- Відпираються кавові плями в домашніх умовах
- білий одяг
- застарілі забруднення
- Засоби для видалення плям
«Як відіпрати кави? »- цим питанням мучаться багато любителів цього напою, що бадьорить. Кавомани його люблять за прекрасний і неповторний смак, але, звідки він з'явився у нас, мало хто знає. Вважається, що першовідкривачем кави як напою була Ефіопія (про це свідчать стародавні легенди). У Росії вперше про каву згадувалося в «Повісті временних літ». Але основоположником традиції пити каву в Росії став Петро I, який полюбив пити цей напій на іноземних світських прийомах. І тому своїм указом він зобов'язав пригощати чашкою кави на всіх званих вечорах в Росії.
З того часу пройшов не один десяток років, змінилися століття, але традиція пити каву збереглася і до наших днів. Сьогодні вже важко собі уявити ранок без цього напою, що бадьорить, адже кава додає енергії, помітно покращує настрій. Однак разом з радістю, доставленої випитої чашкою кави, він може приносити і неприємності. Це відбувається тому, що кава, випадково пролита на одяг, дуже важко відіпрати, а часом це непосильне завдання.
Адже трапляється і така ситуація: ви п'єте ваш улюблений свіжоприготований кави, і тут дзвонить телефон, ви відволікаєтеся на частку секунди, щоб взяти трубку і поговорити, але краплі кави потрапляють на білу сорочку або джинси. В результаті наряд вже не такий бездоганний, прати вам його колись, так як потрібно поспішати в офіс. Потім раптом виявляєте, що нещасливе пляма вже «прописалася» на вашому одязі.
Чому це трапляється? Чим все-таки небезпечний кави, випадково потрапив на ваші речі або скатертину, спробуємо далі в цьому розібратися докладніше.
Відпираються кавові плями в домашніх умовах
Щоб відіпрати плями і сліди від кави власноруч, не звертаючись в хімчистку, потрібно знати нехитрі прийоми по їх усуненню. Якщо з вами така ситуація станеться, то ви опинитеся у всеозброєнні, тому що будете знати, чим можна відіпрати свій улюблений наряд.
Для початку розберемося, які різновиди тканин бувають, щоб правильно відіпрати від них цей улюблений багатьма напій, що бадьорить.
Найбільш поширені:
- бавовняна тканина;
- шовк;
- денім;
- вироби з вовни.
Розраховувати, що кавові забруднення на білій сорочці або футболці можна завжди встигнути відіпрати в зручний момент (на наступний день або пізніше), все ж не варто, тому що з плямою потрібно боротися відразу. Тільки в цьому випадку ви напевно зможете врятувати свою річ. Якщо забруднення носить недавній характер (не встигла висохнути), то видалити його буде набагато легше, а ось зі старими плямами справи йдуть куди гірше. З ними практично нереально впоратися, навіть при наявності в будинку спеціальної побутової хімії.
Ось чому так важливо відразу зреагувати і вжити адекватних заходів, щоб не допустити висихання кавового плями на речі. Винуватцем стійких забруднень є дубильні речовини, які містяться в кавових зернах. Саме вони роблять цей напій таким неповторним і ароматним, надають характерний колір кави. Ці речовини можуть завдати чимало неприємностей, в'ївся в тканину, вони можуть назавжди «перефарбувати» ваш одяг в тих ділянках, куди ви пролили каву.
Щоб кавові плями не псували вигляд вашої білої сорочки, футболки або джинсових штанів, як можна швидше на тильну сторону речі потрібно направити струмінь гарячої води (понад 40 ⁰ С). Потім почекати 1-2 хвилини і протерти пляму кусковим господарським милом. Якщо це не дасть позитивний результат, на область забруднення насипати кухонну сіль: вона прекрасно втягує в себе зайву вологість і здатна запобігти небажаному фарбування.
На завершення річ рекомендують випрати (вручну або в машинці-автоматі). Тільки пам'ятайте, що сильно терти пляму можна, тому що воно може поширитися по одязі ще більше. Краще для цих цілей взяти ганчірочку або серветку, яка відмінно вбирає в себе воду, досить просто акуратно обробити нею забруднення.
Тканини різної текстури мають індивідуальні складові нитки, тому дуже важливо застосувати народний засіб для видалення забруднень, яке їм буде відповідати, а саме:
Тип тканини
Найменування засоби
Спосіб застосування
Бавовняна тканина
Сульфат натрію і сода
Готують розчин: в 3 літрах води розчиняють по 1 великий ложці кристаликів сульфату натрію і соди. Занурюють одяг в розчин на 1-1,5 години, потім перуть при невисокій температурі.
Джінсовку (денім)
гліцерин
Його гріють на водяній бані. Потім спонжем з вати акуратно труть пляма і чекають 20-30 хвилин, потім білизну перуть в негарячій воді.
шовкова тканина
Розчин бури (10%)
Одяг кладуть на гладку поверхню, під пляму підкладають промокне в непогоду тканину, ллють розчин на забруднення, чекають 15-20 хвилин. Надалі річ слід дуже ретельно прополоскати і випрати (руками або в машинці).
