Ворожіння та прикмети на Старий Новий 2016 рік

  1. історія свята
  2. святки
  3. Васильєв або Щедрий вечір
  4. Ворожіння на Старий Новий рік

Настає самий загадковий свято - Старий Новий рік, який відзначається в ніч з 13 на 14 січня 2016 року

Настає самий загадковий свято - Старий Новий рік, який відзначається в ніч з 13 на 14 січня 2016 року.

історія свята

Традиція святкувати Старий Новий рік веде свій початок з 1918 року, коли Росія з перейшла з Юліанського календаря на григоріанський, відразу «надолуживши» 13 днів відставання. Однак Російська православна церква з «більшовицьким» календар не змирилася і до сих пір живе за старим стилем, за нього ж відзначаючи і Різдво, і Новий рік. І хоча зараз Старий Новий рік свято цілком світський, в ньому є і християнські, і ще давніші, язичницькі слов'янські корені.

святки

Не варто забувати, що Старий Новий рік припадає на зимові Святки, які на Русі і в інших слов'янських народів відзначалися з передодня Різдва (6 січня) і до Водохреща (19 січня). Вважалося, що на Святки нечисть може трохи побешкетувати і погуляти, тому в святочні дні були в ходу різні забави, часом далеко не безневинні. Також, незважаючи на несхвальне ставлення до цього церкви, в святочні дні були прийняті різні ворожіння. Детальніше про святочних ворожіннях читайте в матеріалі Федерального агентства новин.

Васильєв або Щедрий вечір

Що стосується Старого Нового року, то вважалося, що в цей день ворожіння найвірніші. Справа в тому, що 13 січня (за старим стилем - 31 грудня, тобто, напередодні Нового року) - це так званий Василів вечір, який отримав назву від церковного дня пам'яті святого Василя Великого, що відзначається на 1 січня. У Білорусії і на Україні це свято ще називається Щедрий вечір або Щедрец. Щедрец завершував першу частину Святок. У цей день влаштовувався великий святковий бенкет, для якого варили кашу-кутю, а на столі обов'язково були м'ясні страви, в основному свинина. Слов'яни вважали, що м'ясо на столі і бурхливі емоції - запорука майбутнього багатого врожаю.

Традиції на Старий Новий рік

На Василя, як і на Різдво, було прийнято готувати кутю, яка називалася щедрою. Кутю готували рано вранці, ретельно стежачи за процесом. Вважалося, що, якщо кутя вилізе з горщика, або посуд, в якій її готують, трісне, значить, рік буде поганий. Тому, якщо кутя вдавалася, її всю з'їдали, а невдалу, щоб відвернути біду, викидали в ополонку разом з горщиком.

Після сімейного святкового вечері, щоб новий рік пройшов в світі і без сварок, було прийнято ходити до сусідів і просити один в одного прощення за можливі образи.

В цей день, як і в інші дні Святок, були прийняті колядування або щедрування, по хатах ходили ряджені в масках, отримуючи за пісні і колядки частування і гроші. Ну а дівчата, як водиться, ворожили на судженого. Вважалося, «що загадає дівиця червона під Василя - все збудеться, а що збудеться - НЕ мінуется».

Ворожіння на Старий Новий рік

Ворожіння на квасолі

Потрібно набрати жменю квасолі і висипати в миску. Потім загадати примовки. Наприклад, «буду разом з коханим - не будемо разом», або «вийду заміж - не вийду заміж» Потім, примовляючи, перекладати по одній квасолину з повною миски в порожню. На який примовці квасоля закінчиться - то і збудеться.

Ворожіння на чобітку

Про кидання чобітка або валянка за поріг ми вже писали, є і ще один вид ворожіння з взуттям. Увечері 13 січня перед сном один чобіток потрібно залишити у порога, а інший покласти під ліжко. Лягаючи спати, засуджувати: «Суджений мій, ряджений, призначаю побачення тобі сьогодні вночі, уві сні». Якщо почуття сильні, суджений з'явиться.

Ворожіння на ліфті

Цілком сучасний вигляд ворожіння. Потрібно вийти на Василів вечір на сходи, встати на поверсі, від якого однаково їхати і вниз і вгору, загадати бажання і чекати, поки хто-небудь не викличе ліфт. Якщо ліфт поїде вгору - бажання здійсниться, вниз - ні.

Ворожіння на перехожого

У Васильєву опівночі потрібно вийди на вулицю і запитати ім'я у першого перехожого чоловіка. Вважається, що таким же буде і ім'я судженого.

Ворожіння на гребінці

Перед сном потрібно розчесати волосся, покласти гребінець під подушку і примовляти: «Суджений-ряджений, прийди розчесати мені голову». Можливо, суджений в цю ніч і з'явиться.

Ворожіння на шкаралупі

Потрібно налити води в посудину і пустити туди дві шкарлупки горіха. Якщо шкарлупки зблизяться - чекай нареченого.

Якщо шкарлупки зблизяться - чекай нареченого

Ворожіння на склянках

Беруть чотири склянки, до половини заповнені водою. В один кладуть сіль, в іншій - цукор, у третій - кільце, в четвертий - нічого. Учасниця ворожіння повинна, не дивлячись, вибрати один з склянок. Воду з обраного склянки потрібно спробувати: солона - до сліз, солодка - на щастя, прісна - рік буде порожній. Ну а якщо попався стакан з кільцем - значить, скоро заміж.

Ворожіння по замерзлій воді

Обручка потрібно покласти в воду і виставити на мороз. Скільки буде горбків на крижаній поверхні - стільки женихів прісватался, а якщо вода замерзла гладко - рік доведеться просидіти в дівках. А якщо жінка вже заміжня, то по бугоркам можна дізнатися, скільки у неї народиться хлопчиків, а по вм'ятин - дівчаток.

Ворожіння по ланцюжку

Опівночі потрібно взяти ланцюжок і, стиснувши в кулаці, кинути на стіл. Якщо ланцюжок впала в вигляді кола або овалу - значить, попереду багато труднощів. Рівна лінія, трикутники і прямокутники обіцяють удачу, бантик - до любові, а якщо буква - значить, саме на цю букву буде починатися ім'я судженого. Схоже на змію - десь чатує підступна заздрісниці. Ну а якщо ланцюжок у вигляді вузла - чекай серйозних неприємностей.

Народні прикмети на Старий Новий рік

Якщо в ніч на Василя небо ясне і зоряне - значить, буде багатий урожай ягід.

Якщо 14 січня на деревах багато пухнастого інею, влітку бджоли принесуть багато меду.