетиленові труби можуть бути використані як в системах з низьким тиском, так і в тих, де цей показник досить високий.
- Довговічність. Тривалий термін служби поліетиленових труб може досягати близько 50 років, але тільки в тому випадку, якщо дотримуються всі необхідні умови експлуатації.
- Міцність. Поліетиленові труби можуть витримувати різне тиск як усередині труби, так і зовнішній тиск, який чинять підземні води і грунт.
У той же час, як і інші види труб, поліетиленові газові труби мають деякі обмеження, які також потрібно обов'язково враховувати.
До основних обмежень можна віднести наступні:
- Обмежена температура. Використовувати поліетиленові труби можна тільки в тому випадку, якщо діапазон робочих температур буде не дуже широким.
- Трудомісткість. Укладання труб в місцях перетину магістральних доріг можлива тільки при установці додаткового захисного кожуха (найчастіше металевого) і строго регламентується ГОСТом.
- Експлуатаційні обмеження. Труби з ПНД застосовуються тільки в тому випадку, якщо необхідно здійснити прокладку підземних ліній. Крім того, укладати ПЕ труби можна на глибині не менше 1 метра від поверхні землі. Якщо температура в холодну пору року опускається нижче мінус 40 градусів за Цельсієм, глибина закладення буде вже не 1 метр, а 1,5 метра від поверхні землі.
Поліетиленова газова труба для газопостачання: переваги монтажу
Вище були перераховані властивості самих труб, але крім цього є ще й гідності монтажу опалення, про них мова піде нижче.
- Трубах не потрібна катодний захист
- Труби мають вологостійкість властивостями, тому абсолютно не бояться контакту з водою, а також з агресивними середовищами.
- Стикового метод зварювання застосовується частіше інших, в основному завдяки своїй відносній дешевизні і менших витрат часу в порівнянні з іншими способами.
- Стики між поліетиленовими трубами не вимагають використання ніяких додаткових компонентів, включаючи електроди, ізоляційні матеріали тощо
- Під час монтажу поліетиленових труб можна використовувати спеціальні терморезисторні муфти, проте в цьому випадку, зварювання буде займати більшу кількість часу.
- Прокладати газопровід можна і методом протягування.
При монтажі ПЕ труб для газопостачання необхідно дотримуватися певних правил, що дозволить уникнути багатьох проблем в майбутньому, в тому числі і серйозних аварій.
До основних правил монтажу труб можна віднести наступні:
- Труби розміщуються не вище 1 метра під землею.
- У разі укладання двох труб на одній розрахункової площі, між ними має бути відстань, необхідне для швидкого доступу до труби в разі аварії або ремонтних робіт. Відстань має бути достатнім для того, щоб не зачепити другу трубу (справну).
- Якщо над місцем прокладки системи газопостачання проходить магістраль, зливова каналізація, дренажна система або колодязь, ПЕ труби необхідно додатково покривати спеціальними захисними металевими кожухами.
- Якщо ухил рельєфній місцевості перевищує 200%, потрібно вживати заходів для виключення розмиття місця установки газопроводу.
Це основні правила, яких потрібно дотримуватися під час будівництва та прокладки газопроводу. Насправді їх на порядок більше. Ось чому будівництво газопроводів і проведення систем газопостачання є дуже важливим, а тому і залучатися до цієї справи повинні виключно кваліфіковані фахівці.
Купити труби в Казані пропонує Казанський завод ПолімерХімПром. Труби Казанського заводу - це якість, надійність і довговічність.