Право носити смокінги і костюми-трійки ми залишаємо зірок шоу-бізнесу, які виходять на червону килимову доріжку, політикам, бізнесменам. Однак одна деталь одягу, досить давно увійшла в розряд класичних, є практично в кожному чоловічому гардеробі. І деталь ця - краватка.
Одними з перших краватки пов'язали на шию стародавні китайці. По крайней мере, в похоронних одязі китайських воїнів часів імператора Ши Хуанг Ті (а це - 210 рік до нашої ери) він присутні. Про це свідчать і кам'яні статуї, встановлені біля усипальниці. Носили їх щодня, як знак соціального відмінності, або це було лише посмертним аксесуаром, начебто білих тапочок - зараз вже не можна сказати напевно. Хоча, звичайно, від того, до чого ми звикли бачити сьогодні, шматочки шовку, бовтаються на вельможних воїнів, сильно відрізнялися. Більш-менш схожим на сьогоднішній, цей аксесуар став лише в 1618 році. Але справжньою перемогою цього символу мужності вважається 1635 рік. Після перемоги над турками хорватських воїнів запросили до двору французької королеви Анни Австрійської в нагороду за мужність і проявлену на полі бою доблесть. Офіцери-хорвати носили тоді строкаті шовкові шийні хустки. Новий предмет гардероба настільки сподобався французькому королю, що він не втримався пов'язав на себе щось подібне, ставши законодавцем краватки моди Європи.
Моду швидко перейняли англійці, проте зробивши «пов'язку на шиї» більш функціональною - вона захищала шию від уколів шпагою під час дуелей. До речі, викликом на дуель в ті часи вважалася кинута рукавичка - цим бавилися французи, а дотик або сіпання за краватку.
Але називатися краваткою він став лише в XVIII столітті, а в другій половині XIX століття по виду вже нічим не відрізнявся від сучасного краватки. У моду увійшли сорочки з коміром. Тепер краватку стягували вузлом під підборіддям. Але особливу популярність краватку отримав лише під час Першої Світової Війни. Причому, тепер на ньому був малюнок: британські військові носили краватки з діагональними смужками, що йдуть від лівого плеча до правого боку, американці - рівно навпаки. Причому такої честі удостоювався аж ніяк не кожен військовий Британії, а лише ті, хто служив в Королівських Військово-Морських силах. З тих пір в перевагах по той і по цей бік океану мало що змінилося.
У 1924 американський підприємець Джессі Лангсдорф запатентував свою «ідеальну краватку». Така краватка шилася - і шиється дотепер - з трьох частин, скроєних по косій. На такий, класичний галстук йде близько 110 шовкових коконів. Є навіть люди, які всерйоз краватки колекціонують, називаються такі диваки - грабатологістамі, і їх число невблаганно зростає. Деякі з них всерйоз вважають, що краватка настільки багатогранний, що його потрібно підбирати не під сорочку, а виключно під настрій.
Взагалі ж, «вік» краватки можна вгадати по його ширині. Самим «товстим» він був за часів Другої Світової - майже 15 см, в 50-х став тоншим, десь сантиметра на 3, і продовжував «худнути» до 60-х років - найтонший краватку в той час був шириною всього 3 см, довжиною він теж не відрізнявся, і був набагато коротше звичних нам сьогодні. А все тому, що пояс штанів в той час носили набагато вище, а не як зараз - майже на стегнах. Сімдесяті дали світу класичну забарвлення «Пейслі» в східний «огірочок» і ввели моду на віндзорській вузол. На початку 21 століття ширина нарешті стандартизувати до класичних 9 см.
Як зав'язати класичний Віндзорський вузол:
В кінці 90-х співробітники Кембріджського університету Томас Фінк і Йонг Мао, за допомогою математичного моделювання визначили, що зробивши всього 9 рухів, краватка можна зав'язати 85 різними способами.
Як зав'язати незвичайний Елдріджскій вузол:
Сучасні краватки можуть бути класичними і ультрамодними. Наприклад, музичні краватки або з відділенням для стільникового телефону. Краватки можуть бути виготовлені з традиційного або зовсім незвичного матеріалу. Марв Белофф в 1993, наприклад, придумав краватка з дерева - в 9 стилях , І з чудовою позначкою про те, що єдине, про що вам потрібно турбуватися в такій краватці - це пожежа і терміти. А ось найдорожчий краватку на світлі, вартістю $ 250 000, з чистого шовку, прикрашеного 261 діамантами, придумала модельєр Сатья Пол. У 2004-му його відразу ж купили на тижні моди в Мумбаї.
В наші дні середньостатистичний європеєць має в своєму гардеробі близько 20 краваток. Краватка в багатьох країнах світу не тільки прийнятий - а іноді просто обов'язковий. Наприклад, він частина шкільної уніформи в багатьох англійських школах і університетах. Так, наприклад, в тому ж Оксфорді він є невід'ємною частиною гардеробу студента, без якого його не пустять ні на одну лекцію. Якщо говорити словами Вудхаусовского Дживса: «Немає такого часу, сер, коли б краватку не мав значення».
Всі матеріали, розміщені на сайті, є власністю журналу Exciter і захищені авторським правом. Передрук неможлива без письмового дозволу редакції - [email protected]