Вовна
3% перекис водню
Розчином перекису обробляють кавове пляма, залишають на 15-20 хвилин. Через цей час одяг змивають водою, потім перуть звичним способом.
Пам'ятайте! Через те, що кожна тканина складається з різних ниток, потрібно користуватися обраним засобом для видалення плям з обережністю. Перш ніж скористатися складом (3% -5% перекисом водню, бурою або нашатирем), краще попередньо протестувати його на малопомітній місці або на аналогічній тканини. Після того як ви побачите, що з тканиною нічого страшного не сталося, можна починати видаляти пляма з вашого одягу.
білий одяг
Відіпрати кави з білого одягу дуже непросто. Білий колір є найпопулярнішим серед офісного персоналу і у медичних працівників. Якщо біла сорочка або халат - це ваш обов'язковий дрес-код, то краще під рукою завжди мати флакон перекису водню або аміак.
У разі потрапляння кави на білий одяг пляма перш за все варто акуратно промочити паперовою серветкою, яка вбере всю вологу. Потім потрібно пляма обробити ватним диском, змоченим перекисом водню або аміаком.
Білі лляні або бавовняні вироби можна привести в первинний вигляд перевіреним «бабусиним» методом: їх можна прокип'ятити (якщо дана тканина передбачає такий спосіб прання). У воду вливають білизну або труть на тертці господарське мило. Якщо такий спосіб буде згубний для тканини, то тоді виріб потрібно замочити у воді і додати в неї відбілювач.
Вовняні і шовкові речі, а також наряди з поліестеру і трикотажу потрібно спочатку залишити в воді, додавши в неї кальциновану соду (1 велика ложка на 1 літр гарячої води). Через якийсь час одяг обов'язково перуть в пральній машині, потім труть забруднення розчином перекису водню, потім річ ретельно прополіскують.
Кальцинована сода здатна допомогти відіпрати пляму від кави на виробі будь-якого типу, так як вона може пом'якшити жорстку воду. Перед пранням одяг занурюють у воду з додаванням кальцинованої соди (3 столові ложки на 10 літрів теплої води) для того, щоб миючі засоби краще впоралися з виведенням плям від кави.
Даними засобами можна швидко видалити кавові плями і сліди практично з усіх типів тканини, але за умови, що плями були свіжими, а не застарілими. Як боротися з більш ранніми плямами від кави на одязі, ви дізнаєтеся трохи нижче.
застарілі забруднення
Для того щоб швидко відіпрати застарілі забруднення від кави, потрібно взяти:
- лимонну кислоту - 1 чайну ложку на 200 грамів води (можна замінити 2 маленькими ложками щавлевої кислоти), нею обробляють старе пляма і залишають на 1-2 години (залежить від ступеня забрудненості одягу);
- нашатирний спирт з розрахунку 5 крапель на 1 склянку води;
- гліцерин і нашатирний спирт змішують разом по 1 чайній ложці з додаванням невеликої кількості води і ватним диском протирають пляму;
- оцет, вода і пральний порошок - з них готується паста (по 1 столовій ложці всіх засобів), якій натирається пляма з двох сторін тканини, через 10-15 хвилин оброблену ділянку прополіскують.
Перераховані вище народні засоби дуже ефективно перуть старі плями кави з одягу будь-яких типів. Після того як з речі видалили забруднення, її необхідно випрати.
Засоби для видалення плям
Відіпрати кавові забруднення з одягу можна також і за допомогою спеціальних засобів побутової хімії, вибір яких залежить тільки від вас.
Для боротьби з плямами від кави можна використовувати:
- Плямовивідник. Бажано вибирати той, який підійде для видалення забруднень органічного характеру. Для більш застарілих плям можна скористатися засобом, призначеним для кольорового або білого одягу.
- Гелевидний засіб для миття посуду. Необхідно зробити розчин (50/50 з водою) і дана ділянка забруднення потерти руками, потім виріб потрібно випрати в пральній машині на рекомендованому режимі для даного виду тканини.
- Відбілюючий засіб. Воно підійде тільки для білої та світлої одягу без будь-яких кольорових вставок. Потрібно нанести його на місце плями, залишивши на 10-15 хвилин, і потім ретельно прополоскати одяг.
- Шампунь, гель для купання. За допомогою цих засобів по догляду за тілом і волоссям теж можна позбутися від плям кави.
- Спеціальні пасти, порошкоподібні засоби, такі як «персолі». У їх складі є спеціальний поглинач, який здатний видаляти плями від кави.
- Рідкий засіб у вигляді гелю ( «Доместос»), в нього входить компонент хлор, який прекрасно справляється з різними видами плям.
У разі якщо вам колись видаляти свіжа пляма від кави відразу, потрібно не відкладати прання на потім, варто залишити річ в теплій воді на деякий час.
Користуватися магазинними засобами побутової хімії потрібно акуратно, прочитавши їх склад, щоб не зіпсувати тканину остаточно.
Чому це трапляється?