Старий Новий рік 2018: прикмети, традиції і ворожіння

  1. Старий Новий рік: історія виникнення
  2. Традиції святкування Старого Нового року
  3. Цей старослов'янську свято дуже схожий на Святий вечір, однак дещо відрізняється:
  4. Що повинно бути на столі в Старий Новий рік 2018
  5. Ворожіння на Старий Новий рік
  6. Найпростіше і поширене гадання - це ворожіння на гребінці.
  7. Ще одне ворожіння - це передбачення на іменах перехожих.
  8. Ворожіння на цибулинах - це одне з найстаріших гідний наших предків.

Старий Новий рік - це дуже незвичайне свято, яке відзначають, як правило, тільки жителі пострадянського простору. Це пов'язано, перш за все, з його історією. Про те, як і коли виник цей свято, а також про те, які традиції і прикмети, пов'язані з цим днем, читайте далі.

Старий Новий рік: історія виникнення

За даними істориків, традиція відзначати так званий Старий Новий рік з'явилася в 1918 році. Саме тоді всі жителі РРФСР перейшли з юліанського календаря на григоріанський.

Цей «ритуал» припускав, що після 31 січня йшло відразу 14 лютого Цей «ритуал» припускав, що після 31 січня йшло відразу 14 лютого. Саме тоді і з'явилося таке поняття як «новий» і відповідно «старий» стиль.

Традиції святкування Старого Нового року

Останні 100 років на території України і Росії склалося безліч звичаїв, пов'язаних з цим святом. В ніч з 13 на 14 січня всі відзначають Щедрий або Василів вечір.

Цей старослов'янську свято дуже схожий на Святий вечір, однак дещо відрізняється:

  • в Щедрий вечір на столі повинна стояти кутя (або кутя);
  • на столі повинні бути не тільки пісні, а й м'ясні страви - м'ясо, сало, ковбаса і так далі.

Згідно з традиціями, в ніч з 13 на 14 січня за одним столом повинні зібратися всі члени сім'ї. Вони повинні попросити одне в одного пробачення за гріхи і провини, які були здійснені в минулому році, а також помолитися про достаток і благополуччя в прийдешньому році.

Також в цей вечір, 13 січня, прийнято щедрувати. За правилами, до цього дійства допускаються тільки дівчатка. Вони можуть ходити по домівках родичів, друзів або сусідів співати їм пісні, танцювати, розповідати вірші і влаштовувати театральні вистави.

Після півночі, вже 14 січня, на вулиці традиційно виходять групи хлопчиків. Вони посівають до полудня, приносячи тим самим в будинку близьких людей урожай і достаток.

Згідно з народними традиціями, посівати потрібно ячменем, житом, пшеницею або рисом. Примітно, що в цей час руки повинні бути не «голими», а в бавовняних або вовняних рукавицях. Відомо, що спочатку потрібно посівати у власному будинку, потім в будинку у хресних батьків, а вже потім можна йти до родичів і друзів.

Крім цього, в деяких регіонах існує традиція вранці 14 січня спалювати снопи сіна - так звані дідухи. Це дійство символізує позбавлення від неприємностей, горя і бід. Потім молодь до вечора веселиться і стрибає через багаття.

Що повинно бути на столі в Старий Новий рік 2018

Починаючи з середини ХХ століття, головним блюдом Щедрого вечора був молочне порося у власному соку. Це пов'язано з тим, що саме свиня символізує багатство в прийдешньому році. Також на стіл ставили півня або зайця.

Крім цього, господиня завжди готувала кутю (або кутю). До пшениці, рису або злаків додавали різні заправки - солоні: м'ясо, сало, овочі або солодкі: мед, мак, фрукти, родзинки і багато іншого.

Особливе місце на святковому столі займали вареники. Їх робили з різними начинками. Також багато господинь влаштовували імпровізоване ворожіння для гостей: в залежності від того, з якою начинкою попадеться вареник, то і неодмінно станеться з людиною в наступному році.

Якщо попадався родзинки, значить гостя чекає спокуса, якщо зерно - багатство, якщо вишня - удача, якщо лавровий лист - успіхи в роботі, якщо червоний перець - смуток, якщо м'ясо - благополуччя, якщо мед - здоров'я, якщо сир - виграш, і так далі.

Ворожіння на Старий Новий рік

Споконвіку ворожіння на Васильєв або Щедрий вечір було улюбленим заняттям багатьох молодих дівчат.

Існує маса «рецептів», за якими саме в цю ніч молоді дівчата могли дізнатися про своє майбутнє Існує маса «рецептів», за якими саме в цю ніч молоді дівчата могли дізнатися про своє майбутнє. Ходять легенди, що передбачення, отримані в цей час, завжди збуваються.

  • Найпростіше і поширене гадання - це ворожіння на гребінці.

Перед сном незаміжня дівчина повинна покласти під подушку, на якій вона спить, свій гребінець, примовляючи: «Суджений, ряджений, прийди і розчеши мені волосся». Якщо в цю ніч дівчина бачить уві сні хлопця, значить в цьому році у них обов'язково буде весілля.

  • Ще одне ворожіння - це передбачення на іменах перехожих.

Після заходу сонця дівчата виходили на вулицю і по черзі підходили до перехожих-чоловіків. Вважається, що як зватиметься перший потрапив молодий чоловік, так і буде кликати майбутнього чоловіка ворожбитів.

  • Ворожіння на цибулинах - це одне з найстаріших гідний наших предків.

Дівчата повинні зібратися в компанію, вибрати в підвалі по одній цибулині, «посадити» їх в чашку з водою корінцями вниз і чекати. Чия цибулина швидше проросте, та дівчина перша вийде заміж.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.