Скло - ось те, що нас об'єднує

Проект Сукуленти - Індивідуальне різноманітність, фото: ЧТК / Катержина Шулова

З 120 робіт, представлених на конкурс, було відібрано тридцять чотири, кожна з яких була виконана з використанням різних технік і матеріалів. Кращою була визнана робота китайського майстра Юнксяо Ванга під назвою «Проект Сукуленти - Індивідуальне різноманітність» (чеськ. Projekt sukulenty - Individuální rozmanitost).

«Нинішній конкурс виявився особливим, так як вперше перший приз отримав майстер з Китаю. У нього був прекрасний проект: він зробив форми у вигляді квіткових горщиків з кактусами і придумав все так, щоб ті, хто прийде до нього в майстерню, могли всипати в ці форми різнобарвне бите скло. Після цього він розплавив його і отримав сотню варіантів, що відображають індивідуальність тих людей, які їх створили. Кожен з цих кактусів став частиною великого цілісного твору », - розповів Мілан Главеш.

Перше місце проект з кактусами отримав не тільки за майстерність технічного втілення, а й за саму ідею: члени журі зійшлися на тому, що в даному випадку скло було продемонстровано в ролі засобу комунікації між звичайними людьми.

Жюдит Ру, фото: ЧТК / Катержина Шулова   «Можу собі уявити: автору довелося спочатку вибрати людей для участі в проекті, потім кожному особисто пояснити, що від нього вимагається, і у всіх напевно виникла маса питань Жюдит Ру, фото: ЧТК / Катержина Шулова «Можу собі уявити: автору довелося спочатку вибрати людей для участі в проекті, потім кожному особисто пояснити, що від нього вимагається, і у всіх напевно виникла маса питань. Потім вони обговорювали процес, коли працювали з кольоровим битим склом, він розповідав, як матеріал поведе себе, і так далі. Таким чином, він створив своєрідну соціальну мережу, маленька спільнота, а в результаті вийшло таке твір мистецтва », - вважає Мілан Главеш. Головною нагородою за перемогу в конкурсі для майстра Ванга стала стажування в літній школі по роботі з художнім склом Пілчак в США.

Другий приз отримала робота «В дорозі» (чеськ. Na cestě) випускниці голландської художньої академії, француженки Жюдит Ру. Найтонша скляна павутина, біля якої страшно навіть дихати, була створена, щоб глядач задумався: а як ми взагалі сприймаємо твори мистецтва? Наскільки активна наша роль в розумінні їх змісту і чи здатні ми помічати і фіксувати те, що ледь видно неозброєним оком?

«Своє крихке творіння вона привезла на конкурс особисто, і сама ж його і встановлювала в виставковому залі. Перед організаторами було поставлено непросте завдання, тому що Жюдит заздалегідь попросила надати їй зварювальну пальник з киснем. Робота виконана з боросилікатного скла, так званого технічного або твердого скла, якому складно надати потрібну форму, тому і знадобився кисень, щоб вона змогла завершити роботу на виставці », - пояснив Мілан Главеш.

Ерік Хесс, «Крихке», фото: ЧТК / Катержина Шулова

Третій приз повіз із конкурсу Ерік Хесс з США, що представив проект «Крихке» (чеськ. Křehké). Отримуючи нагороду, він розповів, що надихався думками про те, наскільки швидкоплинне людське життя, і як нерозсудливо забувати, що вона може обірватися в будь-який момент. Хесс уклав скляний ембріон в куб з льоду, який повинен поступово підтанути, після чого той разом із залишками свого прозорого саркофага розіб'ється на тисячі осколків. Процес танення, що триває від шести до десяти годин, записується на відео - воно-то і залишиться в якості інсталяції.

«Дана робота заслужила третє місце, перш за все, тому, що вона виходить за рамки творчості зі склом, вона б гармонійно виглядала в будь-якому музеї сучасного мистецтва, наприклад, в Нью-Йорку. Це, скоріше, концептуальне твір мистецтва, а не просто предмет, отриманий в результаті художньої обробки скла », - прокоментував роботу Хесса доктор Главеш.

Спеціальні нагороди отримали два майстри зі Словаччини, Павол Баркочі і Ян Митній.

Роботи учасників ювілейного конкурсу оцінювало міжнародне журі, до складу якого увійшли польський історик-мистецтвознавець, доктор Барбара Банаш, майстер по роботі зі склом з США Джефф Циммер, завідувач експозицією скла, кераміки та порцеляни в Художньо-промисловому музеї в Празі Мілан Главеш і фінський майстер ваги Варрела.

«Скло - такий матеріал, який дозволяє надати йому різні форми і, відповідно, кожен відвідувач виставки буде сприймати його по-своєму. Хочеться неодмінно підкреслити той факт, що в рамках конкурсу ми все частіше зустрічаємо приклади ремісничої майстерності в поєднанні з якісними і витонченими концепціями », - уклав Мілан Главеш.

Виставка фіналістів конкурсу Stanislav Libensky Award триватиме в галереї DOX до 19 листопада 2018 року.

Найтонша скляна павутина, біля якої страшно навіть дихати, була створена, щоб глядач задумався: а як ми взагалі сприймаємо твори мистецтва?
Наскільки активна наша роль в розумінні їх змісту і чи здатні ми помічати і фіксувати те, що ледь видно неозброєним оком?